Cześć, w Internecie jest sporo tabel i kalkulatorów do wyliczania twojej PPM i CPM wraz z uwzględnieniem czynnika PAL (aktywności fizycznej) czy NEAT (Aktywność całodobowa bez jednostki treningowej) np: Wzór Harrisa - Benedicta. Warto przede wszystkim abyś umiał przybliżyć jak dla twoich indywidualnych możliwości twój program treningowy jest mocny objętościowo / intensywny i zaznaczyć to w np: właśnie czynniku PAL.
Zapotrzebowanie na białko w zależności od tego jak się żywisz, jak bardzo odchodzisz od wzorców żywienia racjonalnego będzie inne. Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia, od wielu lat miewasz podobną sylwetkę, prowadzisz aktywny również tryb życia, to rola białka przy np: 3-4 umiarkowanych treningach siłowych nie musi przekraczać kolosalnych ilości i warto ją stopniowo zwiększać. Jeżeli jadłeś przypuśćmy 70g białka codziennie, to też nie warto nagle zaczynać od 230g bo ktoś Ci napisze, że wrzuc 2.5g/kg masy ciała. Możesz zacząć tak jak mówię w zależności od tego ile tych treningów, jak ciężkie są ok 1.6 - 2.0g/kg masy ciała.
Gainery dobrej jakości są ciężko dostępne i zwykle to połączenia słabej jakości cukrów i aminokwasów, lub cena jest mocno zawyżona. Zdecydowanie lepiej o odżywkę białkową do której sam możesz zjeść jakieś owoce i dokupić gotowe orzechy, masło orzechowe, pestki słonecznika itp.
Przed i po treningu jeść zbilansowany posiłek. W zależności jaki czas przed treningiem masz posiłek, będzie on inaczej wyglądał. Jeżeli jesz go 3h przed treningiem może zawierać więcej tłuszczy i błonnika, jeżeli 1 -1:30h albo i 45min przed to więcej węglowodanów - To teoria, indywidualnie może wyglądać to też inaczej.
Da się ułożyć bez problemu zestaw żywieniowy naprawdę prosty i skuteczny
Każda forma treningu siłowego jest dobra na budowanie masy, zależy ona od wielu czynników. Odpowiednia progresja treningowa - objętościowo - intensywnościowa, podział na partie mięśniowe, stymulacja, periodyzacja, regeneracja i właśnie dieta.
Pozdrawiam :)