Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Nasen (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Nasen

Skład: Zolpidemi tartras
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 10 mg
Wielkość opakowania: 10 tabl. w blistrze 10 tabl. w fiolce 20 tabl. w blistrach 20 tabl. w blistrze 20 tabl. w fiolce
Podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A.
Wytwórca: Polfarmex S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Zolpidem jest krótko działającym lekiem nasennym z grupy imidazopirydyn, wiążącym się z podtypem receptora omega-1, który stanowi jednostkę alfa w obrębie kompleksu GABA-A-receptor. W przeciwieństwie do benzodiazepin, które łączą się nieselektywnie ze wszystkimi trzema podtypami receptora omega, zolpidem wiąże się wybiórczo z podtypem receptora omega-1. Modulowanie czynności kanału dla jonów chlorkowych przez receptor prowadzi do specyficznego działania nasennego wykazywanego przez zolpidem. U ludzi zolpidem skraca czas potrzebny do zaśnięcia I zmniejsza liczbę przebudzeń, wydłuża sen i poprawia jego jakość. Po podaniu doustnym zolpidem jest szybko i dobrze wchłaniany (70%). Maksymalne stężenie we krwi jest osiągane po 0,5-3 h. Wiąże się z białkami osocza w około 92%. Preparat jest metabolizowany w wątrobie, głównie przy udziale enzymu CYP3A4 do nieaktywnych metabolitów, wydalanych z moczem (56%) i kałem (37%). T0,5 leku wynosi około 2,4 h, działanie utrzymuje się do 6 h. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby obserwowano zwiększenie stężenia leku. U pacjentów z niewydolnością nerek klirens kreatyniny jest zmniejszony.

Wskazania
Krótkotrwałe leczenie bezsenności.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na zolpidem lub pozostałe składniki preparatu. Zespół bezdechu sennego. Miastenia. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność oddechowa. Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 18 lat.

Środki ostrożności
Preparat należy stosować ze szczególną ostrożnością u pacjentów w przebiegu chorób psychicznych oraz u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby, u osób powyżej 65 lat oraz u pacjentów osłabionych. Zolpidem należy stosować ostrożnie u pacjentów z objawami depresji, ponieważ w tej grupie pacjentów mogą występować tendencje samobójcze. Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami oddychania i stosować najmniejsze zalecane dawki. Preparat należy odstawić w przypadku wystąpienia reakcji paradoksalnych. Ze względu na zawartość laktozy preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Zolpidem nie powinien być stosowany w czasie ciąży, szczególnie w I trymestrze. Lek przenika w niewielkich ilościach do mleka matki - stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Działania niepożądane
W trakcie doraźnego (do 10 dni) stosowania leku w dawce do 10 mg obserwowano: senność w ciągu dnia, zawroty głowy, biegunkę. Podczas długotrwałego podawania leku w dawce do 10 mg najczęściej obserwowano: zawroty głowy i poczucie oszołomienia. Innymi, rzadko obserwowanymi działaniami niepożądanymi były: kołatanie serca, zmiana apetytu, wzdęcia, zwiększone pragnienie, kurcze mięśni, zapalenie stawów, niepamięć następcza, koszmary senne, niepokój nocny, apatia, labilność emocjonalna, zaburzenia snu, kaszel, astma, wysypka skórna, pokrzywka, zaburzenia widzenia, zmiana smaku, zaburzenia miesiączkowania, sporadycznie arytmia serca, zmiany obrazu krwi (leukopenia, agranulocytoza), zmiana masy ciała, ataksja, zmniejszenie libido, niepewny chód. Mogą występować reakcje paradoksalne (stany pobudzenia psychoruchowego, bezsenność, drażliwość, urojenia, koszmary senne, omamy, psychozy, zmiana zachowania) - prawdopodobieństwo wystąpienia tych reakcji jest większe u osób w podeszłym wieku - w przypadku ich wystąpienia preparat należy odstawić. Podczas stosowania leku może dojść do ujawnienia się istniejącej depresji. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leków nasennych może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Nagłe odstawienie preparatu, po długim okresie stosowania dużych dawek, może powodować wystąpienie objawów zespołu odstawiennego, takich jak: bezsenność, ból głowy, bóle mięśniowe, wzmożony lęk i napięcie, pobudzenie psychoruchowe, stany splątania i drażliwości; w ciężkich przypadkach mogą wystąpić depersonalizacja, derealizacja, nadwrażliwość na bodźce, drętwienie i mrowienie kończyn, omamy lub napady padaczkowe.

Interakcje
Zolpidem nasila działanie środków działających hamująco na o.u.n. (neuroleptyki, leki nasenne, przeciwlękowe, uspokajające, przeciwdepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, środki znieczulenia ogólnego, leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym) - należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania. Nasila euforyzujące działanie opioidowych leków przeciwbólowych, zwiększając ryzyko uzależnienia psychicznego. Leki hamujące lub nasilające działanie układu cytochromu P-450 (np. cymetydyna, erytromycyna) mogą nasilać lub osłabiać działanie zolpidemu; ryfampicyna osłabia działanie preparatu. Alkohol nasila działanie nasenne zolpidemu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji paradoksalnych.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 18 lat: 10 mg bezpośrednio przed snem. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów osłabionych leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg. Nie należy przekraczać dawki 10 mg przed snem. U pacjentów z niewydolnością wątroby: 5 mg bezpośrednio przed snem. U dorosłych (poniżej 65 lat) istnieje możliwość zwiększenia dawki preparatu w przypadku dobrego stanu pacjenta oraz gdy preparat jest dobrze tolerowany.
Czas leczenia wynosi od kilku dni do 2 tyg., maksymalnie do 4 tyg.

Uwagi

Zaleca się stopniowe odstawianie leku. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu przez 7-8 h po przyjęciu leku, ze względu na ryzyko wystąpienia senności. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko