Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziedziny fitness [teoria].

- - - - - dziedziny fitness teoria

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat
  CARDIO
  Zalicza się tu formy wzmacniające przede wszystkim układ krążenia. Podczas zajęć wprowadza się układy choreograficzne, charakterystyczne dla poszczególnych form. Niektóre z form, tj. LOW IMPACT, Funky poprzez umiarkowaną intensywność doskonale wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. W zajęciach bardzo duże znaczenie ma zastosowana muzyka, umiejętności instruktora i jego odpowiednie przygotowanie metodyczne do przeprowadzanych zajęć. Do podgrupy tej zalicza się:

  *HIGH IMPACT AEROBIK (HI IMPACT)
  Jest najbardziej dynamiczną formą ćwiczeń aerobiku, przeznaczoną dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej, może być doskonałym typem ćwiczeń uzupełniających dla wielu dyscyplin sportowych, stanowiąc wsparcie dla treningu specjalistycznego. W zajęciach typu HIGH IMPACT występują elementy biegu, skoków, podskoków, obrotów, podczas których występuje faza lotu. Wysokie tętno 160-180 uderzeń/min, powoduje duży wydatek energetyczny i podnosi poziom wydolności fizycznej. Tempo muzyki stosowane podczas wersji HIGH IMPACT wynosi 144 - 150 bpm.

  *LOW IMPACT AEROBIK (LOW IMPACT)
  Są to proste układy ruchowe o małej intensywności, podczas których występują elementy marszu, wykroków, unoszeń kolan, wymachów nóg i prostych połączeń kroków. W tej grupie ćwiczeń nie stosuje się wyskoków, podskoków i gwałtownych zmian kierunku ruchu. Podczas poszczególnych kroków jedna noga zawsze pozostaje na podłożu. Zastosowanie różnorodności ruchów ramion podczas lekcji LOW IMPACT powoduje zwiększenie intensywności i urozmaicenie zajęć. Tętno podczas zajęć waha się w granicach 125-150 uderzeń na minutę, podnosząc poziom wydolności fizycznej i znacznie wspomagając spalanie tkanki tłuszczowej, szczególnie przy dolnych wartościach tętna. Tempo muzyki stosowane w wersji LOW IMPACT wynosi 126 - 132 bpm.

  *HIGH LOW COMBINATION (HI-LO-COMBO, MIXED IMPACT)
  Jest to kombinacja HIGH IMPACT i LOW IMPACT AEROBIK, pod względem intensywności i doboru ćwiczeń. Obecnie najczęściej stosowana forma zajęć aerobiku w postaci układów kroków zaczerpniętych z dwóch form. O atrakcyjności tej formy zajęć decyduje połączenie poszczególnych kroków tworzących precyzyjne, logiczne układy choreograficzne. Tętno utrzymywane jest na poziomie 150-170 uderzeń na minutę, co wskazuje że są to intensywne zajęcia aerobiku. Tempo muzyki w tej formie aerobiku wynosi 132 - 144 bpm.

  *DANCE AEROBIK (funky aerobik, street dance, city jam, hip hop, latino, salsa, afro)
  Inspiracją dla tych odmian aerobiku jest taniec. Funky czy hip hop czerpie wzorce z amerykańskiego tańca ulicznego a inne np. z rytmów afrykańskich. Choreografia tych zajęć opiera się przede wszystkim na rytmicznych krokach marszowych, tanecznych w których nogi, ramiona i stawy biodrowe poruszają się zgodnie z odpowiednim rytmem muzyki. W zajęciach mogą braç udział osoby początkujące i zaawansowane, co w dużym stopniu ułatwia umiejętność szybkiego uczenia się nowych kroków i połączeń choreograficznych. Twórcze, taneczne zajęcia aerobiku wyzwalają wewnętrzną energię, sprawiają dużo radości a jednocześnie rozwijają określone grupy mięśniowe.
  Tempo muzyki stosowane podczas aerobiku w formie tanecznej wynosi 105 - 135 bpm.


  MUSCLE
  To zajęcia, podczas których wykorzystuje się gumy, ciężarki, ekspandery, hantle i gryfy z obciążeniem. Głównym celem tych zajęć jest poprawa siły mięśniowej, elastyczności i kształtu mięśni. Umiarkowana intensywność zajęć intensywnie wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ważnym czynnikiem w tego rodzaju zajęciach jest dokładny instruktaż dotyczący prawidłowej techniki wykonania ćwiczeń. Do zajęć MUSCLE zaliczamy:

  *ABS, BUTTS & THINGS (ABT)
  Są to zestawy ćwiczeń na mięśnie brzucha, pośladków i obręczy biodrowej. Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, trwającą 10 - 15 minut, w której wykonywane są proste kroki. 30 minut części głównej charakteryzują ćwiczenia siłowe w pozycji niskiej (leżenie) i półniskiej (siad). Taka forma zajęć nie jest zbyt skomplikowana, ale należy zwrócić uwagę na poprawność i technikę wykonania ćwiczeń oraz ustawienie ćwiczącego we właściwej, wyizolowanej pozycji. Jest to forma doskonała dla osób początkujących ale również i dla zaawansowanych. Tempo muzyki stosowane na zajęciach ABS, BUTTS & THINGS powinno wynosić 110 - 130 bpm.

  *TOTAL BODY CONDITION (TBC)
  Ta forma zajęć kształtuje dwie cechy motoryczne: siłę i wytrzymałość. Podczas tych zajęć wykorzystuje się zarówno step jak i specjalne gumowe pasy, ekspandery, ciężarki i hantle. Wykonuje się ćwiczenia bez przyborów w pozycjach: wysokiej, półniskiej i niskiej, działające na wszystkie grupy mięśniowe. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, zajęcia te mają na celu poprawę siły mięśniowej i wytrzymałości organizmu. Tempo muzyki stosowane podczas zajęć Total Body Condition wynosi 110 - 130 bpm.

  *BODY SCULPTING (Bodysculpt, Bodystyling, Body Shape, Bodytoning)
  Głównym celem tych zajęć jest poprawa wytrzymałości organizmu, siły mięśniowej, spowodowanie zmiany kształtu sylwetki oraz zwiększenie elastyczności i jędrności mięśni. Takie zajęcia aerobowe połączony z ćwiczeniami siłowymi pozwala na "pozbycie się" zbędnych kalorii i poprawę metabolizmu dzięki przyrostowi tkanki mięśniowej. Ćwiczenia te nie wymagają dużej koordynacji ruchowej, dlatego są przydatne dla osób początkujących. Tętno w tej formie wynosi 170-180 uderzeń na minutę.

  *MAGIC BAR
  Forma zajęć wprowadzona w Polsce przez Inkę Szymańską, która oparła się na wcześniej istniejących ćwiczeniach ze sztangami - Body Pump. Są przeznaczone dla osób, które z różnych powodów nie chcą ćwiczyć w zwykłej siłowni. MAGIC BAR wykonuje się typowe ćwiczenia siłowe z zastosowaniem sztang o odpowiednim (do danego ćwiczenia i dla danej osoby) ciężarze (od 1 kg do 18 kg). Podczas jednego utworu muzycznego wzmacnia się jedną grupę mięśniową. Trwa to od 4,5 do 6 minut. Przerwy pomiędzy utworami wykorzystywane są na odpoczynek i zmianę ciężaru.

  *FITBALL
  Zajęcia FITBALL, powstały wskutek zapotrzebowania na zajęcia rehabilitacyjne. Używane od 30 lat przynoszą ulgę osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa czy mających schorzenia neurologiczne. Wprowadzenie piłek do istniejących form aerobiku, spowodowało uatrakcyjnienie zajęć, a jak wiemy klienci uczęszczający na zajęcia, wciąż szukają nowości ruchowych. Zajęcia z piłką doskonalą równowagę, stabilizację i koordynacje ruchową. Konieczność utrzymywania równowagi podczas ćwiczeń wpływa na efektywność całych zajęć. Poprzez możliwość balansowania na piłce, przetaczania jej a tym samym przemieszczania ciała, angażuje się wiele grup mięśniowych.


  CARDIO & MUSCLE
  Formy mieszane CARDIO & MUSCLE, to nic innego jak połączenie wcześniej opisanych grup. Podczas tych form aerobiku wykorzystuje się różnego rodzaju przybory i przyrządy, służące do pełniejszego zaangażowania ciała osób ćwiczących. W tej grupie występuje duża różnorodność oferowanych zajęć. Są to między innymi:

  *CIRCUIT
  Zajęcia CIRCUIT zawierają siłowe formy ruchowe na przyrządach lub z przyborami (pasy gumowe i ciężarki), które połączone z tradycyjnymi krokami aerobiku, mają na celu zwiększenie częstości skurczów serca. Stosuje się w formie stacyjnej typowe kroki aerobiku naprzemiennie z ćwiczeniami siłowymi. W zajęciach circuit mogą uczestniczyć osoby początkujące i zaawansowane. Tempo muzyki stosowane podczas tych zajęć powinno wahać się w granicach 120 - 140 bpm.

  *INTERWAŁ AEROBIK
  Zajęcia interwałowe polegają na połączeniu siłowych form ruchowych na przyrządach lub z przyborami (taśmy gumowe i ciężarki) w połączeniu z tradycyjnymi krokami aerobiku, które mają na celu zwiększenie częstości skurczów serca. Zaletą takich ćwiczeń jest równoczesny rozwój siły mięśni i wytrzymałości ogólnej i poprawa sylwetek ćwiczących. Połączenie tych dwóch form - aerobiku i części siłowej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób które nie mają zbyt wiele czasu lub nie chcą uczęszczać oddzielnie na zajęcia aerobiku i ćwiczenia siłowe. Podczas zajęć stosuje się naprzemiennie układy choreograficzne i ćwiczenia siłowe. Każda z tych części trwa 4 minuty. Muzyka do części choreograficznej 138 - 150 bpm, natomiast do części siłowej 120-130 bpm.

  *STEP AEROBIK
  Są to ćwiczenia wykonywane w formie wchodzenia i schodzenia ze stopnia platformy. Specjalna platforma z możliwością regulacji wysokości pozwala rozszerzyć zasób wykonywanych ćwiczeń i zwiększyć intensywność zajęć. Funkcjonalność stepu zauważa się podczas ćwiczeń siłowych (np. wzmacnianie mięśni ramion i brzucha), gibkościowych (szczególnie podczas ćwiczeń rozciągających tylną grupę mięśni nóg) i koordynacyjnych (podczas zastosowania połączeń podstawowych kroków i dodanie ruchów ramion). Tempo muzyki w zajęciach step aerobiku powinno wynosić 120 - 130 bpm. Zajęcia STEP AEROBIKU są doskonałe dla początkujących i mniej sprawnych osób. Dla nich należy zastosować wersję LOW-IMPACT, niższy stopień, umiarkowane tempo muzyki oraz proste układy choreograficzne. Ponadto przy wchodzeniu palce i stopa nie powinny być stawiane na krawędzi stopnia, powinno się unikać obrotów na nodze unoszącej ciężar oraz nie powinno się wchodzić na platformę tyłem.

  *SLIDE
  Jest to forma ćwiczeń, w których wykorzystuje się matę z tworzywa powleczonego powierzchnią o niewielkim współczynniku tarcia. Są to ćwiczenia polegające na przesuwaniu się na boki po powierzchni maty w specjalnym obuwiu lub skarpetkach naciągniętych na buty sportowe. Specjalne ograniczniki znajdujące się na końcach maty uniemożliwiają wypadnięcie poza pole ćwiczeń i zabezpieczają w ten sposób przed utratą równowagi. Kroki i kombinacje ślizgowe wykonywane są jak wszystkie inne formy aerobiku przy udziale ramion i w takt rytmicznej muzyki.

  *KANGOOROBIC
  Jest to forma ćwiczeń ruchowych, w której wykorzystano specjalnie skonstruowane buty. Są one podobne do butów stosowanych do jazdy na rolkach. Kostka jest usztywniona cholewka buta. Pod podeszwą buty mają zamocowany metalowy element w kształcie "resoru", który sprężynuje. Sprężystość "resoru" pozwala na wyższy, niż normalnie wyskok w górę, a jednocześnie amortyzuje odbicie. Podczas uczestnictwa w zajęciach Kangoorobic, ze względu na wprowadzenie specjalistycznego obuwia, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową postawę i poprawność wykonywanych ćwiczeń. Przy prawidłowej postawie ciała takiej samej jak w innych formach aerobiku, dodatkowo należy zwrócić uwagę na ustawienie środka ciężkości w połowie łuku butów kangoo.

  *SPINING
  Spining to jedna z form treningu aerobowego z wykorzystaniem roweru stacjonarnego. który ma na celu dotlenienie organizmu, poprawę krążenia i pracy serca. Zajęcia wykonywane pod kierunkiem instruktora stanowią alternatywę aerobiku. Spinning łączy w sobie podstawowe ruchy wykonywane przez kolarzy z nauczaniem technik motywacyjnych, świadomym oddychaniem i treningiem układu krążenia.

  *BOKS AEROBIK, TAE-ROBICS, TAE BO, BODY COMBAT
  Typowe ćwiczenia aerobiku zostały wzbogacone w tej formie ruchu o elementy głównie kick-boxingu i boksu. Forma ta charakteryzuje się wysoką intensywnością, poprzez wprowadzanie pracy nóg w formie kopnięć oraz łączenie jednoczesnej pracy ramion i nóg. Silne i dynamiczne ruchy charakterystyczne dla tej dyscypliny sportu jaką jest boks, zostały zastosowane w celu urozmaicenia i zintensyfikowania typowych zajęć aerobiku. Ponadto poprzez ćwiczenie BOKS AEROBIKU można zwiększyć siłę mięśniową i kształtować koordynację ruchową i gibkość. Ćwiczenia opierają się na ciosach prostych i sierpowych oraz typowej pracy nóg, charakterystycznych w tej dyscyplinie sportowej. Tempo dla lekcji wprowadzających to 126 - 128 bpm. Przy prostych krokach, łączonych krótkimi sekwencjami muzyka może dochodzić do 135 bpm. Intensywniejsze tempo 128-140 stosuje się przy tworzeniu skomplikowanych choreografii dla wytrenowanych osób.

  *AQUA AEROBIK
  Aerobik w wodzie stał się bardzo popularną formą aktywności ruchowej. Decydującym walorem ćwiczeń w wodzie jest odciążenie ciała i możliwość swobodnych zmian jego ułożenia. Przebywanie i ruch w wodzie korzystnie oddziałują na szereg funkcji organizmu, m.in. na układ oddechowy, krwionośny i mięśnie szkieletowe. Uczestnictwo w zajęciach aerobiku wodnego nie jest forma przeznaczoną jedynie dla osób umiejących pływać. Atrakcyjność zajęć zwiększa się przez wykorzystanie rozmaitych przyborów. Są to rurki z pianki poliuretynowej zwane "makaronami", pasy wypornościowe, piankowe sztangi i ciężarki oraz buty wypornościowe. AQUA AEROBIK jest polecany szczególnie jako forma usprawniania dostępna dla wszystkich: dla osób po operacjach, otyłych, starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Rodzaj zajęć w dużym stopniu zależy od wielkości i głębokości basenu. Zajęcia przeprowadza się przy zastosowaniu muzyki lub bez. Zalecane tempo muzyki to 120 - 140 bpm.
  *CORE BOARD
  Przyrząd składa się z ruchomej platformy umieszczonej na stabilnym a jednocześnie elastycznym stojaku, jako forma podwyższenia przypomina step. Wykonywanie ćwiczeń na takim urządzeniu doskonale kształtuje koordynację ruchową, wyczucie równowagi, koncentrację i refleks. CORE BOARD umożliwia również wykonywanie ćwiczeń siłowych.

  *AERO STEP XL
  Kolejne udoskonalenia końca 2000 roku to wprowadzenie przez niemiecką firmę TOGU, dwóch małych platform o nazwie BIKO (Body Inteligent Concept). Niewielki przyrząd, na którym mieszczą się zaledwie stopy lub dłonie, w pełni angażuje całe ciało. Poprzez swój rozmiar, wymusza u ćwiczących pełną koncentrację, działając tym samym na układ nerwowy i wprowadzając ćwiczącego w pełną harmonię ruchów. Wprowadzanie udoskonaleń wiąże się z wciąż nowymi oczekiwaniami i wyzwaniami z zakresu fitness. Podobnie jak CORE BOARD, przyrząd ten wpływa na doskonalenie koordynacji, równowagi jak także czasu reakcji i refleksu. Ćwiczenia można wykonywać na stojąco, siedząco, leżąc lub opierając się o BIKO.

  *KWANDO AEROBIK
  Trening interwałowy będący połączeniem ćwiczeń siłowych na poszczególne grupy mięśniowe połączony z elementami BOKS AEOBIKU. Bardzo dynamiczna forma, jednocześnie doskonale rozwijająca kondycję fizyczna i siłę mięśniową. Na koniec zajęć kładzie się szczególny nacisk na ćwiczenia gibkościowe.


  COOLING
  To formy wyciszające, uspokajające i odprężające organizm ćwiczących po zajęciach aerobowych. Wprowadzenie ćwiczeń w końcowej części zajęć lub jako samodzielnej formy reguluje napięcie mięśni, likwidując skurcze i poprawiając krążenie krwi w mięśniach, ułatwiając przy tym wypoczynek. Do tej grupy zalicza się:

  *STRETCHING
  Taki trening pomaga nam w uelastycznieniu mięśni, zwiększeniu ruchomości stawów, zmniejszeniu napięcia mięśniowego. W części wstępnej rozciąganie dynamiczne przygotowuje organizm ćwiczącego do dalszej części zajęć. W końcowej części treningu rozciąganie ułatwia wypoczynek, regulując napięcie mięśni, likwidując skurcze i poprawiając krążenie krwi w mięśniach. Oprócz powyższego rozciąganie jest doskonałym ćwiczeniem odprężającym, uspokajającym i ochładzającym cały organizm po wysiłku.

  *CALLANETICS
  (Formą tę można również zaliczyć do grupy zajęć mieszanych. Jednakże intensywność zajęć przemawia za zakwalifikowaniem go do zajęć uspokajających.) Nazwa CALLANETICS wywodzi się od imienia autorki Callan Pinckney, która opracowała zestaw ćwiczeń wyszczuplających oraz gwarantujących dobrą formę psychiczna i fizyczną. Jest to program trzydziestu ćwiczeń wykonywanych w ciągu godziny, które mają na celu poprawienie sylwetki i zwiększenie sprężystości mięśni. Callanetics obejmuje ćwiczenia rozgrzewające, wzmacniające mięśnie brzucha, ćwiczenia wyszczuplające oraz kształtujące obręcz biodrową, pośladki i uda.

  *PILATES
  Program treningowy całego ciała obejmujący niemal 500 ćwiczeń jest próbą połączenia ciała i umysłu. Taka forma likwiduje napięcia wywołane stresem, siedzącym trybem życia, zwiększa energię życiową, siłę i gibkość ciała. Ćwiczenia Piltes wykonuje się ruchem wolnym z zaznaczeniem świadomości wykonywania każdego z nich. Technika ruchu poszczególnych ćwiczeń, aktywizuje szczególnie mięśnie głębokie.

  *YOGA AEROBIK
  Jest to połączenie yogi z ćwiczeniami gibkościowymi, oddechowymi stosowanymi w końcowej części większości zajęć aerobiku. Metoda szczególnie polecana dla osób zestresowanych, niewytrenowanych, które dopiero rozpoczynają uczęszczanie na zajęcia na których to chcą przede wszystkim odpocząć i zrelaksować się. Zajęcia wymagają jednak od uczestników dużej koncentracji i "wsłuchiwania się" w rytm własnego ciała. Nie są to typowe zajęcia yogi, dlatego też z zajęć wschodniej kultury możemy czerpać jedynie naśladowanie ruchów i oddechu. W związku z tym nie należy oczekiwać efektu "łączenia ciała z umysłem".


  źródło sdw.pl

  Dodał: CzArNuLkAaaa
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko