Skocz do zawartości

Zdjęcie

Insulina

- - - - - insulina

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
uzytkownik_994347

uzytkownik_994347

  Się rozkreca

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPip
 • 546 postów
Najpierw parę wstępnych słów.... insulina NIE JEST środkiem dla początkujących.... najpierw należy wykorzystać maksymalne efekty z wykorzystaniem SAA... dopiero później o tym można zacząć myśleć. Wszystko idzie na Twoją odpowiedzialność...
Na koniec... NIE jestem doktorem... dlatego też wykorzystaj te informacje jako poradę.

Insulina i wszystko co się z nią wiąże

Struktura chemiczna
Insulina produkowana jest przez komórki ß (komórki B) wysp trzustki. Substancja ta wykazuje niezwykle szerokie spektrum działania, nasilając m.in. proces syntezy glikogenu, białek i tłuszczów, przeciwdziała reakcjom katabolicznym oraz usprawnia wykorzystanie i spalanie glukozy w komórkach mięśniowych (czyli reguluje poziom glukozy we krwi). Cząsteczka insuliny składa się z 2 łańcuchów polipeptydowych A i B połączonych ze sobą dwoma mostkami disiarczkowymi: łańcuch A zawiera 21, a łańcuch B - 30 aminokwasów - w sumie mamy 51 aminokwasów. Tak się składa że ten sprytny mały hormonik to bezsprzecznie jeden z najsilniejszych hormonów anabolicznych znanych w ludzkim organizmie.

Działanie Insuliny
Oprócz jego roli w regulowaniu metabolizmu glukozy, insulina jest aktywatorem procesu lipogenezy (syntezy kwasów tłuszczowych - powstawanie kwasów tłuszczowych z acetylokoenzymu w organizmie), zmniejsza lipolize (rozkład tłuszczów). Insulina również pobudza transport aminokwasów oraz wzmaga ich odkładanie m.in. w komórkach mięsni szkieletowych, przyczyniając się do jej ogólnego anabolicznego efektu. My jako kulturyści powinniśmy być tym zainteresowani. Wpływa na wzmożoną syntezę cząsteczek mRNA - specjalnych matryc do produkcji białek, jednocześnie doskonale współdziała z hormonem wzrostu potęgując jego działanie. Przy niedoborze insuliny dochodzi do zahamowania syntezy białka i wzrostu jego katabolizmu z uwalnianiem do krwi aminokwasów, które służą jako źródło energii.

Dlaczego jest dla nas ważna?
Nasz powód dla użycia insuliny to zdolność transportowania substancji odżywczych w bardzo wysokim tempie. Transportuje duże ilości makroskładników bezpośrednio do mięśni. W tzw. okresie aktywnego okna działania Humalogu (w 3 godzinie do 5), tym czasie następuje przyspieszenie transportu glukozy, aminokwasów i potasu do komórek docelowych, wszystko co zostanie spożyte w tym czasie, zostało spożytkowanie jak najbliżej 100%.

Użycie Insuliny do celów kulturystycznych
Jest kilka rodzajów insuliny dostępnych na rynku, które nadają się do wykorzystania dla naszych potrzeb.
Humalin R *, Trwanie ~ 10-12 godzin, szczyt w 3 godzinie, aż do 5 godziny
Humalog * Trwanie ~ 6 godzin, szczyt w 80min do 120 min
Nolvalog, inny producent , ten sam czas co Humalog.
Parę uwag: Trwanie to ilość czasu działania substancji chemicznej.
Szczyt to czas, w którym masz najwyższy poziom substancji chemicznej we krwi.

*Iniekcje tych produktów sa wykonywane metodą podskórną, do praktycznego wykorzystania w kulturystyce istnieje wersja iniekcji domięśniowej (IM), patrz niżej.

Poniżej jest wykres przedstawiający, jak Humalog IM wpływa na poziom glukozy krwi.


Dodany obrazek


T= -5 - moment po treningu przed wstrzyknięciem Humalogu domięśniowo
T= 0 - moment strzału 10iu Insuliny
T= 5 - 9-10g dextrosy na każdą jednostkę Humalogu, 7g kreatyny lub matrixu, 5g Glutaminy
T= 15 - 80g WPI z wodą.
T= 60-70 - 50g białka oraz 40g węglowodanów
T= 105 - przy pomocy glukometru - jeżeli poziom cukru nie wyrówna się po 40g węgli w poprzednim posiłku to 150g piersi z kurczaka wraz z 25g dextrosy.
Po 150min po zapodaniu Humalogu IM, poziom cukru pozostaje stały.

Ostrzeżenia:
-Insulina jest najbardziej niebezpiecznym ze wszystkich dostępnych środków dopingujących. Nieumiejętne użycie tego środka może wywołać bezpośrednie zagrożenie życia, może prowadzić bardzo szybko do uszkodzenia mózgu, śpiączki, a nawet do śmierci.
-Hipoglikemia - symptomy: dezorientacja, ból głowy, senność, słabość, zawroty głowy, szybkie bicie serca, pocenie się, drżenie i mdłości - kolejność przypadkowa. Musisz być przygotowany na to... ponieważ to może i zdarzyć się Tobie!

Jak użyć dla naszych potrzeb...
Gdy tylko skończyliśmy trening, należy jak najszybciej wyjść z siłowni. Nie należy spoglądać się dookoła na eleganckie nowe dupeczki i rozmawiać z nimi... należy jak najszybciej wsiąść insulinę. Jeżeli jest to nasz pierwszy raz należy zacząć od 4iu.
Po każdym następnym PWO, dodajemy o jedną IU, aż dojdziemy do 10iu.
Niżej przedstawiam dietę i suplementacje.

Dieta
5minut po iniekcji, należy zapodać właściwą ilość dextrosy* po 15minutach 80g WPI z WODĄ!
Po godzinę należy spożyć swój PPWO posiłek. Żadnych shaków! 40-50g białka, 40-50g węglowodanów, ZERO TŁUSZCZU!
Należy unikać tłuszczy do 2,5-3h po strzale. Pamiętaj że insulina transportuje wszystko w wysokim tempie, również tłuszcz! ...zostałeś ostrzeżony =D

*Powinieneś zacząć od bezpiecznej dawki węglowodanów, podstawową regułą jest 10g węglowodanów na 1iu insuliny. Więc jeżeli bierzesz na przykład 7iu potrzebujesz 70g dextrosy. Należy stosować tą regułę jeżeli stosunek do 10iu i wszytko jest w porządku.
Jeżeli obniżasz węgle do insuliny należy robić to POMAŁU. Jeżeli czujesz się dziwnie, znaczy to że masz za niski stosunek węgli do insuliny. To wszytko zależy od osoby... niektórzy czują hipo przy 7g/iu. a niektórzy mogą zejść nawet do 5g/iu i mają się dobrze. Należy być nad wyraz ostrożny kiedykolwiek zaczynasz zabawę z tym środkiem.

Trening
5 dni w tygodniu, każda partia ciała w jeden dzień

Suplementacja
Sumplenty działają bardzo dobrze kiedy bierzemy insulinę.
Np: Alfa Ketoglutaran Argininy (A-AKG) wraz z Creatine Ethyl Ester (CEE), albo matrixa typu Horse Power.

Rzeczy które należy zapamiętać:
-Cykl należy przeprowadzać 4 tygodnie ON, i 4-6 tygodni OFF. Inaczej wrażliwość na insulinę spadnie i możemy mieć problemy. Możemy wtedy stać się zależnym od insuliny...
-Dobrym pomysłem jest mieć partnera który wie, że stosujemy insulinę... Tak na wszelki wypadek jakby się coś stało by mógł nam pomóc.
-Należy mieć wszystko przygotowane już przed strzałem! Żeby nie szukać i nie stwarzać niepotrzebnej paniki. Jeżeli mieszkasz od siłowni blisko domu to możesz dojechać, ale nie wszyscy mają taki rarytas. Jeżeli robisz strzał w samochodzie, albo w zamkniętym pokoju, musisz mieć pewność że masz swój drink dex/whey. Należy mieć ze sobą także coś słodkiego, dextrose w tabletkach albo jakiś słodki napój, by móc wystarczająco szybko zwalczysz objawy hipo.
- Nie ćwiczyć podczas działania insuliny... obniży to Twój poziom glukozy i spowoduje że można dostać łatwiej hipo.
- Nie idź spać kiedy insulina jest aktywna! Wydaje się to rzecz wiadoma, ale można o tym wspomnieć. Podczas snu, nie wiesz czy masz objawy hipo, więc pozostań czujnym
- Nie bierz prysznicu podczas działania insuliny... trudno powiedzieć dlaczego, ale po prostu trzymaj się tej zasady.
- Hipoglikemia może pojawić się bardzo szybko, dlatego też bądź przygotowany na ewentualne przyjście jej objaw, by móc zwalczyć ją.

Rzeczy, które musisz zrobić przed użyciem insuliny, gdy tylko czujesz się, że jesteś gotowy
-Po pierwsze należy zaopatrzyć się w glukometr... jeżeli nie masz, to nie należy stosować insuliny.
-Po drugie, gdy tylko będziesz miał glukometr, pierwszą rzeczą którą należy zrobić to sprawdzić poziom cukru z samego rana po przebudzeniu. To będzie TWÓJ osobisty punkt odniesienia. Sprawdzaj tak przez parę dni, by sprawdzić jakie masz poziomy.
-Po trzecie, dobrym pomysłem jest sprawdzić po posiłku PPWO (ok. 60-70min) poziom cukru, jeżeli nie wyrówna się to należy spożyć 150g piersi z kurczaka wraz z 25g dextrosy.

Parę pytań:
-Mogę dostać tylko Humalin R... mogę go użyć?
Oczywiście że możesz, proponowałem to? No chyba już zapomniałeś co czytałeś... =D
-Czy mogę użyć pena do iniekcji IM?
Jasne że możesz, upewnij się że strzelasz w obszar mało zatłuszczony... tj. bic, tric, bark i łydka.
-Czy można użyć sliny do wycinki?
Jasne że można, ale jest to bardziej dla zaawansowanych osób. Szanse na hipo wtedy są o wiele większe.
-Czy można zrobić masówkę?
Można... i jest to bardzo proste. Należy zwiększyć węglowodany do 12g na 1iu i rośniesz w błyskawicznym tempie.
-Czy mogę tego użyć w PCT?
Można i jest to bardzo dobry pomysł. Jest to bardzo dobra droga by utrzymać masę zdobytą na cyklu z SAA.
-Czy mogę dodać suplementy do mojego shake'a PWO?
Tak, można dodać np 1,5g CEE (creatine ethyl ester) zaraz po tym jak weźmiesz strzał. Możesz także dodać glutaminy, ale musisz podzielić ją na shake'i... 5 minut po iniekcji można spożyć ją wraz z dextrosą i kreatyną, 15 minut po można dodać ją do WPI. Nie wszyscy jednak widzą sens jej dodania.

Insulina z użyciem LR3 IGF-1
LR3 powoduje że stajesz się bardziej wrażliwy na insulinę. Więc nawet jak wiesz jaki jest Twój stosunek na węglowodany należy go zwiększyć - należy zmniejszyć też początkową dawkę insuliny.
Zacznij od stosunku 7iu do 10g dextrosy.
Zostań przy tym albo zwiększ do 10iu... trzymaj dextrose wysoko.
Przy użyciu obu środków, hipo może nadejść szybciej niż kiedykolwiek.
Tak więc należy uważać!

Zwiększyć wrażliwość na insulinę....
Jest parę sposobów by to zrobić, bez recepty i z receptą.
Bez recepty:
-Każda forma ALA albo KR-ALA który jest lepszy... jest stabilną wersją kwasu liponowego. Dawkowanie to ok. 400-600mg... i dodaj jakąś biotynę. Więcej na ten temat w dziale suplementacja...
-GTF Chrom albo Chrom Organiczny w dawce 300-400mcg. Ten środek jest tani więc warto się w niego zaopatrzyć.
Z receptą:
-Rosiglitazon i Pioglitazon - wzmagają wrażliwość tkanek na insulinę. Wrażliwość na insulinę zwiększają również leki pobudzające receptory insulinowe. Takimi lekami są m.in. oksazolidynon i benzylogenylotyrozyna - leki te znajdują się obecnie w stadium badań klinicznych.

Zakresy glukozy we krwi (mg / dl)
Mierzysz glukometrem z samego rana! (poszcząc 8+ godzin w czasie snu)
70 - 110 mg / dl - normalny zakres - zależny indywidualnie
110 - 126 mg / dl - osłabiło zakres tolerancji. Znaczy to że musisz wszystko kontrolować dokładnie, bo zostanie diabetykiem to już problem...
126 - i ponad mg / dl - Jesteś diabetykiem....

The End

-Neal-

W sumie jest późno w nocy tak więc za błędy i jakieś nie jasności z góry przepraszam.
Żródło to przedewszystkim steroidology, w moim przekładzie i dodanie paru ważnych informacji o których tam nie wspomnieli.

Dodatkowo pare cennych info dla uzupełnienia swojej wiedzy n.t insuliny: http://www.kfd.pl/in...

Załączone pliki


 • 2

#2
uzytkownik_696912

uzytkownik_696912

  KFD to mój dom ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2555 postów
przeczytalem dokladnie calosc ,,,i artykul jest bardzo dobry ...jest najbardziej wartosciowy jaki dotad czytalem ..informacje jakie nam trzeba w pigolce ...dowiedzialem sie paru zeczy %) ktorych wczesniej nigdzie indziej nie czytalem...niezgodze sie tylko z jednym aspektem .....NIGDY nie polecilbym stosowania Slinu z IGF ..jak dla mnie zapasc bankowa (to nieznaczy Tomek ze ty polecasz tak tylko dla wyjasnienia :-) ).... Podwiesic i tu nikt nie powinien polemizowac ;).

Edytowany przez Wojta$, 02 wrzesień 2006 - 02:56 .

 • 0

#3
uzytkownik_433814

uzytkownik_433814

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5856 postów
artykul bardzo mi sie podoba, chyba najbardziej rozbudowany art jaki czytalem na ten temat, poszedl na wlasciwe miejsce, dzieki za poswiecony czas i chwilowe zaniedbanie swojej kobiety na rzecz forum :blink:
 • 0