Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Curacne 10 mg (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Curacne 10 mg

Skład: Isotretinoinum
Postać farmaceutyczna: kapsułki elastyczne
Dawka: 10 mg
Wielkość opakowania: 30 kaps.
Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Dermatologie
Wytwórca: Catalent France Beinheim SA
Kraj wytwórcy (kod kraju): F


Działanie
Preparat z grupy retynoidów, pochodna witaminy A. Hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość, wpływając na zahamowanie namnażania Propionibacterium acnes. Normalizuje proces keratynizacji w wyniku hamowania proliferacji sebocytów i prawdopodobnie przywraca prawidłowy proces różnicowania komórek. Izotretynoina wywiera także działanie przeciwzapalne. W zmiennym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego; pokarm zwiększa wchłanianie. Z białkami osocza wiąże się w ponad 99,9% (głównie alubiną). Osiąga w naskórku stężenia stanowiące 50% stężenia w surowicy. Jest metabolizowana w wątrobie przy udziale kilku enzymów układu CYP, do czynnych metabolitów. Wydalana jest z moczem i kałem. T0,5 izotretynoiny wynosi średnio 19 h, a jej metabolitu (4-oksoizotretynoiny) - średnio 29 h.

Wskazania
Ciężkie postacie trądziku (m.in. trądzik guzkowy, skupiony lub z ryzykiem powstawania trwałych blizn), oporne na prawidłowo przeprowadzone standardowe leczenie lekami przeciwbakteryjnymi działającymi ogólnie oraz lekami stosowanymi miejscowo.

Przeciwwskazania
Ciąża i okres karmienia piersią, ponadto leku nie należy stosować u kobiet w wieku rozrodczym, mogących zajść w ciążę (o ile nie są spełnione rygorystyczne warunki dotyczące stosowania antykoncepcji). Nadwrażliwość na izotretynoinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, orzeszki ziemne lub olej sojowy. Niewydolność wątroby. Zwiększone stężenie lipidów we krwi. Hiperwitaminoza A. Jednoczesne stosowanie tetracyklin.

Środki ostrożności
U kobiet w wieku rozrodczym, mogących zajść w ciążę, należy podczas leczenia i w ciągu co najmniej 1 miesiąca po jego zakończeniu oraz 1 miesiąca przed jego rozpoczęciem stosować skuteczną antykoncepcję. Przed i w trakcie leczenia oraz po 5 tyg. od jego zakończenia należy przeprowadzić testy ciążowe - leku nie wolno stosować, jeśli wynik testu będzie dodatni. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z depresją w wywiadzie. W początkowym okresie leczenia (7-10 dni) może wystąpić przemijające zaostrzenie objawów trądziku - leczenia nie należy przerywać. Należy unikać ekspozycji na UV, w tym na promieniowanie słoneczne (wskazane stosowanie preparatu z filtrem SPF o wartości co najmniej 15). Podczas leczenia oraz w okresie do 5-6 mies. po jego zakończeniu należy unikać agresywnej, chemicznej dermabrazji oraz leczenia skóry laserem (ryzyko blizn przerostowych, przebarwień i odbarwień). Co najmniej 6 mies. od zakończenia terapii nie należy stosować depilacji z użyciem wosku (ryzyko zerwania naskórka). Należy unikać jednoczesnego stosowania izotretynoiny z miejscowo stosowanymi lekami keratolitycznymi lub preparatami złuszczającymi stosowanymi w leczeniu trądziku (ryzyko nadmiernego podrażnienia skóry). Należy poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia ciężkich reakcji skórnych (np. rumienia wielopostaciowego, zespołu Stevensa-Johnsona, martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka) oraz prowadzić szczegółową obserwację pacjentów w kierunku tych reakcji; w przypadku podejrzenia ciężkiej reakcji skórnej należy przerwać leczenie izotretynoiną. U pacjentów leczonych preparatem mogą wystąpić działania niepożądane ze strony narządu wzroku: suchość oka, zmętnienie rogówki, zapalenie rogówki a także pogorszenie widzenia w ciemnościach, czasami objaw ten może pojawić się nagle; zaleca się konsultację okulistyczną, może być konieczne odstawienie leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby; w przypadku długotrwałego i klinicznie istotnego zwiększenia aktywności aminotransferaz w surowicy należy rozważyć zmniejszenie dawki lub odstawienie leku. U pacjentów z niewydolnością nerek leczenie rozpoczyna się od mniejszej dawki i stopniowo ją zwiększa do maksymalnej tolerowanej. W przypadku wystąpienia niedającej się wyrównać hipertriglicerydemii (stężenie triglicerydów we krwi 800 mg/dl lub 9 mmol/l), objawów zapalenia trzustki, ciężkiej (krwotocznej) biegunki, łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego lub ciężkich reakcji alergicznych leczenie należy przerwać. U pacjentów z cukrzycą, otyłością, nadużywających alkoholu oraz u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu lipidów może być konieczne częstsze kontrolowanie stężenia lipidów i (lub) glukozy we krwi.

Ciąża i laktacja
Stosowanie izotretynoiny jest bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży. Ze względu na silne działanie teratogenne preparat można stosować u kobiet w wieku rozrodczym jedynie w przypadku ciężkiej postaci trądziku opornego na leczenie oraz wyłącznie po upewnieniu się, że pacjentka nie jest w ciąży (ujemny test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia) i pod warunkiem stosowania skutecznej antykoncepcji na 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie oraz przez co najmniej 1 miesiąc po zakończeniu terapii. Testy ciążowe (o czułości co najmniej 25 mj. m./ml) należy przeprowadzać w pierwszych 3 dniach cyklu; wykonuje się je przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie trwania oraz po 5 tyg. od jego zakończenia. Jeżeli podczas leczenia izotretynoiną kobieta zajdzie w ciążę, należy przerwać leczenie, a pacjentkę skierować na konsultację do lekarza z doświadczeniem w dziedzinie teratologii. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Bardzo często: zapalenie czerwieni warg, zapalenie skóry, suchość skóry, miejscowe złuszczanie naskórka, świąd, wysypka rumieniowa, nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia), zapalenie powiek, zapalenie spojówek, suchość oczu, podrażnienie oczu, bóle mięśni i stawów, ból pleców (szczególnie u pacjentów w wieku dojrzewania), niedokrwistość, przyspieszone OB, małopłytkowość, nadpłytkowość, zwiększenie aktywności aminotransferaz, zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi, zmniejszenie stężenia lipoprotein o dużej gęstości. Często: ból głowy, neutropenia, krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie jamy nosowo-gardłowej, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, krwiomocz, białkomocz. Rzadko: depresja, pogłębienie objawów depresji, skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju, łysienie, reakcje nadwrażliwości (skórne reakcje alergiczne, reakcje anafilaktyczne). Bardzo rzadko: zaburzenia zachowania, zaburzenia psychotyczne, myśli samobójcze, próby samobójcze, samobójstwo, łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, drgawki, senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, zaćma, ślepota barw (niedobór widzenia kolorów), nietolerancja soczewek kontaktowych, zmętnienie rogówki, pogorszenie widzenie w ciemności, zapalenie rogówki, tarcza zastoinowa (objaw łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego), światłowstręt, upośledzenie słuchu, zapalenie naczyń (np. zapalenie ziarniniakowe Wegenera, alergiczne zapalenie naczyń), skurcz oskrzeli (szczególnie u pacjentów z astmą), chrypka, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelita krętego, suchość gardła, krwotoki żołądkowo-jelitowe, biegunka krwotoczna, choroba zapalna jelita, nudności, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, zapalenie kłębuszkowe nerek, cukrzyca, hiperurykemia, trądzik piorunujący, zaostrzenie trądziku (nawrót), rumień twarzy, wysypka, zaburzenia włosów, hirsutyzm, dystrofia paznokci, zanokcica, reakcje nadwrażliwości na światło, ziarniniak ropotwórczy, przebarwienia skóry, zwiększona potliwość, zapalenie stawów, wapnica (zwapnienie wiązadeł i ścięgien), przedwczesne zrastanie nasad kości długich, wyrośle kostne (hiperostoza), zmniejszenie gęstości kości, zapalenie ścięgien, limfadenopatia, zakażenia skóry i błon śluzowych bakteriami Gram-dodatnimi, zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej we krwi, nadmierne tworzenie ziarniny, złe samopoczucie. Częstość nieznana: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka.

Interakcje
W skojarzeniu z preparatami zawierającymi witaminę A nasila się ryzyko hiperwitaminozy A (nie stosować łącznie). Podawanie z tetracyklinami może prowadzić do łagodnego wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego (nie stosować łącznie).

Dawkowanie
Doustnie. Leczenie prowadzi się pod kontrolą lekarza mającego doświadczenie w stosowaniu układowo działających retynoidów. Lek podaje się 1-2 razy na dobę, z pokarmem. Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) i młodzież powyżej 12 lat: początkowo 0,5 mg/kg mc./dobę. Dawkę dostosowuje się indywidualnie, dla większości pacjentów wynosi ona 0,5-1 mg/kg mc./dobę. Remisja zależy od dawki całkowitej; dawki skumulowane 120-150 mg/kg mc./dobę nie przynoszą dodatkowych korzyści terapeutycznych. Zazwyczaj leczenie trwa 16-24 tyg. W przypadku wyraźnego nawrotu choroby można rozważyć kolejny cykl leczenia taką samą dawką dobową i skumulowaną, podaną nie wcześniej niż po 8 tyg. od zakończenia poprzedniego cyklu. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek leczenie rozpoczyna się od dawki dobowej 10 mg, którą następnie zwiększa się do 1 mg/kg mc./dobę lub do maksymalnej dawki tolerowanej przez pacjenta. U pacjentów nietolerujących zalecanego dawkowania leczenie kontynuuje się, podając największą tolerowaną dawkę.

Uwagi
Przed leczeniem i po miesiącu od jego rozpoczęcia, a następnie w odstępach 3-miesięcznych należy kontrolować aktywność aminotransferaz oraz stężenie lipidów w surowicy (na czczo). Pacjenci leczeni izotretynoiną nie powinni być dawcami krwi zarówno w trakcie leczenia, jak i przez miesiąc po jego zakończeniu. Ze względu na ryzyko nagłego pojawienia się pogorszenia widzenia w nocy należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych; pacjenci, u których wystąpią objawy takie jak: senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia nie powinni wykonywać tych czynności. Pacjentom należy zalecić stosowanie maści lub kremów nawilżających oraz balsamów do ust w trakcie leczenia izotretynoiną.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko