Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Monural (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Monural

Skład: Fosfomycinum trometamolum
Postać farmaceutyczna: granulat do sporządzania roztworu doustnego
Dawka: 3,754 g/6 g
Wielkość opakowania: 1 sasz. 6 g
Podmiot odpowiedzialny: Zambon S.p.A.
Wytwórca: Zambon S.p.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): I

Działanie
Antybiotyk o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, pochodna kwasu fosfonowego. Mechanizm działania bakteriobójczego polega na zaburzaniu syntezy ściany komórkowej bakterii wskutek zahamowania aktywności transferazy fosfoenolopirogronianowej. Specyficzny mechanizm działania sprawia, że fosfomycyna nie wykazuje oporności krzyżowej z innymi antybiotykami. Lek działa na większość patogenów wywołujących zakażenia dróg moczowych, m.in. Escherichia coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Enterobacter spp., Staphylococcus spp., Enterococcus spp, Citrobacter spp., Serratia marcescens. W preparacie fosfomycyna występuje w połączeniu z trometamolem, który zapewnia jej dobrą rozpuszczalność w wodzie i wpływa korzystnie na biodostępność. Po podaniu doustnym lek bardzo szybko się wchłania z przewodu pokarmowego; pokarm opóźnia wchłanianie i nieznacznie zmniejsza stężenie antybiotyku we krwi i moczu. Fosfomycyna praktycznie nie wiąże się z białkami osocza. Jest wydalana z moczem w postaci niezmienionej, osiągając w nim w ciągu 2-4 h od podania bardzo duże stężenia. Stężenia bakteriobójcze dla większości wrażliwych na nią patogenów utrzymują się przez 36-48 h po podaniu leku. T0,5 we krwi wynosi około 3 h.

Wskazania
Ostre niepowikłane bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego. Obfity bezobjawowy bakteriomocz. Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych związanym z zabiegami chirurgicznymi i przezcewkowymi zabiegami diagnostycznymi.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min), hemodializa.

Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania u pacjentów powyżej 75 lat. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni stosować preparatu.

Ciąża i laktacja
W ciąży i okresie karmienia piersią stosować w przypadku zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Działania niepożądane
Rzadko donoszono o reakcjach nadwrażliwości, w tym o pojedynczych przypadkach anafilaksji. Bardzo rzadko obserwowano nudności, zgagę, biegunkę oraz wysypkę skórną.

Interakcje
Metoklopramid zmniejsza stężenie fosfomycyny we krwi i moczu. Inne leki, które przyspieszają motorykę jelit mogą mieć podobne działanie.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku do 75 lat: w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego: 3 g jednorazowo; w zakażeniach nawracających lub wywołanych przez Pseudomonas spp., Enterobacter spp., Proteus spp. - szczepy indolo-dodatnie) oraz u obłożnie chorych lub w podeszłym wieku: 2 dawki po 3 g w odstępie 24 h. Zwykle objawy zakażenia ustępują na 2-3 dzień od rozpoczęcia leczenia. W zapobieganiu zakażeniom związanym z zabiegami na drogach moczowych: 3 g na 3 h przed rozpoczęciem zabiegu oraz 3 g 24 h po zabiegu. Dzieci powyżej 5 lat: w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego: 2 g jednorazowo; w zakażeniach nawracających lub wywołanych przez Pseudomonas spp., Enterobacter spp., Proteus spp. - szczepy indolo-dodatnie) oraz u dzieci obłożnie chorych: 2 dawki po 2 g w odstępie 24 h. Zwykle objawy zakażenia ustępują na 2-3 dzień od rozpoczęcia leczenia. W zapobieganiu zakażeniom związanym z zabiegami na drogach moczowych: 2 g na 3 h przed rozpoczęciem zabiegu oraz 2 g 24 h po zabiegu.
Lek podaje się 2-3 h po posiłku, najlepiej przed snem i po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w 50-75 ml wody lub innego płynu, roztwór wypić bezpośrednio po przygotowaniu.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko