Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Defur (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Defur

Skład: Tolterodini tartas
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 1 mg
Wielkość opakowania: 14 tabl. 20 tabl. 28 tabl. 30 tabl. 50 tabl. 56 tabl. 60 tabl. 90 tabl. 100 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Wytwórca: Pharmachemie B.V. Teva Pharmaceutical Works Private Ltd. Company Teva Sante SA Teva UK Ltd.
Kraj wytwórcy (kod kraju): NL, H, F, GB



Działanie
Tolterodyna jest kompetencyjnym, swoistym antagonistą receptora muskarynowego, selektywnie wpływającym in vivo na receptory znajdujące się w gruczole moczowym oraz w gruczołach ślinowych. Profil farmakologiczny jednego z metabolitów tolterodyny (pochodnej 5-hydroksymetylowej) jest zbliżony do związku wyjściowego. U pacjentów z dobrym metabolizmem pochodna ta jest w dużym stopniu odpowiedzialna za działanie terapeutyczne. Efektów leczenia można oczekiwać w ciągu 4 tyg. Tolterodyna jest szybko wchłaniana. Zarówno tolterodyna jak i jej pochodna 5-hydroksymetylowa osiągają maksymalne stężenie w surowicy w czasie 1-3 h po podaniu leku. T0,5 wynosi 2-3 h u pacjentów z dobrym profilem metabolizmu i około 10 h u słabo metabolizujących (pozbawionych CYP2D6). Stan stacjonarny osiągany jest w ciągu 2 dni od rozpoczęcia podawania leku. Absolutna biodostępność tolterodyny wynosi 17% u pacjentów intensywnie metabolizujących oraz 65% u pacjentów słabo metabolizujących (pozbawionych CYP2D6). Tolterodyna jest intensywnie metabolizowana przez wątrobę po podaniu doustnym. Główny szlak metaboliczny jest uzależniony od CYP2D6 i prowadzi do powstawania metabolitu, jakim jest pochodna 5-hydroksymetylowa. Całkowity klirens tolterodyny u osób intensywnie metabolizujących wynosi około 30l/h. U osób słabo metabolizujących zredukowany klirens prowadzi do znacznie większych stężeń tolterodyny w surowicy (około 7-krotnie), jak również obserwuje się nieistotne stężenia pochodnej 5-hydroksymetylowej. U pacjentów z marskością wątroby i ciężkimi zaburzeniami czynności nerek występuje dwukrotnie większa ekspozycja na wolną tolterodynę i jej metabolit.

Wskazania
Leczenie objawowe nietrzymania moczu z nagłym parciem i (lub) częstomoczu i parć naglących jakie mogą występować u osób z zespołem pęcherza nadreaktywnego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tolterodynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Zatrzymanie moczu. Oporna na leczenie jaskra z wąskim kątem przesączania. Miastenia. Ciężka postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Toksyczne rozszerzenie okrężnicy.

Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność stosując tolterodyny u pacjentów z następującymi dolegliwościami: istotne klinicznie zablokowanie odpływu z pęcherza moczowego zagrażające zatrzymaniem moczu, choroby układu pokarmowego przebiegające ze zwężeniem światła (np. zwężenie odźwiernika), zaburzenia czynności nerek, choroby wątroby, neuropatia autonomiczna, przepuklina rozworu przełykowego, spowolniona perystaltyka układu pokarmowego. Należy zachować ostrożność stosując tolterodyny u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia odstępu QT, z uwzględnieniem: wrodzonego lub udokumentowanego nabytego wydłużenia odstępu QT, zaburzeń elektrolitowych (takich jak hipokaliemia, hipomagnezemia i hipokaliemia), bradykardii, istotnych, nabytych wcześniej chorób serca (tj. kardiomiopatia, choroba niedokrwienna serca, arytmia, zastoinowa niewydolność serca), jednoczesnego podawania leków, które powodują wydłużenie odstępu QT, z uwzględnieniem leków z grupy IA (np. chinidyna, prokainamid) oraz leków antyarytmicznych z grupy III (np. amiodaron, sotalol). Należy unikać jednoczesnego podawania silnych inhibitorów CYP3A4. Nie jest wskazane stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży.

Ciąża i laktacja

Nie jest zalecane stosowanie preparatu w ciąży oraz należy unikać stosowania tolterodyny w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: zapalenie oskrzeli, zawroty głowy, senność, parestezje, suchość spojówek, zaburzenia widzenia (w tym zaburzenia akomodacji), zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, palpitacje serca, niestrawność, zaparcia, ból brzucha, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, wymioty, biegunka, suchość skóry, bezmocz, zatrzymanie moczu, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, obrzęk obwodowy, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często: nadwrażliwość, nerwowość, zaburzenia pamięci, tachykardia, niewydolność serca, arytmia, refluks żołądkowo-przełykowy. Rzadko: reakcje anafilaktoidalne, splątanie, dezorientacja, omamy, zaczerwienienie skóry, obrzęk naczynioruchowy.

Interakcje
Jednoczesne stosowanie ogólnych silnych inhibitorów CYP3A4 np.: antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna i klarytromycyna), leków przeciwgrzybiczych (np. ketokonazol i itrakonazol) oraz inhibitorów proteazy, nie jest wskazane, ze względu na podwyższone stężenie tolterodyny w surowicy u osób o wolnym typie metabolizmu przy udziale CYP2D6 i późniejsze ryzyko przedawkowania. Jednoczesne podawanie innych leków o właściwościach antymuskarynowych może powodować nasilenie działań terapeutycznych i działań niepożądanych tolterodyny. Podobnie, działanie lecznicze tego leku może ulec osłabieniu wskutek jednoczesnego podawania agonistów cholinergicznego receptora muskarynowego. Tolterodyna może obniżać skuteczność prokinetyków, takich jak metoklopramid i cyzapryd. Jednoczesne stosowanie fluoksetyny (silnego inhibitora CYP2D6) nie powoduje klinicznie istotnych interakcji. Badania nie wykazały interakcji z warfaryną ani złożonymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (etynyloestradiol/lewonorgestrel). Badanie kliniczne wykazało, że tolterodyna nie jest metabolicznym inhibitorem CYP2D6, 2C19, 3A4 ani 1A2. Nie należy oczekiwać zwiększenia stężenia w osoczu leków metabolizowanych przez te układy izoenzymów podczas ich jednoczesnego podawania z tolterodyną.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 mg 2 razy na dobę. W przypadku wystąpienia uciążliwych działań niepożądanych, dawka może zostać zmniejszona z 2 mg do 1 mg 2 razy na dobę. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (GFR ≤ 30 ml/min): 1 mg 2 razy na dobę. Rezultaty leczenia powinny być poddawane ocenie raz na 2-3 miesiące.

Uwagi
Przed podjęciem leczenia należy rozważyć organiczne przyczyny parcia i częstomoczu. Preparat może upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych, ze względu na możliwe zaburzenia akomodacji i negatywny wpływ na czas reakcji.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):




Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:



0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko