NADCIŚNIENIE
Często można spotkać się z opinią, iż głównym sprawcą występowania wysokiego ciśnienia u człowieka jest przede wszystkim życie w stresie. Nie jest to do końca prawdą gdyż podwyższone ciśnienie krwi może być nie tylko wywołane przez stresowe sytuacje. W Wielkiej Brytanii co trzeci dorosły cierpi na podwyższone ciśnienie. Czy jesteś pewny, że nie należysz do tej grupy? Zmierz się z tymi faktami.
Na początek trochę informacji na temat ciśnienia. Podwyższone ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie występuje w momencie, gdy krew z wielką siłą uderza o ściany tętnicy prowadząc tym samym do nadmiernego obciążenia naczyń krwionośnych. Tego typu efekt jest bardzo niebezpieczny gdyż z czasem może wpływać na rozwój coraz to większego problemu z optymalizacją ciśnienia krwi. Nadciśnienie występuje również pod nazwą ?cichy zabójca?.
Co jest główną przyczyną wysokiego ciśnienia krwi?
1. Genetyka- problemy w rodzinie
2. Otyłość
3. Wzmożone picie alkoholu
4. Duża podaż sodu
5. Wiek
6. Stres
7. Niska podaż potasu
8. Niska podaż wapnia
9. Wzmożona aktywność insuliny
Badania pokazują jednoznacznie iż rasa czarna jest bardziej narażona na występowanie nadciśnienia niż rasa biała. Niestety u rasy białej choroba ta bardzo często pojawia się po ukończeniu 50 roku życia. Według jednego z Amerykańskich ośrodków badawczych osoby po 75 roku życia w 99% są objęte ową dolegliwością.
Może się zdarzyć też tak iż niektóre osoby które zgłaszają się do lekarza mają wahania ciśnienia. Kiedy są poza gabinetem ciśnienie krwi utrzymuje się w normie natomiast kiedy spotykają doktora ciśnienie zaczyna skakać jak oszalałe. Tego typu zachowanie nazywa się nadciśnieniem wywołanym przez biały fartuch( white-coat hipertansion).
W jaki sposób należy mierzyć ciśnienie krwi?
Podczas badania ciśnienia zawsze należy zwrócić uwagę na 2 podstawowe miary: ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.
Ciśnienie skurczowe: najprościej mówiąc to ciśnienie krwi które uderza o tętnicę w momencie gdy serce przestało pompować krew. To 1 liczba pojawiająca się na aparacie do mierzenia ciśnienia. Z reguły wynosi ona 100 bądź więcej, a głównie obejmuje zakres 120-135/
Ciśnienie rozkurczowe: ten rodzaj ciśnienia jest w momencie bicia serca, kiedy serce jest zrelaksowane i napełnia się krwią. To 2 liczba pojawiająca się na aparaturze. Głównie wynosi 85 bądź mniej.
Są 4 typy ciśnienia krwi: optymalny, normalny, normalny podwyższony i podwyższony/
Podwyższone ciśnienie krwi jest podzielone na 3 fazy.
OPTYMALNE:
Skurczowe- mniej niż 120 mm Hg
Rozkurczowe- mniej niż 80 mm Hg
Leczenie:
Prowadzić zdrowy tryb życia.
NORMALNE:
Skurczowe- mniej niż 130 mm Hg
Rozkurczowe- mniej niż 85 mm Hg
Leczenie:
Utrzymuj zdrowy tryb życia, ćwiczenia, dieta.
PODWYŻSZONE:
Skurczowe- 130-139 mm Hg
Rozkurczowe- 85-89 mm Hg
Leczenie:
Przyłożyć większą uwagę do tego co ląduje na talerzu oraz unikać stresowych sytuacji.
PODWYŻSZONE- 1 FAZA: (WYSOKIE)
Skurczowe- 140-159 mm Hg
Rozkurczowe- 90-99 mm Hg
Leczenie:
Może być zmniejszone przez zmiany w stylu życia.
PODWYŻSZONE- 2 FAZA: (ŚREDNIO WYSOKIE)
Skurczowe- 160-179 mm Hg
Rozkurczowe- 100-109 mm Hg
Leczenie:
Lekarstwa, zmiana stylu życia, samo-kontrola.
PODWYŻSZONE- 3 FAZA: (KRYTYCZNIE WYSOKIE)
Skurczowe- 180 mm Hg bądź wyższe
Rozkurczowe- 110 mm Hg bądź wyższe
Leczenie:
Lekarstwa, specjalistyczne leczenie i stała obserwacja.
Główne symptomy nadciśnienia?
Mogą się pojawiać objawy bądź może być też tak, iż pacjent nie odczuwa dyskomfortu. W wyższych fazach pacjent może odczuwać bóle głowy, mogą pojawiać się wymioty, zawroty głowy, mdłości, wizualne zakłócenia. Z czasem nadciśnienie może bardzo obciążać naczynia krwionośne oraz tętnice co z kolei prowadzi do rozregulowania pracy serca, a to z kolei prowadzi do zawału, bądź innych chorób- na przykład problemów z nerkami, retinopatii wzroku.
Należy pamiętać aby od czasu do czasu mierzyć sobie ciśnienie i sprawdzać czy nie jest podwyższone. Jeśli zauważy się jakąś anormalność lepiej zgłosić się do lekarza od razu. Im szybciej wykryje się problem tym prędzej będzie można go wyleczyć.
Leczenie?
Przede wszystkim należy pamiętać o jednym aspekcie- ruchu. Wszystkie aktywności fizyczne to idealne lekarstwo na podwyższone ciśnienie krwi. Kolejnym równie ważnym aspektem jest prawidłowe odżywianie, w którym jest deficyt używek oraz soli i niezdrowych tłuszczy. Stres również potęguje nadciśnienie, dlatego należy walczyć z nim na wszelkie możliwe sposoby- jak wiadomo aktywność fizyczna świetnie niweluje stres!
Jeśli jednak znajdujemy się w grupie z zaawansowanym nadciśnieniem należy przyjmować odpowiednie leki.
Zalicza się tutaj:
1. Blokery kanałów wapniowych
2. Beta blokery
3. Środki moczopędne
4. Inhibitory hormonu angiotensyny
Podsumowanie
Regularne uprawianie sportu, brak nałogów, odpowiednio zbilansowana dieta, zmniejszona podaż soli to główne punkty prowadzące do zdrowia i uniknięcia podwyższonego ciśnienia. Należy mieć na uwadze fakt, aby nie minimalizować symptomów jakie mogą się pojawić, gdyż mogą z czasem ewoluować do poważnych komplikacji powiązanych z układem krwionośnym.
Artykuł napisany ze specjalną dedykacją dla SonyeR'a

kfd.pl / Kopiowanie i powielanie materiału bez pisemnej zgody administracji kfd.pl - zabronione.