Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mechanizm działania SAA

- - - - - mechanizm dzialania

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
uzytkownik_256446

uzytkownik_256446

  NAJA KFD

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5212 postów

*
POPULARNY

Witam.
Co sprawia,że nasze mięśnie rozrastają się w znacznie szybszym tempie podczas stosowania dopingu? Postaram sie w prosty sposób przybliżyć to wszystkim zainteresowanym z molekularnego poziomu. Myslę, że błędne przekonanie o "magiczności" SAA bierze się właśnie z nieświadomości w tym temacie. Ja osobiście wolę wiedzieć dlaczego otwierając lodówkę włącza się światło %)

Poglądowa animacja w bardzo uproszczony sposób ukazuje, jak proces ten przebiega.Dodany obrazek

Wyobraźmy sobie, że przedstawiona komórka jest miocytem-czyli naszą komórką z których zbudowane są mięśnie. Jak widac receptor, na naszym filmiku struktura zielonego koloru znajduje sie wewnątrz jądra komórkowego (nucleus). SAA- przykładowo testosteron, metanabol etc., na filmie koloru czerwonego po wstrzyknięciu przemieszcza sie przez błonę komórkowa, zarówno komórki jak i jądra. Następnie po rozpoznaniu łączy sie z receptorem. Po połączeniu następuje strukturalna modyfikacja-(receptor pod wpływem SAA zmienia swój trójwymiarowy kształt)-, która umożliwia pełnienie funkcji tzw. enhancera(wzmacniacza). Podobnie jak wzmacniacz muzyczny, wzmacnia on odpowiedni sygnał. Wzmacniacz muzyczny prąd a wzmacniacz w postaci receptor+SAA proces transkrypcji(przepisywania) kodu zawartego w DNA na mRNA. Nasilenie i przyśpieszenie tego procesu powoduje powstanie większej ilości mRNA, które jest zapisem stuktury wszystkich białek jakie powstają w organizmie m.in. aktyny i miozyny- budulca naszych mięśni. Należy zwrócić uwagę na fakt potęgowania procesu transkrypcji przez steroidy, natomiast białko naszych mięśni powstaje w kolejnym następującym procesie zwanym translacją. Nasz metanabol spowodował wytworzenie olbrzymiej ilości matryc. Tak jak matryce do wyrabiania monet, matryce w postaci mRNA potrzebują do rozbudowy naszych mięśni budulca-pełnowartościowego białka w dużej ilości. Podobnie jak w mennicy braknie budulca do wyrabiania monet, (czyli odpowiednich metali) matryce do ich wyrobu przestaną funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeśli nie będziemy dostarczać w naszej codziennej diecie odpowiednich ilości pełnowartościowego budulca(białka) i energii, to tak jakby mennica dysponowała całym stosem najlepszych matryc, lecz brakowało jej np. stali-pieniędzy/mięśni z tego nie będzie.

- Zwiększona aktywność czynnika wzrostu (np. GH, IGF-1, itp.)
- Lepsza aktywacja mieśniowopochodnych komórek macierzystych (np. komórki satelitarne zwoju rdzeniowego)
- Zwiększona liczby jąder miozynowych (w celu utrzymania proporcji ilości jąder do ilości cytoplazmy)
- Bezpośrednie powstawanie nowych miofibryli (włókien miozynowych).

Tak w skrócie i wielkim uproszczeniu przebiega wzrost naszych miesni.Wynika z tego jasno, że bez diety nic nie wskóramy- saa to nie cuda na patyku, które same zbudują nam mięśnie %)


Opracował: NAJA

© KFD.pl / Kopiowanie i powielanie materiału bez pisemnej zgody administracji KFD.pl - zabronione.

Załączone pliki


 • 15

#2
uzytkownik_365973

uzytkownik_365973

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPip
 • 1863 postów
w wielkim skrócie opisane ale bardzo przystępnie i fajnie stylowo. Ja proponuję coś takiego podwiesić żeby ludzie zobaczyli jak ważna jest dieta i sama kreatyna czy saa nic nie da %)
 • 0

#3
uzytkownik_428637

uzytkownik_428637

  Ryjówkarz Kokardo-Aksamitny

 • Mod Ogólny
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18027 postów
Pięć gwiazdek Naja. %)
Podwieszam.
 • 0

#4
uzytkownik_254766

uzytkownik_254766

  Wczuwa się w forum

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 132 postów
bardzo ladnie i czytelnie

sam to zrobiles czy znalazles w necie ?? :))
 • 0

#5
uzytkownik_616813

uzytkownik_616813

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 284 postów
Z góry przepraszam że odświeżam ale mam pytanie. Rysunek jest dość czytelny ale mam wątpliwość. Stosowanie sterydów nie powoduje wzrostu liczby komórek a tylko stymuluje je do wzrostu ale może jednak (nie wliczając peptydów np hgh) sa jakieś saa które powodują wzrost liczby komórek ?
 • 0

#6
uzytkownik_256446

uzytkownik_256446

  NAJA KFD

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5212 postów
niejsestem w stanoeie odpowiedziec czy wszystkie ale testosteron napewno tak, sam hgh tez nie czyni tego bezposernio a przy udziale czynnikow wzrostowych, ponadto zapobiega apoptozie androgeny czynia to podobnie, przy udziae estrogenow gdzie u mezsczyzn sa glownym ich prekursorem.

http://www.kfd.pl/in...&...st&id=35613
 • 0

#7
uzytkownik_379902

uzytkownik_379902

  Spam to mój żywioł

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 6015 postów
Dużo testosteronu nie zapobiega a wręcz zwiększa apoptozę w przeciwieństwie do estrogenów. Ale z apoptozą nie jest tak prosto bo ona jest bardzo potrzebna organizmowi ale tylko on jest w stanie ją skutecznie kontrolować więc ważne jest by ani jej nie przeszkadzać ani nie pomagać. Nie w jej hamowaniu leży mechanizm budowania masy.
 • 0

#8
uzytkownik_256446

uzytkownik_256446

  NAJA KFD

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5212 postów

Dużo testosteronu nie zapobiega a wręcz zwiększa apoptozę w przeciwieństwie do estrogenów. Ale z apoptozą nie jest tak prosto bo ona jest bardzo potrzebna organizmowi ale tylko on jest w stanie ją skutecznie kontrolować więc ważne jest by ani jej nie przeszkadzać ani nie pomagać. Nie w jej hamowaniu leży mechanizm budowania masy.

chyba nie zrozumiales tego zdanie ktore napisalem w poscie do ktorego sie odniosłes .
 • 0

#9
uzytkownik_379902

uzytkownik_379902

  Spam to mój żywioł

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 6015 postów
Odniosłem się bezkontekstowo do wpływu testosteronu na apoptozę (nie mylić z nekrozą).
 • 0

#10
uzytkownik_196654

uzytkownik_196654

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 1121 postów
Działanie sterydów

Jeśli chodzi o fachowe nazewnictwo stosowane w nomenklaturze medycznej są to na ogół pochodne testosteronu…
Np. estryfikowana forma testosteronu – enantan - ściślej pochodna β estrowa (podobnie jak cypionat czy heptylat)
Definicja farmakopealna mówi jasno o derywacie, jako związku powstałym na skutek pewnej modyfikacji związku wyjściowego. Zmiana polegać może na zastąpieniu jednego bądź kilku atomów cząsteczki grupą innych atomów lub grupą funkcyjną...
Symbolika chemiczna testosteronu: C19H28O2 Symbolika chemiczna propionatu C22H32O3, analogicznie reszta np. wyżej wspomniany heptylat C27H40O3.
Poprzez estryfikację testosteronu (przyłączenie kwasów tłuszczowych) uzyskujemy związek pochodny. Polega to na przyłączaniu do cząsteczek testosteronu cząsteczek kwasów tłuszczowych, w zależności od "wagi estru" - długości cząsteczki liczby atomów węgla uzyskujemy inny związek, derywat wyjściowego, o innej strukturze chemicznej, masie, nazewnictwie symbolicznym...
Znamy to innym przykładem "większej" modyfikacji jest pochodna testosteronu metandrostenolon- włączenie grupy metylowej 17a, c1-2 itp..
C19H28O2==> C20H28O2
17ß-hydroksy-4-androsten-3-on==>17a-methyl-17b-hydroxy-1,4-androstadien-3-one

Większość znanych SAA to pochodne testosteronu. Poprzez szeroko pojętą modyfikację jego struktury chemicznej uzyskujemy inny związek "inny" do pewnego stopnia, bowiem wówczas, jeśli możliwe jest cofnięcie reakcji i uzyskanie substratu wyjściowego, o jako takiej "pochodnej" mówić nie musicie tzw. "reakcja równowagowa" (przykład CH3COOCH3+H2O==>CH3COOH+CH3OH)


Pada hasło nandrolon i od razu wiemy, że to testosteron zredukowany. Dodając atom węgla na 19 pozycji uzyskamy konfigurację pierwotną hormonu wyjściowego.
Fakt! - struktura chemiczna, właściwości itd... inne jednakże w dalszym ciągu jest to pochodna t e s t o s t e r o n u. Nazewnictwo implikuje przykładowo wspomniany stopień modyfikacji, ułatwia nam klasyfikację związków.
Czysto hipotetycznie teraz:
Gdybyśmy poprzez hydrolizę wody otrzymali wodór + tlen. Moglibyśmy utlenić wodór i znów otrzymać wodę. Jednakże w tym przykładzie wodór i tlen byłyby produktami rozpadu, zarazem substratami, związkami autonomicznymi -w dalszym ciągu byłaby to jednak modyfikacja, właśnie tak bardzo "szeroko pojęta" trudna dla Was w interpretacji, będąca ogniwem w klasyfikacji substancji chemicznych. W SAA modyfikuje się zwykle wiązanie, kilka - nie powstaje zupełnie odrębny związek, znaczna część struktury i właściwości wyjściowego pozostaje. Nadal jest on klasyfikowany w nomenklaturze (monografii ogólnej czy szczegółowej), jako anaboliczno-androgenny (mniej, bardziej ale nadal) a więc rodzimy testosteronowi. Warto również zapoznać się z pojęciami farmakokinetycznymi jak np. znamienny akronim ”LADME” ukazujący nam w skrócie losy leku wprowadzonego do ustroju. Nazwa ta jest skrótem od pierwszych liter angielskich wyrazów nazywających procesy zachodzące od momentu podania leku aż do jego wydalenia. L – liberation (uwolnienie) A – absorbtion (wchłanianie) D – distribution (rozmieszczenie) M – metabolism (metabolizm) E – excretion (wydalanie) Wszystkie te oraz wiele innych czynników ma wpływ na biotranformację leku np. sterydu warto, więc mieć te podstawy na uwadze przy planowaniu dawkowania środka np. biorąc pod uwagę jego okres półtrwania. Inne metody farmakokinetyczne to np. chromatografia analityczna, metody C/MS/MS ; LC/MS/MS czy tradycyjna GC/MS. Szczegóły jak klirens czy stała Michaelisa.


Trzeba tu wyróżnić dwa procesy – Pierwszy to progresja wzrostu komórek mięśniowych dzięki zwiększonej syntezie białka wywołanej anabolikami tzw. Hipertrofia. Drugim zaś będzie hiperplazja, czyli formowanie nowych frakcji miocytów. Bardzo ważnym faktem dla stosujących sterydy jest to, że wielkość komórek mięśniowych odzwierciedla liczbę jąder komórkowych – miocyty powstałe pod wpływem intensywnego treningu czy stosowania SAA mają większą ilość receptorów androgenicznych niż komórki przeciętnych ludzi.. Komórki satelitarne mające większą ilość receptorów androgenicznych posiadają większą zdolność do używania androgenów…
Potencjalna komórka powstająca w ontogenezie z mioblastów – miocyt, (czyli taka, z której budowane są mięśnie) Zawiera wewnątrz jądra komórkowego receptor. Steryd przykładowo testosteron po wstrzyknięciu dostaje się przez błonę komórkową do komórki i jej jądra…Łączy się z receptorem, po czym receptor zmienia kształt i umożliwia pełnienie funkcji tzw. „wzmacniacza” Nasila on proces transkrypcji kody dezoksyrybonukleinowego na matrycowy rybonukleinowy. Dzięki tej czynności większa ilość mRNA (zapisu struktury wszystkich białek) szczególnie ważnej aktomiozyny -aktyny+miozyny prymarnego budulca włókien mięśniowych. Sterydy zwiększając ilość matryc, wpływają także na kolejny proces zwanym translacją i tak oto przyspieszają całą biosyntezę białek.
Do sterydów ważnych z biologicznego punktu widzenia należą witamina D ; hormony płciowe - męski(testosteron) , żeński (estrogen) wydzielane przez korę nadnerczy , sole kwasów żółciowych oraz cholesterol. Cholesterol jest ważnym składnikiem struktury tkanki nerwowej oraz innych tkanek , sterydowe hormony odgrywają zaś pierwszorzędna rolę w regulowaniu pewnych faz metabolizmu...Wspomniałem powyżej o wrodzonych nie syntetycznych , czy zewnątrz pochodnych hormonach wydzielanych przez nasz organizm...Środki farmakologiczne/dopingujące syntetyczne to ich pochodne, wszelkiego rodzaju sterydy anaboliczno-androgenne (anaboliczno, np., dlatego że zdolne są do zwiększania syntezy - przyjmowania białek przez nasz organizm; androgenne np., dlatego, że wzmagają procesy maskulinizacji - zwiększenie owłosienia, wagi ciała, obręczy barkowej, gruba barwa głosu itd..) Diuretyki - środki moczopędne, często stosowane przed zawodami po to, aby stracić trochę wagi, poprzez odwodnienie...Beta-2 adrenomimetyki, jak i narkotyczne środki przeciwbólowe (narkotyki) czy hormony peptydowe i inne pochodne preparaty... środki pobudzające - stymulanty oraz wiele wiele innych…

Molekularny mechanizm działania steroidów

Załączone pliki


Edytowany przez Fedoro, 27 marzec 2012 - 21:12 .

 • 2

#11
uzytkownik_196654

uzytkownik_196654

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 1121 postów
Polska wersja (tlumacz google)

Sterydy anaboliczne są leki, które przypominają hormony androgenowe (zwanych męskich hormonów), takie jak testosteron (rys. 1). Sportowcy spożywają je w nadziei, że przybiera na wadze, siła, moc, szybkość, wytrzymałość i agresja. Są one szeroko stosowane przez sportowców biorących udział w takich sportach jak lekkoatletyka (głównie wydarzenia rzucania), podnoszenie ciężarów, a piłki nożnej amerykańskiej. Jednak mimo ich ogromnej popularności, ich skuteczność jest kontrowersyjna. Literatura badania są podzielone, czy sterydy anaboliczne poprawić sprawność fizyczną. Jednak prawie wszyscy zawodnicy, którzy spożywają te substancje uhonorowanie ich pozytywne skutki. Wielu sportowców czują, że nie byłby tak udany bez nich.

Istnieje kilka możliwych przyczyn dużych różnic pomiędzy wynikami eksperymentalnych i obserwacji empirycznych. Niesamowite mystique powstało wokół tych substancji, podając podatny grunt dla efektu placebo. Stosowanie sterydów anabolicznych w "realu" znacznie różni się od tego w ściśle kontrolowanych, z podwójnie ślepą próbą eksperymentów (w badaniu z podwójnie ślepą próbą, ani przedmiotem, ani badacz nie wie, kim jest przyjmowanie leku). Większość badań nie używano tej samej dawki leku stosowanego przez sportowców. Instytucjonalna ochrona zakazać podawania wysokich dawek ewentualnie substancji niebezpiecznych dla ludzi. Przedmioty w eksperymentach badawczych rzadko przypominają utalentowanych waga sportowcy. W tych warunkach, musimy ocenić wyniki solidnych badaniach naukowych, jak również klinicznych i empirycznych obserwacji w terenie, w celu uzyskania realistycznego profil wykorzystania, wpływ na wydajność, a działania niepożądane tych substancji.

Jak Sterydy anaboliczne pracuja
Załączony plik  steroid1.gif   9,52K   31 pobrań
Męskich hormonów, głównie testosteronu, są częściowo odpowiedzialni za ogromne zmiany rozwojowe, które występują w okresie dojrzewania i dorastania. Męskie hormony mają androgenne i anaboliczne efekty. Androgenne są zmiany w pierwotnych i wtórnych cech płciowych. Należą do nich powiększenie penisa i jąder, zmiany głosu, wzrost włosów na twarzy, pachy i obszary narządów i wzrost agresywności. W anaboliczne efekty androgenów m.in. przyspieszony wzrost mięśni, kości i czerwonych komórek krwi oraz lepsze przewodzenie nerwowe.

Sterydy anaboliczne zostały wyprodukowane w celu zwiększenia właściwości anaboliczne (budowa tkanek) o androgenów i zminimalizować androgenne (sex-linked) właściwości. Jednakże nie steryd wyeliminował androgenne ponieważ tzw androgenne są naprawdę anaboliczne efekty w tkankach sprzężonych z płcią. Wpływ hormonów męskich na dodatkowych gruczołów płciowych, narządów wzrostu włosów, a wazeliniarstwo skóry są procesy anaboliczne w tych tkankach. Sterydy z najbardziej silnego efektu anabolicznego Są też tacy, z największą mocą androgenne.

Receptorów steroidowych

Hormony steroidowe działają poprzez stymulację cząsteczek receptora w komórkach mięśniowych, które aktywują specyficzne geny do produkcji białek (patrz rysunek 1). Oni również wpływa na szybkość aktywacji enzymów zaangażowanych systemów w metabolizmie białek, zwiększając syntezę białek i hamowanie degradacji białek, zwane działanie antykataboliczne).

Rysunek 1: Jak hormon steroidowy działa

Jak sterydów Works

Ciężki trening opór wydaje się być niezbędne dla sterydów anabolicznych wywierać żadnego korzystny wpływ na wydolność fizyczną. Większość badań które wykazały zwiększoną wydajność z sterydy anaboliczne stosowane doświadczonych ciężarowców, którzy potrafili szkolenia z większymi ciężarami i produkujących stosunkowo większe napięcie mięśni podczas ćwiczeń niż osób początkujących. Skuteczność sterydów anabolicznych zależy od receptorów Bez ograniczeń w mięśniach. Intensywny trening siłowy może zwiększyć liczbę receptorów niezwiązanych. Zwiększy to skuteczność sterydów anabolicznych.

Antykataboliki sterydów anabolicznych

Wielu sportowców powiedział, że sterydy anaboliczne pomóc im trenować ciężej i szybciej regenerować. Mówili też, że mieli trudności czyniąc postępy (lub nawet trzymając zysków), gdy byli poza narkotyki. Sterydy anaboliczne mogą mieć działanie antykataboliczne. Oznacza to, że leki mogą zapobiec katabolizmowi mięśni, które często towarzyszy intensywny trening fizyczny. Obecnie hipoteza ta nie została w pełni udowodniona.

Sterydy anaboliczne mogą blokować działanie hormonów takich jak kortyzol udział w podziale tkanki w trakcie i po wysiłku. Sterydy anaboliczne mogą zapobiec tkanki rozpadowi po intensywnej pracy-out. Pozwoliłoby to przyspieszyć powrót do zdrowia. Kortyzol i pokrewne hormony wydzielane przez korę nadnerczy, posiada również receptorów w obrębie komórkach mięśni szkieletowych. Kortyzol powoduje rozpad białek i jest wydzielany podczas wysiłku w celu zwiększenia wykorzystania białek jako paliwa i znieść stan zapalny, który towarzyszy uszkodzenie tkanki.

Sterydy anaboliczne mogą blokować wiązanie kortyzolu do jej receptorów, które uniemożliwia uszkodzenia mięśni i poprawia odzysku. Chociaż jest to korzystne, gdy sportowiec jest przyjmowanie leku, efekt panewce, kiedy przestaje biorąc go. Hormonalne adaptacje wystąpić w odpowiedzi na nieprawidłowej ilości męskiego hormonu obecnego w organizmie sportowca. Receptory kortyzolu i wydzielanie kortyzolu z nadnerczy wzrost kory.

Steryd anaboliczny stosowanie zmniejsza wydzielanie testosteronu. Ludzie, którzy odstawieniu sterydów są również utrudnione z mniej męskiego hormonu niż zwykle podczas pozycji "wyłączony" okresach. W kataboliczne działanie kortyzolu są większe, jeżeli sportowiec przestaje wykonywać te leki i siłę i rozmiar mięśni utracone w szybkim tempie.

Efekt odbicia kortyzolu i jego receptorów przedstawia ludzi, którzy używają sterydów anabolicznych z kilkoma poważnymi problemami: (1) psychiczne uzależnienie jest bardziej prawdopodobne, ponieważ stają się uzależnione od narkotyków. To dlatego, że mają tendencję do utraty siły i wielkości szybko, gdy wyłączona sterydy. Aby zażegnać deconditioning, sportowcy mogą chcieć brać leki przez długi okres czasu, aby zapobiec w tyle. (2) Długotrwałe podawanie zwiększa szanse na poważne skutki uboczne. (3) Kortyzol tłumi działanie układu odpornościowego. To sprawia, że ​​steroid użytkownicy bardziej podatne na choroby, np. przeziębienia i grypy, w okresie bezpośrednio po zastosowaniu kortykosteroidów.

Efekty psychologiczne

Niektórzy naukowcy spekulują, że prawdziwy efekt sterydów anabolicznych jest stworzenie "stanu psychosomatycznego" charakteryzuje doznań dobrego samopoczucia, euforii, zwiększenie agresywności i tolerancję na stres, dzięki czemu sportowiec trenować ciężej. Taki stan psychosomatyczny byłoby bardziej korzystne dla doświadczonych ciężarowców, którzy rozwinęli umiejętności motorycznych do wywierania maksymalnej siły podczas treningu siłowego. Dieta bogata w białka i kalorii może mieć również znaczenie w zwiększeniu skuteczności sterydów anabolicznych.

Sterydy anaboliczne i wydajności

Wpływ sterydów anabolicznych na sprawności fizycznej są niejasne. Dobrze kontrolowane, podwójnie ślepe badania spowodowały sprzeczne wyniki. W badaniach wykazujących korzystny wpływ, masa ciała wzrosła średnio o ok. cztery funty, Lean masy ciała o około sześć funtów (tłuszcz rachunki strat dla rozbieżności między zysków w czystej masy i masy ciała), wyciskaniu wzrosła o około 15 funtów, a przysiady o około 30 funtów (te wartości reprezentują przeciętne zyski dla wszystkich badań wykazujących korzystny wpływ). Prawie wszystkie badania nie wykazały korzystny wpływ na maksymalne zużycie tlenu lub zdolności wytrzymałościowych. Steryd anaboliczny badania zazwyczaj trwało od sześciu do ośmiu tygodni i zwykle używany stosunkowo przeszkolonych przedmiotów.

Większość zmian w sile podczas pierwszej części szkolenia są nerwowa: zwiększona siła wynika głównie z poprawy zdolności do zatrudniania jednostek motorycznych. Sterydy anaboliczne wpływają na procesy związane z syntezą białek w mięśniach. Badania trwające sześć tygodni (długość studium) będzie w dużej mierze odzwierciedlają nerwowe zmiany i łatwo przegapić komórkowych skutki narkotyków.

Zyski wykonane przez sportowców w niekontrolowanych obserwacji były znacznie większe wrażenie. Wzrost wagi o trzydzieści lub czterdzieści funtów, w połączeniu z trzydziestu procent wzrostu siły, nie są niczym niezwykłym. Takie studia przypadków brakuje wiarygodności z powodu braku naukowych kontroli. Jednakże, byłoby głupotą, aby całkowicie ignorować takie uwagi, ponieważ "tematy" zostały bardzo dobrze wyszkoleni i zmotywowani atleci.Prosze zobaczyć artykuły na temat farmakologii sportu i medycyny sportowej w krajach byłego Związku Radzieckiego, aby uzyskać więcej informacji na temat sterydów anabolicznych.

Angielska wersja ORGINAL

Anabolic steroids are drugs that resemble androgenic hormones (sometimes called male hormones) such as testosterone (Figure 1). Athletes consume them in the hope of gaining weight, strength, power, speed, endurance, and aggressiveness. They are widely used by athletes involved in such sports as track and field (mostly the throwing events), weight lifting, and American football. However, in spite of their tremendous popularity, their effectiveness is controversial. The research literature is divided on whether anabolic steroids enhance physical performance. Yet, almost all athletes who consume these substances acclaim their beneficial effects. Many athletes feel that they would not have been as successful without them.

There are several possible reasons for the large differences between experimental findings and empirical observations. An incredible mystique has arisen around these substances, providing fertile ground for the placebo effect. The use of anabolic steroids in the "real world" is considerably different from that in rigidly controlled, double-blind experiments (in a double blind study, neither the subject nor experimenter knows who is taking the drug). Most studies have not used the same drug dosage used by athletes. Institutional safeguards prohibit administration of high dosages of possibly dangerous substances to human subjects. Subjects in research experiments seldom resemble accomplished weight-trained athletes. Under these conditions, we must assess the results of sound research studies, as well as clinical and empirical field observations, in order to obtain a realistic profile of the use, effects on performance, and side effects of these substances.

How Anabolic Steroids Work

Male hormones, principally testosterone, are partially responsible for the tremendous developmental changes that occur during puberty and adolescence. Male hormones have androgenic and anabolic effects. Androgenic effects are changes in primary and secondary sexual characteristics. These include enlargement of the penis and testes, voice changes, hair growth on the face, axilla, and genital areas, and increased aggressiveness. The anabolic effects of androgens include accelerated growth of muscle, bone, and red blood cells, and enhanced neural conduction.

Anabolic steroids have been manufactured to enhance the anabolic properties (tissue building) of the androgens and minimize the androgenic (sex-linked) properties. However, no steroid has eliminated the androgenic effects because the so-called androgenic effects are really anabolic effects in sex-linked tissues. The effects of male hormones on accessory sex glands, genital hair growth, and oiliness of the skin are anabolic processes in those tissues. The steroids with the most potent anabolic effect are also those with the greatest androgenic effect.

Steroid Receptors

Steroid hormones work by stimulation of receptor molecules in muscle cells, which activate specific genes to produce proteins (see Figure 1). They also affect the activation rate of enzyme systems involved in protein metabolism, thus enhancing protein synthesis and inhibiting protein degradation (called an anti-catabolic effect).

Figure 1: How a Steroid Hormone Works

How a Steroid Works

Heavy resistance training seems to be necessary for anabolic steroids to exert any beneficial effect on physical performance. Most research studies that have demonstrated improved performance with anabolic steroids used experienced weight lifters who were capable of training with heavier weights and producing relatively greater muscle tension during exercise than novice subjects. The effectiveness of anabolic steroids is dependent upon unbound receptor sites in muscle. Intense strength training may increase the number of unbound receptor sites. This would increase the effectiveness of anabolic steroids.

Anti-Catabolic Effects Of Anabolic Steroids

Many athletes have said that anabolic steroids help them train harder and recover faster. They also said that they had difficulty making progress (or even holding onto the gains) when they were off the drugs. Anabolic steroids may have an anti-catabolic effect. This means that the drugs may prevent muscle catabolism that often accompanies intense exercise training. Presently, this hypothesis has not been fully proven.

Anabolic steroids may block the effects of hormones such as cortisol involved in tissue breakdown during and after exercise. Anabolic steroids may prevent tissue from breaking down following of an intense work-out. This would speed recovery. Cortisol and related hormones, secreted by the adrenal cortex, also has receptor sites within skeletal muscle cells. Cortisol causes protein breakdown and is secreted during exercise to enhance the use of proteins for fuel and to suppress inflammation that accompanies tissue injury.

Anabolic steroids may block the binding of cortisol to its receptor sites, which would prevent muscle breakdown and enhances recovery. While this is beneficial while the athlete is taking the drug, the effect backfires when he stops taking it. Hormonal adaptations occur in response to the abnormal amount of male hormone present in the athlete's body. Cortisol receptor sites and cortisol secretion from the adrenal cortex increase.

Anabolic steroid use decreases testosterone secretion. People who stop taking steroids are also hampered with less male hormone than usual during the "off" periods. The catabolic effects of cortisol are enhanced when the athlete stops taking the drugs and strength and muscle size are lost at a rapid rate.

The rebound effect of cortisol and its receptors presents people who use anabolic steroids with several serious problems: (1) psychological addiction is more probable because they become dependent on the drugs. This is because they tend to lose strength and size rapidly when off steroids. To stave off deconditioning, athletes may want to take the drugs for long periods of time to prevent falling behind. (2) Long-term administration increases the chance of serious side-effects. (3) Cortisol suppresses the immune system. This makes steroid users more prone to diseases, such as cold and flu, during the period immediately following steroid administration.

Psychological Effects

Some researchers have speculated that the real effect of anabolic steroids is the creation of a "psychosomatic state" characterized by sensations of well being, euphoria, increased aggressiveness and tolerance to stress, allowing the athlete to train harder. Such a psychosomatic state would be more beneficial to experienced weight lifters who have developed the motor skills to exert maximal force during strength training. Diets high in protein and calories may also be important in maximizing the effectiveness of anabolic steroids.

Anabolic Steroids and Performance

The effects of anabolic steroids on physical performance are unclear. Well controlled, double blind studies have rendered conflicting results. In studies showing beneficial effects, body weight increased by an average of about four pounds, lean body weight by about six pounds (fat loss accounts for the discrepancy between gains in lean mass and body weight), bench press increased by about 15 pounds, and squats by about 30 pounds (these values represent the average gains for all studies showing a beneficial effect). Almost all studies have failed to demonstrate a beneficial effect on maximal oxygen consumption or endurance capacity. Anabolic steroid studies have typically lasted six to eight weeks and have usually used relatively untrained subjects.

Most changes in strength during the early part of training are neural: increased strength is mainly due to an improved ability to recruit motor units. Anabolic steroids affect processes associated with protein synthesis in muscle. Studies lasting six weeks (typical study length) would largely reflect neural changes and could easily miss the cellular effects of the drugs.

The gains made by athletes in uncontrolled observations have been much more impressive. Weight gains of thirty or forty pounds, coupled with thirty percent increases in strength, are not unusual. Such case studies lack credibility because of the absence of scientific controls. However, it would be foolish to completely disregard such observations because the "subjects" have been highly trained and motivated athletes.Please see the articles on pharmacology of sport and sports medicine in the countries of the former Soviet Union for more information on anabolic steroids.
 • 0