Skocz do zawartości

Zdjęcie

Multimedialny poradnik KFD

* * * * - 3 głosów

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

Ankieta: Multimedialny Poradnik KFD - ankieta. (114 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz poradnik?

 1. O to chodziło! (50 głosów [43.10%] - Zobacz)

  Procent głosów: 43.10%

 2. Przydatny. (26 głosów [22.41%] - Zobacz)

  Procent głosów: 22.41%

 3. Może być. (10 głosów [8.62%] - Zobacz)

  Procent głosów: 8.62%

 4. Soja to moja ostoja :-) (30 głosów [25.86%] - Zobacz)

  Procent głosów: 25.86%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
EuzebiuszKFD

EuzebiuszKFD

  aj-ef-bi-bi-pro

 • Mod Ogólny
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 11090 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Staż [mies.]: 09`

*
POPULARNY

Multimedialny Poradnik KFD
...czyli jak radzić sobie z multimediami na forum.

Witam wszystkich serdecznie w tym poradniku :-) Już od dawna nosiłem się z zamiarem stworzenia czegoś podobnego, by wszystkie zagadnienia związane z multimedialną stroną korzystania z forum zostały zgrupowane i opisane w jednym miejscu. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże tym, którzy nie mają informatyki we krwi, a co za tym idzie, gubią się w tych zagadnieniach. Tyle tytułem wstępu, zaczynajmy!

I Zdjęcia.
Zanim zaczniemy robić cokolwiek ze zdjęciami, pobierzemy program, który znacznie ułatwi nam wszelkie prace - PhotoFiltre. Co prawda nie jest to zaawansowany kombajn do obróbki zdjęć, lecz na potrzeby tego poradnika i zabiegów w nim wykonywanych w zupełności wystarczy. By przejść do strony pobierania klikamy tutaj i pobieramy plik instalacyjny programu. Jeśli ktoś ma kłopoty z angielskim, zalecam pobranie pakietu spolszczenia, który wraz z instrukcją instalacji owego spolszczenia znajduje się na podanej stronie. Jeśli zainstalowaliśmy już program, możemy przejść dalej.

1) Zmiana rozmiaru:
Otwieramy zdjęcie w programie PhotoFiltre i wciskamy kombinację klawiszy: CTRL + H. Pojawia się nam okno z rozmiarami zdjęcia. W tym momencie należy się zastanowić do jakich rozmiarów chcemy pomniejszyć zdjęcie. Jeśli ma być to zdjęcie na, którym będzie można bardzo dobrze zauważyć szczegóły to rozmiar 1024x768. Jeśli nie, może być to nawet 640x480 (im mniejszy rozmiar, tym mniejsza waga zdjęcia, a co za tym idzie szybsze wczytywanie). Wpiszmy zatem w rubrykę "Width/Szerokość" liczbę 1024, bądź 640. Zauważmy, że program automatycznie zachowuje proporcje pomiędzy szerokością, a wysokością zdjęcia po to, by nie zostało ono zniekształcone. Pierwszy krok mamy już za sobą - pora na kolejny, czyli zapisanie zdjęcia. Wciskamy kombinację klawiszy: CTRL + S. Kolejne okno, to okno jakości zdjęcia. Suwakiem ustawiamy jakość zdjęcia, zaś klikając na "Preview/Podgląd" mamy dostęp do ciągłego podglądu jakości/rozmiarów zdjęcia. Jeśli uznasz, że jakość Ci odpowiada, wciskasz "OK" i gotowe. W moim przypadku zdjęcie zostało pomniejszone z ~15MB do ~100KB przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitej jakości.

2) Obracanie:

Często zdarza się, że zdjęcie po wrzuceniu do pamięci komputera jest odwrócone. Jest na to prosty sposób. Otwieramy zdjęcie w programie PhotoFiltre, klikamy na "Image/Obrazek", potem na "Rotate/Obróć" i wybieramy któryś z trybów obracania zależnie od tego, jak zostało zrobione zdjęcie. Jeśli stwierdzimy, że efekt spełnia nasze oczekiwania, zapisujemy zdjęcie.

3) Zamazywanie twarzy:
Jako, że to forum o profilu kulturystycznym, toteż zdjęcia sylwetek są tutaj bardzo często spotykane. Nie każdy z Was pragnie, by reszta użytkowników widziała jego twarz, więc i ten "zabieg" postanowiłem opisać w tym poradniku. Najłatwiejszym sposobem jest wybranie z menu po prawej stronie (cały czas jesteśmy przy programie PhotoFiltre) pędzla i zamazanie twarzy tak, by nie było jej widać. Jeśli chcemy zrobić to "ładniej", wybieramy z menu po prawej opcję zaznaczenia (strzałka), następnie pod owym menu wybieramy kształt, który nam odpowiada i zaznaczamy naszą twarz. Kolejnym krokiem jest wybranie pędzla i zamalowanie zaznaczonej powierzchni. Prawda, że lepiej to wygląda?

4) Obrazkowe hiperłącze w sygnaturze:
Jeśli chcemy dodać obrazek, który będzie przy okazji hiperłączem w naszej sygnaturze, postępujemy według następujących kroków. Klikamy tutaj (skrót do pola edycji sygnaturek), usuwamy treść poprzedniej sygnaturki, a następnie kopiujemy link do obrazka, który ma zostać umieszczony w sygnaturce. Teraz pozostaje nam kliknięcie na ikonę obrazka w menu edycji (tak jak zostało to pokazane na klipie) i akceptacja. By uczynić obrazek hiperłączem musimy zaznaczyć cały nowo utworzony kod, a następnie kliknąć na ikonkę strzałki, która po wpisaniu adresu utworzy nam z niego hiperłącze : ) Dla lepszego efektu możemy również wyśrodkować obrazek klikając na ikonkę wyśrodkowania.

5) "Sylwetkowy" avatar:
Jeśli chcemy zaprezentować naszą sylwetkę w avatarze, bądź po prostu zaktualizować nasz avatar (w tym drugim przypadku pomijamy kolejny krok z programem PhotoFiltre) postępujemy następująco: otwieramy zdjęcie, które przedstawia naszą sylwetkę programem PhotoFiltre, zaznaczamy część, bądź całość sylwetki (zależnie od upodobań), a następnie z menu "Edycja" klikamy "Kopiuj". Kolejnym krokiem jest wklejenie wycinka zdjęcia do nowego pliku. Z menu "Edycja" wybieramy "Wklej do nowego obrazka". Widzimy, że wycinek został wklejony do nowego pliku, więc pozostała nam tylko zmiana rozmiarów, tak, by skrypt forum zaakceptował plik ("Twój avatar nie może być większy niż 140 pikseli na 150 pikseli. Ładowany avatar z twojego komputera musi być mniejszy niż 40 KB. Dozwolone typy plików: gif,jpg,jpeg,png". Jeśli zmieniliśmy rozmiar i zdjęcie zostało zapisane na naszym dysku twardym, pozostaje nam tylko wrzucić avatar na forum. Klikamy tutaj (skrót do pola edycji avatarów), klikamy na "Przeglądaj" i z dysku twardego wybieramy plik avataru, który uprzednio przygotowaliśmy. Teraz pozostało nam zatwierdzenie przyciskiem "Aktualizuj avatar". Jeśli nie widzimy zaktualizowanego avatara, wciskamy CTRL + F5, by od nowa przeładować stronę.

6) Wstawianie zdjęć na forum:
Jest to czynność bardzo prosta, jednak spotkałem się z dosyć sporą liczbą osób, którym sprawia ona trudność. Zakładamy, że zdjęcia, które chcemy wrzucić do danego wątku są już gotowe i czekają na tą wiekopomną chwilę na naszym dysku twardym. Pierwsze co wybieramy, to "Nowa odpowiedź" w interesującym nas temacie. Zjeżdżamy suwakiem w dół strony i klikamy "Przeglądaj" w zakładce "Załączniki". W nowo otwartym oknie wybieramy zdjęcie, które ma zostać wrzucone i potwierdzamy. Kolejnym krokiem jest kliknięcie na przycisk "Wyślij" i odczekanie zanim skrypt forum załaduje zdjęcie. Gdy to się stanie zobaczymy załącznik w rozwijanej liście nad przyciskiem "Wyślij". Teraz wystarczy wybrać z owej listy zdjęcie i kliknąć na nie. Zostanie ono automatycznie przeniesione do treści odpowiedzi. Zatwierdzamy i problem z głowy.

7) Wygląd profilu:
Nowy silnik forum niesie z sobą wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest zmiana wyglądu profilu (wstawienie dowolnego tła, które jest wyświetlane podczas pobytu na naszym profilu). Zmiana jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć tutaj (skrót do edycji wyglądu profilu). Następnie klikamy na "Przeglądaj", wybieramy obraz tła i zatwierdzamy poprzez kliknięcie na przycisk "Zapisz zmiany".


Zalecam oglądanie w wysokiej jakości!

- - - - - -
II Youtube.
Zauważyłem, że kolejnym elementem, który sprawia spore problemy użytkownikom KFD jest wstawianie filmów z popularnego serwisu Youtube. Kolejna część poradnika pokazuje jak wstawić klip z wyżej wymienionego serwisu, jak również pokazuje sposób na dodanie mini odtwarzacza. Zaczynajmy!

1) Wstawianie filmu za pomocą kodu:
Pierwszym sposobem na umieszczenie klipu z serwisu Youtube na forum jest wklejenie go poprzez wygenerowany przez wyżej wymieniony serwis kodu i wstawienie go jako kod HTML na forum. Pierwszym krokiem jest oczywiście otwarcie docelowego tematu w, którym chcemy wstawić klip oraz otwarcie okna z samym klipem. Kolejnym krokiem jest kliknięcie na przycisk "Umieść", zaznaczenie całego kodu (PPM -> Zaznacz wszystko, bądź podwójne kliknięcie), skopiowanie oraz wklejenie kodu do tematu na KFD, pamiętając jednocześnie o tym, by zaznaczyć opcję: "HTML włączony - tryb 'surowego' łamania linii". Pozostało tylko dodać post poprzez przycisk na dole.

2) Wstawianie filmu za pomocą opcji "media":
Drugim sposobem jest skorzystanie z opcji media na naszym forum. Postępujemy tak jak poprzednio, czyli otwieramy okno z tematem oraz klipem. Kopiujemy link z filmem, klikamy na opcję "media", wklejamy link i zatwierdzamy. Ostatnimi czasy sporo osób źle korzysta z tego sposobu. Żeby wszystko dobrze zadziałało i nie zwróciło błędu "Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później" musimy wkleić link w postaci:

http:// www.youtube.com/watch?v=KzFRMSYnzPQ

zamiast tego:

http:// www.youtube.com/watch?v=KzFRMSYnzPQ&feature=player_embedded

Mam nadzieję, że widzicie różnice w obu linkach. Zielony kolor jest prawidłowy, zaś czerwoną końcówkę po prostu usuwamy. Spacja po "http://" jest zamierzona, oczywiście link wstawiamy bez niej.

3) Wstawianie mini odtwarzacza:
By wstawić mini odtwarzacz (np. do naszego Dziennika Treningowego), wystarczy postępować niemal identycznie jak w sposobie na wstawianie filmu za pomocą kodu. Różnica polega na tym, iż musimy zmienić wartości width (szerokość) oraz height (wysokość). O ile pierwsza wartość pozostaje Waszym wyborem (estetycznie jest ją ustawić na 325), zaś druga musi być ustawiona na 30.
Po zmianie obu wartości nie pozostaje nam nic innego, jak dodać, bądź zatwierdzić post.


Zalecam oglądanie w wysokiej jakości!


- - - - - -

III Formatowanie tekstu.
Kolejna część poradnika. Tym razem skupiłem się na zagadnieniu formatowania tekstu. Pokazałem to na przykładzie wpisu do Dziennika Treningowego. Kod, który uzyskałem na końcu można skopiować poniżej:

Spoiler

W razie jakichkolwiek pytań, pisać w tym temacie.


Zalecam oglądanie w wysokiej jakości!Kończąc poradnik, życzę wszystkim użytkownikom jak najmniej problemów z multimediami :-)

kfd.pl / Kopiowanie i powielanie materiału bez pisemnej zgody administracji kfd.pl - zabronione.


 • 33

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

#2
pawel92mieszko

pawel92mieszko

  KFD Gold

 • KFD pro
 • PipPipPipPip
 • 883 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Warszawa
  • Staż [mies.]: 4 lata
  fajny art, napewno komus pomoze
  • 1

  #3
  ~Grzegorz

  ~Grzegorz

   blood & guts

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 57600 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Prawie 3 miasto / Warszawa
  • Staż [mies.]: 120
  Na pewno się przyda. Widzę, że Windows 7 %-)
  • 1

  #4
  EuzebiuszKFD

  EuzebiuszKFD

   aj-ef-bi-bi-pro

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11090 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 09`
  Dostałem Siódemkę do laptopa, więc nie wybrzydzałem %-) Ogólnie rzecz biorąc, bdb system.

  Gdyby ktoś pytał. Program na, którym działam w tym poradniku, czyli PhotoFiltre jest w pełni darmowy i co ważne dla niektórych - można do niego doinstalować spolszczenie %)
  • 0

  #5
  Borson

  Borson

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 417 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków (N-H)
  • Staż [mies.]: 14
  Rokii fajny poradnik,i jeszcze lepszy podkład muzyczny do filmiku akurat słuchałem w winampie uruchamiam filmik i proszę LP :)
  • 0

  #6
  BOSSY

  BOSSY

   Bóg spamu ;)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 19845 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  I o to chodziło %-)
  • 0

  #7
  EuzebiuszKFD

  EuzebiuszKFD

   aj-ef-bi-bi-pro

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11090 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 09`
  W kolejce są jeszcze:
  - YouTube (wrzucanie filmów do tematu, tzw. "player"),
  - formatowanie postów,
  - filmy (edycja nagranych klipów, dodawanie dźwięku, zapisywanie, upload na yt) - to jak znajdę trochę więcej czasu.

  Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś propozycję, bądź jakieś zagadnienie sprawia mu problem - pisać %-)
  • 0

  #8
  Killman

  Killman

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2765 postów
 • Wiek: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  "formatowanie postów" to masz na myśli jego edycje?

  bądź jakieś zagadnienie sprawia mu problem - pisać


  Wy tez macie problemy z pisaniem postów,? (dziwne ograniczenia przy pisaniu postów po nacisnieciu "Nowa odpowiedz")

  brawo za art, dla poczatkujacych i formatujących posty sie przyda %-)
  • 0

  #9
  EuzebiuszKFD

  EuzebiuszKFD

   aj-ef-bi-bi-pro

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11090 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 09`
  Formatowanie postu to formatowanie tekstu w nim, czyli np. większa czcionka, wyrównanie do lewej, odstępy, trochę podstaw z BBCode i HTML`a %-)
  • 0

  #10
  EuzebiuszKFD

  EuzebiuszKFD

   aj-ef-bi-bi-pro

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11090 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 09`
  Poradnik został zaktualizowany o kolejną część - Youtube %)
  • 1

  #11
  KrzysiekZM

  KrzysiekZM

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 23
  Mega dobra robota!
  • 0

  #12
  Drops

  Drops

   eye contact

  • Spamer ;)
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3939 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  Gratuluje świetnego pomysłu i opracowania, obyś tylko nie zapomniał o swoim temacie i rozszerzał go o nowe wskazówki dla początkujących. Teraz, gdy już wisi w widocznym miejscu to do czegoś zobowiązuje %)
  • 0

  #13
  EuzebiuszKFD

  EuzebiuszKFD

   aj-ef-bi-bi-pro

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11090 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 09`
  Wiadomo, że z czasem się tego wszystkiego trochę nazbiera %) Staram się obserwować nie tylko nowych użytkowników i wyłapywać, co głównie sprawia im trudności. Jeśli macie jakieś propozycje, którymi zechcielibyście się podzielić, to walić śmiało na PW %)
  • 0

  #14
  -ARTUR-

  -ARTUR-

   Bóg spamu ;)

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15273 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  Dobra robota Roki.
  • 0

  #15
  .Grafi.

  .Grafi.

   KFD Gold

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9635 postów
 • Wiek: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  Fajna sprawa %)

  Jeszcze dorzucić do tego to formatowanie i cytowanie i git %)
  • 0

  #16
  owszem

  owszem

   KFD Premium

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1249 postów
 • Wiek: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:ZOO
  U mnie pod oknem postu nie ma wyboru opcji postu, żeby włączyć HTML.
  Nie mogę dodać klipu.
  Co jest grane?
  • 0

  #17
  EuzebiuszKFD

  EuzebiuszKFD

   aj-ef-bi-bi-pro

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11090 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 09`
  Dziwna sprawa z tym brakiem opcji... Być może jest ona dostępna od określonej ilości postów? %)
  • 0

  #18
  patrykp87

  patrykp87

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 878 postów
 • Wiek: 35
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Ł.A
  • Staż [mies.]: II

  U mnie pod oknem postu nie ma wyboru opcji postu, żeby włączyć HTML.
  Nie mogę dodać klipu.
  Co jest grane?


  Też to zauważyłem, ale dzieje się to tylko w niektórych działach np: dieta, suplementacja. Być może wstawianie filmików, w nie których działach jest po prostu zastrzeżone...
  • 0

  #19
  owszem

  owszem

   KFD Premium

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1249 postów
 • Wiek: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:ZOO
  "Być może jest ona dostępna od określonej ilości postów?"
  Też tak pomyślałem. Prywatnych wiadomości też nie mogę wysyłać.
  Niestety kontakt z administratorem też kuleje... Brak odpowiedzi na maile.
  I co ja mam zrobić? %) Czy jest tu ktoś kompetentny kto mi pomoże, wytłumaczy? %)
  • 0

  #20
  ..Kamil..

  ..Kamil..

   Prezes Sezonowiec

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 20888 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  Opcja włączenia HTML jest tylko przy używaniu Nowej odpowiedzi, przy szybkiej nie ma tego %)

  Poza tym u mnie w każdym dziale działa %)
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników