Skocz do zawartości

Zdjęcie

Metoda 3x3 wg. Stephana Korte

- - - - - metoda stephana wyciskanie sila masa rozpiska stephan korte

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
eeetam

eeetam

  ZJADAM TYNK ZE ŚCIAN

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2452 postów
 • Wiek: 35
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Łódź
  • Staż [mies.]: 120

  *
  POPULARNY

  Trening metodą "3x3"

  Dodany obrazek

  Jak sama nazwa wskazuje jest to trening siłowy - ukierunkowany na TS, poprawę wyników we wszystkich trzech bojach. Jest to cykl treningowy stosowany w okresie przedstartowym.
  Program ten powstał w Niemczech, stosowany był przez wielu siłaczy - wsród nich: Ralf Gierz (2200 funtów w wadze superciężkiej) oraz Michael Bruegger (pierwszy Niemiec, który przekroczył wynik 2200 funtów w TS przy wadze startowej 260 funtów, również jako pierwszy w swoim kraju wyciskał ponad 600 funtów).

  Poniżej zamieszczam moje tłumaczenie na podstawie artykułu Stephana Korte o metodzie "3x3" dla wyciskania płasko. Starałem się bardzo wiernie tłumaczyć dlatego tekst może się wydawać pisany nieco "naiwnym" językiem ; pojawiają się tam także nawiązania do inncy artykułów Korte'go.


  Orginalny tytuł: "A Revolutionary Approach to Powerlifting
  3 x 3- Part 3- Bench Press: High Volume & Competition"


  System treningowy "3x3" na poprawę wyciskania płasko jest taki sam jak w przypadku przysiadów (tutaj autor nawiązuje do innego swojego artykułu). Czy chcesz dużo wyciskać ? To żaden problem ; wszystko co musisz robić to - wyciskać. Wyciskanie płasko to najłatwiejsza droga do wytrenowania mięśni potrzebnych do "BIG BENCH" - będzie to jedyne ćwiczenie jakie będziesz wykonywał w trakcie tego cyklu. Ćwiczenie to angażuje mięśnie piersiowe, naramienne, tricepsy, a nawet mięśnie najszersze grzbietu. Pamiętaj tylko wyciskanie angażuje te mięśnie w najbardziej efektywny sposób, wymagany do tej konkurencji. Stosując system "3x3" będziesz ćwiczył trzy razy w tygodniu. Nie są potrzebne tutaj żadne ćwiczenia uzupełniające typu: boczne wznosy ramion, wyciskania francuskie czy wyciskanie na skosie. "3x3" dla wyciskania płasko oparte jest na tych samych zasadach co "3x3" dla przysiadów. Program jest zaplanowany jako ośmiotygodniowy cykl, podzielony na dwie fazy. Faza I: Faza wysokiej objętości (The high volume phase). Faza II: Faza przedzawodami/przedstartowa (The competition phase). Każda faza kończy się po czterech tygodniach.

  Przygotowywania

  System treningowy "3x3" wykorzystuje rozpiskę procentową na podstawie przyszłego (planowanego) maksymalnego powtórzenia. W celu obliczenia swoich obciążeń do treningu, należy określić
  swój planowany, maksymalny ciężar na jedno powtórzenie po ukończeniu osiomtygodniwego cyklu.
  Pierwszy krok to określić swój obecny ciężar maksymalny. We wcześniejszych artykułach sugerowałem kilka dróg jak można to wykonać. Możesz użyć "gym max" lub swój najlepszy wynik z poprzednich zawodów - ważne aby ten wynik oddawał twoją aktualną formę. Jesli chcesz określić swój aktualny max, możesz także posłużyć się "Epley formula" zawartej w pierwszym artykule z tej serii.
  Po określeniu twojego obecnego obciążenia maksymalnego, dodaj do niego 10 funtów (czyli około 5 kg). To będzie Twój planowany max i wyznacznik, którego użyjesz do obliczenia ciężarów stosowanych w trakcie treningów. W pierwszej fazie będziesz używał ciężarów z przedziału 58-64% swojego zaplanowanego CM. W fazie drugiej intensywność wrośnie - obciążenia rzędu 60-95% planowanego CM.

  Faza I: Tydzień 1-4

  High Volume Phase
  [indent=1]Celem pierwszej fazy jest rozwinięcie podstaw siłowych za pomocą treningu wysokoobjętościowego. Wielokrotność serii jest świetną droga do osiągnięcia tego. Używanie tak dużej ilości powtórzeń także poprawia twoją koordynację nerwowo-mięśniowe, a przez to także technikę twojego wyciskania. Podczas tej fazy będziesz używał tylko usztywniaczy nadgarstków oraz pasa do ciężarów. Zawsze wykonuj zatrzymanie podczas każdego powtórzenia - jak w przypadku zawodów.
  Przez cały cykl będziesz trenował trzy razy w tygodniu. Upewnij się, że pomiędzy kolejnymi sesjami w tygodni jest zachowany dzień przerwy oraz dwa dni przerwy pomiędzy kolejnymi tygodniami treningowymi. Taki rozkład winien zapewnić ci odpowiednią regenerację.
  W przypadku Wyciskania leżąc będziesz stosował większą objętość niż miało to miejsce, przy siadach czy martwym ciągu. Każdy trening zawiera 6 do 8 serii, po 6 powtórzeń. Oto rozpiska procentowa dla pierwszej fazy:

  tydzień 1 - 58%
  tydzień 2 - 60%
  tydzień 3 - 62%
  tydzień 4 - 64%


  Przez każdy z tygodni (3 treningi) będziesz stosował procent przypisany kolejnym tygodniom wg. powyższego zapisu. Zalecam stosowanie metody "energooszczędnej" (ESM - energy saving method) - tu autor ponownie odsyła do innej części artykułu. Żużywaj minimalny zasób energii potrzebny do wykonania każdego powtórzenia, każdej serii. Stosując 58-64% planowanego CM, nie ma potrzeby by rzucać sztangą w sufit. Skoncentruj się na perfekcyjniej technice. Metoda
  ESM pozwoli ci zachować wystarczającą ilość energii do wykonania ostatniego najcięższego ćwiczenia (martwy ciąg), pozwoli także zachować większą pewność podczas cięższych obciążeń. Używając jedynie pół swoich zasobów energii i mocy w serii z 64% planowanego CM będziesz budował "mentalne rezerwy". Właśnie te "mentalne rezerwy" zaprowadzą Cię do rozwinięcia większej pewności przy ciężarach rzędu 80-95% planowanego CM.

  Kiedy trenowałem systemem "3x3" w 1992 r. , wyciskanie w koszulkach było nadal zabronione w IPF. Obecnie sytuacja w większości organizacji uległa zmianie i to wymaga pewnych modyfikacji podczas wyciskania tym systemem. Siłą tricepsa jest jednym z najwazniejszych czynników do wykorzystania w pełni właściwości koszulki. Aby trenować twój triceps jak najbardziej funkcjonalnie, zdecydowałem się na zastosowanie kombinacji Louie'go Simmons'a, związanej z treningiem "3x3" . Stosowanie trzech różnych chwytów podczas fazy wysokoobjętościowej (The high volume phase) : szeroki (1-2 cale szerszy niż twój normalny chwyt), na szerokość barków oraz wąski (1-2 cale węższy niż chwyt na szerokość barków). Będziesz używał tych chwytów naprzemiennie przez osiem kolejnych serii treningowych. Możesz zaczynać dowolnym chwytem, jednak miej pewność, że używasz swojego najsłabszego chwytu najczęściej. Oto przykład dla osoby, której najsłabszym chwytem jest, chwyt na szerokość barków:

  1.seria: szeroki chwyt
  2.seria: chwyt na szerokość barków
  3.seria: wąski chwyt
  4.seria: chwyt na szerokość barków
  5.seria: szeroki chwyt
  6.seria: chwyt na szerokość barków
  7.seria: wąski chwyt
  8.seria: chwyt na szerokość barków

  Faza 1: Tydzień 1-4

  High Volume Phase: obecny ciężar maksymalny: 400 funtów, planowany ciężar maksymalny 410 funtów

  Tydzień 1:

  *Dzień 1 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 58% z planowanych 410 funtów - czyli 235 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 58% z planowanych 410 funtów - czyli 235 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 58% z planowanych 410 funtów - czyli 235 funtów

  Tydzień 2:
  *Dzień 1 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 60% z planowanych 410 funtów - czyli 245 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 60% z planowanych 410 funtów - czyli 245 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 60% z planowanych 410 funtów - czyli 245 funtów

  Tydzień 3:
  *Dzień 1 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 62% z planowanych 410 funtów - czyli 255 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 62% z planowanych 410 funtów - czyli 255 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 62% z planowanych 410 funtów - czyli 255 funtów

  Tydzień 4:
  *Dzień 1 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 64% z planowanych 410 funtów - czyli 265 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 64% z planowanych 410 funtów - czyli 265 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 6-8 serii, 6 powtórzeń z obciążeniem 64% z planowanych 410 funtów - czyli 265 funtów


  Faza II: Tydzień 5-8

  Faza przedstartowa (Competition Phase):
  [indent=1]Wyższe procenty obciążenia fazy drugiej spowodują wzrost intensywności dlatego objętość będzie zredukowana. Będziesz więc zwiększał swoją maksymalną siłę i moc, z tygodnia na tydzień ; poprawisz także swoją technikę. Do dużych ciężarów będziesz zbliżał się powoli ale trwale. Używaj swojej koszulki do wyciskania podczas sesji z dużymi ciężarami (treningi siły maksymalnej, 1-2 powtórzenia), ale nie podczas treningów techniczno-siłowych. Proponuję luźną koszulkę w tygodniu 1 i 2 oraz ciasną, startową dla tygodnia 3 i 4. Liczba sesji treningowych oraz dni wolnych, pozostaje taka sama jak w poprzedniej fazie. Serie i powtórzenia dla fazy II wyglądają w sposób następujący:

  1. Trening techniczno-siłowy wykonywany jest 2 razy w tygodniu. Wykonujesz 5 serii, po 4 powtórzenia na 60% PCM. Podczas treningów techniczno siłowych procent używanego obciążenia (ciężar), nie ulegnie zmianie podczas całej fazy II.
  2. Trening maksymalnej siły wykonywany jest 1 raz w tygodniu. Przez pierwsze 2 tygodnie wykonujesz 1 lub 2 serie, używając 80% PCM, 1 powtórzenie w pierwszym tygodniu oraz 85% PCM, 1 powtórzenie w drugim tygodniu. Podczas ostatnich dwóch dwóch tygodni wykonujesz również tylko 1 serie, zawierającą 1 powtórzenie -> 90% PCM w tygodniu 3 oraz 95% PCM w tygodniu 4.
  Osobiście trening maksymalnej siły wykonywałem jako drugi trening (w każdą środę tygodnia) - ale może to być każdy inny dzień.

  Upewnij się że stosujesz metodę "energooszczędnną" (ESM) podczas każdego treningu. Wkłądaj w każde powtórzenie tyle mocy i siły, ile potrzebujesz do jego ukończenia i koncentruj się na perfekcyjnej technice. Nigdy nie stosuj w trningu większego obciążenia niż 95% PCM. Próbę 100% pozostaw na zawody.

  Faza II: Tydzień 5-8

  Competition Phase: Obecny max: 400 funtów, PCM (planowany ciężar maksymalny) 410 funtów

  Tydzień 1:
  *Dzień 1 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 1-2 serii, 1 powtórzenie, obciążenie 80% z 410 funtów - czyli 330 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów

  Tydzień 2:
  *Dzień 1 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 1-2 serii, 1 powtórzenie, obciążenie 85% z 410 funtów - czyli 350 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów

  Tydzień 3:
  *Dzień 1 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 1 seria, 1 powtórzenie, obciążenie 90% z 410 funtów - czyli 370 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów

  Tydzień 4:
  *Dzień 1 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów
  *Dzień 2 - wyciskanie 1 seria, 1 powtórzenie, obciążenie 95% z 410 funtów - czyli 390 funtów
  *Dzień 3 - wyciskanie 5 serii, 4 powtórzenia, obciążenie 60% z 410 funtów - czyli 245 funtów

  ------------------------------
  artykuł pochodzi ze strony www.deepsquatter.com

  Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek

  Co z przysiadem i martwym ciągiem?

  Na tej samej zasadzie (choć z drobnymi różnicami) tą metodą ćwiczymy 2 pozostałe boje tj. siad i martwy ciąg. W przypadku klatki do aktualnego ciężaru maksymalnego dodawalismy 10 funtów (uzyskiwaliśmy PCM) - w przypadku martwego ciągu dodajemy od 15 do 20 funtów ; przysiad także 15-20 funtów.

  Dla przykładu:
  *wyciskanie płasko - nasz aktualny wynik to 150 kg -> aby uzyskać przyszły ciężar maksymalny dodajemy 10 funtów (około 5 kg) -> PCM = 155 kg
  *przysiad - nasz aktualny wynik to 150 kg -> aby uzyskać PCM dodajemy 15-20 funtów (czyli od ~7kg do ~9)
  *martwy ciąg - nasz aktualny wynik to 150 kg -> aby uzyskać PCM dodajemy 15-20 funtów (czyli od ~7kg do ~9)

  Ogółem nic skomplikowanego (zresztą jak cała metoda) - wszystko analogicznie jak w przypadku wyciskania. Ustalasz ciężar maksymalny, wyznaczasz PCM i startujesz. Pierwszy tydzień rozpoczynasz od 58% PCM i starsz się wykonać 8 serii po 5 powtórzeń (w zalezności od samopoczucia i możliwości, lecz nigdy nie mniej niż 5x5). W kolejnych tygodniach zwiększasz obciążenie sukcesywnie o 2%. W tygodniu czwartym używasz 64% dla swoich 5-8x5 (6-8x5 w przypadku klatki) ---> i tak zakończyła się faza I.

  Rozpiska Fazy I:
  Dzień I-----------------Dzień II-----------------Dzień III
  przysiad: 5-8x5-------przysiad: 5-8x5--------przysiad: 5-8x5
  wycisk: 6-8x6---------wycisk: 6-8x6----------wycisk: 6-8x6
  mc: 5-8x5-------------mc: 5-8x5--------------mc: 5-8x5
  *ciężar zgodnie ze wczesniejszym opisem


  Faza II może wyglądać w ten sposób:

  Poniedziałek----------------Środa----------------- Piątek:
  przysiad 3x3 60%----------3x3 60%--------------1-2x1 80-95%
  wycisk 3x3 60%------------1-2x1 80-95%--------3x3 60%
  mc 1-2x1 80-95%----------3x3 60%--------------3x3 60%

  Treningi siłowo-techniczne 2x w tygodniu i przez całą fazę przebiegają bez zmian ; trening siły maksymalnej 1x w tygodniu i tutaj zaczynamy od 80% PCM (5 tydzień), sukcesywnie co tydzień dodając 5%, by w ostatnim tygodniu (ósmym) skończyć na 95% PCM.


  ------------------------------------
  copyright by eeetam
  • 6

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  Wojta$

  Wojta$

   KFD to mój dom ;)

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2555 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  SUPER art Filip , Soc jesli wejdzie .... podwiesic rzecz jasna <_<
  • 0

  #3
  ~Grzegorz

  ~Grzegorz

   blood & guts

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 57600 postów
 • Wiek: 36
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Prawie 3 miasto / Warszawa
  • Staż [mies.]: 120
  Soczek nie wchodzi! <_<
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko