Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Etruzil (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Etruzil

Skład: Letrozolum
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 2,5 mg
Wielkość opakowania: 30 tabl. 50 tabl. 60 tabl. 84 tabl. 90 tabl. 98 tabl. 100 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Egis Pharmaceuticals Plc
Wytwórca: Egis Pharmaceuticals Plc Rottendorf Pharma GmbH Synthon B.V. Synthon Hispania S.L.
Kraj wytwórcy (kod kraju): H, D, NL, E


Działanie
Lek przeciwnowotworowy - niesteroidowy inhibitor aromatazy - enzymu przekształcającego androgeny nadnerczowe do estronu i estradiolu. Wybiórcze zahamowanie aromatazy powoduje zahamowanie biosyntezy estrogenów w tkankach obwodowych i w samej tkance nowotworowej. Letrozol unieczynnia aromatazę poprzez kompetycyjne wiązanie się z kompleksem aromataza-cytochrom P-450, w wyniku czego hamuje biosyntezę estrogenów we wszystkich tkankach, w których znajduje się ten kompleks. U kobiet po menopauzie z zaawansowanym rakiem piersi, leczonych dobową dawką 0,1-5 mg, letrozol zmniejsza stężenie estradiolu, estronu i siarczanu estronu we krwi o 75-95% u wszystkich leczonych pacjentek w stosunku do wartości wyjściowych. Letrozol wykazuje dużą specyficzność w hamowaniu aktywności aromatazy w związku z czym, nie ma konieczności stosowania leczenia uzupełniającego glikokortykosteroidami czy mineralokortykoidami. Po podaniu doustnym letrozol jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego (biodostępność wynosi 99,9%). Obecność pokarmu nieznacznie zmniejsza szybkość wchłaniania leku, ale nie ma wpływu na biodostępność. Lek wiąże się z białkami osocza w około 60%. Główną drogą metabolizmu letrozolu jest redukcja do farmakologicznie nieaktywnego metabolitu - karbinolu, która przebiega przy udziale izoenzymów 3A4 i 2A6 cytochromu P-450. Jest wydalany głównie z moczem (około 90%), gdzie stwierdzono 6% dawki leku w postaci niezmienionej i 75% w postaci metabolitu. Pozostała część wydalana jest z kałem (około 3,8%). T0,5 wynosi około 2 dni.

Wskazania
Leczenie uzupełniające u kobiet po menopauzie we wczesnym stadium zaawansowania raka piersi z obecnością receptorów hormonalnych. Przedłużone leczenie uzupełniające hormonozależnego raka piersi we wczesnym stadium zaawansowania u kobiet po menopauzie, które otrzymywały wcześniej standardową terapię uzupełniającą tamoksyfenem przez 5 lat. Leczenie pierwszego rzutu u kobiet po menopauzie z zaawansowanym, hormonozależnym rakiem piersi. Zaawansowany rak piersi u kobiet po menopauzie naturalnej lub wywołanej sztucznie, leczonych wcześniej antyestrogenami, u których doszło do nawrotu lub progresji choroby.
Nie wykazano skuteczności leku u pacjentek z rakiem piersi bez obecności receptorów hormonalnych.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na letrozol lub pozostałe składniki preparatu. Kobiety przed menopauzą. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Brak wystarczających danych dotyczących pacjentek z niewydolnością nerek z klirensem kreatyniny <30 ml/min lub ciężką niewydolnością wątroby. Pacjentki, u których stwierdzono w wywiadzie osteoporozę i (lub) złamania lub które są w grupie podwyższonego ryzyka osteoporozy powinny mieć wykonane badanie densytometryczne kości przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego lub przedłużonego leczenia uzupełniającego oraz powinny być monitorowane w kierunku rozwoju osteoporozy w trakcie leczenia i po jego zakończeniu. Jeżeli istnieją wskazania, należy rozpocząć leczenie lub profilaktykę osteoporozy i regularnie kontrolować jego skuteczność. Ze względu na zawartość laktozy, nie należy stosować preparatu u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem Lapp laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja
U kobiet w wieku okołomenopauzalnym lub po niedawno przebytej menopauzie, przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać test ciążowy i zastosować odpowiednią metodę antykoncepcji do czasu potwierdzenia stanu pomenopauzalnego. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo często (≥1/10): zwiększona potliwość, bóle stawów, uderzenia gorąca, zmęczenie, osłabienie. Często (≥1/100, <1/10): jadłowstręt, zwiększenie apetytu, hipercholesterolemia, depresja, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, niestrawność, zaparcie, biegunka, łysienie, wysypka (w tym zmiany rumieniowe, plamisto-grudkowe, łuszczycopodobne i pęcherzykowe), bóle mięśni, bóle kości, osteoporoza, złamania kości, złe samopoczucie, obrzęki obwodowe, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często (≥1/1000, <1/100): zakażenia układu moczowego, ból nowotworowy (nie dotyczy leczenia adjuwantowego i przedłużonego leczenia uzupełniającego), leukopenia, uogólnione obrzęki, lęk, rozdrażnienie, senność, bezsenność, pogorszenie pamięci, zaburzenia czucia (w tym parestezje i osłabienie czucia), zaburzenia smaku, incydenty mózgowo-naczyniowe, zaćma, podrażnienie oka, nieostre widzenie, kołatanie serca, tachykardia, zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, duszność, kaszel, bóle brzucha, zapalenie jamy ustnej, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, świąd skóry, suchość skóry, pokrzywka, zapalenie stawów, częste oddawanie moczu, krwawienie z dróg rodnych, upławy, suchość pochwy, bóle piersi, gorączka, suchość błon śluzowych, wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała. Rzadko (≥1/10 000, <1/1000): zatorowość płucna, zakrzepica tętnicza, zawał mózgu.

Interakcje
Badania kliniczne wykazały, że jednoczesne podawanie letrozolu z warfaryną i cymetydyną nie powoduje wystąpienia istotnych klinicznie interakcji. Nie ma doświadczenia w stosowaniu leku w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi. Z badań in vitro wynika, że letrozol hamuje aktywność izoenzymów 2A6 i umiarkowanie 2C19 cytochromu P-450. CYP2A6 i CYP3A4 nie odgrywają znaczącej roli w metabolizmie leku, należy jednak zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania letrozolu z lekami, które są metabolizowane głównie przez powyższe izoenzymy i które mają wąski indeks terapeutyczny.

Dawkowanie
Doustnie. Pacjentki dorosłe, w tym w podeszłym wieku: 2,5 mg raz na dobę. W leczeniu uzupełniającym zaleca się prowadzenie terapii przez 5 lat lub do czasu wystąpienia wznowy nowotworu. U pacjentek z zaawansowaną chorobą lub obecnością przerzutów, leczenie letrozolem należy kontynuować do czasu ewidentnej progresji choroby nowotworowej.
Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentek z niewydolnością nerek z klirenesem kreatyniny >30 ml/min.

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia zmęczenia, zawrotów głowy lub senności w trakcie stosowania preparatu, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko