Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zapobiegać kurczom

- - - - - zapobiegac kurczom

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat
  Kurcz. Wszyscy wiemy jak bardzo może być bolesny. Nigdy nie wiadomo, kiedy sie przytrafi. Praktycznie może się to zdarzyć zawsze.
  Najlepszą metodą leczenia jest zawsze zapobieganie. W wielu przypadkach jednak nie możemy ustrzec się kurczów. Poznajmy zatem sposoby radzenia sobie z nimi.

  ROZCIĄGANIE
  Na szczęście w większości przypadków kurcze nie są dolegliwością zagrażającą życiu. Najlepszym sposobem zarówno zapobiegania nim jak i ich łagodzenia jest rozciąganie.

  Należy je wykonywać statycznie, to znaczy bez sprężynowania ciałem. Jeśli kurcze są problemem stałym, trzeba regularnie rozciągać grupy mięśniowe, w których występują. Rozciąganie najlepiej wykonywać co najmniej raz dziennie, najlepiej przed snem.

  UCISKANIE
  Mocne uciskanie mięśnia, w którym wystąpił kurcz również bywa skuteczne. Wywieranie nacisku jest w istocie rozciąganiem dotkniętej kurczem tkanki mięśniowej. Bywa poręczne przy nagłym ataku bólu, kiedy nie możemy przyjąć odpowiedniej pozycji, aby rozciągnąć mięsień.

  ODPOWIEDNIE WARUNKI SNU
  Jeśli nękają cię nocne kurcze stóp, postaraj się, aby pościel nie owijała ci sie wokół nóg. Prześcieradło i kołdrę układaj luźno. Spanie na boku pozwala stopom ulożyc się tak, że można uniknąć ich zaplątywania i uciskania, dzięki czemu zagrożenie kurczem jest mniejsze.

  PRZECIWDZIAŁANIE BÓLOWI
  Ból wywołany kurczem złagodzić może niesteroidowy lek przeciwzapalny. Ostry kurcz może powodować uszkodzenie mięśnia. Okłady z lodu na bolące miejsce oraz zastosowanie leku przeciwzapalnego przynosi ulgę. Pamietajmy jednak, że taka terapia nie zapobiega kurczom. Ponadto stosowanie leków, jak zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.

  AMINOKWASY I OSOCZE KRWII
  Przyjmowanie aminokwasów może zapobiec wystepowaniu kurczów u osob przetrenowanych. Ci , którzy za dużo ćwicza, bardzo często mają za małą objętość osocza krwii. Badania laboratoryjne wykazują, że przyjmowanie odżywek zawierających aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych zapobiega temu niekorzystnemu zjawisku.

  PŁYNY I ELEKTRLITY
  Odwodnienie zawsze powoduje występowanie kurczow. Trenując w cieple, trzeba pamiętac o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.

  Polecane są napoje uzupełniajace poziom elektrolitów, substancji energetycznych i wody. Płyny takie powinny byc smaczne , by wypijać ich odpowiednią ilość. Trzeba pić więcej niż mamy chęć. Wskazane jest robienie regularnych przerw w treningu na wypicie szklanki wody.

  GORĄCA KĄPIEL
  Gorąca kapiel przed snem powoduje rozluźnienie mięśni i zapobiega kurczom. Problem może pojawić się, jeśli w czasie snu ciało twoje zbytnio sie ochłodzi. Reakcja mięśni sie wówczas wzmacnia i mogą wystąpić kurcze. Można temu zapobiegać wkładając na noc skarpetki i ciepłe spodnie od pidżamy.

  ZACIŚNIJ USTA
  Nie chodzi tu o przenośnię, że masz zacisnąć zęby i cierpieć. W wielu przypadkach ugryzienie się w wargę łagodzi kurcz. Można także uszczypnąć się lub w inny sposób spowodować zakłócenie reakcji zmysłowej. Może się to wydać dziwne, ale stymulacja skóry w miejscach oddalonych od obszaru wystepowania kurczu bardzo często przynosi ulgę.

  żródło: szymiec.pl

  AUTOR POSTU: BAGIET
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko