Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Nurofen dla dzieci (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Nurofen dla dzieci

Skład: Ibuprofenum
Postać farmaceutyczna: czopki doodbytnicze
Dawka: 60 mg
Wielkość opakowania: 10 szt. 20 szt.
Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Wytwórca: FAMAR S.A. Peristeri Industrial Site Famar S.A. Famar Plant
Kraj wytwórcy (kod kraju): GR, GR


Działanie
Lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej. Po podaniu doodbytniczym wchłania się szybko i prawie całkowicie, osiągając maksymalne stężenie we krwi już po 45 min (czopki 60 mg) oraz po 1 h 25 min (czopki 125 mg). Przenika do płynu maziowego. W dużym stopniu wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych metabolitów. T0,5 wynosi około 2 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów.

Wskazania
Objawowe leczenie gorączki i bólu o nasileniu słabym lub umiarkowanym, w sytuacji, gdy doustne podanie ibuprofenu jest niemożliwe lub powoduje wymioty.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz inne NLPZ. Występująca w przeszłości astma, reakcje skurczowe oskrzeli, nieżyt nosa, pokrzywka - po kwasie acetylosalicylowym lub innych NLPZ. Czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Krwawienie z przewodu pokarmowego. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Niekontrolowana niewydolność serca. Układowy toczeń rumieniowaty. III trymestr ciąży. Nie zaleca się stosowania ibuprofenu u pacjentów z ospą wietrzną (możliwość wystąpienia ciężkich zakażeń skórnych i powikłań dotyczących tkanek miękkich). Preparatu nie należy stosować u dzieci do ukończenia 3 mż. i masie ciała mniejszej niż 6 kg.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami tkanki łącznej; z chorobami przewodu pokarmowego, w tym z przewlekłymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna) oraz chorobami odbytu; z nadciśnieniem tętniczym i (lub) niewydolnością serca; z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby; z astmą oskrzelową lub innymi reakcjami alergicznymi obecnie lub w wywiadzie (zażycie preparatu może wywołać skurcz oskrzeli); u pacjentów w podeszłym wieku (istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów odwodnionych, ze zmniejszoną objętością krwi krążącej (m.in. po zabiegach chirurgicznych, leczonych diuretykami) - u tych pacjentów należy kontrolować diurezę i czynność nerek. W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub owrzodzenia preparat należy natychmiast odstawić.

Ciąża i laktacja
Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci. W III trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane (może opóźnić lub wydłużyć czas trwania akcji porodowej oraz powodować ciężkie zaburzenia u płodu). W I i II trymestrze ciąży ibuprofen może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ibuprofen i jego metabolity mogą w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki - w dawkach zalecanych dla ww. wskazań, przy krótkotrwałym stosowaniu nie ma konieczności odstawienia niemowląt od piersi. Ibuprofen może zaburzać płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po odstawieniu preparatu - nie zaleca się podawania leku kobietom planującym ciążę.

Działania niepożądane
Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności, ból głowy, pokrzywka, świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcie, zaparcie, wymioty. Bardzo rzadko: choroba wrzodowa żołądka i (lub)dwunastnicy, niekiedy z krwawieniem i perforacją, oliguria, obrzęk, ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia mocznika we krwi, zaburzenia czynności wątroby, anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza, ciężkie reakcje skórne (m.in. rumień wielopostaciowy), ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich (jako powikłania w przebiegu ospy wietrznej), obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia, hipotonia, wstrząs, nasilenie objawów astmy, objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja, szczególnie u pacjentów z istniejącymi zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej).

Interakcje
Nie należy stosować ibuprofenu jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, innymi NLPZ i kortykosteroidami (zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego) oraz z lekami przeciwzakrzepowymi (nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia krwawień). Ibuprofen może osłabiać działanie leków hipotensyjnych i moczopędnych oraz zwiększać ryzyko wystąpienia hiperkalcemii oraz zaburzenia czynności nerek u pacjentów przyjmujących te leki. Może zwiększać stężenie litu i metotreksatu we krwi. Stosowany jednocześnie z takrolimusem lub cyklosporyną zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek. Może wydłużyć czas krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie zydowudyną.

Dawkowanie
Doodbytniczo. Maksymalna dawka dobowa: 20-30 mg ibuprofenu/kg mc. w 3-4 dawkach pojedynczych. Dzieci powyżej 3 mż. do 2 lat: mc. od 6 do 8 kg: 1 czopek (60 mg) co 6-8 h, nie stosować więcej niż 3 czopki (180 mg) na dobę; mc. od 8 do 12,5 kg: 1 czopek (60 mg) co 6 h, nie stosować więcej niż 4 czopki (240 mg) na dobę. Dzieci od 2 do 4 lat, mc. od 12,5 do 17 kg: 1 czopek (125 mg) co 6-8 h, nie stosować więcej niż 3 czopki (375 mg) na dobę. Dzieci od 4 do 6 lat, mc. od 17 do 20,5 kg: 1 czopek (125 mg) co 6 h, nie stosować więcej niż 4 czopki (500 mg) na dobę. Nie podawać dłużej niż 3 dni.

Uwagi
U pacjentów długotrwale leczonych ibuprofenem należy monitorować czynność nerek, wątroby i układu krwiotwórczego.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko