Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Laticort 0,1% (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Laticort 0,1%

Skład: Hydrocortisoni butyras
Postać farmaceutyczna: płyn na skórę
Dawka: 1 mg/ml
Wielkość opakowania: 1 butelka 20 ml
Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A.
Wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Syntetyczny glikosteroid wykazujący umiarkowanie silne działanie miejscowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco naczynia krwionośne. Łatwo przenika do warstwy rogowej skóry. Metabolizowany jest głównie w wątrobie. Wydalany z moczem i w mniejszej ilości z żółcią.

Wskazania
Miejscowe leczenie podostrych i przewlekłych, nie zakażonych, sączących stanów zapalnych skóry różnego pochodzenia, zwłaszcza o podłożu alergicznym, o średnim lub ciężkim nasileniu, które reagują na leczenie glikokortykosteroidami i przebiegających z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem jak: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, liszaj pokrzywkowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, rumień wielopostaciowy, toczeń rumieniowaty, łuszczyca owłosionej skóry, łuszczyca zadawniona, liszaj płaski. Krem stosuje się w pierwszej fazie leczenia, przed zastosowaniem maści, która jest stosowana na łuszczące się i suche zmiany na skórze. Płyn jest łatwiejszy do zastosowania na skórę owłosioną niż maść lub krem.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na hydrokortyzon, inne kortykosteroidy lub inne składniki preparatu. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry. Trądzik pospolity, różowaty. Zapalenie skóry wokół ust. Rozległe zmiany skórne. Nie stosować u dzieci poniżej 2 lat.

Środki ostrożności
Należy unikać stosowania na dużą powierzchnię ciała. U dzieci powyżej 2 lat stosować ostrożnie, ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga. Długotrwałe leczenie może zaburzać wzrost i rozwój dzieci. U dzieci nie stosować na skórę. Jeśli wystąpi zakażenie w miejscu stosowania preparatu, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze, a jeśli objawy nie ustąpią przerwać stosowanie preparatu aż do wyleczenia zakażenia. Stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z łuszczycą, ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Preparat stosować na skórę twarzy, pach i pachwin jedynie w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, nawet po krótkim stosowaniu. Stosować ostrożnie w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Nie stosować preparatu na powieki i wokół oczu oraz unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz alkohol cetostearylowy, które mogą powodować reakcje alergiczne i miejscowe reakcje skórne.

Ciąża i laktacja
Preparat może być stosowany miejscowo u kobiet w ciąży tylko krótkotrwale, na małą powierzchnię skóry, jeżeli korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Leku bezwzględnie nie stosować w I trymestrze. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Preparat stosowany długotrwale może powodować objawy trądzikopodobne, plamicę posteroidową, zanik naskórka i tkanki podskórnej, suchość skóry, nadmierne owłosienie lub łysienie, odbarwienie lub przebarwienie skóry, zanik i rozstępy skóry, teleangiektazje, stan zapalny skóry dookoła ust, rozstępy, zapalenie mieszków włosowych, wtórne zakażenia, podrażnienie skóry, pokrzywka, wysypka plamisto-grudkowa oraz zaostrzenie istniejących zmian chorobowych. W przypadku stosowania preparatu na skórę powiek, może wystąpić jaskra lub zaćma. Mogą wystąpić również objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów: zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwój u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności.

Interakcje
Nie są znane interakcje podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów z innymi lekami. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować immunizacji, szczególnie w czasie długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Preparat może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunostymulujących.

Dawkowanie
Miejscowo. Krem, maść lub płyn rozprowadzać w niewielkiej ilości na chorobowo zmienione miejsca na skórze, nie częściej niż 1-2 razy na dobę. Nie stosować pod opatrunek okluzyjny. Nie stosować bez przerwy dłużej niż 2 tyg. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 1 tydz. U dzieci powyżej 2 lat stosować bardzo ostrożnie, tylko 1 raz na dobę, na niewielką powierzchnię skóry.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko