Skocz do zawartości

Zdjęcie

Niepłodność małżeńska

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
LIL'

LIL'

  BEWARE

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3851 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Bydgoszcz
  • Staż [mies.]: rośnie
  Niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciąże. Umownie przyjmuje się, że para małżeńska może być niepłodna, jeśli regularne współżycie seksualne w ciągu roku, bez stosowania antykoncepcji, nie doprowadza do wystąpienia ciąży.

  Uważa się, że problem dotyczy 1 na 6 par i w 40% jest zależny od kobiety, w 30% od mężczyzny, a za pozostałe odpowiadają oboje, lub nie da się określić przyczyny (niepłodność idiopatyczna).
  Niepłodność małżeńska to szeroki problem nie tylko medyczny, ale także społeczny.

  W diagnostyce niepłodności wykonuje się wiele badań. Należy wymienić następujące: rozmaz cytohormonalny pochwy, badanie ultrasonograficzne narządów rodnych kobiety, histerosalpingografia, histerosalpingosonografia, perturbacja, histeroskopia, badanie dopplerowskie naczyń macicznych i jajnikowych, laparoskopia.
  Wykonuje się także (u kobiety i mężczyzny) badania laboratoryjne krwi.

  LECZENIE

  Stosuje się leczenie w zależności od przyczyny niepłodności.

  - stymulacja owulacji np. przy pomocy leku o nazwie clomifen (w przypadkach zaburzeń owulacji)
  - zabiegi chirurgiczne w przypadkach niedrożności układu rozrodczego
  - zapłodnienie spermą uzyskaną od dawcy (w niektórych przypadkach niepłodności zależnej od mężczyzny)
  - IVF (ang. In Vitro Fertilization) czyli zapłodnienie pozaustrojowe (zwane też sztucznym zapłodnieniem)
  - IMSI (ang. Intracytoplasmic Injection With Morphologically Selected Sperm ) polega na docytoplazmatycznym wstrzyknięciu plemnika do komórki jajowej-oocytu, po uprzedniej dokładnej ocenie morfologicznej komórki plemnikowej.

  Oceny morfologicznej plemnika dokonuje się w powiększeniu 6000x w porównaniu do tradycyjnej metody ICSI 400x. Według jednej pracy naukowej oraz doświadczeń ośrodków w Izraelu, Niemczech i Austrii wynika, że zastosowanie metody IMSI pozwala na dokładniejszą selekcje następowo wstrzykiwanych do komórek jajowych prawidłowych plemników. Ocena morfologiczna w tak dużym powiększeniu zapewnia obniżenie liczby powstałych następowo nieprawidłowych genetycznie embrionów i zwiększa szanse na otrzymanie ciąży, a zarazem zmniejsza odsetek wczesnych poronień najczęściej związanych z uszkodzeniem lub nieprawidłowością genetyczną zarodków.

  Po raz pierwszy w Polsce metoda IMSI została zastosowana 29 września 2006 przez dr Mariusza Kieckę oraz dr Krzysztofa Grettkę.
  - ICSI (ang. Intracytoplasmic sperm injection) - pojedynczy plemnik zostaje "wstrzyknięty" do komórki jajowej
  - ZIFT (ang. Zygote intrafallopian transfer) - pobrana wcześniej komórka jajowa zostaje zapłodniona i następnie umiesczona w jajowodzie lub jamie macicy
  - GIFT (ang. Gamete intrafallopian transfer) - pobrana wcześniej komórka jajowa zostaje umieszczona w jajowodzie razem z plemnikami, do zapłodnienia dochodzi w świetle jajowodu.

  Na podstawie zdrowie.med.pl
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko