Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koenzym Q10

- - - - - koenzym

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
uzytkownik_315926

uzytkownik_315926

    Cieplice Family-Runners

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2529 postów
Ubichinon jest to substancja witaminopodobna zaliczana do żywieniowych środków wspomagających w sporcie. CoQ10 jest zaangażowany w wiele procesów metabolicznych w organizmie człowieka biorących udział w tlenowym systemie energetycznym. Ułatwia on transport elektronów do produkcji ATP w procesie oksydacji. CoQ10 jest również antyoksydantem zapobiegającym uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki powstające podczas intensywnych wysiłków tlenowych.

Ponieważ udowodniono pozytywny wpływ na funkcję serca, podwyższenie VO2max i wydolności wysiłkowej pacjentów z chorobami kardiologicznymi próbowano wykazać podobne działanie u sportowców wykonujących tlenowe wysiłki wytrzymałościowe. Jednak na podstawie dostępnych badań naukowych nie można jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć, że koenzym Q10 jest skutecznym sportowym środkiem ergogenicznym i że jego stosowanie jest zalecane. Wydaje się, iż istnieje konieczność prowadzenia dalszych badań w celu wyjaśnienia tej niejasnej kwestii.

Suplementy CoQ10 są dostępne w tabletkach i kapsułkach oraz w formie ekstraktu. Występują one pojedynczo lub w połączeniu, np. z witaminą E, inozyną, czy lecytyną.

Z punktu widzenia zdrowotnego suplementacja CoQ10 jest bezpieczna i dopiero znaczne przekroczenie dziennej dawki 100-150 mg może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, np. uszkodzenia tkanki mięśniowej.

lek. med. Małgorzata Widuchowska

AUTOR POSTU: YARO
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego: