Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Movalis (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Movalis

Skład: Meloxicamum
Postać farmaceutyczna: roztwór do wstrzykiwań
Dawka: 10 mg/ml (15 mg/1,5 ml)
Wielkość opakowania: 1 amp. 1,5 ml 3 amp. 1,5 ml 5 amp. 1,5 ml
Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH
Wytwórca: Boehringer Ingelheim International GmbH
Kraj wytwórcy (kod kraju): DDziałanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu enolowego o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym z grupy preferencyjnych inhibitorów COX-2. Cyklooksygenaza (COX) występuje w 2 izoformach, COX-1 i COX-2. COX-1 spełnia funkcje fizjologiczne i jest odpowiedzialna za syntezę prostaglandyn chroniących błonę śluzową przewodu pokarmowego i zapewniających prawidłowy przepływ krwi przez nerki. COX-2 jest indukowana bodźcem zapalnym, wywołując i podtrzymując zapalenie. Wykazano, że meloksykam w większym stopniu hamuje aktywność enzymu COX-2 niż COX-1. Preferencyjne hamowanie aktywności COX-2 powoduje, że meloksykam hamuje syntezę prostaglandyn w miejscu toczących się procesów zapalnych, a znacznie słabiej w obrębie przewodu pokarmowego i nerek. Badania kliniczne wykazały mniejszą częstość występowania objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (w tym perforacji, owrzodzeń, krwawień) podczas stosowania meloksykamu w dawkach zalecanych niż podczas stosowania innych NLPZ. Po podaniu domięśniowym meloksykam jest całkowicie wchłaniany. Stężenie leku we krwi jest proporcjonalne do podanej dawki: po podaniu 15 mg domięśniowo maksymalne stężenie we krwi jest osiągane w czasie 60 min. Bardzo silnie wiąże się z białkami osocza - 99%. Jest metabolizowany w wątrobie (głównie w procesie oksydacji grup metylowych). Metabolity wydalane są w około 50% z moczem i w 50% z kałem; 3% podanej dawki wydalane jest w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi około 20 h. Nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie. W wieku podeszłym szybkość wydalania leku jest wolniejsza.

Wskazania
Krótkotrwałe leczenie objawowe zaostrzeń reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na meloksykam lub pozostałe składniki preparatu. Reakcje nadwrażliwości na inne leki z grupy NLPZ (astma oskrzelowa, polip nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka - stwierdzane jako następstwo podania NLPZ). Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek u pacjentów niedializowanych. Krwawienia żołądkowo-jelitowe, krwawienia z mózgu lub inne zaburzenia prowadzące do krwawień. Zaburzenia krzepnięcia lub jednoczesne leczenie preparatami przeciwzakrzepowymi (przeciwwskazanie związane z drogą podania). Ciężka nie leczona lub nie reagująca na leczenie niewydolność serca. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego w wywiadzie, z hipowolemią, upośledzonym przepływem nerkowym (odwodnienie, niewydolność krążenia, leczenie diuretykami, zespół nerczycowy, marskość wątroby, hipowolemia pooperacyjna), u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek oraz u osób w podeszłym wieku. Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność nie były badane u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania meloksykamu w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn stosowane w III trymestrze ciąży mogą powodować nadciśnienie płucne u płodu z przedwczesnym zamknięciem przetrwałego przewodu tętniczego, wykazywać toksyczne działanie na nerki płodu lub hamować czynność skurczową macicy - lek jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Mogą wystąpić: niestrawność, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie przełyku; niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia; świąd, wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło; oszołomienie, ból i zawroty głowy, szumy uszne, senność; obrzęki, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy. Rzadko obserwowano: wrzód trawienny, perforacje lub krwawienie z przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka; reakcje anafilaktyczne lub rzekomoanafilaktyczne lub obrzęk naczynioruchowy; dezorientacja, bezsenność i koszmary nocne; zaburzenia widzenia. Bardzo rzadko: rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka. U niektórych pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ wystąpiły napady astmy. Możliwe zwiększenie stężenia kreatyniny lub mocznika we krwi oraz przemijające zaburzenia czynności wątroby; rzadkie przypadki zapalenia wątroby. Niekiedy ból i obrzmienie w miejscu wkłucia.

Interakcje
Stosowanie meloksykamu z innymi lekami z grupy NLPZ (w tym z kwasem acetylosalicylowym) zwiększa ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego. NLPZ zwiększają stężenia litu we krwi - ryzyko kumulacji (zalecane monitorowanie stężenia litu we krwi w przypadku jednoczesnego stosowania). Ogólnie NLPZ nasilają toksyczne działanie metotreksatu na układ krwiotwórczy poprzez zmniejszenie jego klirensu nerkowego. NLPZ mogą nasilać nefrotoksyczne działanie cyklosporyny poprzez wpływ na prostaglandyny nerkowe (w trakcie leczenia skojarzonego należy kontrolować czynność nerek). Leczenie pacjentów odwodnionych preparatami z grupy NLPZ wiąże się z zagrożeniem wystąpienia ostrej niewydolności nerek - pacjenci otrzymujący leki moczopędne i meloksykam powinni być odpowiednio nawodnieni, przed rozpoczęciem leczenia należy skontrolować czynność nerek. NLPZ mogą zmniejszać skuteczność leków przeciwnadciśnieniowych (np. leki blokujące receptory β-adrenergiczne, inhibitory ACE, leki moczopędne) poprzez zahamowanie syntezy prostaglandyn. Wewnątrzmaciczne środki antykoncepcyjne: możliwe zmniejszenie ich skuteczności. Leki trombolityczne, hamujące agregację płytek: zwiększone ryzyko krwawienia. Cholestyramina wiąże meloksykam w przewodzie pokarmowym i przyspiesza jego wydalanie. Nie można wykluczyć interakcji z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Dawkowanie
Lek należy podawać głęboko domięśniowo, wstrzykiwać powoli w obrębie górnego zewnętrznego kwadrantu pośladka.
Dorośli: 1 amp. 15 mg raz na dobę. Nie należy stosować dawki większej niż 15 mg/dobę. Na ogół zaleca się zastosowanie jednorazowego wstrzyknięcia w celu rozpoczęcia terapii, wyjątkowo, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest kontynuowanie leczenia maksymalnie przez 3 dni (np. jeśli podawanie drogą doustną lub doodbytniczą nie jest możliwe). U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych należy rozpocząć leczenie od dawki 7,5 mg (1/2 amp.) na dobę. U pacjentów dializowanych z ciężką niewydolnością nerek nie należy stosować dawki większej niż 7,5 mg/dobę.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko