Skocz do zawartości


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
uzytkownik_665729

uzytkownik_665729

    :)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9417 postów
Nazwa produktu leczniczego: Nurofen dla dzieci

Skład: Ibuprofenum
Postać farmaceutyczna: zawiesina doustna
Dawka: 100 mg/5 ml
Wielkość opakowania: 1 butelka 100 ml 1 butelka 150 ml 16 sasz. 5 ml
Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Wytwórca: ALMIRALL HERMAL GmbH BCM Ltd. Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Ltd. Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd.
Kraj wytwórcy (kod kraju): D, GB, GB, GB

Załączony plik  Nurofen-dla-dzieci-zawiesina-(100-mg--5-ml)-100ml--b.jpg   39,43K   0 pobrań

Działanie
Lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe poprzez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej. Odwracalnie hamuje agregację płytek krwi. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu dla zawiesiny Nurofen dla dzieci występuje w ciągu 1-2 h od podania na czczo, a dla Nurofen dla dzieci Forte w ciągu 45 min. Wydalany jest całkowicie z moczem w postaci metabolitów. T0,5 wynosi ok. 2 h.

Wskazania
Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych); bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego; bóle głowy.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz inne NLPZ. Występujące w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej - po kwasie acetylosalicylowym lub innych NLPZ. Czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacje lub krwawienia, również po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca. Jednoczesne przyjmowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2. Skaza krwotoczna. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym oraz mieszaną chorobą tkanki łącznej; chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie oraz przewlekłymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); nadciśnieniem tętniczym i (lub) zaburzeniem czynności serca w wywiadzie; zaburzeniami czynności nerek, wątroby; zaburzeniami krzepnięcia krwi; u pacjentów w podeszłym wieku (istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); z czynną lub przebytą astmą oskrzelową oraz innymi chorobami alergicznymi (zażycie preparatu może wywołać skurcz oskrzeli). Zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z lekami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych lub krwawienia, takie jak kortykosteroidy, warfaryna, kwas acetylosalicylowy. Jeżeli podczas stosowania preparatu wystąpi krwawienie, owrzodzenie przewodu pokarmowego, wysypka skórna, uszkodzenie śluzówki lub inne objawy nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Ze względu na zawartość maltitolu preparat nie powinien być stosowany u osób z dziedziczną nietolerancją fruktozy. Leki z grupy NLPZ mogą maskować objawy zakażenia i gorączki oraz powodować zaburzenia widzenia (należy odstawić preparat i wykonać badanie okulistyczne).

Ciąża i laktacja
Lek przeznaczony do stosowania u dzieci. W I i II trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania preparatu. W III trymestrze ciąży preparat jest przeciwwskazany (zmniejszenie czynności skurczowej macicy, przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego Botalla, nadciśnienie płucne u noworodka, zwiększone ryzyko przedłużonego krwawienia u matki i dziecka, obrzęki u matki). Ibuprofen i jego metabolity mogą w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki. W dawkach zalecanych dla ww. wskazań przy krótkotrwałym stosowaniu nie ma konieczności odstawienia niemowląt od piersi. Ibuprofen może zaburzać płodność u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po odstawieniu preparatu.

Działania niepożądane
Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności, ból głowy, pokrzywka, świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, uczucie zmęczenia, obrzęki. Bardzo rzadko: smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, zaburzenia czynności wątroby, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, hipernatremia, anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza (pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie, krwawienie); rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka, obrzęk twarzy, języka, krtani, duszność, tachykardia, hipotensja, wstrząs, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli oraz w związku ze stosowaniem dużych dawek obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Ponadto może wystąpić choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja, które mogą być śmiertelne i niekoniecznie poprzedzone objawami. W pojedynczych przypadkach obserwowano depresję, reakcje psychotyczne, szumy uszne, a u pacjentów z chorobami auto-immunologicznymi objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja. Stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg na dobę) przez długi czas może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Jednoczesne, długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do nefropatii postanalgetycznej.

Interakcje
Nie należy stosować ibuprofenu jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ ze względu na zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych. Preparat może zmniejszać skuteczność leków hipotensyjnych i moczopędnych, a zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych. NLPZ mogą powodować zwiększenie stężenia litu i metotreksatu we krwi. Ibuprofen może wydłużyć czas krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie zydowudyną. Nie należy stosować ibuprofenu jednocześnie z kortykosteroidami ze względu na zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych.

Dawkowanie
Doustnie. Nurofen dla dzieci. Dawka dobowa: 20-30 mg/kg mc. Niemowlęta od 3-6 mż. (masa ciała 5-7,6 kg): 2,5 ml zawiesiny 3 razy dziennie (150 mg/dobę); niemowlęta 6-12 mż. (7,7-9 kg): 2,5 ml 3-4 razy dziennie (150-200 mg/dobę); dzieci od 1-3 lat (10-15 kg): 5 ml 3 razy dziennie (300 mg/dobę); dzieci 4-6 lat (16-20 kg): 7,5 ml 3 razy dziennie (450 mg/dobę); dzieci 7-9 lat (21-29 kg): 10 ml 3 razy dziennie (600 mg/dobę); dzieci 10-12 lat (30-40 kg): 15 ml 3 razy dziennie (900 mg/dobę). Nurofen dla dzieci Forte. Dawka dobowa: 20-30 mg/kg mc. Niemowlęta od 3-6 mż. (masa ciała 5-7,6 kg): 1,25 ml zawiesiny 3 razy dziennie (150 mg/dobę); niemowlęta 6-12 mż. (7,7-9 kg): 1,25 ml 3-4 razy dziennie (150-200 mg/dobę); dzieci 1-3 lat (10-15 kg): 2,5 ml 3 razy dziennie (300 mg/dobę); dzieci 4-6 lat (16-20 kg): 3,75 ml 3 razy dziennie (450 mg/dobę); dzieci 7-9 lat (21-29 kg): 5 ml 3 razy dziennie (600 mg/dobę); dzieci 10-12 lat (30-40 kg): 7,5 ml 3 razy dziennie (900 mg/dobę). Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml 3 razy dziennie. U pacjentów w podeszłym wieku należy rozważyć możliwość zmniejszenia dawki. U pacjentów z niewydolnością nerek należy dostosować dawkę do stopnia niewydolności narządu. Preparat można podawać bezpośrednio lub rozpuszczać w wodzie lub soku. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zażywać podczas posiłku lub popijać mlekiem.
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:




Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego: