Skocz do zawartości

Temat pomocy: Tematy i fora


Przeglądanie forów
Listę forów możesz wyświetlić klikając w odnośnik "Forum" znajdujący się na szczycie każdej podstrony. Aby przejść do wybranego forum, kliknij jego nazwę. Forum jest podzielone na kategorie. Klikając w przycisk Ikona znajdujący się po prawej stronie nazwy kategorii możemy ukryć jej zawartość, a klikając w przycisk Ikona ponownie odsłonić.

Ikona Forum zwykłe, brak nieprzeczytanych postów
Ikona Forum zwykłe, zawiera nieprzeczytane posty
Ikona Forum posiadające subfora, brak nieprzeczytanych postów
Ikona Forum posiadające subfora, zawiera nieprzeczytane posty
Ikona Forum zabezpieczone hasłem, brak nieprzeczytanych postów
Ikona Forum zabezpieczone hasłem, zawiera nieprzeczytane posty
Ikona Forum zarchiwizowane, tylko do odczytu
IkonaForum przekierowujące


Przeglądanie tematów
Każde forum zawiera listę tematów. Podobnie jak w przypadku forów, także tematy są specjalnie oznakowane poprzez odpowiednie ikony.

Ikona Temat zwykły, brak nieprzeczytanych postów
Ikona Temat zwykły, zawiera nieprzeczytane posty
Ikona Gorący (popularny) temat, brak nieprzeczytanych postów
Ikona Gorący (popularny) temat, zawiera nieprzeczytane posty
Ikona Temat z ankietą, brak nieprzeczytanych postów lub lub głosów od ostatniej wizyty
Ikona Temat z ankietą, zawiera nieprzeczytanych posty lub lub głosy od ostatniej wizyty
Ikona Ważny temat
Ikona Temat, który został przeniesiony do innego forum
Ikona Temat zamknięty, nie zostaną udzielone żadne nowe odpowiedzi

Możesz również spotkać się z taką ikoną (lub jej drobną wariacją), informującą o twoich odpowiedziach w temacie:Ikona

Aby dodać nowy temat, kliknij przycisk "Ikona Napisz nowy temat”. Może on nie być dostępny we wszystkich forach. W działach, w których nie masz uprawnień do tworzenia nowych tematów zobaczysz komunikat "Nie możesz napisać tematu".

Aby wyświetlić dowolny temat, kliknij na jego tytule.

Opcje podglądu
Aby dostosować opcje wyświetlania tematów, możesz kliknąć odnośnik "Pokaż opcje filtrowania" znajdujący się pod listą tematów. Akcja ta spowoduje rozwinięcie się dodatkowych opcji:
  • Wyświetl - pozwala na ograniczenie wyświetlania tematów do wybranych kryteriów, takich jak tematy z ankietą czy z twoimi odpowiedziami.
  • sortuj według - pozwala na zmianę kolejności wyświetlanych tematów. Domyślnie tematy z najnowszymi odpowiedziami znajdują się na szczycie listy. Jednak możesz wyświetlić je w innym porządku, np. alfabetycznie lub po ilości odpowiedzi.
  • w porządku - pozwala ustalić kierunek kryterium użytego powyżej. Na przykład, jeśli ustawisz "sortuj według" jako "odpowiedzi", filtr "rosnącym" wyświetli tematy bez odpowiedzi jako pierwsze. Z kolei "malejącym" spowoduje wyświetlenie tematów z największą liczbą odpowiedzi na szczycie listy.
  • od - pozwala na zawężenie listy tematów do tych napisanych w zdefiniowanym przedziale czasowym.

Może się zdarzyć, że forum będzie zawierało więcej niż jedną stronę tematów. Zobaczysz wtedy "(X stron)" pod listą tematów wraz z przyciskami pozwalającymi na nawigację między stronami. Użyj tych przycisków w celu wyświetlenia tematów z innych stron.


Wyświetlanie postów

Informacje o użytkowniku
Z boku każdego postu znajduje się informacja o użytkowniku. Ikona znajdująca się przy nazwie użytkownika pokazuje, czy jest on zalogowany. Ikona oznacza, że użytkownik jest aktualnie zalogowany. Z kolei Ikona oznacza, że użytkownik nie jest zalogowany.

Ikona Ikona znajdująca się po prawej stronie nazwy użytkownika pozwala na wyświetlenie nowego okna z podstawowymi informacjami na temat tej osoby. Okno to zawiera również odnośniki do tematów i postów użytkownika.

Możesz kliknąć na nazwę lub awatar użytkownika, aby zostać przeniesionym do jego profilu.

Pod nazwą użytkownika znajdziesz jego awatar, tytuł oraz ikonę grupy.

Poniżej znajdują się dodatkowe przyciski: ikona Ikona dodaje użytkownika jako przyjaciela, natomiast Ikona pozwala wysłać użytkownikowi prywatną wiadomość.

Reputacja
Jeśli reputacja została włączona przez administratora, zobaczysz jej opcje w rogu pod każdym postem. Będzie widoczna ikona reprezentująca poziom reputacji, który ustanowili dla postu inni użytkownicy. Aby przydzielić pozytywny punkt reputacji, kliknij Ikona. Jeżeli natomiast chcesz negatywnie ocenić dany post, kliknij ikonę Ikona.

Możesz przydzielać jedynie pozytywne lub negatywne punkty. Postów niektórych użytkowników możesz nie być w ogóle w stanie oceniać.

Odpowiadanie
Aby dodać swoją odpowiedź w temacie, naciśnij przycisk "Ikona Dodaj odpowiedź". Opcja ta nie będzie dostępna, jeśli temat zostanie zamknięty. Zamiast niej wyświetli się "Ikona Temat jest zamknięty". Jeżeli natomiast nie masz odpowiednich uprawnień do udzielenia odpowiedzi, zobaczysz komunikat "Nie możesz odpowiedzieć".

Aby zacytować inny post, możesz albo użyć przycisku "Ikona Odpowiedz" znajdującego się pod nim, albo użyć opcji cytowania. Cytowanie jest przydatne, gdy chcesz odwołać się do więcej niż jednej wypowiedzi w swoim poście. Kliknij w przyciski "Ikona Cytuj" znajdujące się pod postami, które chcesz zacytować. Zauważ, że zmienią one swój kolor. Po zaznaczeniu wszystkich postów do cytowania, naciśnij przycisk "Ikona Dodaj odpowiedź".

Możesz również napisać post używając okna szybkiej odpowiedzi znajdującego się pod każdym tematem. Wysłanie go zatwierdzisz przyciskiem Napisz.

Opcje odpowiadania
W swoich postach, obok przycisków odpowiedzi i cytowania możesz także zobaczyć przyciski "Ikona Edytuj" oraz "Ikona Usuń". Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz edytować lub usuwać własne posty. Zauważ, że opcje te mogą nie być dostępne po upłynięciu zdefiniowanego przez administratora czasu.


Opcje tematu
Na dole każdego wątku znajdziesz "Opcje tematu". Pozwalają one na wysłanie tematu na adres e-mail, wydrukowanie go lub zapisanie na dysku. Naciśnij jeden z odnośników i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Ankiety
Niektóre tematy mogą zawierać ankiety. Jeśli możesz głosować w niej, zobaczysz pytania wraz z opcjami głosowania. Po wybraniu odpowiedzi, naciśnij Głosuj!, aby oddać swój głos. Po wykonaniu tej czynności zobaczysz wyniki ankiety oraz ikonę Ikona przy opcji, na którą głosowałeś.

W zależności od ustawień administratora, możesz mieć prawo do zmiany swojego głosu. Zobaczysz wtedy Usuń mój głos. Aby zmienić swój wybór, naciśnij ten przycisk i zagłosuj ponownie.

Aby zobaczyć wyniki ankiety bez oddania głosu, naciśnij Pokaż wyniki. Jeśli ankieta jest publiczna, możesz zobaczyć kto głosował na jaką opcję klikając odnośnik "Zobacz" znajdujący się przy odpowiedziach.

Powiadomienia
Możesz subskrybować swoje ulubione fora lub tematy. Zostaniesz wtedy powiadomiony o nowych tematach lub odpowiedziach.

Aby subskrybować temat lub forum, wyświetl je I naciśnij przycisk "Ikona Obserwuj". Możesz również zapisać się do subskrypcji tematu przy odpowiadaniu zaznaczając "Powiadamiaj za pomocą wiadomości e-mail o nowych odpowiedziach" w opcjach znajdujących się pod polem odpowiedzi.

Istnieje kilka typów powiadomień. Zostaniesz poproszony o wybór jednej z nich:
  • Brak powiadomień e-mail: Ta opcja nie wyśle powiadomienia e-mail, ale automatycznie doda tematy lub fora do twojej listy obserwacyjnej.
  • Opóźnione powiadomienia: Ta opcja pozwoli wysyłać powiadomienie jeżeli wiadomość została wysłana podczas nieobecności na forum.
  • Natychmiastowe powiadomienie e-mail: Ta opcja pozwala na powiadamianie natychmiast po pojawieniu się odpowiedzi, niezależnie od twojej aktywności.
  • Wykaz dzienny: Ta opcja spowoduje wysyłanie dziennego raportu wszystkich nowych odpowiedzi i tematów z tego dnia.
  • Wykaz tygodniowy: Ta opcja spowoduje wysłanie tygodniowego raportu wszystkich nowych odpowiedzi i tematów z tego tygodnia.

Jeżeli chcesz automatycznie dodać każdy temat, w którym odpowiadasz, do listy obserwowanych, przejdź do swojego panelu kontrolnego, zaznacz opcję "Śledź każdy temat z moimi odpowiedziami", wybierz metodę subskrypcji i wciśnij przycisk Zapisz zmiany.

Możesz usunąć dowolną subskrypcję w swoich ustawieniach lub przechodząc do obserwowanej zawartości i klikając przycisk "Ikona Przestań obserwować".

 Zamknij okienko