Skocz do zawartości

Zdjęcie

Masz prawo: badania dla kobiet w ciąży

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnych badań, w tym prenatalnych! Trzeba przełamać nieracjonalny opór, jaki wykazują lekarze przed kierowaniem na te badania!

  Od początku ciąży kobieta ma prawo do regularnych badań profilaktycznych wykonywanych przez lekarza lub położną. Są to badania ogólne, ginekologiczne z cytologią, pomiar ciśnienia krwi i masy ciała oraz badanie piersi. Ginekolog ma także obowiązek wykonać tzw. ocenę ryzyka ciążowego. do 10 tygodnia dodatkowo badania na oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, morfologia krwi, badanie określające poziom glukozy we krwi, badanie ogólne moczu, VDRL (test wykrywający choroby przenoszone drogą płciową); jeśli kobieta w ciąży się tego domaga, badanie na obecność we krwi przeciwciał anty-HIV; przysługują jej też regularne wizyty u stomatologa (ale nie poza kolejnością)
  od 11 do 14 tygodnia badanie USG
  od 15 do 20 tygodnia ponownie morfologia krwi, badanie moczu i badanie wykrywające czynnik Rh
  od 21 do 26 tygodnia badanie sprawdzające wysokość dna macicy i ocena czynności serca płodu; USG i badanie poziomu glukozy we krwi
  od 27 do 32 tygodnia morfologia krwi, badanie moczu,badania na obecność przeciwciał odpornościowe (wykrywają ewentualny konflikt serologiczny) oraz określenie poziomu glukozy we krwi
  od 33 do 37 tygodnia badanie ruchliwości płodu i profesjonalne badania diagnostyczne, m.in. VDRL, na antygen HBs, ALAT (wykazuje stan zapalny wątroby), na przeciwciała anty-HIV, USG płodu, kontrola u stomatologa
  od 38 do 39 tygodnia ponowna ocena czynności serca płodu i ocena ryzyka ciążowego
  od 40 do 41 tygodnia ponownie badanie moczu i morfologia krwi Podstawa prawna: zał. nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10.07.2003 r. (Dz. Ust. Nr 03.139. 1337 z 2003 r.). Dodatkowe informacje: www.mz.gov.pl.

  Jak uzyskać skierowanie na badania prenatalne?

  Skierowanie na takie badania powinna otrzymać każda kobieta, jeśli badający ją lekarz podejrzewa nieprawidłowości w rozwoju płodu; przysługują one również wszystkim kobietom, które są zaniepokojone rozwojem swej ciąży!

  1 upewnij się, czy lekarz (przychodnia) ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko wtedy badania te będą bezpłatne (za niektóre trzeba jednak płacić - patrz str. 26)
  2 lekarz odmawia ci wydania skierowania? poproś go, by udzielił tej odmowy na piśmie (zdarza się, niestety,iż lekarze odmawiają kierowania na badania prenatalne wyłącznie z obawy przed obciążeniem finansowym "swojej" przychodni)
  3 nie zgadzasz się z odmową i masz pod nią podpis lekarza prowadzącego twoją ciążę?zwróć się do kierownika przychodni, a gdy i ten odmawia, idź do innego lekarza; możesz też zgłosić się do biura rzecznika praw pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia (bezpłatna infolinia w godz. 9-21: tel. 800 19 05 90)
  Gdy masz już skierowanie, idź do poradni genetycznej (lekarz wskaże ci, gdzie). Zrób to nie później niż do 10 tygodnia ciąży, bo kolejka oczekujących jest tam zwykle dość długa, a takie badania trzeba wykonać w określonym momencie ciąży.

  W ciąży nie płacisz!

  Z wszelkich nieodpłatnych usług leczniczych refundowanych przez NFZ, związanych z ciążą, porodem i połogiem, mogą korzystać nieodpłatnie wszystkie kobiety, również te, których nie obejmuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne! Podstawa prawna: art. 13 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązująca od 1 października br. (Dz. Ust. Nr 210 z 2004 r.).

  Samo Zdrowie 12. 2004
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko