Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - MeloxiLek 7,5 (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: MeloxiLek 7,5

Skład: Meloxicamum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 7,5 mg
Wielkość opakowania: 10 tabl. 20 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH
Wytwórca: LEK S.A. Lek Pharmaceuticals d.d. Salutas Pharma GmbH
Kraj wytwórcy (kod kraju): PL, SLO, DDziałanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy oksykamów, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność 89%) niezależnie od przyjmowanych pokarmów. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 5-6 h; podczas podawania dawek wielokrotnych stan stacjonarny jest osiągany po 3-5 dniach. Długotrwałe przyjmowanie leku nie wpływa na wielkość stężenia we krwi. W około 99% wiąże się z białkami osocza. Łatwo przenika do płynu maziowego, gdzie osiąga około 50% stężenia osoczowego. Jest metabolizowany w wątrobie z udziałem izoenzymu CYP2C9 i niewielkim CYP3A4. Nieaktywne metabolity wydalane są w równych ilościach z moczem i kałem; mniej niż 5% dawki wydalane jest w postaci nie zmienionej z kałem. T0,5 wynosi około 20 h. Łagodne i umiarkowane zaburzenia czynności nerek lub wątroby nie wpływają na farmakokinetykę meloksykamu; w schyłkowej niewydolności nerek znacznie zwiększa się objętość dystrybucji.

Wskazania
Krótkotrwałe leczenie objawowe zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów. Długotrwałe leczenie objawowe reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na meloksykam lub inne składniki preparatu. Reakcje nadwrażliwości na inne NLPZ objawiające się napadami astmy, polipami nosa, obrzękiem naczynioruchowym lub pokrzywką. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek u pacjentów niedializowanych. Krwawienia z przewodu pokarmowego, naczyń mózgowych lub inne krwawienia. Ciężka niekontrolowana niewydolność serca. Dzieci i młodzież poniżej 15 rż. III trymestr ciąży i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności
U pacjentów z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego w wywiadzie (zapalenie przełyku, nieżyt żołądka, wrzód żołądka) należy potwierdzić wyleczenie ww. zaburzeń i zwracać uwagę na możliwość nawrotów. Należy kontrolować pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna), szczególnie możliwość krwawienia z przewodu pokarmowego. Ostrożnie stosować u pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia owrzodzenia, krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji; u tych pacjentów należy rozważyć leczenie skojarzone z lekami osłonowymi. W przypadku wystąpienia owrzodzeń lub krwawień z przewodu pokarmowego, reakcji skórnych, ciężkich, zagrażających życiu reakcji anafilaktycznych, narastania laboratoryjnych parametrów dysfunkcji wątroby należy odstawić lek. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym, gdyż podczas stosowania preparatu może dojść do zatrzymania w organizmie sodu, potasu i wody oraz zaburzenia działania natriuretycznego leków moczopędnych. U pacjentów z zmniejszoną objętością krwi krążącej, upośledzonym przepływem nerkowym (zastoinowa niewydolność krążenia, niewydolność nerek, zespół nerczycowy, nefropatia toczniowa, ciężkie zaburzenia czynności wątroby - stężenie albuminy we krwi < 25 g/l, hipowolemia, leczenie diuretykami, inhibitorami ACE, lekami z grupy antagonistów receptora angiotensyny II, pacjenci w podeszłym wieku) dokładnie kontrolować diurezę i czynność nerek. Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą lub przyjmujących leki zwiększające stężenie potasu we krwi, ze względu na ryzyko wystąpienia hiperkaliemii; u pacjentów w podeszłym wieku, osłabionych, wycieńczonych, u których zwiększa się ryzyko zaburzenia czynności nerek, wątroby lub serca; u pacjentów z astmą oskrzelową (czynną lub w wywiadzie), ponieważ meloksykam może wywołać u tych pacjentów skurcz oskrzeli. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek może maskować objawy choroby zakaźnej.

Ciąża i laktacja
Nie stosować w I i II trymestrze ciąży, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży (może wywołać u płodu nadciśnienie płucne, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, uszkodzenia nerek, a u matki zahamować czynność skurczową macicy i wydłużyć czas krwawienia). Lek przenika do mleka matki - stosowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. U kobiet mających trudność z zajściem w ciążę lub badanych na płodność należy rozważyć odstawienie meloksykamu. Nie zaleca się podawania leku kobietom planującym ciążę.

Działania niepożądane
Często: ból głowy, oszołomienie; niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcie, wzdęcie, biegunka; świąd, wysypka skórna; obrzęki; niedokrwistość. Niezbyt często: zawroty głowy, szumy uszne, senność; kołatanie serca; zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, nagłe zaczerwienienie skóry; krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i przełyku; pokrzywka; zatrzymanie sodu i wody, hiperkaliemia; przemijające zmiany parametrów czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności aminotransferaz, hiperbilirubinemia), zmiany parametrów czynności nerek (zwiększenie stężenia kreatyniny lub mocznika we krwi); leukopenia, trombocytopenia, agranulocytoza. Rzadko: reakcje anafilaktyczne lub rzekomoanafilaktyczne; zaburzenia nastroju, bezsenność, koszmary senne; dezorientacja; zaburzenia widzenia, w tym nieostre widzenie; napady astmy; perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie jelita grubego; zapalenie wątroby; zespół Stevens-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy, reakcje nadwrażliwości na światło; ostra niewydolność nerek. Opisywano także niewydolność serca, pojedyncze przypadki agranulocytozy o potencjalnym działaniu toksycznym na szpik kostny oraz pojedyncze przypadki krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji ze skutkiem śmiertelnym.

Interakcje
Stosowanie meloksykamu z innymi lekami z grupy NLPZ (w tym z kwasem acetylosalicylowym) zwiększa ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego - nie zaleca się jednoczesnego stosowania meloksykamu i innych NLPZ; z lekami moczopędnymi stwarza u pacjentów odwodnionych ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek - zaleca się odpowiednie nawodnienie i kontrolę czynności nerek; z lekami przeciwzakrzepowymi, trombolitycznymi, przeciwpłytkowymi zwiększa ryzyko krwawienia ze względu na hamowanie czynności płytek krwi i uszkodzenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy - jeśli uniknięcie połączenia nie jest możliwe, zleca się monitorowanie międzynarodowego wskaźnika znormalizowanego (INR); z inhibitorami ACE, antagonistami receptora angiotensyny II występuje synergizm zmniejszający przesączanie kłębuszkowe (istotne zwłaszcza w upośledzonej czynności nerek, u pacjentów odwodnionych, w podeszłym wieku) co może prowadzić do ostrej niewydolności nerek - zaleca się systematyczne nawadnianie oraz kontrolę czynności nerek. Meloksykam może osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II, leków β-adrenolitycznych. Z cyklosporyną może nasilać się działanie nefrotoksyczne - konieczne jest monitorowanie czynności nerek. W połączeniu z glikokortykosteroidami lub selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny nasila się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku łączenia z litem dochodzi do zwiększenia stężenia litu we krwi - należy unikać takiego połączenia lub monitorować stężenie litu we krwi; z metotreksatem - może zwiększać hematologiczną toksyczność metotreksatu - należy ściśle monitorować wskaźniki morfologii krwi, nie zaleca się łączenia z dużymi dawkami metotreksatu (w dawkach >15 mg/tydzień). Meloksykam może zmniejszać działanie antykoncepcyjne wkładek wewnątrzmacicznych. Cholestyramina przyspiesza wydalanie meloksykamu (klirens meloksykamu zwiększa się o 50% a okres półtrwania zmniejsza do około 13 h). Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji farmakokinetycznych podczas stosowania meloksykamu z cymetydyną, środkami zmniejszającymi kwaśność soku żołądkowego oraz digoksyną.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 15 rż.: zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów - 7,5 mg na dobę, w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 15 mg na dobę; reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - 15 mg na dobę, dawkę można zmniejszyć do 7,5 mg/dobę w zależności od odpowiedzi terapeutycznej. Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 mg. U pacjentów w podeszłym wieku, ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych leczenie należy rozpoczynać od dawki 7,5 mg na dobę. U pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek lub wątroby nie jest wymagana modyfikacja dawki, u dializowanych pacjentów z ciężką niewydolnością nerek nie należy przekraczać dawki 7,5 mg na dobę. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku popijając płynem. Całkowitą dawkę dobową należy przyjmować w pojedynczej dawce. Należy stosować możliwie najkrótszy czas leczenia i oraz najmniejszą skuteczną dawkę leku.

Uwagi

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych takich jak: zaburzenia widzenia, zawroty głowy i inne zaburzenia OUN, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko