Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mężczyźni wobec nokturii

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Myla

Myla

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 477 postów
 • Wiek: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Stacja Kosmiczna
  • Staż [mies.]: 228
  Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń snu u mężczyzn jest tzw. nokturia, czyli konieczność oddawania moczu w porze nocnej. Wyniki badania Pentor potwierdziły uciążliwość dolegliwości. Konsekwencjami nokturii mogą być problemy zdrowotne, osobiste, a także zawodowe. Podstawowym celem najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Pentor Medical na zlecenie Yamanouchi była próba określenia, w jaki sposób nokturia wpływa na szeroko pojęty komfort życia polskich mężczyzn.

  Cierpiący na łagodny przerost prostaty, codziennie doświadcza dokuczliwych objawów. Częste wizyty w toalecie, ograniczanie ilości spożywanych napojów, to tylko nieliczne trudności z jakimi boryka się co drugi mężczyzna po pięćdziesiątym roku życia. Jednak jak wynika z najnowszego badania przeprowadzono przez Instytut Badawczy Pentor Medical1 na zlecenie firmy Yamanouchi, najbardziej uciążliwą dolegliwością związaną z łagodnym przerostem gruczołu krokowego jest według blisko 60% mężczyzn, nokturia [tabela 1].

  Tabela 1. Które dolegliwości są dla Pana najbardziej uciążliwe? [%]
  - Konieczność oddawania moczu kilkakrotnie w ciągu nocy 58%
  - Pojawienie się nagłej potrzeby oddania moczu 14%
  - Uczucie bólu podczas oddawania moczu 7%
  - Poczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza 6%
  - Konieczność wyczekiwania na moment rozpoczęcia oddawania moczu 5%
  - Oddawanie moczu kropelkami 5%
  - Zwiększenie oddawania częstości moczu w dzień 4%
  - Osłabienie lub przerywanie strumienia moczu 2%

  Jeszcze do niedawna problemowi nokturii nie poświęcano wiele uwagi. Znaczna grupa mężczyzn, szczególnie tych młodszych, częste wstawanie w nocy do toalety, wiąże z przeziębieniem (33%), zapaleniem pęcherza moczowego (31%), a nawet nadmiarem stresu (33%) [tabela 2]. Niektórzy przypisują ją wiekowi i uważają, że jest pierwszym objawem starości. Tymczasem nokturia jest jednym z najbardziej wyczerpujących i uciążliwych symptomów wskazującym na problemy z przerostem prostaty. Według Międzynarodowe Towarzystwa Kontynencji (Iinternational Continence Society - ICS) nokturia, to co najmniej dwukrotne budzenie się w nocy w celu opróżnienia pęcherza.

  Tabela 2. Jak Pan myśli, co mogło wywołać nokturię? 50-59 lat 60 +
  - Przerost gruczołu krokowego 30% 60%
  - Przeziębienie, infekcja 33% 25%
  - Zapalenie pęcherza moczowego 31% 24%
  - Nadmiar stresu 33% 19%
  - Nadmiar używek (alkohol, papierosy) 23% 21%
  - Niewłaściwy sposób odżywiania się 22% 17%
  - Zbyt mało ruchu w codziennym życiu 10% 11%
  - Nadciśnienie 1% 1%

  Dla 89% mężczyzn nokturia stanowi olbrzymi problemem [tabela 3] na każdej płaszczyźnie życia. Wyniki badania Pentor pokazały, że aż 65% polskich mężczyzn budzi się więcej niż dwa razy w ciągu nocy: 34% - trzy raz; 31% powyżej czterech razy [tabela 3].

  Tabela 3. Czy częste nocne wstawanie jest dla pana uciążliwe? [%]
  - Zdecydowanie tak 41%
  - Raczej tak 48%
  - Raczej nie 9%
  - Zdecydowanie nie 2%

  Średnio mężczyźni chodzą 3 razy w nocy do toalety. Ciągłe wybudzanie organizmu ze snu w sposób oczywisty przekłada się na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta. Organizm nie ma wystarczająco dużo czasu, aby wejść w najważniejszą fazę snu głębokiego. Nie ma też wystarczająco dużo czasu, aby odpocząć, zregenerować się, odbudować komórki i przygotować do zmagań z kolejnym dniem.

  Tabela 4. Jak często w ciągu nocy wstaje Pan do toalety? [%]
  - 6 razy i częściej 7%
  - 5 razy 6%
  - 4 razy 18%
  - 3 razy 34%
  - 2 razy 31%
  - 1 raz 3%

  Aż dwie trzecie mężczyzn skarży się na negatywny wpływ nokturii na codzienne funkcjonowanie. Ponad 50% osób odczuwa senność i przemęczenie w ciągu dnia. Co trzeci mężczyzna podkreśla nieustające podenerwowanie spowodowane przerywanym snem, a 17% ma problemy ze skupieniem uwagi. Wyniki te nie są zaskoczeniem, bowiem zakłócenia snu w znaczny sposób wpływają na jakość życia. Niepokojące jest jednak to, że jedynie 35% mężczyzn deklaruje obawę o swoje zdrowie [tabela 5].

  Tabela 5. Jak pan się czuje w wyniku częstego nocnego wstawania? [%]
  - Osłabiony i przemęczony 60%
  - Podenerwowany 39%
  - Obawiam się o zdrowie 35%
  - Jestem rozkojarzony 17%
  - Czuję się staro 17%
  - Często kłócę się z partnerką 4%

  Nokturia ma również niekorzystny wpływ na sferę zawodową oraz relacje rodzinne i towarzyskie. Wyczerpany nieprzespaną nocą mężczyzna nie ma siły na spotkania, unika kontaktów ze znajomymi i rezygnuje lub ogranicza niektóre rozrywki. Aż 24% badanych przyznaje, że w ostatnim czasie musiało odwołać spotkanie z przyjaciółmi, a 25% mężczyzn zmuszona była zrezygnować z wyjścia do kina, teatru lub wyjazdu rekreacyjnego. Dotyczy to szczególnie osób starszych, powyżej 60 roku życia /35%/.

  Konsekwencją nokturii może być także rozwój wielu schorzeń układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego i mięśniowo-szkieletowego. U chorych często notuje się znaczne zmniejszenie odporności oraz podwyższoną podatność na choroby wirusowe i infekcyjne. Jak wykazują badania, przedłużający się przerywany sen może prowadzić nawet do śmierci.
  - Konsekwencje przerywanego snu spowodowanego nokturią:

  Krótkoterminowe:
  - Zwiększona senność
  - Wydłużenie czasu reakcji
  - Obniżenie energii
  - Zmniejszenie wydolności psychoruchowej
  - Zaburzenia koncentracji, pamięci, funkcji poznawczych
  - Pogorszenie nastroju

  Długoterminowe:
  - Depresja
  - Zwiększona podatność na choroby somatyczne
  - Zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
  - Zwiększone ryzyko wypadków samochodowych
  - Hospitalizacja
  - Zgon

  Taki sam negatywny wpływ nokturii na zdrowie, obserwuje się u osoby, która znajduje się w tym samym pokoju podczas snu. 85% kobiet zwykle budzi się wraz z partnerem. Jednak jak się okazało tylko niecałe 30% skarży się na częste wybudzanie z objęć Morfeusza. Być może jest to spowodowane wrodzoną wyrozumiałością kobiet, a może po prostu ich niewiedzą o przyczynach i konsekwencjach dolegliwości…

  Według wyników badania Pantor niemal każdy mężczyzna wyraża chęć pozyskiwania informacji na temat nokturii. Najchętniej czerpałby wiedzę z prasy, radia i telewizji (88%). Zastanawiające jest jednak to, że tylko 60% mężczyzn zdecydowałoby się na rozmowę ze specjalistą. Możliwie, że stoi za tym uczucie skrępowania i wstydu, strach przed diagnozą lub przeświadczenie, że „to minie”. A uciążliwe objawy nokturii nie miną, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza.

  1Badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy Pentor Medical na reprezentatywnej próbie miejskiej. W badaniu wzięło udział 200 mężczyzn oraz 200 kobiet, ich partnerek.

  erodzina.com
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko