Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czarne jagody mogą zapobiegać rakowi jelita grubego

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
LIL'

LIL'

  BEWARE

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3851 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Bydgoszcz
  • Staż [mies.]: rośnie
  Związek chemiczny zawarty w czarnych jagodach może zapobiegać rakowi jelita grubego - wynika z najnowszych badań amerykańskich, o których informuje serwis internetowy "Eurekalert".
  Badacze z Uniwersytetu Rutgers oraz z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa analizowali przeciwrakowe działanie składnika czarnych jagód - przeciwutleniacza o nazwie pterostilben.

  Doświadczenia prowadzono na 18 szczurach, którym podano rakotwórczy azoksymetan wywołujący raka okrężnicy. Następnie połowie gryzoni zaczęto podawać pokarmy z dodatkiem pterostilbenu.

  Po ośmiu tygodniach szczury, które dostawały substancję z jagód, miały o 57 proc. mniej przednowotworowych zmian w jelitach, w porównaniu z grupą kontrolną na zwykłej diecie.

  Pterostilben hamował dwa procesy związane z ryzykiem rozwoju raka jelit - redukował podziały komórek nabłonka jelitowego oraz blokował aktywność pewnych genów zaangażowanych w procesy zapalne.

  "Obserwacje te sugerują, że jagody powinny stać się ważnym elementem naszej diety" - komentuje prowadzący badania dr Bandaru Reddy. Jak podkreśla, jagody nie wyleczą wprawdzie raka okrężnicy, ale mogą mu zapobiegać w naturalny sposób.

  Jak podejrzewa badacz, pterostilben może przeciwdziałać rakowi jelita grubego, obniżając poziom tłuszczów we krwi, w tym cholesterolu. Tłusta i kaloryczna dieta jest bowiem uważana za czynnik zwiększający ryzyko raka okrężnicy. Natomiast dieta bogata w produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce odgrywa ważną rolę w jego prewencji.

  Pterostilben jest spokrewniony z resveratrolem, polifenolem zawartym w winogronach oraz czerwonym winie i podobnie do niego może korzystnie wpływać na układ krążenia.

  Dr Reddy ma nadzieję, że w przyszłości związek ten znajdzie zastosowanie w profilaktyce raka okrężnicy, na przykład w kombinacji z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należy aspiryna czy ibuprofen.

  Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 233. narodowym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

  onet.pl
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko