Dlaczego HIIT jest tak skuteczny przy spalaniu tłuszczu ?
Hormony szaleją
HIIT znacznie zwiększa poziom hormonu wzrostu, katecholaminy i adrenaliny. Są to wszystkie hormony odpowiedzialne za spalanie tłuszczu, wykazano że substancje te zwiększają spalanie tłuszczu zarówno z warstwy podskurnej jak i domięśniowej. Aby zmaksymalizować uwalnianie hormonów należy nie jeść węglowodanów 1-2 godz. przed treningiem, ponieważ insulina z węglowodanów ogranicza uwalnienie hormonu wzrostu. Hormon wzrostu hamuje główny enzym przechowywania tłuszczu w organizmie - Lipazy Lipoproteinowej (LPL).
Bardzo wydajny
HIIT z racji swojej intensywności zajmuje bardzo mało czasu a jest o wiele bardziej efektywny niż tradycyjny trening cardio który zajmuje od 30 do nawet 60 min.
Zwiększenie VO2 max.
Co to jest VO2max. ? Jest to Pułap Tlenowy (maksymalny pobór tlenu). To maksymalna zdolność ciała osoby do pochłaniania, transportu i wykorzystania tlenu podczas bieżących ćwiczeń, co odzwierciedla sprawność fizyczną danej osoby. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej, szczególnie wydolności tlenowej. HIIT w porównaniu do tradycyjnego cardio zwiększa o wiele szybciej VO2max. Jeśli jesteś sportowcem zwiększenie VO2max. jest niezbędne aby organizm mógł trenować dłużej, ponieważ do pracy mięśni niezbędny jest tlen a jego brak w komórkach mięśniowych powoduje powstawanie kwasu mlekowego, dlatego im większy pułap tlenowy posiadamy tym dłużej jesteśmy w stanie trenować.
Twój metabolizm niedostosuje się do HIIT
Poprzez cardio trwające 30min. jesteśmy w stanie spalić ok. 400 kalorii, prawdopodobnie po 2-3 miesiącach uprawiania cardio nasz organizm się przyzwyczai do treningu i zacznie spalać coraz mniej tych kalorii, natomiast HIIT który jest nieprzewidywalny i jest wiele czynników wpływających na jego intensywność organizm nie będzie w stanie się przyzwyczaić do tego treningu dlatego nawet po tych 2-3 miesiącach nadal będziemy mogli skutecznie spalać tkankę tłuszczową tak samo jak i na samym początku korzystania z HIIT.
Aeroby a budowa mięśni
Długotrwałe treningi cardio przyczyniają się do zmian charakterystyki włókien mięśniowych. Porównajmy sylwetke maratończyka a sprintera - wolałbyś byś wyglądać jak długodystansowiec czy sprinter? Wykonując długie mało intensywne sesje aerobowe (czyt. cardio) tracisz najcenniejsze włókna IIA oraz IIB (siłowe, szybkokurczliwe) które zaczynają mieć charakterystykę włókien typu I czyli wolno kurczliwych tym samym zmniejszając swoją siłę, masę i moc mięśniową. Skoro tracisz najlepsze włókna IIA i IIB podatne na hipertrofie (włókna typu I mają niewielki potencjał wzrostu, efektem wykonywania długich sesji "cardio" będzie spadek mocy, masy i siły mięśni.
EPOC (Excess post-exercise Oxygen Consumption)
EPOC czyli zwiększone zużycia tlenu po wysiłku. Zjawisko to polega na zwiększonym poborze tlenu po zakończonym wysiłku. Służy przywróceniu organizmowi homeostazy, zatem pośrednio przyczynia się do ustabilizowania sytuacji hormonalnej, naprawy uszkodzonych komórek, odnowienia zapasów energetycznych oraz do anabolizmu. Ten nadmiar tlenu połączony z dodatkową ilością energii prowadzi do wzrostu spoczynkowej przemiany materii, czyli nawet gapiąc się w sufit licząc barany będziemy spalać dodatkowe kalorie o ile tylko wykonamy dość intensywny trening.
Co ciekawe efekt ten po sesji HIIT może się utrzymywać nawet do 48 godzin zostało to potwierdzone w jednym z amerykańskich eksperymentów w którym poziom EPOC rozpadał się na niższy poziom w czasie. Po 3h rozpada się do 13% a po 16h do 4%. Przeprowadzone specjalnie jeszcze jedno badanie czy efekt ten utrzymuję się dłużej niż 16 godzin. Zrobiono testy w skali 48 godzin. Badanie wykazało że wymierne efekty istniały aż do 38 godzin po wysiłku.
EPOC zachodzi również w treningach o niskiej intensywności ale efekt ten w porównaniu do HIIT nie utrzymuję się tak długo dlatego interwały są bardziej efektywne.
Mitochondria jako piece energetyczne
Trening interwałowy zwiększa liczbę mitochondriów w komórkach mięśniowych, ale czym są mitochondria?
Są to "piece energetyczne", gdzie wolne kwasy tłuszczowe spalane są z wytworzeniem energii potrzebnej do wykonania ćwiczenia. Dynamika procesu utleniania kwasów tłuszczowych w dużej mierze zależy od liczby i wydajności mitochondriów. Już na pewno się domyślacie, jak można zwiększyć liczbę i wydajność mitochondriów? Trenując interwałowo oczywiście!
napisany na podstawie:
http://www.workoutbox.net/?p=434
Edited by StreetArtist, 06 February 2014 - 11:41 AM.