Skocz do zawartości

Zdjęcie

HI TEC HI ANABOL PROTEIN

* * * * - 2 głosów redukcja białko HI TEC HI ANABOL PROTEIN KFD WPC

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Białko na redukcji (41 użytkowników głosowało)

Jakie białko najlepsze na redukcji

 1. HI TEC HI ANABOL PROTEIN (27 głosów [65.85%] - Zobacz)

  Procent głosów: 65.85%

 2. KFD WPC (11 głosów [26.83%] - Zobacz)

  Procent głosów: 26.83%

 3. Inne - napiszę w poście (3 głosów [7.32%] - Zobacz)

  Procent głosów: 7.32%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Abinitio

Abinitio

  KFD Silver

 • KFD pro
 • PipPipPip
 • 636 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: ~24

  Na wstępie się przywitam - cześć :loler:

  A teraz przejdę już do sedna. Jestem na redukcji już od przeszło 30 dni, właśnie kończy się białko od KFD, które jest na prawdę super.
  Teraz jednak zastanawiam się nad HI TEC HI ANABOL PROTEIN, nie dlatego, że tamto było złe ale chcę też mieć jakieś porównanie.
  Skład wydaje się ok. Na temat sojowego dodatku się nie wypowiadam, dam Wam szanse :)) Przemilczę i skoreluję.

  Proszę o uzupełnienie ankietki i odpowiedzi na moje pytanie czy to będzie dobry wybór. Każdą odpowiedź proszę potwierdzić jakimś argumentem za/przeciw.

  Z góry dziękuję i pozdro 4ALL &)  PS. Jeszcze pytanie do załogi HiTec - czy jest możliwe że za 260zł będę miał 2 puchy 2,2kg? Bo taką ofertę wyhaczyłem i nie wiem na ile to może być pewne :)


  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  moje standardowe białko, lekko na żołądku, brak retencji wody, stymulacja hormonów anabolicznych, stymulacja spalania tkanki tłuszczowej, dobry aminogram i skład, stosuje zamiennie z C-6

  odnośnie promo musisz śledzić co jest na sklepie:)


  kilka info:

  UWAGA: Ważna substancja dla kulturystów z złym image.

  Cala prawda o białku sojowym.

  Białko sojowe jest zle rozumiane przez wielu kulturystów i niedoceniane na ryku odżywek.
  Jeżeli również i WY zostaliscie zarażeni ta błędną informacja, i będziecie uważać ze jest to jakiś żart, nie to nie żart tylko prawda o bardzo skutecznym białku do wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Większość badan o soi zostało przeprowadzone o jej pro zdrowotnych właściwościach, w szczególności dla kobiet, niestety nie skupiono się na tym, ze soja nie oddziaływa negatywnie na poziom testosteronu i dodatkowo posiada anaboliczne właściwości do wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Jestem przekonany ze Państwo nie doceniali soi, dlatego najwyższy czas poznać prawdę o soi!

  Perfekcyjne właściwości soja jest białkiem roślinnym, reguła mówi ze białko roślinę nie jest pełno wartościowe, nie posiada wszystkich aminokwasów niezbędnych do budowy mięśni i innych procesów w organizmie. Lecz soja nie jest zwyczajnym białkiem roślinnym, ponieważ soja posiada wszystkie niezbędne aminokwasy. Zawartość metioniny nie jest zbyt duża, ale białko serwatkowe niema wcale niewiadomo ile więcej tego essencialnego aminokwasu. Jeżeli porównamy właściwości soi z serwatka o wchłanianie białka przez organizm, czyli ile aminokwasów z białka zostanie prawidłowo strawione, przetransportowane aminokwasy do komórek mięśniowych gdzie zostaną wykorzystane przez organizm do budowy masy mięśniowej, oby dwa białka dochodzą do 100%.
  Soja posiada bardzo podobny profil aminokwasów do serwatki, soja posiada więcej argininy i glutaminy.
  Arginina jest ważna do stymulacji NO, dzięki czemu nastepuje lpszy dopływ krwi do komórek mięśniowych, co powoduje lepsze zaopatrzenie mięśni w substancje odżywcze, hormony anaboliczne i tlen, dzięki czemu jest lepsza regeneracja i synteza białkowa, dodatkowo może arginina stymulować wytarzanie hormonu wzrostu.
  Również glutamina ma skuteczne właściwości np. działanie anaboliczne i antykataboliczne, wzmacnia system immunologiczny, zmniejsza zmęczenie podczas treningu a nawet wspiera spalanie tkanki tłuszczowej.

  Analizy mówią mimo bardzo dobremu profilu aminokwasów, zawsze była sprzeczna dyskusja o efektywnym oddziaływaniu soi na syntezę białkową czyli wzrostu masy mięśniowej. Wiele analiz potwierdzają taka sama skuteczność białka sojowego i serwatkowego w budowie mięśni.
  Przeprowadzona analiza w 2004 w Ohio State University udowodniała ze, mężczyźni, którzy uzupełnili swoja dietę o 33g białka sojowego lub serwatkowego w formie batonu białkowego, zwiększyli, po 9 tyg testu wspomaganym treningiem siłowym, swoja masę mięśniową. Mężczyźni, którzy nie używali soi ani serwatki nie odnotowali żadnego wzrostu masy mięśniowej.
  Następna analiza opublikowana w 2005 na Experimental Biology Konferenz w San Diego, ze kulturyści trenując i spożywając dwa razy dziennie albo Sojakoncentrat, Sojaisolat, mieszankę Soja/Serwatka, Koncentrat Serwatki, Isolat Serwatki, przez 12 tygodni badan wszyscy uzyskali podobne wyniki w wzroście masy mięśniowej.

  Funkcja ochronna oprócz rewelacyjnych właściwościach stymulacji syntezy białkowej naukowcy udowodnili właściwości antyoxidacyjne soi co powoduje lepsza regeneracje. Mężczyźni spożywający soje sa lepiej chronieni po treningu przeciw wolnym rodnikom, co również wiąże się z szybszym wzrostem mięśni.
  Następne opublikowane badania w 2004 w International Journal of Sports Nutrition and Exercises Metabolism mówią ze mężczyźni, którzy przez 4 tyg spożywali 40 g białka sojowego po treningu siłowym, mieli lepsza ochronę przeciw wolnym rodnikom niż mężczyźni spożywający białko serwatkowe.
  Dla osób, które nie mogą spożywać laktozy, białko sojowe jest niezwykłym darem. Laktoza jest węglowodanem występującym w mleku i przetworach mlecznych, niestety dużo osób ma problem z trawieniem laktozy.
  Serwatka i kazeina jest wytwarzana z mleka, dlatego tez niektóre osoby maja problem z trawieniem tego białka.
  W tym wypadku również białko sojowe stanowi rewelacyje źródło białka do zwiększenia masy mięśniowej.

  Obawy kulturyści boja się soi ze względu na zawartość isoflaminy, mimo dużo prozdrowotnych właściwości.
  Naukowcy potwierdzają, ze ten antyoxidant zwalcza niektóre rodzaje raka, zmniejsza poziom cholesterolu.
  Mężczyźni obawiają się ze flavonina może zmniejszyć poziom testosteronu, dobra wiadomość: Nic z tego nie jest prawda! Wszystkie przeprowadzone badania udowodnili ze mężczyźni, którzy spożywali białko sojowe mieli podobne efekty do mężczyzny spożywających białko serwatkowe. Ten wzrost mięsni nie był by możliwy przy zmniejszonym poziomie testosteronu. W analizie z 2005 z Experymental Biology Studie, w której przez 12 tyg kulturyści spożywali 2 razy dziennie albo białko sojowe, serwatkowe , mieszankę soja/serwatka nie odnotowali żadnych zmian w stosunku Testosteron-Estrogen.

  Twoja przewaga naukowcy nie daja wątpliwości, co do skuteczności białka sojowego, dlatego tez powinni Państwo uzupełnić swoja dietę o białko sojowe aby skorzystać z anabolicznych właściwości białka sojowego.


  CZAS NA BIALKO SOJOWE

  Białko sojowe tak jak serwatkowe jest szybko wchłanianym białkiem. Tak jak białko serwatkowe to i białko sojowe zwiększa syntezę białkową i stymuluje insulinę. Dodatkowo białko sojowe wzmacnia profil aminokwasów białka serwatkowego. Do maksymalnej stymulacji syntezy białkowej powinni Państwo następująco spożywać serwatkę i soje.

  1. od razu po przebudzeniu: soja dostarczy szybko wchłaniane białko, co zapobiegnie katabolizmowi, dodatkowo wysoka zawartość argininy zwiększy NO. Po przebudzeniu 10-20g białka sojowego+10-20g białka serwatkowego
  2. przed treningiem: szybko wchłaniane białko sojowe zapobiega katabolizmowi podczas treningu i zwiększa syntezę białkową. Dzięki właściwości NO jest lepsze ukrwienie mięśni podczas treningu.
  Około 30 min przed treningiem 20g białka sojowego + 20g białka serwatkowego
  3. bezpośrednio po treningu: dostarczenie szybko wchłanianych białek po treningu zwiększa syntezę
  białkową i wzrost masy mięśniowej, dodatkowo soja ma bardzo dobre właściwości antykataboliczne
  po treningu 20g białka sojowego + 20g białka serwatkowego


  INFO O SOI

  Białko sojowej występuję w dwóch rodzajach.

  Koncentrat soi: zawiera 70% białka resztę stanowią tłuszcze i węglowodany. Przez dużą zawartość węglowodanów powoduje u niektórych osob wzdęcia.

  Isolat soi: zawiera ponad 90% białka wszystkie węglowodany i tłuszcze usunięte, nie wywołuje żadnych wzdęć
  Najlepsze białko oraz alternatywa dla jaroszy i kulturystów.


  Źródło :
  Na podstawie artykułu: FLEX 12, 2007 str 70- 74 Das Geheimnis von Soja  SOJA czy SERWATKA ???

  A może... jedno i drugie? Na te i podobne dylematy dietetyczne napotyka w swojej karierze sportowej niejeden bardziej świadomy atleta lub kulturysta. Jednakże rozwiązanie problemu jest prostsze niż wydaje się być na początku.
  W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z faktu, że dopóki dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednio dużo białka (niezależnie od źródła) i energii dopóty nasze mięśnie będą się efektywnie regenerować po wysiłku a ich przekrój poprzeczny - wzrost oczekiwanej masy mięśniowej - systematycznie będzie się powiększał.

  Jednakże zastanówmy się czy manipulując źródłem białka można te procesy przyspieszyć? Otóż tak, gdyż dla przykładu optymalna podaż poszczególnych aminokwasów, w szczególności BCAA, zapewnia stałą stymulację procesów syntezy białek w komórkach. Ważna jest
  także proporcja pomiędzy różnymi aminokwasami, zarówno endo- jak i egzogennymi, która wpływa m.in. na wydzielanie hormonów, które
  to z kolei mogą korzystnie lub niekorzystnie oddziaływać na wygląd naszej sylwetki. Szczytem marzeń każdego bywalca siłowni jest osiągnięcie maksymalnego przyrostu tkanki mięśniowej przy minimalnym przyroście tłuszczu. Przyznaję, że jest to trudne ale wykonalne zadanie.

  Dobierając odpowiednie proporcje pomiędzy białkiem serwatkowym, charakteryzującym się silnie anabolicznym działaniem a białkiem
  sojowym o odtłuszczających właściwościach można uzyskać relatywnie szybki przyrost tzw. "suchej" beztłuszczowej masy ciała.

  BIAŁKO SERWATKOWE - TO CO NAJLEPSZE Z MLEKA DLA KULTURYSTY
  Nie wnikając głęboko w szczegóły zagadnienia przedstawię Wam kilka istotnych i ciekawych informacji dotyczących specyficznych właściwości białka serwatkowego.

  Białka serwatkowe uznane są za tzw. "szybkie białka", gdyż, w przeciwieństwie do kazeiny, nie ścinają się w kwaśnym soku żołądkowym, przez co zaraz po spożyciu przedostają się do jelita cienkiego. Kazeina przebywa znacznie dłużej w żołądku co wzmaga jej hydrolizę lecz jednocześnie spowalnia przedostanie się aminokwasów do krwi. Dzięki wyjątkowo szybkiej absorpcji, wysokiej zawartości EAA (Essential Amino Acids ) i aminokwasów rozgałęzionych BCAA białka serwatkowe podnoszą po-posiłkowe stężenie aminokwasów we krwi do znacznie większego poziomu niż kazeina czy białka jaja. Globalnym efektem powyższych
  właściwości jest znacząca poprawa ogólnego bilansu azotowego organizmu - szczególnie w okresie wzmożonego katabolizmu (wysiłek
  fizyczny, całonocny post). W naszych rozważaniach na temat skuteczności różnych źródeł aminokwasów niektóre badania donoszą, że te zawarte w białku serwatkowym są nawet skuteczniej absorbowane i wykorzystywane przez organizm niż roztwór "wolnych" aminokwasów!!!

  Białko serwatkowe jest bogatym źródłem BCAAs (do 26%) a w szczególności leucyny, która stanowi istotny czynnik wzrostu
  i naprawy tkanek. Jest ona kluczowym inicjatorem procesów syntezy białek na poziomie komórkowym. Jednakże w pierwszej kolejności leucyna wypełni zadanie budulcowe tzn. będzie jak inne aminokwasy np. lizyna pełnić rolę cegiełek w tworzeniu naszych własnych protein. Natomiast każda nadwyżka leucyny
  spowoduje ujawnienie się jej unikatowej roli fizjologicznej - szczególnie istotnej dla kulturysty lub ciężarowca. Spekuluje się, że jakość białek pokarmowych wykorzystywanych do hipertrofii i wzrostu siły mięśni zależy głownie od zawartości leucyny. Natomiast białka o słabej jakości / wartości biologicznej mogą przyczyniać się wręcz do utraty azotu i hamować
  endogenną syntezę białek.

  Białka serwatkowe są również bogatym źródłem cysteiny i metioniny, które wykazują działanie immunostymulujące poprzez wzrost produkcji glutationu wewnątrz komórek organizmu.
  Glutation, obok witaminy C i E, stanowi kluczowy wewnątrzkomórkowy antyutleniacz, chroniący komórki przed atakiem
  wolnych rodników a intensywnie trenujący sportowcy są szczególnie narażenia na negatywne skutki działania nadmiaru tych bardzo reaktywnych cząsteczek.
  Poza leucyną i aminokwasami siarkowymi istotnymi składnikami białek serwatkowych są bioaktywne peptydy i glutamina, które to
  wzmacniają układ immunologiczny i obronę antyoksydacyjną ustroju dzięki czemu przyczyniają się do szybszej regeneracji po intensywnych treningach siłowych i wytrzymałościowych.

  O zdrowotnych właściwościach białek serwatkowych nie będę się zbyt mocno rozpisywał ale wspomnę tylko, że niektóre
  bioaktywne peptydy wykazują m.in. właściwości antybakteryjne i przeciwpasożytnicze a także przeciwzapalne, immunostymulujące,
  probiotyczne, obniżają ciśnienie krwi, osłaniają wątrobę, wspomagają terapię antynowotworową, zapobiegają otyłości oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu.
  Wracając do naszego głównego celu zastosowania białek serwatkowych czyli poprawy jakości umięśnienia badania przeprowadzone z udziałem sportowców poddanych regularnemu
  treningowi siłowemu pokazały, że, w porównaniu do grupy kontrolnej, stosowanie białek serwatkowych powodowało znacznie
  większy wzrost siły mięśniowej, przyrost beztłuszczowej masy ciała i redukcję tkanki tłuszczowej. Myślę, że nie odkryłem Ameryki lecz przeglądając bazy danych medycznych
  z łatwością można się natknąć na wiele podobnych wyników badań klinicznych co potwierdza skuteczność działania białek serwatkowych.


  TROCHĘ O AZJATYCKIM ŻRÓDLE PEŁNOWARTOŚCIOWEGO BIAŁKA

  Białko sojowe zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy a jego wartość odżywcza jest niemal identyczna co białek zwierzęcych o wysokiej wartości biologicznej. Dla przykładu
  izolat białka sojowego uzyskał tą samą wartość 1 na międzynarodowej skali wartości biologicznej białek PDCAAS (protein digestibility-corrected amino acid score) co
  kazeina czy białko jaja. Jednakże istotną różnicę stanowi niski iloraz lizyny do argininy, co oznacza, że białko sojowe obfituje w argininę
  - aminokwas korzystnie wpływający m.in. na ukrwienie, wygląd i pracę mięśni (synteza tlenku azotu), endogenną syntezę kreatyny, detoksyfikację organizmu z nadmiaru azotu, dieta wysokobiałkowa).

  Białko sojowe posiada unikatową cechę wśród innych białek pokarmowych gdyż, poza korzystnym wpływem na tkankę mięśniową,
  najsilniej zmniejsza akumulację tłuszczu w organizmie oraz pobudza rozpad już istniejącej tkanki tłuszczowej. Zastanówmy
  się teraz nad mechanizmem działania białek sojowych. Badania pokazały, że białka sojowe zarówno bogate jak i ubogie w izoflawony sojowe (roślinne hormony podobne do estrogenów)
  powodują:

  » wzrost produkcji/wydzielania hormonów
  tarczycy - szczególnie aktywnej metabolicznie tyroksyny,
  » zmianę proporcji glukagonu do insuliny,
  » wzrost wrażliwości komórek na działanie insuliny.

  Pokrótce przypomnę tylko, że hormony tarczycy sterują naszą przemianą materii i skutecznie redukują nadmiar tłuszczu w organizmie a przy optymalnym dowozie kalorii nie będą miały katabolicznego wpływu na tkankę mięśniową. Niestety powyższe
  właściwości stały się pokusą do niekontrolowanego, bez wskazań i kontroli lekarskiej przyjmowania hormonów tarczycy przez kulturystów przed zawodami.
  Właściwy poziom insuliny w organizmie uzależniony jest m.in. od: diety
  - ilość i jakość węglowodanów, tłuszczów i białek, odpowiedniej podaży błonnika, magnezu, wapnia, cynku, chromu, witaminy E; aktywności fizycznej i składu ciała. Kluczowym aspektem jest kontrola jej poziomu, gdyż nadmiar utrudnia organizmowi czerpanie
  energii z pokładów tkanki tłuszczowej zarówno podczas treningu jak i spoczynku. Musimy wybrać taką dietę i styl życia aby
  maksymalnie zwiększyć wrażliwość komórek obwodowych czyli np. mięśniowych, tłuszczowych, organów miąższowych na działanie
  insuliny. Podsumowując powyższe wskazówki - optymalne
  proporcje pomiędzy po-posiłkowym stężeniem glukagonem i insuliny wraz ze wzrostem poziomu hormonów tarczycy we krwi i skuteczniejszą odpowiedzią komórek mięśniowych na działanie insuliny sprzyjają większej utracie tkanki tłuszczowej przy
  jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej masy mięśniowej. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o zdrowotnych właściwościach
  białka sojowego które to korzystnie wpływa na poziom lipidów i cholesterolu we krwi, zapobiega stłuszczeniu wątroby (alkohol,
  toksyny i leki, otyłość, cukrzyca, dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukier) a także wzmacnia kości i może być wykorzystane
  w profilaktyce niektórych typów nowotworów. Rozważając aspekt "szybkości" białka sojowego izolat tego białka doskonale komponuję się z koncentratem lub izolatem białka serwatkowego, gdyż wykazuje podobny profil wchłaniania i biodostępności aminokwasów.

  Na dzień dzisiejszy nie znam lepszego połączenia białek pokarmowych niż zestawienie ze sobą białka serwatkowego z białkiem sojowym jako idealnego źródła szybko-wchłanialnych aminokwasów BCAA z dużą dawką leucyny, glutaminy, aminokwasów siarkowych i argininy, bioaktywnych peptydów które to wpływają w sposób unikatowy na anaboliczno-antykataboliczne procesy organizmu.

  Z punktu widzenia każdego kulturysty starającego się przed zawodami o uzyskanie najlepszej jakości, gęstości i rzeźby umięśnienia mieszanka białek serwatkowych i sojowych wydaje się być doskonałym rozwiązaniem spełniającym wszelkie kryteria optymalnego dozwolonego wspomagania dietetycznego w sporcie.

  Mieszanina WPI, WPC i SPI zawierająca 91% pełnowartościowego białka. Zwiększa syntezę insuliny, testosteronu, hormonu wzrostu, tyroksyny a także stymuluje syntezę tlenku azotu. Preparat buduje mięśnie i spala tłuszcz
  • 0

  #3
  Karol-Team-Hi-Tec

  Karol-Team-Hi-Tec

   Team HiTec

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1471 postów
 • Wiek: 36
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Poznań
  • Staż [mies.]: 12 lat
  Hi anabol protein jak również whey C-6 to najlepsze białka z hi-tec i zawsze są ze mną na redukcji, będziecie bardzo zadowoleni. Jakość rewelacyjna, świetnie się miesza i do tego super smaki :-)
  • 0

  #4
  T.Pabiniak

  T.Pabiniak

   HiTec & KFD Team

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 30372 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 8 lat
  uzywam hi anabol od dluzszego czasu a efekty7 wszyscy moga obserwowac ktoirzy jezdza na zawody
  • 0

  #5
  Abinitio

  Abinitio

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPip
  • 636 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: ~24
  się trafiło na KFD za 119 zł za puszke 2250g i wziąłem na próbę. Dodatkowo taka samą porcję wziąłem białka od KFD bo też mi zasmakowało - będę miał lepszy test 2 truskawek :)
  • 0

  #6
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  fajnie by było jak bys później napisał swoją opinie :)
  • 0

  #7
  Abinitio

  Abinitio

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPip
  • 636 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: ~24

  fajnie by było jak bys później napisał swoją opinie :)


  nie widzę innej opcji :))
  Porównanie musi być wraz z moją subiektywną opinią
  • 0

  #8
  T.Pabiniak

  T.Pabiniak

   HiTec & KFD Team

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 30372 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 8 lat
  ja zeby stwierdzic musialem pobyc na bialku troche dluzej .. ale jest naprawde dobrze zadowolony jestem z tych co stosuje
  • 0

  #9
  A777

  A777

   Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 67 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  Dla mnie tragedia. Kupiłem w Śnieżynce i musiałem sprzedać. Pomijam walory smakowe, z przyzwoitości. O ile np. Whey C-6 czy Peak Delicious są dobrym białkami, polecam je każdemu!, o tyle "karmienie" soją i wpajanie jej prozdrowotnych właściwości jest śmieszne. Soja przede wszystkim zaburza profil hormonalny i dobrze o tym wiecie. Ale z marketingowego punktu widzenia - sprzedaje się. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo nabrać ludzi czy dzieciaków. A biznes się kręci.

  Wydałem u Was tysiaka na suple. Ciekawe czy docenicie to czy post poleci. Bez spiny, dla mnie ten produkt jest beznadziejny.
  • 0

  #10
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  każdy ma swoje zdanie jednak badania naukowe mówią swoje. Oferta białkowa jest szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie, jednak jak się coś twierdzi wypadało by to poprzeć jakimiś badaniami, tak jak napisałeś fakty są faktami i masz wyżej w poście badania niezależne z Uniwersytetu Kalifornia, trzeba kształcić się na bieżąco bo nauka idzie do przodu...

  a tu jeszcze kilka referencji o mieszance WPC+SPI jak widać nasze twierdzenia są poparte badaniami :

  D. Kalman et. al, zeigen im J. of the Int. Soc. of Sports Nutrition, Juli 2007

  Kalman D./ Feldman, S./ Martinez, M./ Krieger,D. R./ Tollon M. J. (2007): Effects of protein source and resistance training on body composition and sex hormones,Journal of the international society of sports nutition 2007.

  Velasquez, M. T. / Bhatena, S. J. (2007): Role of Dietary Soy Protein in Obesity, Int. J. Med. Sci. 2007, 4.

  proponuje również zapoznać się z :

  Stimulation of net muscle protein synthesis by whey protein ingestion before and after exercise.
  Tipton KD, Elliott TA, Cree MG, Aarsland AA, Sanford AP, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Jan;292(1):E71-6. Epub 2006 Aug 8.

  Ingestion of casein and whey proteins result in muscle anabolism after resistance exercise.
  Tipton KD, Elliott TA, Cree MG, Wolf SE, Sanford AP, Wolfe RR. Med Sci Sports Exerc. 2004 Dec;36(12):2073-81.

  Milk ingestion stimulates net muscle protein synthesis following resistance exercise.
  Elliot TA, Cree MG, Sanford AP, Wolfe RR, Tipton KD. Med Sci Sports Exerc. 2006 Apr;38(4):667-74.

  Timing of amino acid-carbohydrate ingestion alters anabolic response of muscle to resistance exercise.
  Tipton KD, Rasmussen BB, Miller SL, Wolf SE, Owens-Stovall SK, Petrini BE, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Aug;281(2):E197-206.

  Effect of an amino acid, protein, and carbohydrate mixture on net muscle protein balance after resistance exercise.
  Borsheim E, Aarsland A, Wolfe RR. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2004 Jun;14(3):255-71.

  Effect of carbohydrate intake on net muscle protein synthesis during recovery from resistance exercise. Børsheim E, Cree MG, Tipton KD, Elliott TA, Aarsland A, Wolfe RR. J Appl Physiol. 2004 Feb;96(2):674-8. Epub 2003 Oct 31.

  An oral essential amino acid-carbohydrate supplement enhances muscle protein anabolism after resistance exercise. Rasmussen BB, Tipton KD, Miller SL, Wolf SE, Wolfe RR. J Appl Physiol. 2000 Feb;88(2):386-92.

  Differential stimulation of muscle protein synthesis in elderly humans following isocaloric ingestion of amino acids or whey protein. Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Katsanos CS, Zhang XJ, Wolfe RR. Exp Gerontol. 2006 Feb;41(2):215-9. Epub 2005 Nov 23.

  Minimal whey protein with carbohydrate stimulates muscle protein synthesis following resistance exercise in trained young men. Tang JE, Manolakos JJ, Kujbida GW, Lysecki PJ, Moore DR, Phillips SM. Appl Physiol Nutr Metab. 2007 Dec;32(6):1132-8.

  Postexercise net protein synthesis in human muscle from orally administered amino acids. Tipton KD, Ferrando AA, Phillips SM, Doyle D Jr, Wolfe RR. Am J Physiol. 1999 Apr;276(4 Pt 1):E628-34.

  Consumption of fluid skim milk promotes greater muscle protein accretion after resistance exercise than does consumption of an isonitrogenous and isoenergetic soy-protein beverage. Wilkinson SB, Tarnopolsky MA, Macdonald MJ, Macdonald JR, Armstrong D, Phillips SM. Am J Clin Nutr. 2007 Apr;85(4):1031-40.

  Acute response of net muscle protein balance reflects 24-h balance after exercise and amino acid ingestion. Tipton KD, Borsheim E, Wolf SE, Sanford AP, Wolfe RR. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2003 Jan;284(1):E76-89. Epub 2002 Sep 11.

  Insulin action on muscle protein kinetics and amino acid transport during recovery after resistance exercise. Biolo G, Williams BD, Fleming RY, Wolfe RR. Diabetes. 1999 May;48(5):949-57.

  Dietary protein to support anabolism with resistance exercise in young men.
  Phillips SM, Hartman JW, Wilkinson SB. J Am Coll Nutr. 2005 Apr;24(2):134S-139S. Review.

  Liquid carbohydrate/essential amino acid ingestion during a short-term bout of resistance exercise suppresses myofibrillar protein degradation.
  Bird SP, Tarpenning KM, Marino FE. Metabolism. 2006 May;55(5):570-7.

  Leucine-enriched essential amino acid and carbohydrate ingestion following resistance exercise enhances mTOR signaling and protein synthesis in human muscle.
  Dreyer HC, Drummond MJ, Pennings B, Fujita S, Glynn EL, Chinkes DL, Dhanani S, Volpi E, Rasmussen BB.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Feb;294(2):E392-400. Epub 2007 Dec 4.

  Splanchnic and leg substrate exchange after ingestion of a natural mixed meal in humans.
  Capaldo B, Gastaldelli A, Antoniello S, Auletta M, Pardo F, Ciociaro D, Guida R, Ferrannini E, Saccà L.
  Diabetes. 1999 May;48(5):958-66.

  Nonessential amino acids are not necessary to stimulate net muscle protein synthesis in healthy volunteers.
  Tipton KD, Gurkin BE, Matin S, Wolfe RR. J Nutr Biochem. 1999 Feb;10(2):89-95.

  Co-ingestion of leucine with protein does not further augment post-exercise muscle protein synthesis rates in elderly men.
  Koopman R, Verdijk LB, Beelen M, Gorselink M, Kruseman AN, Wagenmakers AJ, Kuipers H, van Loon LJ.
  Br J Nutr. 2008 Mar;99(3):571-80. Epub 2007 Aug 13.

  Hypercortisolemia alters muscle protein anabolism following ingestion of essential amino acids.
  Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Creson DL, Sanford AP, Wolf SE, Wolfe RR, Ferrando AA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2003 May;284(5):E946-53. Epub 2003 Feb 4.

  Short-term insulin and nutritional energy provision do not stimulate muscle protein synthesis if blood amino acid availability decreases.
  Bell JA, Fujita S, Volpi E, Cadenas JG, Rasmussen BB. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Dec;289(6):E999-1006. Epub 2005 Jul 19.

  Aging is associated with diminished accretion of muscle proteins after the ingestion of a small bolus of essential amino acids.
  Katsanos CS, Kobayashi H, Sheffield-Moore M, Aarsland A, Wolfe RR.
  Am J Clin Nutr. 2005 Nov;82(5):1065-73.

  Method for the determination of the arteriovenous muscle protein balance during non-steady-state blood and muscle amino acid concentrations.
  Katsanos CS, Chinkes DL, Sheffield-Moore M, Aarsland A, Kobayashi H, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Dec;289(6):E1064-70. Epub 2005 Aug 9.

  A high proportion of leucine is required for optimal stimulation of the rate of muscle protein synthesis by essential amino acids in the elderly.
  Katsanos CS, Kobayashi H, Sheffield-Moore M, Aarsland A, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2006 Aug;291(2):E381-7. Epub 2006 Feb 28.

  Independent and combined effects of amino acids and glucose after resistance exercise.
  Miller SL, Tipton KD, Chinkes DL, Wolf SE, Wolfe RR. Med Sci Sports Exerc. 2003 Mar;35(3):449-55.

  Independent and combined effects of liquid carbohydrate/essential amino acid ingestion on hormonal and muscular adaptations following resistance training in untrained men.
  Bird SP, Tarpenning KM, Marino FE. Eur J Appl Physiol. 2006 May;97(2):225-38. Epub 2006 Mar 24. Erratum in: Eur J Appl Physiol. 2006 May;97(2):239.

  Combined ingestion of protein and free leucine with carbohydrate increases postexercise muscle protein synthesis in vivo in male subjects.
  Koopman R, Wagenmakers AJ, Manders RJ, Zorenc AH, Senden JM, Gorselink M, Keizer HA, van Loon LJ.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Apr;288(4):E645-53. Epub 2004 Nov 23.

  Addition of glutamine to essential amino acids and carbohydrate does not enhance anabolism in young human males following exercise.
  Wilkinson SB, Kim PL, Armstrong D, Phillips SM. Appl Physiol Nutr Metab. 2006 Oct;31(5):518-29.

  Essential amino acids and muscle protein recovery from resistance exercise.
  Børsheim E, Tipton KD, Wolf SE, Wolfe RR. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2002 Oct;283(4):E648-57.

  An abundant supply of amino acids enhances the metabolic effect of exercise on muscle protein.
  Biolo G, Tipton KD, Klein S, Wolfe RR. Am J Physiol. 1997 Jul;273(1 Pt 1):E122-9.

  Free amino acid pool and muscle protein balance after resistance exercise.
  Pitkanen HT, Nykanen T, Knuutinen J, Lahti K, Keinanen O, Alen M, Komi PV, Mero AA.
  Med Sci Sports Exerc. 2003 May;35(5):784-92.

  The muscle protein synthetic response to carbohydrate and protein ingestion is not impaired in men with longstanding type 2 diabetes.
  Manders RJ, Koopman R, Beelen M, Gijsen AP, Wodzig WK, Saris WH, van Loon LJ.
  J Nutr. 2008 Jun;138(6):1079-85.

  Skeletal muscle protein metabolism and resistance exercise.
  Wolfe RR. J Nutr. 2006 Feb;136(2):525S-528S.

  Postexercise protein intake enhances whole-body and leg protein accretion in humans.
  Levenhagen DK, Carr C, Carlson MG, Maron DJ, Borel MJ, Flakoll PJ. Med Sci Sports Exerc. 2002 May;34(5):828-37.

  Postexercise nutrient intake timing in humans is critical to recovery of leg glucose and protein homeostasis.
  Levenhagen DK, Gresham JD, Carlson MG, Maron DJ, Borel MJ, Flakoll PJ. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Jun;280(6):E982-93.

  Protein coingestion stimulates muscle protein synthesis during resistance-type exercise.
  Beelen M, Koopman R, Gijsen AP, Vandereyt H, Kies AK, Kuipers H, Saris WH, van Loon LJ.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Jul;295(1):E70-7. Epub 2008 Apr 22.

  Effects of amino acid intake on anabolic processes.
  Wolfe RR. Can J Appl Physiol. 2001;26 Suppl:S220-7. Review.

  Skeletal muscle protein anabolic response to resistance exercise and essential amino acids is delayed with aging.
  Drummond MJ, Dreyer HC, Pennings B, Fry CS, Dhanani S, Dillon EL, Sheffield-Moore M, Volpi E, Rasmussen BB.
  J Appl Physiol. 2008 May;104(5):1452-61. Epub 2008 Mar 6.

  Effect of insulin on human skeletal muscle protein synthesis is modulated by insulin-induced changes in muscle blood flow and amino acid availability.
  Fujita S, Rasmussen BB, Cadenas JG, Grady JJ, Volpi E.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2006 Oct;291(4):E745-54. Epub 2006 May 16.

  Oral and intravenously administered amino acids produce similar effects on muscle protein synthesis in the elderly.
  Rasmussen BB, Wolfe RR, Volpi E. J Nutr Health Aging. 2002;6(6):358-62.

  Mixed muscle and hepatic derived plasma protein metabolism is differentially regulated in older and younger men following resistance exercise.
  Sheffield-Moore M, Paddon-Jones D, Sanford AP, Rosenblatt JI, Matlock AG, Cree MG, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 May;288(5):E922-9. Epub 2005 Jan 11.

  Amino acid ingestion improves muscle protein synthesis in the young and elderly.
  Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Zhang XJ, Volpi E, Wolf SE, Aarsland A, Ferrando AA, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2004 Mar;286(3):E321-8. Epub 2003 Oct 28.

  Essential amino acid and carbohydrate ingestion prior to resistance exercise does not enhance post-exercise muscle protein synthesis.
  Fujita S, Dreyer HC, Drummond MJ, Glynn EL, Volpi E, Rasmussen BB. J Appl Physiol. 2008 Jun 5. [Epub ahead of print]

  Regulation of muscle protein by amino acids. Wolfe RR. J Nutr. 2002 Oct;132(10):3219S-24S. Review.

  Oral branched-chain amino acids decrease whole-body proteolysis.
  Ferrando AA, Williams BD, Stuart CA, Lane HW, Wolfe RR. JPEN J Parenter Enteral Nutr. 1995 Jan-Feb;19(1):47-54.

  The catabolic effects of prolonged inactivity and acute hypercortisolemia are offset by dietary supplementation.
  Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Urban RJ, Aarsland A, Wolfe RR, Ferrando AA.
  J Clin Endocrinol Metab. 2005 Mar;90(3):1453-9. Epub 2004 Dec 14.

  Effects of resistance training and protein plus amino acid supplementation on muscle anabolism, mass, and strength.
  Willoughby DS, Stout JR, Wilborn CD. Amino Acids. 2007;32(4):467-77. Epub 2006 Sep 20.

  Ingested protein dose response of muscle and albumin protein synthesis after resistance exercise in young men.
  Moore DR, Robinson MJ, Fry JL, Tang JE, Glover EI, Wilkinson SB, Prior T, Tarnopolsky MA, Phillips SM.
  Am J Clin Nutr. 2009 Jan;89(1):161-8. Epub 2008 Dec 3.

  Feeding meals containing soy or whey protein after exercise stimulates protein synthesis and translation initiation in the skeletal muscle of male rats.
  Anthony TG, McDaniel BJ, Knoll P, Bunpo P, Paul GL, McNurlan MA. J Nutr. 2007 Feb;137(2):357-62.

  Determinants of post-exercise glycogen synthesis during short-term recovery.
  Jentjens R, Jeukendrup A. Sports Med. 2003;33(2):117-44. Review.

  International Society of Sports Nutrition position stand: Nutrient timing.
  Kerksick C, Harvey T, Stout J, Campbell B, Wilborn C, Kreider R, Kalman D, Ziegenfuss T, Lopez H, Landis J, Ivy JL, Antonio J.
  J Int Soc Sports Nutr. 2008 Oct 3;5:17.

  Exercise, protein metabolism, and muscle growth. Tipton KD, Wolfe RR. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2001 Mar;11(1):109-32. Review.

  Increased rates of muscle protein turnover and amino acid transport after resistance exercise in humans.
  Biolo G, Maggi SP, Williams BD, Tipton KD, Wolfe RR. Am J Physiol. 1995 Mar;268(3 Pt 1):E514-20.

  Resistance training reduces whole-body protein turnover and improves net protein retention in untrained young males.
  Hartman JW, Moore DR, Phillips SM.
  Appl Physiol Nutr Metab. 2006 Oct;31(5):557-64.

  Amino acids stimulate leg muscle protein synthesis in peripheral arterial disease.
  Killewich LA, Tuvdendorj D, Bahadorani J, Hunter GC, Wolfe RR. J Vasc Surg. 2007 Mar;45(3):554-9; discussion 559-60.

  Effect of amino acid and glucose administration following exercise on the turnover of muscle protein in the hindlimb femoral region of thoroughbreds.
  Matsui A, Ohmura H, Asai Y, Takahashi T, Hiraga A, Okamura K, Tokimura H, Sugino T, Obitsu T, Taniguchi K.
  Equine Vet J Suppl. 2006 Aug;(36):611-6.

  The role of protein and amino acid supplements in the athlete’s diet: does type or timing of ingestion matter?
  Lemon PW, Berardi JM, Noreen EE. Curr Sports Med Rep. 2002 Aug;1(4):214-21. Review.

  Muscle protein degradation and amino acid metabolism during prolonged knee-extensor exercise in humans.
  Van Hall G, Saltin B, Wagenmakers AJ. Clin Sci (Lond). 1999 Nov;97(5):557-67.

  The role of glucose, long-chain triglycerides and amino acids for promotion of amino acid balance across peripheral tissues in man.
  Svanberg E, Möller-Loswick AC, Matthews DE, Körner U, Andersson M, Lundholm K. Clin Physiol. 1999 Jul;19(4):311-20.

  Improving muscle mass: response of muscle metabolism to exercise, nutrition and anabolic agents.
  Tipton KD, Ferrando AA. Essays Biochem. 2008;44:85-98. Review.

  Exogenous amino acids stimulate human muscle anabolism without interfering with the response to mixed meal ingestion.
  Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Aarsland A, Wolfe RR, Ferrando AA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Apr;288(4):E761-7. Epub 2004 Nov 30.

  Metabolic effects of amino acid mixtures and whey protein in healthy subjects: studies using glucose-equivalent drinks.
  Nilsson M, Holst JJ, Björck IM. Am J Clin Nutr. 2007 Apr;85(4):996-1004.

  Differential regulation of amino acid exchange and protein dynamics across splanchnic and skeletal muscle beds by insulin in healthy human subjects.
  Meek SE, Persson M, Ford GC, Nair KS. Diabetes. 1998 Dec;47(12):1824-35.

  Slow versus fast proteins in the stimulation of beta-cell response and the activation of the entero-insular axis in type 2 diabetes.
  Tessari P, Kiwanuka E, Cristini M, Zaramella M, Enslen M, Zurlo C, Garcia-Rodenas C.
  Diabetes Metab Res Rev. 2007 Jul;23(5):378-85.

  Nutrient administration and resistance training. Kerksick CM, Leutholtz B. J Int Soc Sports Nutr. 2005 Jun 11;2:50-67.

  The response of muscle protein anabolism to combined hyperaminoacidemia and glucose-induced hyperinsulinemia is impaired in the elderly.
  Volpi E, Mittendorfer B, Rasmussen BB, Wolfe RR. J Clin Endocrinol Metab. 2000 Dec;85(12):4481-90.

  Extreme hyperinsulinemia unmasks insulin’s effect to stimulate protein synthesis in the human forearm.
  Hillier TA, Fryburg DA, Jahn LA, Barrett EJ. Am J Physiol. 1998 Jun;274(6 Pt 1):E1067-74.

  Resistance exercise augments the acute anabolic effects of intradialytic oral nutritional supplementation.
  Majchrzak KM, Pupim LB, Flakoll PJ, Ikizler TA. Nephrol Dial Transplant. 2008 Apr;23(4):1362-9. Epub 2007 Dec 9.

  Leg glucose and protein metabolism during an acute bout of resistance exercise in humans.
  Durham WJ, Miller SL, Yeckel CW, Chinkes DL, Tipton KD, Rasmussen BB, Wolfe RR.
  J Appl Physiol. 2004 Oct;97(4):1379-86. Epub 2004 Jun 11.

  Whole body and skeletal muscle glutamine metabolism in healthy subjects.
  Mittendorfer B, Volpi E, Wolfe RR. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Feb;280(2):E323-33.

  Effect of amino acids and glucose on exercise-induced gut and skeletal muscle proteolysis in dogs.
  Hamada K, Matsumoto K, Okamura K, Doi T, Minehira K, Shimizu S. Metabolism. 1999 Feb;48(2):161-6.

  Regulation of mTOR by amino acids and resistance exercise in skeletal muscle.
  Deldicque L, Theisen D, Francaux M. Eur J Appl Physiol. 2005 May;94(1-2):1-10. Epub 2005 Feb 9. Review.

  Effects of amino acids on synthesis and degradation of skeletal muscle proteins in humans.
  Svanberg E, Möller-Loswick AC, Matthews DE, Körner U, Andersson M, Lundholm K. Am J Physiol. 1996 Oct;271(4 Pt 1):E718-24.

  Human soleus muscle protein synthesis following resistance exercise.
  Trappe TA, Raue U, Tesch PA. Acta Physiol Scand. 2004 Oct;182(2):189-96.

  Exogenous amino acids stimulate net muscle protein synthesis in the elderly.
  Volpi E, Ferrando AA, Yeckel CW, Tipton KD, Wolfe RR. J Clin Invest. 1998 May 1;101(9):2000-7.

  Glucose ingestion attenuates interleukin-6 release from contracting skeletal muscle in humans.
  Febbraio MA, Steensberg A, Keller C, Starkie RL, Nielsen HB, Krustrup P, Ott P, Secher NH, Pedersen BK.
  J Physiol. 2003 Jun 1;549(Pt 2):607-12. Epub 2003 Apr 17.

  Resistance training alters the response of fed state mixed muscle protein synthesis in young men.
  Tang JE, Perco JG, Moore DR, Wilkinson SB, Phillips SM. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2008 Jan;294(1):R172-8. Epub 2007 Nov 21.

  Androstenedione does not stimulate muscle protein anabolism in young healthy men.
  Rasmussen BB, Volpi E, Gore DC, Wolfe RR. J Clin Endocrinol Metab. 2000 Jan;85(1):55-9.

  Leg exchange of amino acids during exercise in patients with arterial insufficiency.
  Lundgren F, Zachrisson H, Emery P, Bylund-Fellenius AC, Elander A, Bennegård K, Scherstén T, Lundholm K.
  Clin Physiol. 1988 Jun;8(3):227-41.

  Nutrient signalling in the regulation of human muscle protein synthesis.
  Fujita S, Dreyer HC, Drummond MJ, Glynn EL, Cadenas JG, Yoshizawa F, Volpi E, Rasmussen BB.
  J Physiol. 2007 Jul 15;582(Pt 2):813-23. Epub 2007 May 3.

  Plasma insulin responses after ingestion of different amino acid or protein mixtures with carbohydrate.
  van Loon LJ, Saris WH, Verhagen H, Wagenmakers AJ. Am J Clin Nutr. 2000 Jul;72(1):96-105.

  Exercise-induced changes in protein metabolism. Tipton KD, Wolfe RR. Acta Physiol Scand. 1998 Mar;162(3):377-87. Review.

  The effect of glutamine on protein balance and amino acid flux across arm and leg tissues in healthy volunteers.
  Svanberg E, Möller-Loswick AC, Matthews DE, Körner U, Lundholm K. Clin Physiol. 2001 Jul;21(4):478-89.

  Short-term oxandrolone administration stimulates net muscle protein synthesis in young men.
  Sheffield-Moore M, Urban RJ, Wolf SE, Jiang J, Catlin DH, Herndon DN, Wolfe RR, Ferrando AA. J Clin Endocrinol Metab. 1999 Aug;84(8):2705-11.

  Inverse regulation of protein turnover and amino acid transport in skeletal muscle of hypercatabolic patients.
  Biolo G, Fleming RY, Maggi SP, Nguyen TT, Herndon DN, Wolfe RR. J Clin Endocrinol Metab. 2002 Jul;87(7):3378-84.

  Coingestion of carbohydrate and protein hydrolysate stimulates muscle protein synthesis during exercise in young men, with no further increase during subsequent overnight recovery.
  Beelen M, Tieland M, Gijsen AP, Vandereyt H, Kies AK, Kuipers H, Saris WH, Koopman R, van Loon LJ. J Nutr. 2008 Nov;138(11):2198-204.

  Testosterone injection stimulates net protein synthesis but not tissue amino acid transport.
  Ferrando AA, Tipton KD, Doyle D, Phillips SM, Cortiella J, Wolfe RR. Am J Physiol. 1998 Nov;275(5 Pt 1):E864-71.

  No effect of creatine supplementation on human myofibrillar and sarcoplasmic protein synthesis after resistance exercise.
  Louis M, Poortmans JR, Francaux M, Berré J, Boisseau N, Brassine E, Cuthbertson DJ, Smith K, Babraj JA, Waddell T, Rennie MJ.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2003 Nov;285(5):E1089-94. Epub 2003 Jun 24.

  Branched-chain amino acids and arginine supplementation attenuates skeletal muscle proteolysis induced by moderate exercise in young individuals.
  Matsumoto K, Mizuno M, Mizuno T, Dilling-Hansen B, Lahoz A, Bertelsen V, Münster H, Jordening H, Hamada K, Doi T.
  Int J Sports Med. 2007 Jun;28(6):531-8. Epub 2007 May 11. Erratum in: Int J Sports Med. 2007 Jul;28(7):630.

  Amino acid arterial concentration and muscle exchange during submaximal arm and leg exercise: the effect of dihydroxyacetone and pyruvate.
  Stanko RT, Diven WF, Robertson RJ, Spina RJ, Galbreath RW, Reilly JJ Jr, Goss FL.
  J Sports Sci. 1993 Feb;11(1):17-23.

  Effects of high doses of glucocorticoids on free amino acids, ribosomes and protein turnover in human muscle.
  Löfberg E, Gutierrez A, Wernerman J, Anderstam B, Mitch WE, Price SR, Bergström J, Alvestrand A.
  Eur J Clin Invest. 2002 May;32(5):345-53.

  Growth hormone isoform responses to GABA ingestion at rest and after exercise.
  Powers ME, Yarrow JF, McCoy SC, Borst SE. Med Sci Sports Exerc. 2008 Jan;40(1):104-10.

  Protein and amino acid metabolism during and after exercise and the effects of nutrition.
  Rennie MJ, Tipton KD. Annu Rev Nutr. 2000;20:457-83. Review.

  Essential amino acids are primarily responsible for the amino acid stimulation of muscle protein anabolism in healthy elderly adults.
  Volpi E, Kobayashi H, Sheffield-Moore M, Mittendorfer B, Wolfe RR. Am J Clin Nutr. 2003 Aug;78(2):250-8.

  Co-ingestion of protein and leucine stimulates muscle protein synthesis rates to the same extent in young and elderly lean men.
  Koopman R, Verdijk L, Manders RJ, Gijsen AP, Gorselink M, Pijpers E, Wagenmakers AJ, van Loon LJ. Am J Clin Nutr. 2006 Sep;84(3):623-32.

  Nutritional supplementation and resistance exercise: what is the evidence for enhanced skeletal muscle hypertrophy?
  Gibala MJ. Can J Appl Physiol. 2000 Dec;25(6):524-35. Review.

  Aging does not impair the anabolic response to a protein-rich meal. Symons TB, Schutzler SE, Cocke TL, Chinkes DL, Wolfe RR, Paddon-Jones D.
  Am J Clin Nutr. 2007 Aug;86(2):451-6.

  Basal muscle intracellular amino acid kinetics in women and men. Fujita S, Rasmussen BB, Bell JA, Cadenas JG, Volpi E.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Jan;292(1):E77-83. Epub 2006 Aug 8.

  Whey protein ingestion in elderly persons results in greater muscle protein accrual than ingestion of its constituent essential amino acid content.
  Katsanos CS, Chinkes DL, Paddon-Jones D, Zhang XJ, Aarsland A, Wolfe RR. Nutr Res. 2008 Oct;28(10):651-8.

  Reduced amino acid availability inhibits muscle protein synthesis and decreases activity of initiation factor eIF2B.
  Kobayashi H, Børsheim E, Anthony TG, Traber DL, Badalamenti J, Kimball SR, Jefferson LS, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2003 Mar;284(3):E488-98.

  Myofibrillar and collagen protein synthesis in human skeletal muscle in young men after maximal shortening and lengthening contractions.
  Moore DR, Phillips SM, Babraj JA, Smith K, Rennie MJ. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Jun;288(6):E1153-9. Epub 2004 Nov 30.

  The effect of a carbohydrate and protein supplement on resistance exercise performance, hormonal response, and muscle damage.
  Baty JJ, Hwang H, Ding Z, Bernard JR, Wang B, Kwon B, Ivy JL. J Strength Cond Res. 2007 May;21(2):321-9.

  Insulin resistance of muscle protein metabolism in aging. Rasmussen BB, Fujita S, Wolfe RR, Mittendorfer B, Roy M, Rowe VL, Volpi E.
  FASEB J. 2006 Apr;20(6):768-9. Epub 2006 Feb 7.

  Recombinant human growth hormone improves muscle amino acid uptake and whole-body protein metabolism in chronic hemodialysis patients.
  Pupim LB, Flakoll PJ, Yu C, Ikizler TA. Am J Clin Nutr. 2005 Dec;82(6):1235-43.

  Quantification of amino acid transport through interstitial fluid: assessment of four-compartment modeling for muscle protein kinetics.
  Gore DC, Wolfe RR, Chinkes DL. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Jan;292(1):E319-23. Epub 2006 Sep 5.

  Postexercise nutrient intake enhances leg protein balance in early postmenopausal women.
  Holm L, Esmarck B, Suetta C, Matsumoto K, Doi T, Mizuno M, Miller BF, Kjaer M.
  J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2005 Sep;60(9):1212-8.

  The influence of carbohydrate and protein ingestion during recovery from prolonged exercise on subsequent endurance performance.
  Betts J, Williams C, Duffy K, Gunner F. J Sports Sci. 2007 Nov;25(13):1449-60.

  Sequential muscle biopsies during a 6-h tracer infusion do not affect human mixed muscle protein synthesis and muscle phenylalanine kinetics.
  Volpi E, Chinkes DL, Rasmussen BB. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Oct;295(4):E959-63. Epub 2008 Aug 19.

  Effect of whey protein isolate on strength, body composition and muscle hypertrophy during resistance training.
  Hayes A, Cribb PJ. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2008 Jan;11(1):40-4. Review.

  Protein ingestion further augments S6K1 phosphorylation in skeletal muscle following resistance type exercise in males.
  Koopman R, Pennings B, Zorenc AH, van Loon LJ. J Nutr. 2007 Aug;137(8):1880-6.

  Amino acid nitrogen handling by hind leg muscle of the rat during exercise.
  Adán C, Ardévol A, Rafecas I, Remesar X, Alemany M, Fernández-López JA. Arch Physiol Biochem. 1997 Sep;105(5):478-86.

  Contributions of working muscle to whole body lipid metabolism are altered by exercise intensity and training.
  Friedlander AL, Jacobs KA, Fattor JA, Horning MA, Hagobian TA, Bauer TA, Wolfel EE, Brooks GA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Jan;292(1):E107-16. Epub 2006 Aug 8.

  Nutritional interventions to promote post-exercise muscle protein synthesis.
  Koopman R, Saris WH, Wagenmakers AJ, van Loon LJ. Sports Med. 2007;37(10):895-906. Review.

  Amino acid metabolism and regulatory effects in aging. Timmerman KL, Volpi E.
  Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2008 Jan;11(1):45-9. Review.

  Latency, duration and dose response relationships of amino acid effects on human muscle protein synthesis.
  Rennie MJ, Bohé J, Wolfe RR. J Nutr. 2002 Oct;132(10):3225S-7S. Review.

  Oral amino acids stimulate muscle protein anabolism in the elderly despite higher first-pass splanchnic extraction.
  Volpi E, Mittendorfer B, Wolf SE, Wolfe RR. Am J Physiol. 1999 Sep;277(3 Pt 1):E513-20.

  Effect of hemodialysis on protein synthesis. Löfberg E, Essén P, McNurlan M, Wernerman J, Garlick P, Anderstam B, Bergström J, Alvestrand A.
  Clin Nephrol. 2000 Oct;54(4):284-94.

  Flux of amino acids and energy substrates across the leg in weight-stable HIV-infected patients with acute opportunistic infections: indication of a slow protein wasting process.
  Breitkreutz R, Wagner J, Tokus M, Benner A, Rossol S, Pittack N, Stein J, Dröge W, Holm E. J Mol Med. 2001 Nov;79(11):671-8.

  Training and muscle ammonia and amino acid metabolism in humans during prolonged exercise.
  Graham TE, Turcotte LP, Kiens B, Richter EA. J Appl Physiol. 1995 Feb;78(2):725-35.

  A single bout of exercise is followed by a prolonged decrease in the interstitial glucose concentration in skeletal muscle.
  Henriksson J, Knol M. Acta Physiol Scand. 2005 Dec;185(4):313-20.

  Hormonal response to carbohydrate supplementation at rest and after resistance exercise.
  Schumm SR, Triplett NT, McBride JM, Dumke CL. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2008 Jun;18(3):260-80.

  Effects of ingesting protein with various forms of carbohydrate following resistance-exercise on substrate availability and markers of anabolism, catabolism, and immunity.
  Kreider RB, Earnest CP, Lundberg J, Rasmussen C, Greenwood M, Cowan P, Almada AL. J Int Soc Sports Nutr. 2007 Nov 12;4:18.

  Post exercise carbohydrate-protein supplementation: phosphorylation of muscle proteins involved in glycogen synthesis and protein translation.
  Ivy JL, Ding Z, Hwang H, Cialdella-Kam LC, Morrison PJ. Amino Acids. 2008 Jun;35(1):89-97. Epub 2007 Dec 28.

  Quantification of protein metabolism in vivo for skin, wound, and muscle in severe burn patients.
  Gore DC, Chinkes DL, Wolf SE, Sanford AP, Herndon DN, Wolfe RR. JPEN J Parenter Enteral Nutr. 2006 Jul-Aug;30(4):331-8.

  Protein supplements and exercise. Wolfe RR. Am J Clin Nutr. 2000 Aug;72(2 Suppl):551S-7S. Review.

  Skeletal muscle protein anabolic response to increased energy and insulin is preserved in poorly controlled type 2 diabetes.
  Bell JA, Volpi E, Fujita S, Cadenas JG, Sheffield-Moore M, Rasmussen BB. J Nutr. 2006 May;136(5):1249-55.

  Effects on skeletal muscle amino acids and whole body nitrogen metabolism of total parenteral nutrition following laparoscopic cholecystectomy and given to healthy volunteers.
  Hammarqvist F, Jacks J, Wernerman J. Clin Nutr. 1998 Oct;17(5):205-10.

  Amino acids and endurance exercise. Hargreaves MH, Snow R. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2001 Mar;11(1):133-45. Review.

  Mechanism of insulin’s anabolic effect on muscle: measurements of muscle protein synthesis and breakdown using aminoacyl-tRNA and other surrogate measures.
  Chow LS, Albright RC, Bigelow ML, Toffolo G, Cobelli C, Nair KS. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2006 Oct;291(4):E729-36. Epub 2006 May 16.

  Compared with casein or total milk protein, digestion of milk soluble proteins is too rapid to sustain the anabolic postprandial amino acid requirement.
  Lacroix M, Bos C, Léonil J, Airinei G, Luengo C, Daré S, Benamouzig R, Fouillet H, Fauquant J, Tomé D, Gaudichon C.
  Am J Clin Nutr. 2006 Nov;84(5):1070-9.

  Differential stimulation of myofibrillar and sarcoplasmic protein synthesis with protein ingestion at rest and after resistance exercise.
  Moore DR, Tang JE, Burd NA, Rerecich T, Tarnopolsky MA, Phillips SM.
  J Physiol. 2009 Feb 15;587(Pt 4):897-904. Epub 2009 Jan 5.

  Blood flow restriction during low-intensity resistance exercise increases S6K1 phosphorylation and muscle protein synthesis.
  Fujita S, Abe T, Drummond MJ, Cadenas JG, Dreyer HC, Sato Y, Volpi E, Rasmussen BB.
  J Appl Physiol. 2007 Sep;103(3):903-10. Epub 2007 Jun 14. Erratum in: J Appl Physiol. 2008 Apr;104(4):1256.

  Control of muscle protein synthesis as a result of contractile activity and amino acid availability: implications for protein requirements.
  Rennie MJ. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2001 Dec;11 Suppl:S170-6. Review.

  Exercise augments the acute anabolic effects of intradialytic parenteral nutrition in chronic hemodialysis patients.
  Pupim LB, Flakoll PJ, Levenhagen DK, Ikizler TA. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2004 Apr;286(4):E589-97. Epub 2003 Dec 16.

  Human muscle protein synthesis is modulated by extracellular, not intramuscular amino acid availability: a dose-response study.
  Bohé J, Low A, Wolfe RR, Rennie MJ. J Physiol. 2003 Oct 1;552(Pt 1):315-24. Epub 2003 Aug 8.

  Hyperinsulinaemia, hyperaminoacidaemia and post-exercise muscle anabolism: the search for the optimal recovery drink.
  Manninen AH. Br J Sports Med. 2006 Nov;40(11):900-5. Epub 2006 Sep 1. Review.

  Effect of a pre-exercise energy supplement on the acute hormonal response to resistance exercise.
  Hoffman JR, Ratamess NA, Ross R, Shanklin M, Kang J, Faigenbaum AD. J Strength Cond Res. 2008 May;22(3):874-82.

  Glycemic carbohydrates consumed with amino acids or protein right after exercise enhance muscle formation.
  Suzuki M. Nutr Rev. 2003 May;61(5 Pt 2):S88-94. Review.

  Postexercise protein metabolism in older and younger men following moderate-intensity aerobic exercise.
  Sheffield-Moore M, Yeckel CW, Volpi E, Wolf SE, Morio B, Chinkes DL, Paddon-Jones D, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2004 Sep;287(3):E513-22. Epub 2004 May 18.

  Amino acid metabolism and inflammatory burden in ovarian cancer patients undergoing intense oncological therapy.
  Dillon EL, Volpi E, Wolfe RR, Sinha S, Sanford AP, Arrastia CD, Urban RJ, Casperson SL, Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M.
  Clin Nutr. 2007 Dec;26(6):736-43. Epub 2007 Sep 4.

  Whey protein ingestion enhances postprandial anabolism during short-term bed rest in young men.
  Antonione R, Caliandro E, Zorat F, Guarnieri G, Heer M, Biolo G. J Nutr. 2008 Nov;138(11):2212-6.

  Mechanisms of postprandial protein accretion in human skeletal muscle. Insight from leucine and phenylalanine forearm kinetics.
  Tessari P, Zanetti M, Barazzoni R, Vettore M, Michielan F. J Clin Invest. 1996 Sep 15;98(6):1361-72.

  Protein ingestion prior to strength exercise affects blood hormones and metabolism.
  Hulmi JJ, Volek JS, Selänne H, Mero AA. Med Sci Sports Exerc. 2005 Nov;37(11):1990-7.

  Concurrent exercise and muscle protein synthesis: implications for exercise countermeasures in space.
  Carrithers JA, Carroll CC, Coker RH, Sullivan DH, Trappe TA. Aviat Space Environ Med. 2007 May;78(5):457-62.

  The effects of protein and amino acid supplementation on performance and training adaptations during ten weeks of resistance training.
  Kerksick CM, Rasmussen CJ, Lancaster SL, Magu B, Smith P, Melton C, Greenwood M, Almada AL, Earnest CP, Kreider RB.
  J Strength Cond Res. 2006 Aug;20(3):643-53.

  Disposal of exogenous amino acids by muscle in patients with chronic renal failure.
  Garibotto G, Deferrari G, Robaudo C, Saffioti S, Sofia A, Russo R, Tizianello A. Am J Clin Nutr. 1995 Jul;62(1):136-42.

  Resistance exercise decreases eIF2Bepsilon phosphorylation and potentiates the feeding-induced stimulation of p70S6K1 and rpS6 in young men.
  Glover EI, Oates BR, Tang JE, Moore DR, Tarnopolsky MA, Phillips SM.
  Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2008 Aug;295(2):R604-10. Epub 2008 Jun 18.

  Approaches to quantifying protein metabolism in response to nutrient ingestion.
  Fouillet H, Bos C, Gaudichon C, Tomé D. J Nutr. 2002 Oct;132(10):3208S-18S. Review.

  A submaximal dose of insulin promotes net skeletal muscle protein synthesis in patients with severe burns.
  Ferrando AA, Chinkes DL, Wolf SE, Matin S, Herndon DN, Wolfe RR. Ann Surg. 1999 Jan;229(1):11-8.

  Amino acids are necessary for the insulin-induced activation of mTOR/S6K1 signaling and protein synthesis in healthy and insulin resistant human skeletal muscle.
  Drummond MJ, Bell JA, Fujita S, Dreyer HC, Glynn EL, Volpi E, Rasmussen BB.
  Clin Nutr. 2008 Jun;27(3):447-56. Epub 2008 Mar 14.

  Response of muscle protein and glutamine kinetics to branched-chain-enriched amino acids in intensive care patients after radical cancer surgery.
  Biolo G, De Cicco M, Dal Mas V, Lorenzon S, Antonione R, Ciocchi B, Barazzoni R, Zanetti M, Dore F, Guarnieri G.
  Nutrition. 2006 May;22(5):475-82. Epub 2006 Feb 10.

  Stress hormone and amino acid infusion in healthy volunteers: short-term effects on protein synthesis and amino acid metabolism in skeletal muscle.
  Hammarqvist F, von der Decken A, Vinnars E, Wernerman J. Metabolism. 1994 Sep;43(9):1158-63.

  Amino acid repletion does not decrease muscle protein catabolism during hemodialysis.
  Raj DS, Adeniyi O, Dominic EA, Boivin MA, McClelland S, Tzamaloukas AH, Morgan N, Gonzales L, Wolfe R, Ferrando A.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Jun;292(6):E1534-42. Epub 2007 Jan 30.

  Seven days of oral taurine supplementation does not increase muscle taurine content or alter substrate metabolism during prolonged exercise in humans.
  Galloway SD, Talanian JL, Shoveller AK, Heigenhauser GJ, Spriet LL.
  J Appl Physiol. 2008 Aug;105(2):643-51. Epub 2008 Jun 26.

  Co-ingestion of protein with carbohydrate during recovery from endurance exercise stimulates skeletal muscle protein synthesis in humans.

  Howarth KR, Moreau NA, Phillips SM, Gibala MJ. J Appl Physiol. 2008 Nov 26. [Epub ahead of print]

  Extremity hyperinsulinemia stimulates muscle protein synthesis in severely injured patients.
  Gore DC, Wolf SE, Sanford AP, Herndon DN, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2004 Apr;286(4):E529-34. Epub 2003 Dec 9.

  Leucine-enriched nutrients and the regulation of mammalian target of rapamycin signalling and human skeletal muscle protein synthesis.
  Drummond MJ, Rasmussen BB.

  Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2008 May;11(3):222-6. Review.
  Increased concentration of tracee affects estimates of muscle protein synthesis.
  Caso G, Ford GC, Nair KS, Vosswinkel JA, Garlick PJ, McNurlan MA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Jun;280(6):E937-46.

  Androgen receptors and testosterone in men–effects of protein ingestion, resistance exercise and fiber type.
  Hulmi JJ, Ahtiainen JP, Selänne H, Volek JS, Häkkinen K, Kovanen V, Mero AA.
  J Steroid Biochem Mol Biol. 2008 May;110(1-2):130-7. Epub 2008 Mar 30.

  Protein metabolism and strength performance after bovine colostrum supplementation.
  Mero A, Nykänen T, Keinänen O, Knuutinen J, Lahti K, Alen M, Rasi S, Leppäluoto J.
  Amino Acids. 2005 May;28(3):327-35. Epub 2005 Mar 25.

  Treating hyperglycemia improves skeletal muscle protein metabolism in cancer patients after major surgery.
  Biolo G, De Cicco M, Lorenzon S, Dal Mas V, Fantin D, Paroni R, Barazzoni R, Zanetti M, Iapichino G, Guarnieri G.
  Crit Care Med. 2008 Jun;36(6):1768-75.

  Control of muscle protein breakdown: effects of activity and nutritional states.
  Wolfe RR. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2001 Dec;11 Suppl:S164-9. Review.

  Glutamate ingestion: the plasma and muscle free amino acid pools of resting humans.
  Graham TE, Sgro V, Friars D, Gibala MJ. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2000 Jan;278(1):E83-9.

  Effects of ageing and human whole body and muscle protein turnover.
  Dorrens J, Rennie MJ. Scand J Med Sci Sports. 2003 Feb;13(1):26-33. Review.

  Leucine supplementation improves muscle protein synthesis in elderly men independently of hyperaminoacidaemia.
  Rieu I, Balage M, Sornet C, Giraudet C, Pujos E, Grizard J, Mosoni L, Dardevet D.
  J Physiol. 2006 Aug 15;575(Pt 1):305-15. Epub 2006 Jun 15.

  Low postabsorptive net protein degradation in male cancer patients: lack of sensitivity to regulatory amino acids?
  Holm E, Hildebrandt W, Kinscherf R, Dröge W.
  Oncol Rep. 2007 Mar;17(3):695-700.

  Functional properties of whey, whey components, and essential amino acids: mechanisms underlying health benefits for active people (review).
  Ha E, Zemel MB. J Nutr Biochem. 2003 May;14(5):251-8. Review.

  Responses in the absorptive phase in muscle and liver protein synthesis rates of growing rats.
  Dänicke S, Nieto R, Lobley GE, Fuller MF, Brown DS, Milne E, Calder AG, Chen S, Grant I, Böttcher W.
  Arch Tierernahr. 1999;52(1):41-52.

  Fed levels of amino acids are required for the somatotropin-induced increase in muscle protein synthesis.
  Wilson FA, Suryawan A, Orellana RA, Nguyen HV, Jeyapalan AS, Gazzaneo MC, Davis TA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Oct;295(4):E876-83. Epub 2008 Aug 5.

  Effect of in vivo contact between blood and dialysis membranes on protein catabolism in humans.
  Gutierrez A, Alvestrand A, Wahren J, Bergström J. Kidney Int. 1990 Sep;38(3):487-94.

  Interleukin-6 markedly decreases skeletal muscle protein turnover and increases nonmuscle amino acid utilization in healthy individuals.
  van Hall G, Steensberg A, Fischer C, Keller C, Møller K, Moseley P, Pedersen BK.
  J Clin Endocrinol Metab. 2008 Jul;93(7):2851-8. Epub 2008 Apr 22.

  Type and timing of protein feeding to optimize anabolism. Mosoni L, Mirand PP.
  Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2003 May;6(3):301-6. Review.

  Substantial working muscle glycerol turnover during two-legged cycle ergometry.
  Wallis GA, Friedlander AL, Jacobs KA, Horning MA, Fattor JA, Wolfel EE, Lopaschuk GD, Brooks GA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Oct;293(4):E950-7. Epub 2007 Jul 10.

  Atrophy and impaired muscle protein synthesis during prolonged inactivity and stress.
  Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Cree MG, Hewlings SJ, Aarsland A, Wolfe RR, Ferrando AA.
  J Clin Endocrinol Metab. 2006 Dec;91(12):4836-41. Epub 2006 Sep 19.

  Action of growth hormone in vitro on the net uptake and incorporation in protein of amino acids in muscle from intact rabbits given protein-deficient diets.
  Turner MR, Reeds PJ, Munday KA. Br J Nutr. 1976 Jan;35(1):1-10.

  Effect of short-term prednisone use on blood flow, muscle protein metabolism, and function.
  Short KR, Nygren J, Bigelow ML, Nair KS. J Clin Endocrinol Metab. 2004 Dec;89(12):6198-207.

  Amino acid metabolism in leg muscle after an endotoxin injection in healthy volunteers.
  Vesali RF, Klaude M, Rooyackers O, Wernerman J. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Feb;288(2):E360-4. Epub 2004 Sep 14.

  Maintenance of the musculoskeletal mass by control of protein turnover: the concept of anabolic resistance and its relevance to the transplant recipient.
  Rennie MJ, Wilkes EA. Ann Transplant. 2005;10(4):31-4. Review.

  Aerobic exercise overcomes the age-related insulin resistance of muscle protein metabolism by improving endothelial function and Akt/mammalian target of rapamycin signaling.
  Fujita S, Rasmussen BB, Cadenas JG, Drummond MJ, Glynn EL, Sattler FR, Volpi E. Diabetes. 2007 Jun;56(6):1615-22. Epub 2007 Mar 9.

  Human insulinotropic response to oral ingestion of native and hydrolysed whey protein.
  Power O, Hallihan A, Jakeman P. Amino Acids. 2008 Aug 5.

  Local changes in the insulin-like growth factor system in human skeletal muscle assessed by microdialysis and arterio-venous differences technique.
  Berg U, Gustafsson T, Sundberg CJ, Carlsson-Skwirut C, Hall K, Jakeman P, Bang P. Growth Horm IGF Res. 2006 Aug;16(4):217-23. Epub 2006 Aug 14.

  Consumption of fat-free fluid milk after resistance exercise promotes greater lean mass accretion than does consumption of soy or carbohydrate in young, novice, male weightlifters.
  Hartman JW, Tang JE, Wilkinson SB, Tarnopolsky MA, Lawrence RL, Fullerton AV, Phillips SM. Am J Clin Nutr. 2007 Aug;86(2):373-81.

  Plasma amino acid response after ingestion of different whey protein fractions.
  Farnfield MM, Trenerry C, Carey KA, Cameron-Smith D. Int J Food Sci Nutr. 2008 May 8:1-11.

  Reduced plasma free fatty acid availability during exercise: effect on gene expression.
  Tunstall RJ, McAinch AJ, Hargreaves M, van Loon LJ, Cameron-Smith D. Eur J Appl Physiol. 2007 Mar;99(5):485-93. Epub 2006 Dec 22.

  Effects of liquid carbohydrate ingestion on markers of anabolism following high-intensity resistance exercise.
  Thyfault JP, Carper MJ, Richmond SR, Hulver MW, Potteiger JA. J Strength Cond Res. 2004 Feb;18(1):174-9.

  Effects of a drink containing creatine, amino acids, and protein combined with ten weeks of resistance training on body composition, strength, and anaerobic performance.
  Beck TW, Housh TJ, Johnson GO, Coburn JW, Malek MH, Cramer JT.
  J Strength Cond Res. 2007 Feb;21(1):100-4.

  Improved net protein balance, lean mass, and gene expression changes with oxandrolone treatment in the severely burned.
  Wolf SE, Thomas SJ, Dasu MR, Ferrando AA, Chinkes DL, Wolfe RR, Herndon DN.
  Ann Surg. 2003 Jun;237(6):801-10; discussion 810-1.

  A single protein meal increases recovery of muscle function following an acute eccentric exercise bout.
  Etheridge T, Philp A, Watt PW. Appl Physiol Nutr Metab. 2008 Jun;33(3):483-8.

  Observations of branched-chain amino acid administration in humans. Matthews DE. J Nutr. 2005 Jun;135(6 Suppl):1580S-4S. Review.

  Contractile protein breakdown in human leg skeletal muscle as estimated by [2H3]-3-methylhistidine: a new method.
  Vesali RF, Klaude M, Thunblad L, Rooyackers OE, Wernerman J. Metabolism. 2004 Aug;53(8):1076-80.

  Measurement of human mixed muscle protein fractional synthesis rate depends on the choice of amino acid tracer.
  Smith GI, Villareal DT, Mittendorfer B. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Sep;293(3):E666-71. Epub 2007 May 29.

  Coordinated collagen and muscle protein synthesis in human patella tendon and quadriceps muscle after exercise.
  Miller BF, Olesen JL, Hansen M, Døssing S, Crameri RM, Welling RJ, Langberg H, Flyvbjerg A, Kjaer M, Babraj JA, Smith K, Rennie MJ.
  J Physiol. 2005 Sep 15;567(Pt 3):1021-33. Epub 2005 Jul 7.

  Coingestion of carbohydrate with protein does not further augment postexercise muscle protein synthesis.
  Koopman R, Beelen M, Stellingwerff T, Pennings B, Saris WH, Kies AK, Kuipers H, van Loon LJ.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Sep;293(3):E833-42. Epub 2007 Jul 3.

  Interstitial glucose concentration in insulin-resistant human skeletal muscle: influence of one bout of exercise and of local perfusion with insulin or vanadate.
  Hamrin K, Henriksson J. Eur J Appl Physiol. 2008 Jul;103(5):595-603. Epub 2008 May 8.

  Differential anabolic effects of testosterone and amino acid feeding in older men. Ferrando AA, Sheffield-Moore M, Paddon-Jones D, Wolfe RR, Urban RJ.
  J Clin Endocrinol Metab. 2003 Jan;88(1):358-62.

  The effect of unloading on protein synthesis in human skeletal muscle. Gamrin L, Berg HE, Essén P, Tesch PA, Hultman E, Garlick PJ, McNurlan MA, Wernerman J.
  Acta Physiol Scand. 1998 Aug;163(4):369-77.

  Exercise Training and Protein Metabolism: Influences of Contraction, Protein Intake, and Sex-based differences.
  Burd NA, Tang JE, Moore DR, Phillips SM. J Appl Physiol. 2008 Nov 26.

  Dietary protein, endurance exercise, and human skeletal-muscle protein turnover.
  Rodriguez NR, Vislocky LM, Gaine PC. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2007 Jan;10(1):40-5. Review.

  Effect of an enteral diet supplemented with a specific blend of amino acid on plasma and muscle protein synthesis in ICU patients.
  Mansoor O, Breuillé D, Béchereau F, Buffière C, Pouyet C, Beaufrère B, Vuichoud J, Van’t-Of M, Obled C.
  Clin Nutr. 2007 Feb;26(1):30-40. Epub 2006 Sep 25.

  Hind leg muscle amino acid balances in cold-exposed rats. Adán C, Ardévol A, Remesar X, Alemany M, Fernández-López JA.
  Mol Cell Biochem. 1994 Jan 26;130(2):149-57.

  Local changes in the insulin-like growth factor system in human skeletal muscle assessed by microdialysis and arterio-venous differences technique.
  Berg U, Gustafsson T, Sundberg CJ, Carlsson-Skwirut C, Hall K, Jakeman P, Bang P. Growth Horm IGF Res. 2006 Aug;16(4):217-23. Epub 2006 Aug 14.

  Consumption of fat-free fluid milk after resistance exercise promotes greater lean mass accretion than does consumption of soy or carbohydrate in young, novice, male weightlifters.
  Hartman JW, Tang JE, Wilkinson SB, Tarnopolsky MA, Lawrence RL, Fullerton AV, Phillips SM. Am J Clin Nutr. 2007 Aug;86(2):373-81.

  Plasma amino acid response after ingestion of different whey protein fractions.
  Farnfield MM, Trenerry C, Carey KA, Cameron-Smith D. Int J Food Sci Nutr. 2008 May 8:1-11. [Epub ahead of print]

  Reduced plasma free fatty acid availability during exercise: effect on gene expression.
  Tunstall RJ, McAinch AJ, Hargreaves M, van Loon LJ, Cameron-Smith D. Eur J Appl Physiol. 2007 Mar;99(5):485-93. Epub 2006 Dec 22.

  Effects of liquid carbohydrate ingestion on markers of anabolism following high-intensity resistance exercise.
  Thyfault JP, Carper MJ, Richmond SR, Hulver MW, Potteiger JA. J Strength Cond Res. 2004 Feb;18(1):174-9.

  Effects of a drink containing creatine, amino acids, and protein combined with ten weeks of resistance training on body composition, strength, and anaerobic performance.
  Beck TW, Housh TJ, Johnson GO, Coburn JW, Malek MH, Cramer JT. J Strength Cond Res. 2007 Feb;21(1):100-4.

  Improved net protein balance, lean mass, and gene expression changes with oxandrolone treatment in the severely burned.
  Wolf SE, Thomas SJ, Dasu MR, Ferrando AA, Chinkes DL, Wolfe RR, Herndon DN.
  Ann Surg. 2003 Jun;237(6):801-10; discussion 810-1.

  A single protein meal increases recovery of muscle function following an acute eccentric exercise bout.
  Etheridge T, Philp A, Watt PW. Appl Physiol Nutr Metab. 2008 Jun;33(3):483-8.

  Observations of branched-chain amino acid administration in humans.
  Matthews DE.
  J Nutr. 2005 Jun;135(6 Suppl):1580S-4S. Review.

  Contractile protein breakdown in human leg skeletal muscle as estimated by [2H3]-3-methylhistidine: a new method.
  Vesali RF, Klaude M, Thunblad L, Rooyackers OE, Wernerman J. Metabolism. 2004 Aug;53(8):1076-80.

  Measurement of human mixed muscle protein fractional synthesis rate depends on the choice of amino acid tracer.
  Smith GI, Villareal DT, Mittendorfer B. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Sep;293(3):E666-71. Epub 2007 May 29.

  Coordinated collagen and muscle protein synthesis in human patella tendon and quadriceps muscle after exercise.
  Miller BF, Olesen JL, Hansen M, Døssing S, Crameri RM, Welling RJ, Langberg H, Flyvbjerg A, Kjaer M, Babraj JA, Smith K, Rennie MJ.
  J Physiol. 2005 Sep 15;567(Pt 3):1021-33. Epub 2005 Jul 7.

  Coingestion of carbohydrate with protein does not further augment postexercise muscle protein synthesis.
  Koopman R, Beelen M, Stellingwerff T, Pennings B, Saris WH, Kies AK, Kuipers H, van Loon LJ.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Sep;293(3):E833-42. Epub 2007 Jul 3.

  Interstitial glucose concentration in insulin-resistant human skeletal muscle: influence of one bout of exercise and of local perfusion with insulin or vanadate.
  Hamrin K, Henriksson J. Eur J Appl Physiol. 2008 Jul;103(5):595-603. Epub 2008 May 8.

  Differential anabolic effects of testosterone and amino acid feeding in older men. Ferrando AA, Sheffield-Moore M, Paddon-Jones D, Wolfe RR, Urban RJ.
  J Clin Endocrinol Metab. 2003 Jan;88(1):358-62.

  The effect of unloading on protein synthesis in human skeletal muscle. Gamrin L, Berg HE, Essén P, Tesch PA, Hultman E, Garlick PJ, McNurlan MA, Wernerman J.
  Acta Physiol Scand. 1998 Aug;163(4):369-77.

  Exercise Training and Protein Metabolism: Influences of Contraction, Protein Intake, and Sex-based differences.
  Burd NA, Tang JE, Moore DR, Phillips SM. J Appl Physiol. 2008 Nov 26. [Epub ahead of print]

  Dietary protein, endurance exercise, and human skeletal-muscle protein turnover. Rodriguez NR, Vislocky LM, Gaine PC.
  Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2007 Jan;10(1):40-5. Review.

  Effect of an enteral diet supplemented with a specific blend of amino acid on plasma and muscle protein synthesis in ICU patients.
  Mansoor O, Breuillé D, Béchereau F, Buffière C, Pouyet C, Beaufrère B, Vuichoud J, Van’t-Of M, Obled C.
  Clin Nutr. 2007 Feb;26(1):30-40. Epub 2006 Sep 25.

  Hind leg muscle amino acid balances in cold-exposed rats. Adán C, Ardévol A, Remesar X, Alemany M, Fernández-López JA.
  Mol Cell Biochem. 1994 Jan 26;130(2):149-57.

  Essential amino acid and carbohydrate supplementation ameliorates muscle protein loss in humans during 28 days bedrest.
  Paddon-Jones D, Sheffield-Moore M, Urban RJ, Sanford AP, Aarsland A, Wolfe RR, Ferrando AA.
  J Clin Endocrinol Metab. 2004 Sep;89(9):4351-8.

  Human muscle protein synthesis and breakdown during and after exercise.
  Kumar V, Atherton P, Smith K, Rennie MJ. J Appl Physiol. 2009 Jan 22. [Epub ahead of print]

  Effects of prior exercise on components of insulin signalling in equine skeletal muscle.
  McCutcheon LJ, Geor RJ, Pratt SE, Martineau E, Ho K.

  Metabolic effects of glutamine and glutamate ingestion in healthy subjects and in persons with chronic obstructive pulmonary disease.
  Rutten EP, Engelen MP, Wouters EF, Schols AM, Deutz NE. Am J Clin Nutr. 2006 Jan;83(1):115-23.

  Effect of bicarbonate on muscle protein in patients receiving hemodialysis.

  Löfberg E, Gutierrez A, Anderstam B, Wernerman J, Bergström J, Price SR, Mitch WE, Alvestrand A.
  Am J Kidney Dis. 2006 Sep;48(3):419-29.

  Gaining weight: the scientific basis of increasing skeletal muscle mass. Houston ME.
  Can J Appl Physiol. 1999 Aug;24(4):305-16. Review.

  An open label study to determine the effects of an oral proteolytic enzyme system on whey protein concentrate metabolism in healthy males.
  Oben J, Kothari SC, Anderson ML. J Int Soc Sports Nutr. 2008 Jul 24;5:10.

  Interleukin-6 modulates hepatic and muscle protein synthesis during hemodialysis.
  Raj DS, Moseley P, Dominic EA, Onime A, Tzamaloukas AH, Boyd A, Shah VO, Glew R, Wolfe R, Ferrando A.
  Kidney Int. 2008 May;73(9):1054-61. Epub 2008 Feb 20.

  High-protein meals do not enhance myofibrillar synthesis after resistance exercise in 62- to 75-yr-old men and women.
  Welle S, Thornton CA. Am J Physiol. 1998 Apr;274(4 Pt 1):E677-83.

  Effect of a single bout of resistance exercise on postprandial glucose and insulin response the next day in healthy, strength-trained men.
  Andersen E, Høstmark AT. J Strength Cond Res. 2007 May;21(2):487-91.

  Effects of glutamine and hyperoxia on pulmonary oxygen uptake and muscle deoxygenation kinetics.
  Marwood S, Bowtell JL. Eur J Appl Physiol. 2007 Jan;99(2):149-61. Epub 2006 Nov 9.

  An open-label dose-response study of lymphocyte glutathione levels in healthy men and women receiving pressurized whey protein isolate supplements.
  Zavorsky GS, Kubow S, Grey V, Riverin V, Lands LC. Int J Food Sci Nutr. 2007 Sep;58(6):429-36.

  Appearance of individual amino acid concentrations in arterial blood during steady-state infusions of different amino acid formulations to ICU patients in support of whole-body protein metabolism. Iresjö BM, Körner U, Larsson B, Henriksson BA, Lundholm K.
  JPEN J Parenter Enteral Nutr. 2006 Jul-Aug;30(4):277-85.

  Route of carbohydrate administration affects early post exercise muscle glycogen storage in horses.
  Geor RJ, Larsen L, Waterfall HL, Stewart-Hunt L, McCutcheon LJ. Equine Vet J Suppl. 2006 Aug;(36):590-5.

  Increased carbohydrate oxidation after ingesting carbohydrate with added protein.
  Betts JA, Williams C, Boobis L, Tsintzas K. Med Sci Sports Exerc. 2008 May;40(5):903-12.

  Effect of acute exercise on amino acid incorporation into the rat myocardium.
  Cook EA, Taylor PB, Swartman JR.
  Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1981;47(2):105-11.

  Creatine supplementation does not reduce muscle damage or enhance recovery from resistance exercise.
  Rawson ES, Conti MP, Miles MP. J Strength Cond Res. 2007 Nov;21(4):1208-13.

  Nutritional and Contractile Regulation of Human Skeletal Muscle Protein Synthesis and mTORC1 Signaling.
  Drummond MJ, Dreyer HC, Fry CS, Glynn EL, Rasmussen BB.
  J Appl Physiol. 2009 Jan 15. [Epub ahead of print]

  Stimulation of muscle protein synthesis by somatotropin in pigs is independent of the somatotropin-induced increase in circulating insulin.
  Wilson FA, Orellana RA, Suryawan A, Nguyen HV, Jeyapalan AS, Frank J, Davis TA.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Jul;295(1):E187-94. Epub 2008 May 6.

  Effect of exercise and insulin on SREBP-1c expression in human skeletal muscle: potential roles for the ERK1/2 and Akt signalling pathways.
  Boonsong T, Norton L, Chokkalingam K, Jewell K, Macdonald I, Bennett A, Tsintzas K.
  Biochem Soc Trans. 2007 Nov;

  Nutritional modulation of protein metabolism after gastrointestinal surgery.
  López Hellín J, Baena-Fustegueras JA, Sabín-Urkía P, Schwartz-Riera S, García-Arumí E.
  Eur J Clin Nutr. 2008 Feb;62(2):254-62. Epub 2007 Mar 21.

  Effect of acute exercise on glucose tolerance following post-exercise feeding.
  Venables MC, Shaw CS, Jeukendrup AE, Wagenmakers AJ.
  Eur J Appl Physiol. 2007 Aug;100(6):711-7. Epub 2007 Jul 12.

  Effect of carbohydrate-protein supplement timing on acute exercise-induced muscle damage.
  White JP, Wilson JM, Austin KG, Greer BK, St John N, Panton LB.
  J Int Soc Sports Nutr. 2008 Feb 19;5:5.

  Effects of resistance exercise with and without creatine supplementation on gene expression and cell signaling in human skeletal muscle.
  Deldicque L, Atherton P, Patel R, Theisen D, Nielens H, Rennie MJ, Francaux M.
  J Appl Physiol. 2008 Feb;104(2):371-8. Epub 2007 Nov 29.

  Muscle fiber type-specific response of Hsp70 expression in human quadriceps following acute isometric exercise.
  Tupling AR, Bombardier E, Stewart RD, Vigna C, Aqui AE.
  J Appl Physiol. 2007 Dec;103(6):2105-11. Epub 2007 Oct 4.

  Insulin action on protein metabolism. Biolo G, Wolfe RR.
  Baillieres Clin Endocrinol Metab. 1993 Oct;7(4):989-1005. Review.

  Hypertrophy with unilateral resistance exercise occurs without increases in endogenous anabolic hormone concentration.
  Wilkinson SB, Tarnopolsky MA, Grant EJ, Correia CE, Phillips SM. Eur J Appl Physiol. 2006 Dec;98(6):546-55. Epub 2006 Sep 14.

  Free amino acid and glutathione concentrations in muscle during short-term starvation and refeeding.
  Hammarqvist F, Andersson K, Luo JL, Wernerman J.
  Clin Nutr. 2005 Apr;24(2):236-43.

  Plasma amino acid response to ingestion of L-amino acids and whole protein. Gropper SS, Gropper DM, Acosta PB.
  J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1993 Feb;16(2):143-50.

  Human erythrocyte and plasma amino acid concentrations during exercise.
  MacLaren DP, Nevill AM, Thake CD, Campbell IT, Cheetham E, Keegan MA, Lane C, Roberts NB.
  Med Sci Sports Exerc. 2000 Jul;32(7):1244-9.

  Inhibition of muscle glutamine formation in hypercatabolic patients. Biolo G, Fleming RY, Maggi SP, Nguyen TT, Herndon DN, Wolfe RR.
  Clin Sci (Lond). 2000 Sep;99(3):189-94.

  Effect of prostaglandin E1 on amino acid metabolism of human skeletal muscle Stiegler H, Wicklmayr M, Rett K, Mehnert H.
  Klin Wochenschr. 1990 Apr 2;68(7):380-3. German.

  Regulation of skeletal muscle protein metabolism in catabolic states. Wolfe RR.
  Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2005 Jan;8(1):61-5. Review.

  Leucine supplementation has an anabolic effect on proteins in rabbit skin wound and muscle. Zhang XJ, Chinkes DL, Wolfe RR.
  J Nutr. 2004 Dec;134(12):3313-8.

  Amino acid supplementation for reversing bed rest and steroid myopathies. Paddon-Jones D, Wolfe RR, Ferrando AA.
  J Nutr. 2005 Jul;135(7):1809S-1812S. Review.

  Model to assess muscle protein turnover: domain of validity using amino acyl-tRNA vs. surrogate measures of precursor pool.
  Toffolo G, Albright R, Joyner M, Dietz N, Cobelli C, Nair KS. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2003 Nov;285(5):E1142-9.

  Amino acids may be intrinsic regulators of protein synthesis in response to feeding. Svanberg E.
  Clin Nutr. 1998 Apr;17(2):77-9. No abstract available.

  Amino acid control of muscle protein turnover in renal disease. Ferrando AA, Raj D, Wolfe RR.
  J Ren Nutr. 2005 Jan;15(1):34-8. Review.

  Integration of amino acid metabolism during intense lactation. Baracos VE.
  Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2006 Jan;9(1):48-52. Review.

  In vivo muscle amino acid transport involves two distinct processes. Miller S, Chinkes D, MacLean DA, Gore D, Wolfe RR.
  Am J Physiol Endocrinol Metab. 2004 Jul;287(1):E136-41.

  Contractile and nutritional regulation of human muscle growth. Rasmussen BB, Phillips SM.
  Exerc Sport Sci Rev. 2003 Jul;31(3):127-31. Review.

  The increase in human muscle protein synthesis induced by food intake is similar when assessed with the constant infusion and flooding techniques.
  Caso G, Garlick PJ, Ballou LM, Vosswinkel JA, Gelato MC, McNurlan MA. J Nutr. 2006 Jun;136(6):1504-10.

  Interplay of stress and physical inactivity on muscle loss: Nutritional countermeasures.
  Paddon-Jones D. J Nutr. 2006 Aug;136(8):2123-6. Review.

  The effect of stress hormones on the interorgan flux of amino acids and on the concentration of free amino acids in skeletal muscle.
  Wernerman J, Brandt R, Strandell T, Allgén LG, Vinnars E. Clin Nutr. 1985 Nov;4(4):207-16.

  Effects of growth hormone administration on skeletal muscle glutamine metabolism in severely traumatized patients: preliminary report.
  Biolo G, Iscra F, Toigo G, Ciocchi B, Situlin R, Gullo A, Guarnieri G. Clin Nutr. 1997 Apr;16(2):89-91.

  Membrane selection and muscle protein catabolism. Gutierrez A, Alvestrand A, Bergström J.
  Kidney Int Suppl. 1992 Oct;38:S86-90. No abstract available.

  Microbial production of single-cell protein from deproteinized whey concentrates.
  Schultz N, Chang L, Hauck A, Reuss M, Syldatk C. Appl Microbiol Biotechnol. 2006 Jan;69(5):515-20. Epub 2005 Aug 17.

  Amino acid and protein metabolism in chronic renal failure.
  Nair KS. J Ren Nutr. 2005 Jan;15(1):28-33. Review.

  Role of membrane transport in the regulation of skeletal muscle glutamine turnover.
  Hundal HS. Clin Nutr. 1991;10 Suppl:33-42.

  Changes in muscle protein synthesis following heavy resistance exercise in humans: a pilot study.
  MacDougall JD, Tarnopolsky MA, Chesley A, Atkinson SA. Acta Physiol Scand. 1992 Nov;146(3):403-4. No abstract available.

  Acute-phase protein synthesis in rats is influenced by alterations in plasma and muscle free amino acid pools related to lower plasma volume following trauma.
  Sevaljevic LM, Zunic GD. J Nutr. 1996 Dec;126(12):3136-42. Review. No abstract available.

  Intragastric bolus feeding of meals containing elementary, partially hydrolyzed or intact protein causes comparable changes in interorgan substrate flux in the pig.
  Deutz NE, Welters CF, Soeters PB. Clin Nutr. 1996 Jun;15(3):119-28.

  Free amino acids and peptides in the muscles of 1- and 2-day-old cadavers Adamová M, Lukáci J. Soud Lek. 1980;25(4):54-9. Slovak.

  Therapeutic applications of whey protein. Marshall K. Altern Med Rev. 2004 Jun;9(2):136-56. Review.

  Re: Adey et al. Reduced synthesis of muscle proteins in chronic renal failure. Am J Physiol Endocrinol Metab 278: E219-E225, 2000.
  Veeneman JM, de Jong PE, Huisman RM, Reijngoud DJ. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Jan;280(1):E197-8. No abstract available.

  Insulin and incorporation of amino acids into protein of muscle. Cellular amino acid levels and aminoisobutyric acid uptake.
  MANCHESTER KL. Biochem J. 1961 Oct;81:135-47. No abstract available.

  Protein synthesis after experimental injury in pigs. A comparison of infusion solutions with different amino acid patterns.
  Hartig W, Matkowitz R, Junghans P, Jung K, Faust H. Clin Nutr. 1982 Jul;1(2):159-67.

  Preoperative administration of carbohydrates and insulin results in lesser amino acid consumption.
  Longarela A, Olarra J, García de Lorenzo A. Clin Nutr. 2005 Aug;24(4):529. No abstract available.

  Amino acid availability controls muscle protein metabolism. Wolfe RR, Miller SL.
  Diabetes Nutr Metab. 1999 Oct;12(5):322-8. Review. No abstract available.

  The influence of abdominal surgical trauma on the exchange of blood-borne amino acids in the human leg.
  Stjernström H, Lund J, Wiklund L, Bergholm U, Vinnars E, Hamberger B, Jorfeldt L. Clin Nutr. 1986 May;5(2):123-31.

  Insulin and trauma: some thoughts. Cahill GF Jr. Clin Nutr. 1984 Mar;2(3-4):169-72.

  Plasma amino-acid levels following protein ingestion by pregnant and non-pregnant subjects. CLEMETSON CA, CHURCHMAN J.
  J Obstet Gynaecol Br Emp. 1955 Jun;62(3):390-4. No abstract available.

  Studies on the proteins of fish skeletal muscle. 6. Amino acid composition of cod fibrillar proteins. CONNELL JJ, HOWGATE PF.
  Biochem J. 1959 Jan;71(1):83-6. No abstract available.

  A comparative, chemical study of tropomyosins from different sources. I. Amino acid composition and N-terminal structure. JEN MH, TSAO TC.
  Sci Sin. 1957 Apr;6(2):317-26. No abstract available.

  Application of branched-chain amino acids in healthy humans: discussion of session 3. Holloszy J.
  J Nutr. 2006 Jan;136(1 Suppl):294S. No abstract available.

  Influence of time of ingestion of essential amino acids upon maintenance of nitrogen balance. WISSLER RW, FRAZIER LE, SLAYTON RE.
  Proc Soc Exp Biol Med. 1949 Dec;72(3):589-91. No abstract available.

  Amino acid concentration in the portal vein after ingestion of amino acid. DENTON AE, ELVEHJEM CA.
  J Biol Chem. 1954 Jan;206(1):455-60. No abstract available.

  Relationship between plasma amino acids and composition of the ingested protein. II. A shortened procedure to determine plasma amino acid (PAA) ratios. LONGENECKER JB, HAUSE NL.
  Am J Clin Nutr. 1961 May-Jun;9:356-62. No abstract available.

  Paper chromatography of amino acids in blood serum, blood cells, sweat, and urine following muscular exercise. KRAL J, HAIS IM, ZENISEK A.
  Cas Lek Cesk. 1953 Jan 16;92(3):62-5. No abstract available.

  The effect of peptone and amino acid ingestion upon the concentrations of tissue amino acids. SHEFFNER AL, HERGEIM O.
  J Nutr. 1952 Oct;48(2):139-48. No abstract available.

  Influence of ingestion of single amino acids on the level of free amino acids in human saliva. KIRCH ER, KESEL RG, O’DONNELL JF, WACH EC.
  J Dent Res. 1953 Feb;32(1):57-60. No abstract available.

  The lack of incorporation of canavanine into rabbit-muscle protein in vivo. GRAVES DJ, BOLDT RE, BOYER PD.
  Biochim Biophys Acta. 1962 Feb 12;57:165-7. No abstract available.

  Accumulation of amino acids in muscle of perfused rat heart. Effect of insulin in the presence of puromycin. Scharff R, Wool IG. Biochem J. 1965 Oct;97(1):272-6.

  Variation of amino acid concentration in the blood after beef ingestion in patients without stomachs. INUTSUKA S.
  Bruns Beitr Klin Chir. 1956 Oct;193(2):209-24. German. No abstract available.

  Amino acid balance and protein requirement. HARPER AE, KUMTA US. Fed Proc. 1959 Dec;18:1136-42. No abstract available.

  The amino acid composition of action, myosin, tropomyosin and the meromyosins. KOMINZ DR, HOUGH A, SYMONDS P, LAKI K.
  Arch Biochem Biophys. 1954 May;50(1):148-59. No abstract available.

  The relationship of carbohydrate metabolism to protein metabolism; further observations on time of carbohydrate ingestion as a factor in protein utilization by the adult rat. MUNRO HN.
  J Nutr. 1949 Nov;39(3):375-91. No abstract available.

  The interconversion of amino acids after their incorporation into haemoglobin and myosin. SCHAPIRA G, DREYFUS JC, KRUH J.
  Biochem J. 1962 Feb;82:290-7. No abstract available.

  On the proper use of statistics. Celik Y, Celik F. Clin Nutr. 2005 Aug;24(4):525. No abstract available.

  Relationship between plasma amino acids and composition of the ingested protein. LONGENECKER JB, HAUSE NL.
  Arch Biochem Biophys. 1959 Sep;84:46-59. No abstract available.

  A study of the tropomyosins of three coldblooded vertebrates of different classes. SAAD F, KOMINZ DR, LAKI K.
  J Biol Chem. 1959 Mar;234(3):551-5. No abstract available.

  THE SULPHYDRYL GROUPS OF RABBIT TROPOMYOSIN AND THE AMINO ACID SEQUENCE NEAR THESE GROUPS. JEN MH, HSUE TC, TSAO TC.
  Sci Sin. 1965 Jan;14:81-90. No abstract available.

  Actin, its amino acid composition and its reaction with iodoacetate. CARSTEN ME. Biochemistry. 1963 Jan-Feb;2:32-4. No abstract available.

  Amino acid excretion in patients with gastro intestinal disease during ingestion of various protein supplements. SHEFFNER AL, KIRSNER JB, PALMER WL.
  Gastroenterology. 1950 Dec;16(4):757-63. No abstract available.

  Certain amino acids in muscle proteins and trimethyl amine oxide in the blood in sturgeons during their spawn migration. BUBANOVA AM.
  Biokhimiia. 1952 Jan-Feb;17(1):1-6. Undetermined Language. No abstract available.

  Free amino acids in the blood in sheep in post-hemorrhagic anemia and in experimental polycythemia. KRZYMOWSKA H.
  Acta Physiol Pol. 1960 Sep-Dec;11:792-4. Polish. No abstract available.

  Studies in creatinine and uric acid metabolism: Ingestion of proteins and amino-acids and the hourly elimination of creatinine and uric acid. Zwarenstein H.
  Biochem J. 1928;22(2):307-12. No abstract available.

  Behavior of some liver and muscle amino acids after administration of insulin. CASTRO V.
  Boll Soc Ital Biol Sper. 1952 May;28(5):1069-71. Undetermined Language. No abstract available.

  Phenomena secondary to introduction of amino acids into the organism; 1. effect on digestive secretion following intravenous introduction of protein hydrolyates. ADMADEI A, LAZZARI A.
  Riv Patol Clin. 1951 Jun;6(6):229-36. Undetermined Language. No abstract available.

  Induced azotemia in humans following massive protein and blood ingestion and the mechanism of azotemia in gastrointestinal hemorrhage. COHN TD, LANE M, ZUCKERMAN S, MESSINGER N, GRIFFITH A.
  Am J Med Sci. 1956 Apr;231(4):394-401. No abstract available.

  STUDIES OF CALCIUM AND PHOSPHORUS METABOLISM: XIV. The Relation of Acid-Base Balance to Phosphate Balance Following Ingestion of Phosphates. Salter WT, Farquharson RF, Tibbetts DM.
  J Clin Invest. 1932 Mar;11(2):391-410. No abstract available.

  Blood pyruvate curves of normal and obese subjects following the ingestion of carbohydrate. TAYLOR RM, McHENRY EW.
  Can Med Assoc J. 1949 Nov;61(5):518. No abstract available.

  Behaviour of circulating reserve protein in the blood following ingestion of various protein foods. UJSAGHY P.
  Paediatr Danub. 1949 Oct-Dec;6(4-6):259-65. Undetermined Language. No abstract available.

  Muscle protein picture in rabbits following castration & following treatment with testosterone. LAMEDICA G, LOTTI G, GHIGLIOTTI G.
  Boll Soc Ital Biol Sper. 1957 Jul;33(7):1075-8. Italian. No abstract available.

  Amino acid balance and efficiency of protein utilization. FLODIN NW. Metabolism. 1957 Jul;6(4):350-64. No abstract available.

  Treatment of hypoproteinemia following acute hemorrhage with parenteral administration of amino-acids. PALOCZ I, ZADOR L, ERDOS L.
  Magy Seb. 1950;3(3):233-36. Undetermined Language. No abstract available.

  Study of variations in blood amino nitrogen in normal and pathological children after ingestion of proteins. DINKHAUSER G.
  Arch Ital Pediatr Pueric. 1955;17(2):91-124. Italian. No abstract available.

  Amino acids; extension of the use of proteins and protein hydrolysates.No authors listed
  Med Hyg (Geneve). 1951 Apr 1;9(191):118-9. Undetermined Language. No abstract available.

  The N balance index of low-valine amino acid mixtures and of whole egg protein in the adult rat. NASSET ES, ANDERSON JT.
  J Nutr. 1950 Aug 10;41(4):607-18. No abstract available.

  On carbohydrate groups of mucoproteins. KLENK E, FAILLARD H. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. 1954;298(3-5):230-8. German. No abstract available.

  STUDIES ON AMINO ACID METABOLISM. III. PLASMA GLYCINE CONCENTRATION AND HIPPURIC ACID FORMATION FOLLOWING THE INGESTION OF BENZOATE.de Vries A, Alexander B, Quamo Y.
  J Clin Invest. 1948 Sep;27(5):665-8. No abstract available.

  Post-mortem lability of skeletal muscle proteins. SCOPES RK, LAWRIE RA. Nature. 1963 Mar 23;197:1202-3. No abstract available.

  The pepsin-digest-residue (PDR) amino acid index of net protein utilization.ECKFELDT GA, SHEFFNER AL, SPECTOR H.
  J Nutr. 1956 Sep 10;60(1):105-20. No abstract available.

  Quantitative changes of muscle proteins after stimulation of the muscle. ZAK R, GUTMANN E, VRBOVA G.
  Experientia. 1957 Feb 15;13(2):80-1. No abstract available.

  Chemistry of antibodies and serum-proteins: Nitrogen distribution and amino-acids. II. Protein carbohydrate groups. Hewitt LF.
  Biochem J. 1934;28(6):2080-7. No abstract available.

  The duration of chemically demonstrable blood in the feces following ingestion of whole blood.BREIDENBACH WC, PRIDDY GR.
  Gastroenterology. 1954 Mar;26(3):469-75. No abstract available.

  Effect of water ingestion on capacity for exercise. LITTLE CC, STRAYHORN H, MILLER AT Jr.
  Res Q. 1949 Dec;20(4):398-401. No abstract available.

  On a new muscle protein: metamyosin. SCHAPIRA G, DREYFUS JC, MARCAUD-RAEBER L.
  Pathol Biol (Paris). 1960 Apr;8:657-66. French. No abstract available.

  Cutaneous sensitivity to PAS (reaction following its ingestion).TZANCK A, SIDI E.
  Bull Mem Soc Med Hop Paris. 1952;68(11-13):421-2. Undetermined Language. No abstract available.

  Muscle glutamine and the regulation of muscle protein balance in endotoxemia. Millward DJ.
  Clin Nutr. 1990 Feb;9(1):34. No abstract available.

  Further investigations on the phosphorus and nucleotide uptake of actomyosin.
  BUCHTHAL F, DEUTSCH A, KNAPPEIS GG, MUNCH-PETERSEN A.
  Acta Physiol Scand. 1952 Feb 12;24(4):368-84. No abstract available.

  The Influence of Excessive Water Ingestion on Protein Metabolism. Orr JB.
  Biochem J. 1914 Oct;8(5):530-40. No abstract available.

  The net of reciprocal influence. Study II: The balance of power.SEELEY JR.
  Can J Psychol. 1951 Jun;5(2):68-76. No abstract available.

  HYPOGLYCEMIC REACTIONS FOLLOWING GLUCOSE INGESTION. McClellan WS, Wardlaw HS.
  J Clin Invest. 1932 May;11(3):513-26. No abstract available.

  Stenosis of the stomach following ingestion of lye. DAVIS JB, GROVE WJ.
  AMA Arch Surg. 1957 Dec;75(6):1006-10. No abstract available.

  Cell Stimulation by means of Prolonged Ingestion of Alkaline Salts.[No authors listed]
  Biochem J. 1912;6(2):162-70. No abstract available.

  The free amino groups of insulin. Sanger F. Biochem J. 1945;39(5):507-15. No abstract available.
  • 0

  #11
  Abinitio

  Abinitio

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPip
  • 636 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: ~24
  Moim zdaniem, to nie jest żadne nabijanie ludzi w butelkę.
  Też trochę czytałem na ten temat. Nie można mówić że białko sojowe nie jest pełnowartościowe.
  Widzę, że tutaj ludzie wychodzą z założenia, że jak człowiek to mięcho to jak roślinkę zje to już jest fuj, nie dobre i złe. Z całym szacunkiem ale to bzdura.
  Też nie chcę się wymądrzać ale BV i PER to taki chyba trochę zacofany miernik, po części jeszcze marketingu tutaj trochę, bo przecież najbardziej wiarygodnym wynikiem jest PDCAAS - a tutaj kto wygrywa? Soja oraz kurczaczek, wprawdzie nie dużo ale jednak.

  Soja moi drodzy ogólnie jest po prostu zdrowa. Nie patrzmy tutaj tylko przez pryzmat mięśni. To również doskonały budulec, a o ile dobrze się orientuję taka mieszanka to dość dobre połączenie.
  W białkach sojowych mamy zazwyczaj więcej glutaminy, mamy lecytynę, która poprawia pamięć, obniża cholesterol co za tym idzie mniejsze ryzyko miażdżycy i kilku innych ciekawych choróbstw

  Tutaj nie chcę z nikim się przekomarzać ale wydaje mi się że nad tą soją panuje potworny mit, który jest niezłą propagandą a w dużym stopniu napędzają ją również koncerny które takiego białka po prostu nie sprzedają.

  Edytowany przez redukcja89, 01 kwiecień 2012 - 22:46 .

  • 0

  #12
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  bardzo mądre słowa, wystarczy się zapoznać z najnowszą nauką, kiedyś mówili że jedzenie jajek więcej niż 4 w tyg szkodzi zdrowiu no i również ten mit został obalony

  dodatkowo koncerny produkujące serwatkę mają swój interes aby wywyższać swój surowiec, idzie z tym coraz większy wzrost cen jak i zmowa cenowa.

  każde białko ma swoje zalety i wady dlatego jest ich tak dużo i tyle kombinacji ponieważ każdy organizm jest inny.

  twierdzenie iż dany produkt/surowiec jest lepszy lub gorszy świadczy o braku wiedzy lub doświadczenia
  • 0

  #13
  A777

  A777

   Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 67 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  dodatkowo koncerny produkujące serwatkę mają swój interes aby wywyższać swój surowiec, idzie z tym coraz większy wzrost cen jak i zmowa cenowa.

  Tak samo jak koncerny mieszające WPC/WPI z soją/pszenicą wywyższają frakcję sojową.

  Soja podnosi również estrogen. Jak odniesiecie się do tego?
  • 0

  #14
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  wszystko masz napisane w artykule jak i zarówno w badaniach które masz wymienione w recenzji więc aby o czymś dyskutować trzeba się zapoznać najpierw z wieloma artykułami, proponuje zapoznać się dokładnie i ze zrozumieniem, wtedy na pewno będziesz miał inne poglądy
  • 0

  #15
  b-c

  b-c

   tren percent body fat

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9163 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Mazury
  • Staż [mies.]: xx
  w takim razie inne podejscie - wszystko o zlych stronach soi (rowniez isolatu) w jednym artykule, wszelkie mozliwe aspekty:

  http://www.mercola.c...y/avoid_soy.htm

  kazdy moze wejsc, poczytac rowniez pokazna bibliografie, ocenic i samemu wybrac punkt widzenia

  Edytowany przez bez-cenzury, 02 kwiecień 2012 - 10:46 .

  • 1

  #16
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  najważniejsze aby dobrze interpretować i opierać się na najnowszych badaniach, tak samo można by tu przytoczyć złe strony WPC i każdego innego surowca...

  dlatego jest tak szeroka gama produktów, dla każdego organizmu

  zawsze można się opierać na starych mitach i na tym co chcą inni lub potrafić wyszukiwać odpowiednich informacji

  wszystkie inne osoby mogą skorzystać z C-6 lub Whey deli
  • 0

  #17
  Kungish

  Kungish

   Nowy na pokładzie

  • Nowi na forum
  • Pip
  • 16 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 5
  HI ANABOL PROTEIN jest u mnie standardowym białkiem, jestem z niego bardzo zadowolony, wczesniej stosowałem inne białka przeważnie tylko serwatkowe ale po spróbowaniu HAP nie mam zamiaru zmieniać na inne. Do wszystkiego można przytaczać różne badania testy itd można zawsze zrobic dobrze lub zle najlepszym wyznacznikiem jest osobiste zdanie i osobisty test, jak dla mnie po HAP uzyskałem duzo lepszą formę i jestem BARDZO ZADOWOLONY :-)
  • 0

  #18
  T.Pabiniak

  T.Pabiniak

   HiTec & KFD Team

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 30372 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 8 lat
  najwazniejsze zeby sprobowac a pozniej komentowac nie opierac sie tylko na mitach.. takie tez ciagle kraza na temat kreatyny (ale na szczescie sa obalane)
  • 0

  #19
  Abinitio

  Abinitio

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPip
  • 636 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: ~24
  odzywki.jpg

  Zakupy przyszły, nie mogłem się powstrzymać i było trzeba wliczyć 20g Hi-Teca.

  Pierwsza miarka ale mogę powiedzieć już 2 słowa porównania choćby z KFD.

  Rozpuszczalność: Myślałem że białko KFD się nie pieni (mowa o rozcieńczaniu z wodą) ale w tym wypadku dam mu 4/5, Hi-tec tutaj wygrywa 5/5 - totalnie zero piany
  Smak: Tutaj wygrywa KFD, w białku od Hi-teca jest czuć, że to był proch aczkolwiek smak jest i tak okej odemnie KFD - 5/5 Hi-tec 4-/5

  Bardziej obszerne porównanie dodam jak wciągne tfuu tzn wypiję tego trochę więcej :))

  Pozdro.

  Ps. - Jest temat odnośnie badań http://www.kfd.pl/wy...ein-189566.html
  • 0

  #20
  Kamil-Nowakowski

  Kamil-Nowakowski

   HI TEC NUTRITION

  • Partner KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11988 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  luks :) good job :)
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko