W ustawie o prawach przedsiębiorców dość lakonicznie wszystko jest opisane.
Pokusiłam się swego czasu o rozmowę na ten temat z panią w Urzędzie Skarbowym. Często jest wspominany fakt, tego iż np. sprzedaż prowadząc taką działalność powinna być 'dorywcza' jakkolwiek by to rozumieć, podobnie ma się rzecz co do korepetycji itp.
Natomiast problem robi się przy odszyfrowaniu znaczenia słów "działalność gospodarcza" - jeśli jest to zorganizowane działanie, nastawione na zyski, stale w wykonywaniu to może pojawić się problem.
Zależy na jakiego urzędasa się trafi i jak będzie rozumiał to pojęcie.
Na pewno trzeba prowadzić rejestr sprzedaży, na życzenie wystawiać faktury bez vat czy rachunki.
Sprzedaż żywności rządzi się swoimi prawami - myślę, że warto zasięgnąć opinii zarówno sanepidu jak i skarbówki.
Tutaj info o tego rodzaju działalności znajdujące się w ustawie:
Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. …), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
2. Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
3. Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
5. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.
6. Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.