Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jogging

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Myla

Myla

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 477 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Stacja Kosmiczna
  • Staż [mies.]: 228
  Jogging

  Jogging jest formą rekreacyjnego jednostajnego biegu w wolnym tempie. Za jogging uważamy bieg z prędkością dochodzącą do 9 km/h. Taki bieg jest z punktu widzenia fizjologicznego najkorzystniejszą, najbardziej wszechstronną formą ruchu, ponieważ angażuje praktycznie cały organizm, wszystkie jego układy.

  Głównymi korzyściami płynącymi z uprawiana tej rekreacji ruchowej są:

  - poprawa sprawności fizycznej
  - poprawa wydolności fizycznej
  - poprawa krążenia
  - obniżenie poziomu cholesterolu
  - obniżenie poziomu stresu i niepokoju

  Jak często, jaki dystans, jak szybko?

  Prędkość oraz dystans powinien być uzależniony od własnych predyspozycji, teoretycznie za jogging nie uważa się biegu poniżej 7 km/h, dla porównania podczas szybkiego marszu rozwijamy prędkość około 6km/h. Podczas biegu starajmy się zwrócić uwagę na tętno, a w szczególności na oddech, powinien on być głęboki, lecz w miarę spokojny, pozwoli nam to kontrolować swój wysiłek. Częstotliwość z jaką powinno się biegać rekreacyjnie to 3 – 2 razy na tydzień po około 30 – 40 minut (5 – 6 km) oczywiście jest to uzależnione od własnych predyspozycji.

  Gdzie uprawiać jogging?

  Najlepiej wybrać drogi utwardzone o znikomym natężeniu ruchu, które dodatkowo najlepiej jakby znajdowały się w lesie (tlen). Starajmy się aby nasza trasa zaczynała się i kończyła mniej więcej tym samym miejscu, oraz żeby meta była blisko domu. Na początku wybierajmy dosyć płaskie odcinki, w miarę nabywania wzrostu doświadczenia trasa powinna być bardziej zróżnicowana.

  Kilka rad.

  - Używaj obuwia przeznaczonego do biegania, powinno one posiadać miękką amortyzującą podeszwę, oraz wyprofilowaną wkładkę.
  - Należy unikać trenowania metodą "dużo i szybko". Przed rozpoczęciem biegów odpowiednie ćwiczenia rozciągające są konieczne. Jeżeli mięśnie są odpowiednio rozgrzane, ryzyko nadwerężenia mięśni, ścięgien i stawów jest mniejsze.
  - Ćwiczenia rozciągające powinny trwać około 5-10 minut. Ważne jest aby rozciągnąć partie mięśni służących poruszaniu się, czyli nóg i pleców.
  - Biegaj w spodniach które zakrywają staw kolanowy, chroni to przed szybkim wyziębieniem kolana.

  Autor: Myla
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko