Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ludzka Psychika - Manipulacja

* * * * * 1 głosów manipulacja psychika

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
uzytkownik_596259

uzytkownik_596259

  KFD Silver

 • KFD pro
 • PipPipPipPip
 • 993 postów

*
POPULARNY

LUDZKA PSYCHIKA - MANIPULACJA


Dodany obrazek


Ostatnimi czasy wiele razy zdarzało mi sie słyszeć czy w telewizji czy w gronie znajomych jak to w dzisiejszych czasach ludzie wywierają wpływ na innych ludzi podświadomie manipulując ich psychikę a ofiara nawet nieświadoma podejmuje decyzje dogodne dla manipulującego.
Zaciekawił mnie bardzo ten temat, postanowiłem sporo o tym poczytać i specjalnie dla was teraz napisać o tym kilka zdań żebyście byli świadomi że takie coś istnieje i nie dawali sobą manipulować a nawet abyście czasem wykorzystywali tą umiejętność aby poprawić sobie życie...

„Wydaje się, że w naszym świecie manipulacje stają się coraz subtelniejsze i coraz bardziej wyrafinowane. Dzieje się tak dlatego, że jest w nim coraz więcej do zdobycia i coraz więcej do stracenia, a konkurencja staje się coraz silniejsza".

JAK TO WYGLĄDA I JAK SIE PRZED TYM CHRONIĆ:


Dzisiaj, kiedy szeroko pojęty rynek dóbr jest tak bardzo rozwinięty kwestia technik manipulacji ludźmi, mających wpływ na przekonanie ich do podjęcia różnych działań, które w gruncie rzeczy są sprzeczne z ich interesem, rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Dlatego też my, jako potencjalne „ ofiary” musimy zaznajomić się z nimi, aby nie dać się wykorzystać, wtedy kiedy najmniej się tego spodziewamy.

Poniżej podam kilka sposobów manipulacji:
1.Zasada kontrastu:
-Bardzo często wykorzystywana przez ekspedientów, aby nakłonić nas do zakupu. Działa ona na tej zasadzie, że wchodząc przykładowo do sklepu odzieżowego z zamiarem kupna spodni, sprzedawca pokazuje nam rozmaite modele o dość wysokich cenach. Oglądamy jedną, drugą, trzecią parę, mimo, iż wiemy, że żadnej z nich nie kupimy, bo to znaczne obciążenie naszego budżetu. Otóż osoba, która stoi za ladą doskonale o tym wie. Dlatego czwarta para jaką nam podsunie, to spodnie zdecydowanie tańsze. W tym momencie nasze spostrzeganie nieco się zmieni. Te spodnie z racji na niższą cenę, będą dla nas bardziej atrakcyjniejsze, niż byśmy je zobaczyli na samym początku. W skutek tego często dokonujemy zakupu.

2.Reguła wzajemności:
-Zauważ, że jeśli ktoś odda nam jakąś przysługę, to czujemy się wewnętrznie zobowiązani do odwzajemnienia się. To doskonała technika manipulacji, która bazuje na naszych ludzkich-naturalnych odruchach. Doskonałym przykładem , który spotykamy w specjalistycznych książkach jest ruch Hare Kryszna. Jego wyznawcy, opanowali tą metodę do perfekcji. Chodząc po ruchliwych ulicach wręczają przypadkowym przechodniom drobne gadgety. Czy to nie miłe ? Dostajemy coś za darmo, jak nas zapewnia „bezinteresowna” osoba . Bierzemy, dziękujemy, idziemy dalej...Po kilku krokach napotykamy osoby, które zbierają datki na potrzeby swojego ruchu ( oczywiście Hare Kryszna ). I jak tu nie wrzucić chociaż kilku złotych ?

3.Sympatia:
-Darząc kogoś sympatią, istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że w momencie, kiedy ona nas o coś poprosi to my to dla niej wykonamy. Nie wybiegając zbyt daleko, szukając przykładu, który uzmysłowi nam ten fakt weźmy taką sytuację: nasza koleżanka jest konsultantką danej firmy, zajmującej się sprzedażą bezpośrednią kosmetyków. Spotykacie się, żeby porozmawiać. Schodzicie na temat urody itd. mówi, że ma świetne, nowe kosmetyki, w promocyjnej cenie. A z racji, że się znacie ty dostaniesz rabat. Kupisz kosmetyki, które albo nie będą ci zbyt potrzebne albo zapłacisz za nie więcej, niż w zwykłym sklepie kosmetycznym. Dlaczego ? Otóż poleca ci je osoba, którą darzysz sympatią, dostaniesz rabat, taka okazja, a ty masz nie skorzystać. Oczywiście, nie każda koleżanka, chce nas wykorzystać-nie popadajmy w paranoję. Chcę tylko na przykładzie z życia codziennego uzmysłowić wam, jak to działa.

4.Reguła niedostępności:
Z tą techniką manipulacjikobietyspotykają się z nią najczęściej. Wykorzystuje ona dążenie człowieka do posiadania przedmiotu, który w oczach innych jest pożądany, mimo, iż często jest to rzecz nie warta, aż takiego zachodu. A więc przykład: wchodzi kobieta do sklepu odzieżowego, jakaś inna kobieta rozczula się nad atłasową bluzką. Ekspedientka mówi, że jest to ostatnia sztuka, w dodatku wykonana z dobrego materiału i po obniżonej cenie. Ta bluzka wcale nie musi kobiecie 1 się do końca podobać. Ważne jest to, że ktoś inny zwraca na nią szczególną uwagę i jest „ okazją”. To wystarczy. Kobieta 2 odkłada bluzkę, chce przemyśleć zakup. Kobieta 1 w tym czasie łapie ją i idzie do kasy. Zadziałała technika niedostępności. Chęć posiadania czegoś co mogłoby przejść koło nosa, okazała się dominująca :devil:

To tylko niektóre z technik, które są wręcz nagminnie wykorzystywane, mimo, że my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu czytając ten artykuł, uchronicie się przed dokonywaniem zakupu, który w gruncie rzeczy ani nie był planowany, ani nie jest nam potrzebny!!!

Dodany obrazekJAK TO WYKORZYSTYWAĆ DLA SIEBIE GDY JUŻ MUSIMY? :devil: :Przekonanie ludzi do tego, aby robili to, co ty chcesz, jest o wiele prostsze niż może się to wydawać. Wszystko co musisz zrobić, to zrozumieć w jaki sposób ludzie podejmują decyzję. W większości nasze codzienne decyzje są przyziemne i mało ważne. Podejmowane są one zazwyczaj pod wpływem kaprysu i wynik końcowy może być taki lub inny. Zawsze wybierasz to, co jest najlepsze dla ciebie, ważne jest zatem, aby zrobić wszystko, co może wpłynąć na twoją korzyść. Będziesz zaskoczony, jak wiele korzyści możesz uzyskać poprzez zmianę decyzji innej osoby. Ty też możesz stać się podstępnym i czerpać z tego korzyści...

Poniżej podam kilka przydatnych wskazówek:
Krok1.Podkreśl znaczenie decyzji.
Najpierw musisz określisz je dana osoba jest odpowiednia do tego, by móc nią manipulować. Oczywiście nie będziesz w stanie oszukiwać osobę, którą kochasz czy też z którą masz dzieci, możesz jednak manipulować osobę, z którą łączy cię tylko znajomość. Musisz dowiedzieć się, jak ważne te decyzje są dla drugiej osoby i w jakim stopniu możesz na nie wpłynąć. Pamiętaj, że im mniejsze decyzje, tym większe prawdopodobieństwo, że możesz je zmienić na swoją korzyść.

Przykład: Bartek chce zaprosić swoją żonę do kina. On chce zobaczyć nowy film z Jamesem Bondem, ona nudną komedię romantyczną. Ponieważ decyzja ta nie jest aż tak ważna, jego żona powinna być w stanie bez większych problemów przekonać go do obejrzenia komedii romantycznej.

Krok2.Podzielaj opinię drugiej osoby.
Okaż zrozumienie dla osoby, która musi podjąć jakąś decyzję. Jeśli będziesz w stanie przekonać ją, że czujesz to, co ona to w łatwiejszy sposób będziesz mógł skierować jej tok myślenia na korzystny dla ciebie tor. Na tym etapie życzliwość jest najważniejsza. Często urządzaj pogawędki z daną osoba i upewnij się, że mówisz dokładnie to, co chce usłyszeć. I pamiętaj, komplement nigdy nie zaszkodzi, zwłaszcza gdy jest on konkretny i niebanalny.

Przykład: Jan nie chce zerwać ze swoją dziewczyną. Jako jego kolega wiesz, że dziewczyna go okłamuje i nie jest z nim szczera, więc chcesz, aby z nią zerwał. Najpierw musisz zadbać o to, by Jan wiedział, że rozumiesz jego uczucia do niej (choć z pewnością tego nie zrozumiesz). Powiedz coś w stylu: "Obaj doskonale wiemy, jak to jest. I zawsze podziwiałem twoją zdolność do prawidłowej oceny drugiej osoby i rozpoznania tego, kiedy ktoś zaczyna tobą manipulować". Oczywiście Jan nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, że właśnie nim manipulujesz i zerwie ze swoja dziewczyną wbrew swojej woli.

Krok3.Powiedz drugiej osobie przekonujące kłamstwo.
W tym momencie powinieneś zacząć przechylać wagę w swoim kierunku. Teraz kiedy już zmiękczyłeś drugą osobę poprzez podbudowanie jego ego, możesz podsunąć mu pod nos jakieś okropne kłamstwo i z pewnością tego nie zauważy. To kłamstwo stanie się podstawą do reszty twoich argumentów, więc upewnij się czy jest ono na tyle dobre. Jeśli jednak osoba ta zorientuje się, że ją okłamałeś i zacznie na ciebie krzyczeć, wróć do kroku 2.

Przykład: Kasia naprawdę lubi jakąś organizację, ale Ty wiesz, że nie ma ona zbyt dobrej opinii. Najpierw powiedz jej, że jest bardzo mądrą osobą i że zawsze miała doskonały gust i wyczucie, a potem zaznacz dlaczego nie powinna lubić tej organizacji.

Krok4.Przełam czyjeś pragnienia.
Jest to najważniejszy krok w całym tym procesie. To jest moment, którym musisz sprawić, by druga osoba nie była już pewna swoich opinii i zastąpiła je twoimi sugestiami. Gdy poprawnie wykonasz to zadanie, osoba ta powinna mieć wątpliwości co do tego, co widzi, czuje, robi oraz oczywiści czy jej opinie są słuszne. Często łatwiej nam jest krytykować osoby słabe fizycznie i psychicznie. W znacznie prostszy sposób jesteśmy w stanie wpłynąć na ich myślenie.

Przykład: Wojtek nie lubi grać w koszykówkę, a ty masz tylko 5 osób chętnych do gry. Aby zagrać trzech na trzech, potrzebna ci jest jeszcze jedna osoba. Wojtek wyjaśnia, że nie będzie grać, ponieważ ma jeszcze inne rzeczy do zrobienia. Jeśli wykonałeś już wszystkie trzy kroki procesie manipulacji, teraz czas na krok czwarty. Powiedz coś w stylu: "Wojtek nie zauważyłeś, że ostatnio nieco przybrałeś na wadze? Poważnie, potrzebujesz nieco ruchu. Zrzuć trochę tłuszczu grając z nami". Zanim on zorientuje się co robi, będzie w drodze na trening i będzie zastanawiał się już nad ćwiczeniami rozciągającymi.

Krok5.Wymień starą opinię na jedną z nowych wybranych przez ciebie.
To najprostszy krok. Osoba manipulowana jest w tej chwili szkieletem człowieka. Zastanów się co chcesz albo potrzebujesz, aby ta osoba zrobiła dla ciebie lub pomyślała o tobie i wprowadź to do jej umysłu. Jej umysł jest zajęty teraz innymi sprawami, więc z pewnością zaakceptuje twoje zdanie.

Myślę, że mój artykuł z pewnością zainteresuje wszystkich tych, którzy poddawani są wpływowi społecznemu w pracy czy w szkole. Nie pisałem go, żeby namawiać kogokolwiek do manipulowania wszystkimi dookoła czy do kłamstw, ale chciałem zobrazować to czego jesteśmy w dzisiejszych czasach naocznymi świadkami... W reklamach telewizyjnych, w sklepach, w pracy, szkole...

NIE DAJMY SIĘ MANIPULOWAC!

:thx:

Edytowany przez Paweł19, 01 sierpień 2011 - 10:18 .

 • 10

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

#2
uzytkownik_700991

uzytkownik_700991

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 329 postów
dobry art ;D
 • 0

#3
uzytkownik_604063

uzytkownik_604063

  KFD to mój dom ;)

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2200 postów
W butiku nike, obsluga agresywnie manipuluje, np ogladam jakies ubranie, podchodzi obsluga i pyta: "jaki rozmiar podac do przymierzenia"
Wcale nie pomyslisz o przymiarce, ale jak to powie, zaraz zasieje ci taka mysl. A jak odpowiesz dolkadnie na to pytanie, to bedziesz przymuszony do przymiarki...

Im bardziej nieszczesliwy czlowiek tym latwiej go manipulowac. Taki czlowiek jest gotow przyjmowac polecenia i rozkazy, jest gotow byc dyscyplinowany. Jego rozumowanie podpowieda mu, kiedy jest sam - jest nieszczesliwy - niech ktos inny pomoze ulozyc mu zycie. To doskonaly material na ofiare.
 • 0

#4
uzytkownik_596259

uzytkownik_596259

  KFD Silver

 • KFD pro
 • PipPipPipPip
 • 993 postów
hahha wczoraj na miescie zaczepila mnie facetka, wcisnela mi w rece perfumy i mowi prosze bardzo oto GRATIS za darmo, ja odchodze i mowie dziekuje, ta biegnie za mna i ze GRATIS a nie PREZENT. Otrzyma pan te perfumy darmo jak kupi pan inne za 40zł... Ja na to dziekuje i odszedlem a ta nadal nawija ze to markowe ze najlepsze itp. kombinuje jak kon pod gore ale kurka wodna off:) manipulantka jedna!!
 • 1