Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kreatyna i glutamina

* * * * - 2 głosów kreatyna grudki kreatyna glutamina

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Kcameleon

Kcameleon

  Wczuwa się w forum

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 53 postów
 • Wiek: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: -
  MECHANIZM DZIAŁANIA:
  Nasz współczesny świat zdominowany jest przez miarę wartości-pieniądz. Dobrze wiemy, że wszystko kosztuje: samochód tyle, dom odpowiednio więcej, a telewizor odpowiednio mniej. Sklep kupuje odżywkę w hurtowni za 100 zł. a zysk na transakcji-20 zł.
  Jednak taka miara wartości to, bynajmniej, nie domena cywilizacji. Pojawia się ona w naturze, już na najniższym szczeblu ewolucji. Twój organizm również posługuje się miarą wartości.
  Ponieważ, ponad 90 procent bezwodnej masy ciała stanowi białko, większość "transakcji" dokonywanych przez organizm dotyczy wymiany białek. Katabolizm (rozpad białek) uznać możemy za koszty adaptacji, zaś anabolizm (gromadzenie białek) za zysk adaptacyjny. Jeżeli anabolizm przeważa nad katabolizmem, organizm pomnaża zyski-masa mięśniowa ulega powiększeniu.
  Miarą wartości (pieniądzem) w "transakcjach białkowych" jest pewien szczególny pierwiastek-azot. Azot jest tutaj najdokładniejszą miarą wartości, gdyż, niemal cały azot występujący w organiźmie, związany jest z białkiem. Dlatego też, na wzór bilansu pieniężnego wymyślono pojecie bilansu azotowego. Jeżeli bilans azotowy organizmu jest dodatni, a więc, organizm zatrzymuje więcej azotu niż traci, to znak że anabolizm przeważa nad katabolizmem-wzrasta masa mięśniowa.

  GLUTAMINA WKRACZA:
  Jeżeli azot uznamy za środek płatniczy (pieniądz) w "transakcjach białkowych" dokonywanych przez Twój organizm, to glutamina pełni rolę konta bankowego. W cząsteczce glutaminy organizm może deponowac azot i w każdej chwili, gdy zachodzi taka potrzeba, dokonywać "wypłaty".
  Korzyści płynących z posiadania wysokiego konta bankowego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jakie natomiast korzyści odnosi organizm z wysokiego poziomu glutaminy?

  AZOTOWI MILIONERZY:
  Każdy człowiek dysponuje określonym poziomem masy mięśniowej. Mięsnie zbudowane są z białek a białka zawierają azot, tak więc, można powiedzieć, że mięśnie posiadają wysoką "wartość azotową". Im większe mięśnie, tym większa ich wartość w "walucie azotowej". Znakomitą analogie do tej sytuacji stanowi rynek nieruchomości-im większy dom, tym większa jego wartość rynkowa.
  Spróbuj sobie teraz wyobrazić następującą sytuację-masz piękny, duży dom, ale Twoje konto bankowe jest puste...Dom jak dom, niszczeje i trzeba go remontować, jednak brakuje pieniędzy na naprawę. Ogólnie, Twój kapitał w postaci nieruchomości (domu) jest wysoki, jednak "zamrożony". Gdybyś jednak zapragmął kupić samochód, to nie masz za co. W tej sytuacji, jedyne, co możesz uczynić aby pozyskać gotówkę, to sprzedać częśc domu. W ten sposób pozyskasz środki płatnicze, ale utracisz część nieruchomości. Niedobór glutaminy, to puste konto bankowe! Organizm przez cały czas potzrebuje azotu do przprowadzania rozlicznych "transakcji metabolicznych". Tak więc, jeżeli nie będzie mógł dokonywać "wypłaty" w glutaminie, to "spienięży" część muskulatury-nasili katabolizm w celu pozyskiwania azotu.
  TEN, KTO DBA O WYSOKI POZIOM GLUTAMINY JEST "AZOTOWY MILIONEREM". ZA ZGROMADZONY NA "KONCIE GLUTAMINOWYM" AZOT "MOŻE NABYWAĆ" TYLE MIĘŚNI, ILE POTZREBUJE.

  AZOTOWE OPŁATY:
  Zapotrzebowanie na azot wzrasta drastycznie po intensynych wysiłkach. W trakcie wysiłku dochodzi do powstawania substancji kwasowych (zakawasy) a zasadowy azot pozbawia je toksycznego działania. Jeżeli teraz, nie dostarczymy glutaminy, organizm zintensyfikuje katabolizm. Tu sytuacja nie będzie korzystna dla stanu umięśnienia. Tak, więc, bezpośrednio po treningu, należy zasilić "konto glutaminowe"-najlepiej przyjąć 4 do 6 tabletek Glutarolu. W tej sytuacji, porcja glutaminy ustrzeże was przed "azotowym bankructwem" i pomoże uzyskać dodatkowe wymiary.

  GLUTAMINA CZY KREATYNA?
  Porównanie skuteczności kreatyny i glutaminy jest trudnym zadaniem, gdyż obie substancje działają poprzez odmienne szlaki metaboliczne, co natychmiast rodzi sugestie, że powinny one wzmacniać wzajemne efekty działania.
  Kreatyna jest magazynem i transporterm rodników fosforanowych, które umożliwiają aminokwasom łączenie sie w struktury białkowe i powiększenie masy mięśniowej. Glutamina jest dla azotu magazynem i transposterem-tym, czym kreatyna dla fosforu. Azot z glutaminy powstrzymuje utratę aminokwasów i ułatwia ich odbudowę.
  Tak więc glutamina utrzymuje wysoki poziom aminokwasów, zaś kreatyna pobudza do tworzenia białek. Wniosek nasuwa się sam-łączne stosowanie obu suplementów powinno dawać silniejszy efekt anaboliczny, niż stosowanie tylko jedengo z tych aminokwasów.
  Kreatynę, podobnie jak glutaminę, najlepiej przyjmować bezpośrednio po zakończeniu treningu, w dawce 4 do 6 g.
  We wcześniejszych publikacjach dowodziłem, że działanie kreatyny nasila zapotrzebowanie na magnez i lecytynę (żródło organicznego fosforu), dlatego też, polecam uzupełnienie kuracji kreatynowo-glutaminowej tymi suplementami.

  ŹRÓDŁO: artykuł Sławomira Ambroziaka
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  KamilWieczorek

  KamilWieczorek

   Nowy na pokładzie

  • Nowi na forum
  • Pip
  • 1 postów
  Witam, oto mój pierwszy post na forum, które systematycznie od jakiegos czasu studiuje, mam pytanie ktore postanowilem zadac w tym temacie, gdyż jest dość zbliżony do mojego pytania, mianowicie w innym temacie znalazlem taka informację:

  "temat: 10 najczestrzych błędów"
  7. POSTRZEGANIE DODATKÓW ŻYWIENIOWYCH JAKO MAGICZNYCH ŚRODKÓW

  Niektórzy kulturyści próbują pozbyć się tłuszczu stosując karnitynę i chrom, zapominając o zapoczątkowaniu procesu spalania tkanki tłuszczowej przez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Jeszcze inni biorą kreatynę, glutaminę i aminokwasy, ale nie spożywają przy tym odpowiedniej pod względem kaloryczności porcji białek, aby osiągnąć dodatni bilans azotowy. Dodatki podnoszą wartość pożywienia, nie tuszują złego planowania diety, czy innych błędów żywieniowych."

  Moje pytanie dotyczy pogrubionego druku, mianowicie ja zakupilem krete- Cm3 z trec'a, L-glutamine tez z trec'a i do tego Amino 4500 i co to znaczy że należy spożywać "odpowiednią pod względem kaloryczności porcję białek, aby osiągnąc dodatni bilans azotowy"?
  • 0

  #3
  pawel92mieszko

  pawel92mieszko

   KFD Gold

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 883 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Warszawa
  • Staż [mies.]: 4 lata
  fajny artykul
  • 0

  #4
  s47g

  s47g

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 510 postów
 • Wiek: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 6

  Moje pytanie dotyczy pogrubionego druku, mianowicie ja zakupilem krete- Cm3 z trec'a, L-glutamine tez z trec'a i do tego Amino 4500 i co to znaczy że należy spożywać "odpowiednią pod względem kaloryczności porcję białek, aby osiągnąc dodatni bilans azotowy"?

  lepiej na razie schowaj te suplementy do szafki, jeśli nie wiesz o co chodzi. zapraszam do działu 'dieta' i podwieszonych postów z podstawami.
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko