Bardzo ważnym aspektem osoby poważnie podchodzącej do kulturystyki jest dieta. Taka osoba trzyma się swojej diety, przelicza kalorie, liczy ile musi spożywać dziennie białka, ile węglowodanów i ile tłuszczy (biorąc pod wzgląd swoją wagę i cel jaki sobie założył, np. budowę masy), następnie dzieli to przez liczbę posiłków (często dochodzących nawet do 6-8) i stara się sporządzać takie posiłki, by zapewnić większą kaloryczność posiłków i żeby miały pożądaną ilość poszczególnych składników odżywczych. Nie jest to zadanie proste (dlatego sławni kulturyści często wynajmują kucharzy, którzy przygotowują odpowiednie proporcje dań , a dieta i produkty zazwyczaj są bardzo kosztowne. Dieta kulturysty musi być bogata w białka (często pochodzenia zwierzęcego - te są białkami pełnowartościowymi i zawierają całą gamę aminokwasów, których organizm sam nie może wyprodukować), węglowodany (proste - szybko przyswajalne i złożone - wolno przyswajalne), tłuszcze, witaminy i mikroelementy. By dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin, mikroelementów, białka, węglowodanów i tłuszczy (tych pożądanych) kulturyści wspomagają się suplementami które uzupełniają braki żywieniowe. Są one wielką pomocą, przez co dochodzą do gigantycznych rozmiarów. Dieta według niektórych ludzi stanowi 85% sukcesu, pozostałe 15% to trening.
1. Należy jeść od 5 do 7 posiłków dziennie. Dzięki temu przemiana materii ulegnie przyspieszeniu i zwiększy wchłanianie substancji odżywczych prze twój organizm.
2. Gdy mamy cykl na siłę, należy zachować odpowiednie proporcje: Białka 30%, Węglowodany 50%, Tłuszcze 20%.
3. W czasie cyklu na masę proporcje wyglądają następująco: Białka 25%, Węglowodany 60%, Tłuszcze 15%.
4. Cykl na rzeźbę charakteryzuje się takimi proporcjami: Białka 45%, Węglowodany 45%, Tłuszcze 10%
5. Dzienna dawka białka to 2 - 3 gramy na kilogram masy ciała. Organizm nie wchłonie jednorazowo więcej niż 40 gramów białka, dlatego należy rozłożyć spożycie białka na kilka razy w ciągu dnia.
6. Ostatni posiłek przed snem nie powinien zawierać z byt dużo węglowodanów ponieważ większość węglowodanów zostanie zmagazynowana w postaci tłuszczy.
#1
Napisany 08 wrzesień 2008 - 12:33

Doradca KFD
Siemka, sprawdź ofertę specjalną:

Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
Moja pierwsza dieta do oceny (masa)
,
Dieta - pytania
,
Dieta masę do poprawy - 74 kg /184 cm
| Poprawa błedów w ułożeonej przezemnie diecie :)
,
Dieta na masę do oceny
,
Dieta na masę do ułożenia
#2
Napisany 02 grudzień 2008 - 09:25

Troche mylacy tytul Kris sugeruje zmiane na "wskazowki do diety dla kulturystow" bo tak de facto nie ma tu diety, a jedynie "bardzo cenne" wskazowki dla poczatkujacych kulturystow.
0 użytkowników czyta ten temat
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników