Skocz do zawartości

Zdjęcie

lexapro

- - - - - lexapro informacje

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Sakuraba

Sakuraba

  Wczuwa się w forum

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 81 postów
 • Wiek: 32
  • Staż [mies.]: 36
  Potrzebne mi informacje na temat tego leku, w sieci mało co jest.
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
  Ogólne informacje na temat ECA | ECA od A do Z, mini FAQ. , Mój Dziennik - masa | Informacje na temat mojego treningu i postępu , Ogólne informacje | jak zacząc i osiągnąć efekt , Sprzeczne informacje na temat odżywek | Różnie opinie co brać i ile. , Informacje o produkcie

  #2
  seth®

  seth®

   House M.D.

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5365 postów
 • Wiek: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:London
  • Staż [mies.]: brak
  Działanie: Farmakologicznie czynny S-enancjomer citalopramu, selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) o działaniu przeciwdepresyjnym. Nie wykazuje powinowactwa lub wykazuje bardzo niewielkie powinowactwo do wielu receptorów, w tym 5-HT1A, 5-HT2, dopaminergicznych D1 i D2, receptorów adrenergicznych a1, a2 i ß oraz receptorów histaminowych H1, muskarynowych, benzodiazepinowych i opioidowych. Działanie przeciwdepresyjne występuje zazwyczaj po 2-4 tyg. stosowania, maksymalną skuteczność w leczeniu lęku napadowego osiąga się po ok. 3 mies. stosowania. Z przewodu pokarmowego lek wchłania się niemal całkowicie, pokarm nie wpływa na wchłanianie, tmax wynosi 4 h, stan stacjonarny osiągany jest po ok. tygodniu podawania leku. Escitalopram i jego główne metabolity wiążą się z białkami osocza w mniej niż 80%. W wątrobie ulega demetylacji do farmakologicznie czynnych metabolitów, głównie z udziałem izoenzymu CYP 2C19 cytochromu P-450, w mniejszym stopniu - CYP 3A4 i CYP 2D6. Wydalany jest przez wątrobę i nerki. t1/2 w fazie eliminacji, po podaniu wielokrotnym wynosi ok. 30 h, t1/2 głównych metabolitów jest znamiennie dłuższy. Eliminacja racemicznego citalopramu zachodzi wolniej u osób w podeszłym wieku oraz osób z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek. U osób wolno metabolizujących leki przy udziale CYP 2C19 stężenie escitalopramu w osoczu jest 2-krotnie większe niż u osób szybko metabolizujących.

  Wskazania: Leczenie dużych zaburzeń depresyjnych. Leczenie zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez niej.

  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub citalopram, równoległe stosowanie nieodwracalnego, niewybiórczego inhibitora MAO. Podawanie escitalopramu można rozpocząć 14 dni po odstawieniu nieodwracalnego inhibitora MAO i przynajmniej 1 dzień po odstawieniu odwracalnego inhibitora MAO. Między odstawieniem escitalopramu a rozpoczęciem leczenia niewybiórczym inhibitorem MAO należy zachować co najmniej 7-dniową przerwę. Ze względu na brak odpowiednich badań nie zaleca się stosowania u osób do 18. rż. Stosowanie leku należy przerwać w przypadku wystąpienia drgawek, unikać stosowania u osób chorych na niekontrolowaną padaczkę. Leki z grupy SSRI stosować ostrożnie u osób z manią lub hipomanią w wywiadzie; w przypadku wystąpienia fazy maniakalnej lek odstawić. U chorych na cukrzycę konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwcukrzycowych. U osób leczonych lekami z grupy SSRI występuje zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa w pierwszych tyg. leczenia. Podczas stosowania SSRI może wystąpić hiponatremia; stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku, z marskością wątroby lub otrzymujących leki mogące wywoływać hiponatremię. Stosować ostrożnie u osób leczonych elektrowstrząsami.

  Interakcje: Leczenie skojarzone z niewybiórczymi inhibitorami MAO jest przeciwwskazane. Nie zaleca się równoległego stosowania odwracalnego, wybiórczego inhibitora MAO-A (np. moklobemidu). Podczas stosowania leczenia skojarzonego z nieodwracalnym inhibitorem MAO-B (np. selegilina) lub lekami o działaniu serotoninergicznym (np. tramadol, tryptany) należy zachować ostrożność, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas równoległego stosowania z lekami, które mogą obniżać próg drgawkowy. Sole litu oraz tryptofan mogą nasilać działanie leków z grupy SSRI. Równoległe podawanie leków z grupy SSRI i preparatów zawierających dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) może doprowadzić do zwiększenia częstości występowania działań niepożądanych. Stosowanie escitalopramu w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi może nasilać ich działanie. W czasie wprowadzania leczenia escitalopramem lub jego odstawiania u chorych leczonych doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi należy prowadzić stałą kontrolę parametrów krzepnięcia krwi. Inhibitory CYP 2C19 (np. omeprazol) mogą zwiększać stężenia escitalopramu w osoczu. Ze względu na wystąpienie interakcji racemicznego citalopramu podawanego w skojarzeniu z cymetydyną należy zachować ostrożność stosując duże dawki escitalopramu równolegle z dużymi dawkami cymetydyny. Escitalopram jest inhibitorem izoenzymu CYP2D6; zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania escitalopramu równolegle z lekami, które są metabolizowane głównie z udziałem tego izoenzymu (m.in. flekainid, propafenon, metoprolol, dezypramina, klomipramina, nortryptylina, rysperydon, tiorydazyna, haloperydol). Nie obserwowano interakcji z alkoholem, nie zaleca się jednak jego spożywania podczas leczenia escitalopramem.

  Działanie niepożądane: Występują najczęściej w 1.-2. tyg. stosowania leku; częstość ich występowania oraz nasilenie zmniejszają się zwykle podczas leczenia. Podobnie jak w przypadku stosowania citalopramu, może wystąpić: zmniejszenie łaknienia, zaburzenia czynności seksualnych, bezsenność, senność, zawroty głowy, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, zapalenie zatok, nudności, biegunka, zaparcia, zwiększone pocenie się, uczucie zmęczenia, gorączka. W czasie stosowania innych leków z grupy SSRI występowały również następujące działania niepożądane: lęk paradoksalny (zwłaszcza w 1.-2. tyg. leczenia), napady drgawkowe, niedociśnienie ortostatyczne, hiponatremia, nieprawidłowe wydzielanie wazopresyny, zaburzenia widzenia, wymioty, suchość błon śluzowych jamy ustnej, jadłowstręt, reakcje anafilaktyczne, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle mięśni i stawów, zaburzenia neurologiczne z zespołem serotoninowym włącznie, zaburzenia psychiczne, zatrzymanie moczu, mlekotok, wysypka, wybroczyny, świąd, obrzęk naczynioruchowy. W pierwszych tygodniach leczenia zwiększa się ryzyko popełnienia samobójstwa. Po dłuższym stosowaniu leku z grupy SSRI nagłe odstawienie może spowodować wystąpienie objawów abstynencyjnych. W przypadku przedawkowania racemicznego citalopramu występują zawroty głowy, drżenia mięśniowe, pobudzenie, senność, utrata świadomości, napady drgawkowe, tachykardia, zmiany w EKG, zaburzenia rytmu serca, depresja oddechowa, wymioty, rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych, kwasica metaboliczna, hipokaliemia. Leczenie objawowe i podtrzymujące; brak swoistego antidotum.

  Ciąża i laktacja: Ze względu na brak odpowiednich badań stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Prawdopodobnie escitalopram przenika do pokarmu kobiecego; nie stosować w okresie karmienia piersią.

  Dawkowanie: Duże zaburzenia depresyjne. Zwykle 10 mg raz na dobę co najmniej przez 6 mies. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 20 mg/d. Zespół lęku napadowego. Początkowo 5 mg przez tydz., następnie 10 mg/d przez kilka mies. Dawka maksymalna 20 mg/d. U osób >65. rż. zaleca się stosowanie początkowo połowy dawki zwykle stosowanej oraz mniejszej dawki maksymalnej. U chorych z zaburzeniami czynności wątroby lub wolno metabolizujących lek w pierwszych 2 tyg. zaleca się stosowanie dawki 5 mg/d; w zależności od reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do 10 mg/d. U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek nie ma konieczności dostosowania dawkowania, u chorych z ciężką niewydolnością nerek zaleca się zachowanie ostrożności. Lek należy odstawiać stopniowo (przez 1-2 tyg.).

  Uwagi: Lek nie wpływa na sprawność intelektualną lub psychomotoryczną, jednak podobnie jak inne leki psychotropowe może wpływać na zdolność osądu i sprawność. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko