Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gainery-co to takiego??

* * * * * 1 głosów gainery co takiego

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
kuba122

kuba122

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 265 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 44
  Jest to artykuł dla tych osób które nie wiedzą co to takiego gainery jak działają i jakie składniki zawierają.
  Warto przeczytać. Nawet osoby które wiedzą o co chodzi mogą dowiedzieć sie czego nowego(tak jak ja):D
  Źródło podam na końcu;)


  GAINERY

  Większość młodych ludzi(i nie tylko) pojawiających się na siłowniach przychodzi do nich, aby przytyć. ?przytyć? to może niefortunne sformułowanie, które źle się kojarzy. Raczej należałoby powiedzieć, że chcą nabrać masy mięśniowej.
  Również większośc z nich już na starcie pyta jakie suplementy/ odżywki ma zakupić. Na początek zalecam im zrobienie porządku z dietą i przyzwyczajenie organizmu do treningów siłowych. Gdy już ten etap mają za sobą to najczęściej stosowaną odżywką, przez takie osoby jest właśnie bohater tego poradnika ? GAINER.


  Czy to są odżywki typu Gainer i dlaczego właśnie one?
  Gainery są to odżywki węglowodanowo-białkowe z dużą przewagą węglowodanów. Najczęściej zawierają one na 100 gram produktu:
  - od kilkunastu do nawet trzydziestu kilku gram białka.
  - od sześćdziesięciu kilku do nawet dziewięćdziesięciu gram węglowodanów
  - i do kilkunastu gram tłuszczu.
  Oczywiście są to główne składniki, czyli makroskładniki.

  BIAŁKA
  Główne źródło białka w Gainerach to serwatka. Może ona jednak być przetworzona na różne sposoby, co warunkuje czas przyswajalności białka( koncentrat, hydrolizat, izobat, peptydy). Rzadziej dodawane są białka jajka, czy kazeina. Mają one jednak prawo bytu ze względu na znacznie dłuższy czas przyswajalności białek wymienionych powyżej. Gdy połączymy wszystkie rodzaje białek w jednym produkcie, nasze mięsnie będą otrzymywały budulec praktycznie od momentu spożycia produktu do nawet kilku godzin po. Takie połączenie trafia się jednak bardzo rzadko. Na ogół zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu budulca. Dlatego w tego typu produktach króluje białko serwatki.

  WĘGLOWODANY
  Podobnie sprawa się ma z węglowodanami. Główne źródła węglowodanów w Rainerach to: glukoza/dekstroza.i maltodekstryny. Dzięki zestawieniu węglowodanów o różnym indeksie glikemicznym dostarczamy organizmowi energii przez dłuższy czas. Zbyt duża, jednorazowa dawka cukrów szybko przyswajalnych nie zostanie w całości wykorzystana przez organizm. Na dodatek zostanie odłożona pod postacią tłuszczu. Podanie węglowodanów o różnym czasie przyswajalności daje organizmowi więcej czasu na ich wykorzystanie.

  TŁUSZCZE
  Do Rainerów dodawane są często tłuszcze. Zaraz na pewno zapytacie ? po co? ? skoro chcemy zbudować masę mięśniową, a nie zrobić z siebie bekę tłuszczu. Takie stwierdzenie świadczyło by o braku wiedzy. Dzisiaj już wiadomo, że za odkładanie tłuszczu, w naszym organizmie odpowiadają głównie węglowodany szybkoprzyswajalne (wyskok przetworzone) spożywane w nadmiernych ilościach.
  Tłuszcze dodawane, do Rainerów są specyficzne. Za zwyczaj są to: MCT i CLA. Zaraz padnie pytanie ? co to takiego? Już wyjaśniam:
  MCT ? są to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe pochodzące głównie z oleju kokosowego. Są dosyć szybkim źródłem energii co węglowodany. Upraszczając są tym wśród tłuszczy, czym wśród węglowodanów cukry o wysokim indeksie glikemicznym. Na dodatek mają jeszcze jedną zaletę. Nie odkładają się pod postacią tkanki tłuszczowej.
  CLA ? sprzężony kwas linolowy. Posiada wiele zalet: wzmacnia układ odpornościowy, jest antykatabolikiem, wspomaga odchudzanie, obniża cholesterol i cukier. Jest polecany nie tylko ciężko trenującym.

  Podałem oczywiście tylko najistotniejsze fakty dotyczące CLA i MCT. Ponieważ to nie one są tematem tego artykułu. Jak widać tłuszczy nie należy się bać, a nawet należy zabiegać o ich obecność w naszej diecie. Pozostaje tylko kwestia ich jakości.

  A jaki gainer wybrać?
  To zależy od organizmu i uprawianej dyscypliny. Taj zwani ?hargainerzy?(trudno tyjący) na ogół stosują gainery o małej zawartości białka i bardzo dużej ilości węglowodanów. Podobnie ma się sprawa z osobami trenującymi sporty wytrzymałościowe. Oni nie potrzebują takich ilości białka jak uprawiający sporty siłowe. Natomiast potrzebują mnóstwo węglowodanów na regenerację po treningową.
  Jeśli chodzi o osoby, że tak powiem przeciętne(nie mające zbytniego problemu z budowaniem masy i odchudzaniem) polecam gainery a zawartości ok. 30g na 100g produktu.
  Jeżeli jesteś natomiast osobą troszkę łatwiej łapiącą tłuszcz pomyślałbym o gainerze z jeszcze większą zawartością białka, a może nawet o BULKu.
  Osoby ze skłonnością do tycia powinny mocno zastanowić się nad przyjmowaniem Rainerów. Mogą one wyrządzić im więcej złego niż dobrego. Masę zrobicie na pewno. Niestety w dużej mierze tłuszczową.

  No dobrze, a co poza makroskładnikami mogą zawierać jeszcze gainery?
  Prawie każdy z producentów ma swoje ?magiczne mikstury?, które mają za zadanie:
  - zwiększyć przyswajalność składników zawartych w odżywce
  - przyspieszyć przyrost siły
  - przyspieszyć przyrost masy mięśniowej

  Co to są za dodatki?

  KREATYNA
  Tego suplementu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zatem nie będę się rozpisywał. W skrócie ? ma on przyspieszyć przyrost masy mięśniowej i poprawić naszą siłę. Jak widać dodanie do Rainerów jest całkiem uzasadnione.

  GLUTAMINA
  Jest to również dosyć powszechny suplement. Posiada on tyle zalet, ze chyba nie dałbym rady wszystkiego zmieścić w jednym artykule. Wymienię zatem tylko kilka:
  - działa antykatabolicznie
  - podwyższa poziom hormonu wzrostu
  - zwiększa przyrost masy mięśniowej
  - obniża poziom kwasu mlekowego
  W skrócie ma ona na celu przyspieszenie regeneracji.

  BCAA
  Podobne działanie, do glutaminy mają również aminokwasy rozgałęzione ? BCAA. Najprościej byłoby również napisać, że wspomagają regenerację. Jednak pełnią wiele funkcji. A oto kilka najistotniejszych:
  - działają antykatabolicznie
  - działają anabolicznie(leucyna)
  - stanowią źródło energii

  TAURYNA
  Jest to niedrogi, bardzo skuteczny i niedoceniany suplement. Głownie działa antykatabolicznie, zwiększa przyswajalność białka i działa insulinopodobnie. Jak widać dzięki niej możemy przyswoić znacznie więcej makroskładników z naszego Rainera.

  ALA
  Nieraz w Rainerach możemy również natrafić na kwas alfa liponowy. Działanie ma troche podobne do tauryny. Również działa insulinopodobnie, dzięki czemu zwiększa przyswajalność węglowodanów i kreatyny. To chyba najbardziej nas interesująca funkcja.

  STEROLE ROŚLINNE
  Zdarza się, że w niektórzy producenci dodają do gainerów sterole roślinne. Mają one za zadanie podniesienie poziomu hormonów, co również ma skutkować zwiększoną przyswajalnością składników odżywczych, a w konsekwencji przyrostem siły i masy.

  ENZYMY TRAWIENNE
  Częściej znaleźć je można w odżywkach białkowych niż Rainerach, ale się trafiają. W okresie budowania masy mięśniowej jesteśmy zmuszeni pochłaniać olbrzymie ilości jedzenia. Dodatek enzymów, ma pomóc organizmowi poradzić sobie z tym wszystkim.
  O CLA i oleju MCT pisałem już wcześniej, zatem w tym miejscu nie będę się już powtarzał. Zaprezentowane przeze mnie informacje o dodatkach są bardzo skromne, ale to nie one są bohaterami tego poradnika. O większości z nich nie raz już mogliście czytać i nie raz jeszcze przeczytacie na łamach naszego magazynu.
  Wiele osób pomyśli teraz, że dobrze zbilansowany gainer oszczędzi nam kupowania wielu innych suplementów. Teoretycznie! Po pierwsze rzadko zdarza się, aby wszystkie wymienione składniki znalazły się w jednym produkcie. Po drugie gainera pijemy zazwyczaj po treningu i nieraz przed. Natomiast wymienione suplementy uzupełniające przyjmować można jeszcze w innych porach dnia. Oczywiście wszystko zależy od stażu treningowego i zamierzonego celu. Jednym wystarcza sam gainer. Innie natomiast będą musieli dokupić kilka suplementów, mimo że już znajdują się one w nim.
  Na koniec jeszcze jedna sprawa ? jakie dawki gainerów przyjmować? Zależy to od diety. Jeżeli dieta jest dosyć dobra to jedna porcja, bezpośrednio po treningu w zupełności wystarczy. Ten jeden shake wytworzy dodatni bilans energetyczny. Jeżeli dieta nie jest dopięta na ostatni guzik, może wystąpić potrzeba dołożenia jeszcze jednego shaka np. przed treningiem.
  I przy tej okazji jeszcze jeden problem ? brać tylko w dni treningowe, w w beztreningowe również? I znowu wszystko zależy od diety. Jak jest ok., to wystarczy tylko w treningowe. Jak są braki, to w beztreningowe z jeden shake by się przydał. Często osoby trenujące spożywają dwa shaki w dni treningowe i jeden w dni beztreningowe.

  PAMIĘTAJCIE Gainer to uzupełnienie diety. Zatem spożywanie go w takich ilościach które pozwolą wam wytworzyć, dodatni bilans energetyczny. Nie może jednak być tak, że połowę przyjmowanych kalorii będzie stanowił gainer. To jest tylko dodatek!

  Źródło: Kulturystyka i Fitness SDW.
  • 4

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
  Płatki owsiane - prawda czy mit? | znacie może jakieś ciekawe artykuły na ten temat? , D-Pinitol „cukier bez cukru” | artykuł , Artykuł o odżywkach dla rodziców , Tłumaczenie przydatnych artykułów | tlumaczenia , Arginina - artykuł | co o tym sądzicie?

  #2
  Dr X

  Dr X

   generał

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4435 postów
 • Wiek: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:od Ciebie z domu
  • Staż [mies.]: w pyte
  odświerzam bo dobry artykuł i warto zeby więcej osób przeczytało...
  • 0

  #3
  Bzium

  Bzium

   Transcendancer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8949 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:GB
  • Staż [mies.]: rośnie
  Czytałem ten numer numer kiedyś w Empiku %)


  Mnie wciąż ciekawi dodawanie kreatyny do gainerów, skoro panowała przesłanka, ze białko i tłuszcze spowalniają/upośledzają wchłanianie kreatyny.
  • 0

  #4
  Dr X

  Dr X

   generał

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4435 postów
 • Wiek: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:od Ciebie z domu
  • Staż [mies.]: w pyte
  bzium trafna uwaga, aczkolwiek słyszalem od pewnegio kulturysty że jezeli odeżywka jest rozpuszczona w wodzie to może być wtedy brana z kreatyną, jedynie z mlekiem jest lipa bo laktoza hamuje whłanianie, ale czy tak jest sam nie wiem..zreszta nie pije takich mieszanek, tylko carbo i białko oddzielnie, ale jestem raczej endo więc gainer u mnie nie ma za bardzo racji bytu.

  Edytowany przez marcinr81, 21 wrzesień 2007 - 11:47 .

  • 0

  #5
  KO.

  KO.

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3671 postów
 • Wiek: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Żory
  • Staż [mies.]: sezon
  Nie znacie przyslowia to co jest do wszystkiego jest do neiczego. ja takie gainery biore za chwyt marketingow. Wiekszosc ludzi kupujacych odzywki nie wie o co w nich chodzi. Podslysza cos na silowni i z taka wiedza ida do sklepu. Sprzedawca łyka im all in one gainer i biznes sie kreci.
  • 0

  #6
  Dr X

  Dr X

   generał

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4435 postów
 • Wiek: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:od Ciebie z domu
  • Staż [mies.]: w pyte
  gainer dla ektomorfika jako dodatkowy "posiłek" jak najbardziej.
  • 0

  #7
  KO.

  KO.

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3671 postów
 • Wiek: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Żory
  • Staż [mies.]: sezon
  Ja nie mowie ze gainery sa do nieczego tylko osoba ktora sie nie zna przewaznie sobie mysli " a w gainerze mam kreatyny i tauryne to juz nie bede musial kupowac. dobry musi byc no i jest tani"
  • 0

  #8
  Newbie_21

  Newbie_21

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 414 postów
 • Wiek: 35
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:3miasto
  "Sport dla wszystkich" nr wrześniowy 2007 :-D

  Artykuł dobry dla początkujących z suplami. Jak w gazecie coś polecają to wyłącznie to za co im producent najwięcej zapłacił. Np. w ostatnim KiF był artykuł o gainerze i polecali Megabola 737 :devil:
  • 0

  #9
  Dr X

  Dr X

   generał

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4435 postów
 • Wiek: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:od Ciebie z domu
  • Staż [mies.]: w pyte
  magazyny to pranie mózgu, żadko można znaleźć jakiś wartościowy artykuł. Za to co poniektórzy naczytają sie reklam i uważają się za ekspertów...
  • 0

  #10
  Bzium

  Bzium

   Transcendancer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8949 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:GB
  • Staż [mies.]: rośnie
  Ja piję gainery pomiędzy którymś posiłkiem dla podbicia kalorii. W stronę rzeźby nie idę, a czasem trudno utrzymać odpowiednio dodatni bilans kcal.

  O, własnie mi się skończył gainer. Damn.
  • 0

  #11
  kuba122

  kuba122

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 265 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 44
  KO. zazwyczaj jest tak jak mówisz... początkujący kupuje gainera i uważa że nic wiecej nie potrzebuje... myśli że gainer zastąpi mu diete

  ja myśle że chociaz magazyny czerpią z tego pieniądze to jest to sprawdzona wiedza i mozna na tym polegac( chociaż nie zawsze)

  pozdro
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko