Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciekawostki Policyjne/ Nasze prawa:

- - - - - policja prawo

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
OlympicWro

OlympicWro

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPip
 • 1703 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 10lat

  *
  POPULARNY

  Wrzucam artykuł, który pisałem jakiś czas temu, może komuś się przyda

  (zdaję sobie sprawę, że teoria nie idzie w parze z praktyką):

   

   

  Myślę, że tematy pomocne w życiu codziennym powinny się cieszyć największą popularnością, a szczególnie te tematy związane z prawami jakie posiadamy My obywatele i o których 99% ludzi nie wie, a szkoda bo można je wykorzystywać i nie padać ofiarami natrętnych funkcjonariuszy publicznych.
  Na początek powiem, że ja osobiście jako człowiek związany z grupami mundurowymi nigdy nie miałem większych problemów z żadną formacją – być może dlatego, że staram się żyć zgodnie z prawem :-)
  Można natrafić na przysłowiowego … który patrzy, żeby każdemu tylko … – a bo jest zły za swą pensję, a bo tak z zasady lubi gnębić, bo wyprali mu mózg na szkółce albo po prostu ma … dzień. Jednak duża część funkcjonariuszy jest naprawdę w porządku i jak My prawa nie będziemy łamać to Oni się przyczepiać nie będą, a jak już to zrobią to warto mieć kilka artykułów i paragrafów w kieszeni, żeby skutecznie umieć się obronić.
  Nigdy też nie utożsamiałem i nie będę utożsamiać się z ludźmi którzy chętnie zabiliby każdego policjanta… Problem tych ludzi jest taki, że robią co innego i mówią co innego, bo na co dzień zgrywają kozaków, a jak ich okradną to pierwsi lecą na komisariat… Policja i inne służby mundurowe są potrzebne i koniec gadania! A to, że część z nich działa jak milicja to już inna piłka. Ja piszę o tej prawdziwej policji, a nie tej komunistycznej, która dobrze żyje w dzisiejszych służbach mundurowych i praktykuje swe działania.
  Być może dlatego, iż ja nie miałem nigdy żadnego problemu z władzą – tak gadam, ale zawsze i wszędzie trzeba spoglądać na każdy współczynnik życia jako jednostka, a nie jako ogół.
  Bo w każdej dziedzinie trafimy na kogoś spoko i na … a jakie jest przeważenie w tym wypadku niech każdy sam sobie oceni.
  Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że głównie policja jest tak nielubiana w Naszym kraju. Np. służba więzienna czy wojsko są darzone szacunkiem, bądź chociaż neutralnością, mało ludzi już z założenia ich nienawidzi. Policja ma bezpośredni kontakt ze społeczeństwem, często zdarza im się ingerować / inwigilować niepotrzebnie w Nasze życie i dlatego dostają lincz!


  1. Przechodzenie przez jezdnie


  Komu spiesząc się w jakieś miejsce nie zdarzyło się przejść na czerwonym świetle, przejść przez tory czy po prostu w miejscu niedozwolonym. Jak postępować gdy zostaniemy wezwani przez Policjanta do siebie? Na pewno nie ma sensu od razu kozakować kodeksami bo może On okazać się swój chłop i da Wam tylko pouczenie, ale gdyby jednak upierał się przy mandacie, zróbcie tak:

  W 90% przypadków gdy przechodzicie na czerwonym świetle idzie zawsze ktoś z Wami, przeważnie jest to cała grupa osób. (a jakbyście faktycznie przechodzili sami to zawsze można trochę pokręcić, że ktoś przechodził chwile przed wami czy przeszedł przez jezdnie obok). Zasada jest bardzo prosta -
  Policja musi w takim wypadku zatrzymać każdą jedną osobę, nie może być tak, że wybierają najsłabsze ogniwo łańcucha i tylko je atakują, to jest niezgodne z prawem! Jeżeli puszczą 10osób, a zatrzymają Was powołajcie się na:
  - Konstytucje i art. 32 który mówi o tym , że każdy wobec prawa jest równy i jeżeli nie zatrzymają wszystkich osób (a wszyscy i tak się już zdążą rozejść, więc tego nie zrobią) to będą łamać Ustawę Zasadniczą RP.
  - praworządność – Wy okazaliście się praworządni i na wezwanie funkcjonariusza zatrzymaliście się wypełniając swój obowiązek, jednak obowiązkiem funkcjonariusza jest zatrzymanie każdego łamiącego prawo.
  - nękanie – art. 190a. – Policja zatrzymując tylko Was do wypisania mandatu zachowuje się w sposób nękający obywatela / oraz art. 24 mówiący o prowokacji - Policja musi działać prewencyjnie, a nie prowokacyjnie i w chwili kiedy zaczaja się na Was za rogiem popełnia sama czyn zabroniony.
  Ust. 1 i 2 art. 19a ustawy o Policji mówi, że prowokacja może mieć następujące cele: po pierwsze sprawdzenie uzyskanych wcześniej, wiarygodnych informacji o przestępstwie, po drugie wykrycie sprawców przestępstwa i po trzecie – uzyskanie dowodów, a ściślej, uzyskanie informacji mogących mieć znaczenie dowodowe w późniejszym procesie. Nie ma informacji o potencjalnym przestępstwie = nie ma prowokacji!
  Nie rozumiem wyroku Sądu w sprawie Sawickiej, ale dla Nas obywateli to dobry wyrok bo możemy się teraz na niego powoływać:
  „Demokratyczne państwo ze swej istoty wyklucza testowanie uczciwości obywateli czy dokonywanie wyrywkowej „na chybił trafił” kontroli tej uczciwości przy użyciu w tym celu tajnych i podstępnych metod. Postępowanie takie jest cechą i praktyką państwa totalitarnego”
  Warto zaznaczyć, że za np. przejście przez torowisko czy przebiegnięcie przez jezdnie grozi 50zł mandatu, za czerwone światło 100zł, a nie jak większość policjantów spróbuje Wam wcisnąć 500zł!
  Zawsze też można powołać się na stan wyższej konieczności – czyli poświęcamy mniejsze dobro na rzecz większego dobra – w tym wypadku np. jeżeli musicie udzielić pomocy komuś z rodziny itp. opcji jest wiele, sama policja korzysta często z tego prawa i je nagina gdy źle się zatrzymają (muszą mieć wtedy włączone światła „koguty”), ktoś ich nagra i potem gadają o wyższej konieczności i niskiej szkodliwości czynu czyli o znikomości społecznej.


  Na koniec tego wątku dodam, że za palenie tytoniu lub spożywanie pokarmów w czasie jazdy przez kierującego przewożącego osobę grozi 100zł mandatu!


  Oraz
  USTAWA z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
  Art. 46. 1. Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy w stężeniu przekraczającym 0,5%.- czyli picie Lecha free który ma do 0,5 jest dozwolone w miejscach publicznych i można trolować policję.
  Kodeks wykroczeń drogowych / taryfikator mandatów 100zł - zabrania się pozostawienia włączonego silnika podczas postoju (powyżej 1 minuty) w obszarze zabudowanym art 60. ust. 2 kodeksu drogowego. Zabrania się w nim kierującemu:
  - oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
  - używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
  - pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym.
  Warte do skorzystania gdy ktoś notorycznie smrodzi pod Waszymi oknami

   


  2. Legitymowanie


  Spisywanie jest to krótkotrwałe ograniczenie swobody dysponowania swoją wolnością
  Nie jest to zatrzymanie w rozumieniu przepisów kpk, art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o Policji
  Nie jest zatrzymaniem krótkotrwałe pozbawienie swobody osoby nie łączące się z rzeczywistym pozbawieniem wolności, polegające nawet na doprowadzeniu osoby do jednostki Policji w celu dokonania czynności wyjaśniającej, np. ustalenia jej tożsamości albo określonej czynności dowodowej.
  Pamiętajcie też, że każdy ma prawo do ujęcia obywatelskiego w przypadku zagrożenia życia i zdrowia własnego bądź też innej osoby, bądź gdy ktoś niszczy mienie publiczne. Wtedy niezwłocznie czyli bez zbędnej zwłoki przekazujemy takiego delikwenta w ręce Policji. (Najlepiej gdybyśmy przy tej czynności korzystali ze środków przymusu bezpośredniego)
  Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW
  z dnia 26 lipca 2005 r.
  w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów:
  Funkcjonariusz legitymując Was musi się Wam przedstawić, podać swój stopień (gdy jest po cywilnemu także okazać legitymacje) oraz musi podać podstawę prawną + przyczynę spisywania
  Legitymowanie jest to czynność wymieniona w art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji.
  Zasadniczo można ją przeprowadzić na każdym, ale warto wiedzieć, że Policja może to zrobić tylko i wyłącznie w wypadkach:
  - identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
  - ustalenia świadków zdarzenia powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
  - wykonania polecenia wydanego przez sąd, prokuratora, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
  - identyfikacji osób wskazanych przez pokrzywdzonych jako sprawców przestępstw lub wykroczeń,
  - poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed organami ścigania albo wymiarem sprawiedliwości.
  Warto jest także korzystając z Artykułu 81. Ustęp 2 pkt. 1 prawa autorskiego – mówiącego, iż można nagrywać funkcjonariusza/osobę publiczną, a reguluje to Artykuł 115 paragraf 13 kodeksu karnego.

   


  3. Przeszukanie czyli w Naszym wypadku kontrola osobista

  - to tak naprawdę sprawdzenie czy dana osoba nie posiada niebezpiecznych przedmiotów.
  Samo przeszukanie jest czynnością procesową i wymaga nakazu sądowego, a więc jeżeli słyszycie na filmach bądź w życiu codziennym informacje o przeszukaniu przez policje „od tak” to jest to niezgodne z prawem.
  Mówi o tym art. 219 § 1 k.p.k. – Policjant w takim wypadku musi wystawić tak zwany protokół przeszukania i jest mu to strasznie nie na rękę, gdyż wtedy musi działać zgodnie z szeregiem procedur tj. powiadomienie Was o prawach – np. odwołaniu się do prokuratury.
  Przeważnie czynności te wiążą się z nagrywaniem itp. utrudnieniami. Wierzcie mi, że gdy tylko poprosicie o taki protokół to Policjant zrezygnuje i odpuści bo wiąże się to z szeregiem druczków prawnych.
  Pamiętajcie o tym, gdy Policjant będzie chciał Wam zrobić przysłowiowe trzepanie po kieszeniach!
  Oczywiście mogą to naginać, mówiąc o tym, iż szukają niebezpiecznych przedmiotów, ale gdy tylko zarzucicie jednym artykułem to będą wiedzieli, że znacie się na prawie i nie warto ryzykować.
  Policjant ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej lub przeglądania zawartości bagażu lub ładunku w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę czynu zabronionego, podjęcia decyzji o zatrzymaniu osoby, a także na rozkaz przełożonego w przypadkach imprez o charakterze masowym – tylko wtedy! Można powołać się także na art. 41 ust.1 Konstytucji RP mówiący o zapewnieniu nietykalności i wolności osobistej.
  Dlatego też przeszukanie wszystkich plecaków przez akcję zwalczania narkomanii przez Policje na terenach szkolnych jest bezprawne! Bo nie ma podstaw popełnienia przestępstwa przez wszystkich! Warte zapamiętania gdy ma się dzieciaki w wieku szkolnym!

  Warto także dodać regulacje prawne sprawdzania bagaży w Naszych autach:
  Sama czynność jest regulowana w kodeksie drogowym art. 128-129
  Ale sytuacja wygląda tak samo, oczywiście policjant ma prawo przeglądnąć bagaż, ale już nie przeszukać – to jest czynnością procesową na którą musi być zgoda prokuratora bądź sędziego.
  Protokół przeszukania to pierwsza rzecz jaką w takim wypadku należy wymagać.
  Reguluje to – ustawa o policji § 15 art. 1 pkt. 5
  dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.
  Przebieg określa:
  – ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień Policji oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach
  Rozdział 5
  Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego
  § 18. 1. Policjant przegląda zawartość bagaży lub sprawdza ładunek znajdujący się w portach, na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, wodnego i powietrznego w obecności posiadacza bagaży lub ładunku albo przedstawiciela przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego.
  3. W przypadku braku możliwości zapewnienia natychmiastowej obecności osób, o których mowa w ust. 1 i 2, policjant może przejrzeć zawartość bagaży lub sprawdzić ładunek bez ich obecności, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że zwłoka może spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, lub gdy istnieje uzasadniona obawa zniszczenia bądź utracenia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub które podlegają zajęciu w postępowaniu karnym.
  § 19. 1. Policjant dokumentuje czynności służbowe, o których mowa w § 16-18, w notatniku służbowym, określając datę, czas, miejsce i przyczynę przeprowadzenia czynności, dane dotyczące osób objętych czynnościami oraz w nich uczestniczących oraz rodzaj i wynik czynności.
  2. Na żądanie osoby poddanej kontroli osobistej albo przedstawiciela właściciela, przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego policjant sporządza protokół przeprowadzonych czynności, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.

  Chciałem jeszcze opisać jak wyjść z sytuacji gdy zostalibyśmy zatrzymani do kontroli i bylibyśmy nietrzeźwi, ale stwierdziłem, że tego nie zrobię bo jestem wielkim przeciwnikiem picia/ćpania i wchodzenia za kółko, dlatego też nie będę publicznie pomagał ludziom, którzy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mojego życia, dla życia mojej Rodziny i życia innych.

  Mam nadzieję, że przy następnym kontakcie z Policją będziecie mądrzejsi o swe prawa
  PS. tak czy siak – postępujcie zgodnie z prawem!
  Pozdrawiam
  A.M.


  • 10

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:




  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  tamek141

  tamek141

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 759 postów
 • Wiek: 24
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:woj.Lubelskie
  • Staż [mies.]: 24

  + dla Ciebie.


  • 0

  #3
  grzegorzq

  grzegorzq

   Super spamer

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12078 postów
  • Płeć:b/d

  Dobra robota! Czyli podcza zatrzymania nie mają prawa trzepać kieszeni, tylko najpierw muszą wystawić protokół, podać podstawe i przyczyne przeszukania? Bez tego nie mogą, tak?


  Edytowany przez grzegorzq, 15 październik 2013 - 22:19 .

  • 0

  #4
  OlympicWro

  OlympicWro

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1703 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 10lat

  dodaję jeszcze to

   

   

  Wzór pisma w celu odmowy przyjęcia mandatu z fotoradaru:

  „Szanowny Panie Komendancie,

  W dniu 22.07.2012 o godz. 19.30, zostało zrobione zdjęcie (rzekomo mojego pojazdu) o Numerze Rej. 12PIGS43 i przesłano dokumentację na mój adres. Jednakże obawiam się, że przesłana dokumentacja jest niestety niekompletna, a co za tym idzie, obawiam się również, że wykazany na zdjęciu z fotoradaru – pomiar prędkości – może niestety nie być prawidłowy, o ile na zdjęciu został faktycznie uwieczniony mój pojazd. Bardzo chciałbym pomóc Panu Komendantowi w ustaleniu sprawcy wykroczenia, ale najpierw proszę o rozwianie wszelkich moich wątpliwości. Jednak – do rzeczy:

  Oświadczam zgodnie z prawdą, iż nie wiem, czy na zdjęciu został uwieczniony mój pojazd, gdyż po polskich drogach porusza się wiele pojazdów podobnych do tych z przesłanego przez Państwa zdjęcia, natomiast tablice rejestracyjne są elementem łatwo wymienialnym i można je bez problemu podrobić i zamontować w innym pojeździe. Moje wątpliwości mogłyby zostać rozwiane w przypadku umożliwienia porównania znaków szczególnych pojazdu jak numer identyfikacyjny pojazdu czy numer silnika z danymi w dowodzie rejestracyjnym mojego pojazdu, tak jak to jest sprawdzane na przeglądach okresowych. Nie wspomnę już o tym, że na zdjęciu nie widać /ani marki ani modelu pojazdu ani rodzaju nadwozia/, a także nie mam możliwości sprawdzenia koloru pojazdu, co budzi moje wątpliwości czy to faktycznie jest mój pojazd. Tutaj jednak poproszę o przesłanie zdjęcia w wyższej rozdzielczości (i jeśli to możliwe w kolorze), co niewątpliwie pozwoli na rozpoznanie pewnych cech szczególnych sfotografowanego pojazdu, natomiast nie ulega wątpliwości, że większość samochodów, wygląda podobnie (szczególnie w perspektywie zdjęcia „od tyłu” / „z przodu”), więc i mój samochód jest podobny do tego pojazdu ze zdjęcia. Dlatego też zwracam się z uprzejmą prośbą o przesłanie fotografii w wysokiej rozdzielczości i w kolorze – rozpoznanie cech szczególnych mojego pojazdu, oraz niewykadrowanej, żeby mieć pewność, że na oryginalnym zdjęciu nie znajduje się inny pojazd, którego ewentualna obecność mogłaby zafałszować pomiar prędkości.

  Poproszę o przesłanie dokumentu uprawniającego Komendę Policji w Pacanowie do użycia fotoradaru marki /nazwa marki fotoradaru/ o numerze /numer fotoradaru/ w dn. 22.07.2012 na /lokalizacja sfotografowanego zdarzenia/ lub podanie odpowiednich aktów prawnych, na mocy których Komenda Policji w Pacanowie dokonała pomiaru prędkości. A także dokumentu zezwalającego funkcjonariuszom Komendy Policji w Pacanowie na prowadzenie pomiarów w lokalizacji umiejscowienia fotoradaru przy użyciu radarowego przyrządu kontroli prędkości, wydaną i podpisaną przez odpowiedzialnego za ten rejon Komendanta Policji na wskazany czas kontroli (Ustawa prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami).

  Poproszę o podanie dokładnego adresu umiejscowienia fotoradaru w dniu 22.07.2012 na /lokalizacja sfotografowanego zdarzenia/.

  Poproszę o przesłanie dokumentacji potwierdzającej, iż zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi od 1 lipca 2011 r. strefa pomiaru prędkości była oznaczona znakiem D-51. a urządzenie fotoradaru było oznaczone kolorem żółtym.

  Poproszę o przesłanie dokumentu legalizacji wtórnej oraz ponownej/kolejnej/okresowej urządzenia użytego w czasie pomiaru.

  Poproszę o przesłanie dokumentacji potwierdzającej brak występowania zakłóceń mechanicznych, elektromagnetycznych i innych mających wpływ na dokonywanie pomiaru przez radarowy przyrząd pomiaru prędkości wydany przez właściwy Państwowy/ Okręgowy Urząd Miar w formie oficjalnego pisma np. świadectwa legalizacji miejsca dokonywania pomiaru lub świadectwa homologacji miejsca dokonywania kontroli. Prośbę swoją motywuję faktem, iż miejsce pomiaru prędkości musi spełniać wymagania wskazane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym.

  Poproszę o przesłanie informacji na temat sytuacji meteorologicznej w dniu 22.07.2012 (ze szczególnym uwzględnieniem godzin /zakres godzinowy przed i po godzinie zdarzenia/), która również ma wpływ na wynik prowadzonego pomiaru tj. temperatury oraz wilgotności względnej powietrza. Szczególnie ważnym czynnikiem jest wilgotność względna powietrza, a z tego co pamiętam to /tu wymienić np. że w miesiącu kiedy nastąpiło zdarzenie/ był dość bogaty w opady atmosferyczne, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wilgotność względna powietrza przekroczyła graniczną wartość 95%, a więc pomiar dokonany w wilgotności powietrza powyżej 95% byłby nieprawidłowy.

  W przesłanej przez Państwa dokumentacji brakuje danych funkcjonariuszy dokonujących kontroli i/lub instalujących urządzenie wraz z osobowym zezwoleniem do wykonywania kontroli wydanym przez KPP (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego Dz. U. z dnia 18 lipca 2008 art. 14), a zgodnie z kodeksem drogowym dokonujący kontroli ma obowiązek okazać te dokumenty samodzielnie lub na żądanie osoby kontrolowanej. Pomijam fakt, że wysłana do mnie korespondencja była podpisana faksem, a nie oryginalnym podpisem funkcjonariusza Policji. Stąd prośba o przesłanie stosownych dokumentów.

  W przesłanej przez Państwa dokumentacji brakuje również informacji o sposobie instalacji fotoradaru oraz jego osłonie w czasie przeprowadzenia pomiaru, czyli rodzaj gruntu, na jakim umiejscowiono fotoradar, kącie, jaki oś fotoradaru tworzyła z osią jezdni w chwili pomiaru. Nieprawidłowe ustawienie kąta powoduje zafałszowany pomiar prędkości, a przez to niezachowanie urzędowego wymogu dokładności pomiaru urządzenia. Nie znając kąta pomiaru urządzenia, nie można ustalić rzeczywistej prędkości mierzonego pojazdu, a urządzenia radarowe mogą pokazywać błędne dane w przypadku niezachowania wymaganego kąta między osią fotoradaru a osią jezdni. Dlatego też proszę o przesłanie stosownych dokumentów.

  Proszę o dokładne informacje – czy w przesłanej przez Państwa dokumentacji prędkość zarejestrowanego pojazdu jest już pomniejszona o błąd pomiarowy, który dla urządzenia /nazwa fotoradaru/ wynosi ± /podać błąd pomiarowy urządzenia/ km/h (dla prędkości poniżej 100 km)?

  Na jakiej podstawie prawnej Komenda Policji w Pacanowie wystawia wezwanie i mandat karny? Proszę o podanie stosownych regulacji prawnych.

  Uprzejmie proszę o przesłanie informacji kto jest właścicielem fotoradaru marki /nazwa fotoradaru/ o numerze /numer fotoradaru/, a także czy Komenda Policji w Pacanowie sama zajmuje się obróbką zdjęć wykonanych przez ww. fotoradar czy zleca to firmom zewnętrznym? Jeżeli tak, to proszę o podanie danych podmiotu.

  Na zakończenie pragnę zwrócić się do Pana Komendanta z prośbą o przesłanie ww. dokumentów (podanych w punktach), dzięki którym będę mógł rozwiać swoje wątpliwości odnośnie przesłanego mi wezwania / mandatu karnego, a także odnośnie pojazdu oraz osoby znajdującej się na zdjęciu z fotoradaru.

  Niekompletna dokumentacja stawia pod znakiem zapytania zasadność wskazania sprawcy wykroczenia, gdyż nie jest do końca jasnym, czy faktycznie doszło do wykroczenia, tj. czy zarejestrowane zdarzenie spełnia warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowy zakres badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych z dn. 9 listopada 2007 r. Proszę o przesłanie ww. dokumentacji w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania niniejszego pisma.

  W przypadku braku przesłania ww. dokumentacji będę mieć podstawy do przypuszczenia, iż Komenda Policji w Pacanowie nie posiada ww. dokumentów a jednocześnie, że doszło po prostu do próby wyłudzenia grzywny (przez Urzędników Administracji Terenowej w celu podreperowania moim kosztem – budżetu Państwa oraz Gminy Pacanów – co stanowi podstawę (i jest moim prawnym obowiązkiem) do złożenia w Prokuraturze doniesienia o popełnieniu przestępstwa z Art. 300 KK.



  Oczekując na Państwa odpowiedź, pozostaję

  Z poważaniem,

  Jan Koza-Kozłowski”


  • 4

  #5
  OlympicWro

  OlympicWro

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1703 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 10lat

  Mówimy o zatrzymaniu wystawionym z nakazu prokuratora?

  Policja ma jedynie prawo sprawdzić czy nie posiadasz niebezpiecznych przedmiotów tzw. trzepania nie mogą robić, muszą mieć nakaz.

  Obadaj sobie wzór protokołu http://www.policja.p...a/5288,dok.html


  • 1

  #6
  Ghano

  Ghano

   KFD Premium

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3914 postów
 • Wiek: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 6

  3. Przeszukanie czyli w Naszym wypadku kontrola osobista

  - to tak naprawdę sprawdzenie czy dana osoba nie posiada niebezpiecznych przedmiotów.
  Samo przeszukanie jest czynnością procesową i wymaga nakazu sądowego, a więc jeżeli słyszycie na filmach bądź w życiu codziennym informacje o przeszukaniu przez policje „od tak” to jest to niezgodne z prawem.
  Mówi o tym art. 219 § 1 k.p.k. – Policjant w takim wypadku musi wystawić tak zwany protokół przeszukania i jest mu to strasznie nie na rękę, gdyż wtedy musi działać zgodnie z szeregiem procedur tj. powiadomienie Was o prawach – np. odwołaniu się do prokuratury.
  Przeważnie czynności te wiążą się z nagrywaniem itp. utrudnieniami. Wierzcie mi, że gdy tylko poprosicie o taki protokół to Policjant zrezygnuje i odpuści bo wiąże się to z szeregiem druczków prawnych.
  Pamiętajcie o tym, gdy Policjant będzie chciał Wam zrobić przysłowiowe trzepanie po kieszeniach!
  Oczywiście mogą to naginać, mówiąc o tym, iż szukają niebezpiecznych przedmiotów, ale gdy tylko zarzucicie jednym artykułem to będą wiedzieli, że znacie się na prawie i nie warto ryzykować.
  Policjant ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej lub przeglądania zawartości bagażu lub ładunku w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę czynu zabronionego, podjęcia decyzji o zatrzymaniu osoby, a także na rozkaz przełożonego w przypadkach imprez o charakterze masowym – tylko wtedy! Można powołać się także na art. 41 ust.1 Konstytucji RP mówiący o zapewnieniu nietykalności i wolności osobistej.
  Dlatego też przeszukanie wszystkich plecaków przez akcję zwalczania narkomanii przez Policje na terenach szkolnych jest bezprawne! Bo nie ma podstaw popełnienia przestępstwa przez wszystkich! Warte zapamiętania gdy ma się dzieciaki w wieku szkolnym!

  Warto także dodać regulacje prawne sprawdzania bagaży w Naszych autach:
  Sama czynność jest regulowana w kodeksie drogowym art. 128-129
  Ale sytuacja wygląda tak samo, oczywiście policjant ma prawo przeglądnąć bagaż, ale już nie przeszukać – to jest czynnością procesową na którą musi być zgoda prokuratora bądź sędziego.
  Protokół przeszukania to pierwsza rzecz jaką w takim wypadku należy wymagać.
  Reguluje to – ustawa o policji § 15 art. 1 pkt. 5
  dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.
   

   

  Niedawno jechaliśmy z kumplami samochodem i zatrzymali nas przypadkiem, nie spodobały im się nasze gęby i przetrzepali cały samochód - pod dywanikami, za siedzeniem, każdą skrytke, bagażnik itd. Później nas, nawet kazali buty ściągnąć i piórniki z plecaka oglądali %)

  Dobrze rozumiem że nie mogli tego zrobić bez nakazu ?


  • 0

  #7
  Verru

  Verru

   #tylkocalvinklein

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7671 postów
 • Wiek: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Floryda, US
  • Staż [mies.]: 3 lata

  Ok, nauczymy sie kilku artykułów i ustaw, on sobie wymyśli jakiś, a my wtedy zrobimy rybke i na tym się skończy. Ale + za chęci z fotoradarem się przyda.

   

  @edit Wg. mnie jak ktoś naprawdę nie siedzi w prawie i nie jest pyskaty to nie powinien rzucać artykułami bo migiem go zagną. Najlepiej dać legitymacje, pokazać kieszenie i iść w długą. Z tym przejściem dla pieszych jest ciekawe.


  Edytowany przez Verru, 15 październik 2013 - 22:42 .

  • 2

  #8
  lMAGO

  lMAGO

   Zbanowany

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 27667 postów
 • Wiek: 100
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Piźdichowo dolne

  Albo się jeszcze uwezmą na "cwaniaka" %)

  najlepiej nie mieć z nimi nic wspólnego


  • 0

  #9
  grzegorzq

  grzegorzq

   Super spamer

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12078 postów
  • Płeć:b/d
  Dzięki.
  To z fotoradarem ostatnio czytałem, dobre, ale czy faktycznie da radę? Znasz kogoś komu się "upiekło" po takim piśmie?
  • 0

  #10
  OlympicWro

  OlympicWro

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1703 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 10lat

  Ghano – napisz skargę i wierz mi, że wcale tak nie jest, iż nic sobie z tego nie robią, procedury muszą zostać wdrożone i wszystko musi być wyjaśnione - sporo moich znajomych było potem przepraszanych przez policjantów i byli proszeni, żeby nie ciągnęli sprawy dalej czyli skrucha bojaźni była %) pamiętam jak jeden ze straży miejskiej powiedział do znajomego, że go zabije i jeszcze byli przy tym świadkowie, to potem jak kolega przeszedł do komendanta to ten strażnik mu herbatę robił i przepraszał %)

   

  Verru – nawet nie musisz się uczyć (aczkolwiek byłoby miło) wystarczy, że sobie wydrukujesz te podstawy. Policja jest niedouczona i tak samo jak są słabi fizycznie tak samo na szkółkach ściemniają i wcale z prawa nie są biegli. Jeżeli sumiennie do tego podejdziesz to wygrasz, zresztą mandatu zawsze możesz nie przyjmować, a do sądu przyjdziesz bardziej przygotowany.

  No i patrz, załóżmy, że chce Ciebie spisać policjant i pytasz się go o podstawę prawną oraz o przyczynę, więc jeżeli nie powie Tobie, że chodzi o art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji (nie wystarczy powiedzieć Ustawa o Policji) ,a przyczyną jest np. - identyfikacja osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia

  to nie masz o czym z nim gadać i mu dziękujesz (cały czas dobrze jest go/ich nagrywać)

  Zawsze możesz postraszyć, że zadzwonisz do KWP i poprosisz o radiowóz od nich.

  Widzieliście odcinki straży biznesowo-miejskiej? Jak Emil walczy z nimi i co? Guzik mu mogą zrobić, a wystarczy naprawdę znać podstawy, bo policja wiele więcej nie umie.

   

  TND – wiesz chodzą przypadki i spałowania takich „kozaków” itp. ale ja piszę o cywilizowanym rozwiązaniu, zgodnym z  prawem, jeżeli my się nie upomnimy o swoje to kto to zrobi? A wierz mi, że jak wyciągniesz kamerę i rzucisz artykułem to 99% z nich będzie powściągliwa i będą podążać wedle procedur. (ale poczekajmy do momentu np. mandatu, bo może dostaniemy tylko pouczenie)

   

  Grzegorz (tak znam kilka osób - w tym policjantów :-) ) jest jeszcze jedna ciekawostka odnośnie policji jeżdżącej w autach nieoznakowanych i rejestrujących wykroczenia na drogach.

  Jak taka ekipa Ciebie zatrzyma i pokaże Ci film z wykroczenia, czyli dowód

  to poproś ich o legalizacje urządzenia pomiarowego, które muszą mieć ze sobą,

  a jeżeli mieliby je (nie będą mieć %) ) to poproś o legalizacje urządzenia zasilającego urządzenie pomiarowe – nie ma, to dziękuję i niech sprawę kierują do sądu – wygrasz to!

   

  Zresztą teraz w tymi fotoradarami jest ostro – Prokuratura Generalna uważa co innego niż MSW i wydali opinie, iż fotoradary stacjonarne straży miejskiej są niezgodne z prawem – sprawa trafiła pod Sąd Najwyższy. – gdybyście taki mandat dostali to go nigdy nie przyjmujcie!

   

  To jest jeszcze dobre –

  vwek.jpg

   

  PS. jeżeli ktokolwiek z Was wyśle te pismo do komendanta i dostanie jakąkolwiek odpowiedź to niech tutaj napisze, a ja pomogę co dalej z tym robić.

   

  PS.2 pomijam też fakt, że policyjne fotoradary niestacjonarne nie mają unijnego atestu i pochodzą głównie z Białorusi i Ukrainy czyli też są niezgodne z prawem %)

   

  PS3. Pomijam też fakt działania samych fotoradarów

  Czyli jeżeli jadą dwa pojazdy naprzeciw siebie i jeden jedzie szybko, a drugi wolno

  to mechanika urządzenia nie wykryję, który z nich popełnił wykroczenie baaa może nawet zsumować wynik i ulokować go dla osoby wolniej jadącej %)


  • 2

  #11
  Wanable

  Wanable

   Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 125 postów
 • Wiek: 27
  • Płeć:Mężczyzna

  czyli jak mnie złapią i będą chcieć przeszukać to mam panów policjantów poprosić o spisanie protokołu tak ?:D


  • 0

  #12
  OlympicWro

  OlympicWro

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1703 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 10lat

  tak - 

  ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 lutego 2005 r

   § 19. 2. 


  • 1

  #13
  freekPL

  freekPL

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 291 postów
 • Wiek: 27
  • Płeć:Mężczyzna

  Panowie,jak to jest z mandatami z fotoradarów od ITD.Można sie jakoś wymigać?


  • 0

  #14
  OlympicWro

  OlympicWro

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1703 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Kraków
  • Staż [mies.]: 10lat

  Jeżeli dostałeś mandat z ITD. to nie przyjmuj go.

  Prawo o ruchu drogowym art. 67 ust. 4 oraz w kw art. 96. Ust 3 mówią o tym, że musisz wskazać kierowcę, ale jeżeli nie przysłano Tobie zdjęcia i nie wiesz kto kierował pojazdem to nie możesz tego uczynić

  Nie możesz być ukarany za to, że nie wiesz kto jechał pojazdem.

  GITD nie może wtedy ukarać nikogo.

   

  Dodatkowo trzeba powiedzieć, że ponad 80% fotoradarów ITD jest nielegalne bo nie ma nowej legalizacji…

  Możesz zawsze też napisać, że autem kierował twój kolega z Białorusi, a dokładniej z Mińska - Andrij Mykołajowicz albo nie wypełniaj nic i wtedy procedura zostanie zawieszona


  • 2

  #15
  -MINI-

  -MINI-

   Mały Głód :)

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21033 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:małopolska

  Dobra robota! Czyli podcza zatrzymania nie mają prawa trzepać kieszeni, tylko najpierw muszą wystawić protokół, podać podstawe i przyczyne przeszukania? Bez tego nie mogą, tak?

   

   

  bzdura. maja prawo przy zwykłym legitymowaniu prewencyjnym, zauwaz ze przeważnie nie jest to kontrola osobista a tylko poproszenie zebys wyjąl wszystko ze spodni, bluzy. Jesli juz jakis policjant pcha łapy by sam sprawdzic czy nie masz przy sobie przedmiotów pochodzacych z przestepstwa - kazdy, powtarzam kazdy wystawi Ci kwit z kontroli jesli tylko bedziesz chciał. Od Ciebie zalezy czy chcesz nadrobic 15 minut i dostać papier, który mowi ze nic przy sobie nie miałes i jestes czysty czy taki papier Ci jest zbędny. Papier z KONTROLI OSOBISTEJ wystawia sie na żądanie kontrolowanego ;)


  • 1

  #16
  -MINI-

  -MINI-

   Mały Głód :)

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21033 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:małopolska

  Jeżeli dostałeś mandat z ITD. to nie przyjmuj go.

  Prawo o ruchu drogowym art. 67 ust. 4 oraz w kw art. 96. Ust 3 mówią o tym, że musisz wskazać kierowcę, ale jeżeli nie przysłano Tobie zdjęcia i nie wiesz kto kierował pojazdem to nie możesz tego uczynić

  Nie możesz być ukarany za to, że nie wiesz kto jechał pojazdem.

  GITD nie może wtedy ukarać nikogo.

   

  Dodatkowo trzeba powiedzieć, że ponad 80% fotoradarów ITD jest nielegalne bo nie ma nowej legalizacji…

  Możesz zawsze też napisać, że autem kierował twój kolega z Białorusi, a dokładniej z Mińska - Andrij Mykołajowicz albo nie wypełniaj nic i wtedy procedura zostanie zawieszona

   

  Jeżeli dostałeś mandat z ITD. to nie przyjmuj go.

  Prawo o ruchu drogowym art. 67 ust. 4 oraz w kw art. 96. Ust 3 mówią o tym, że musisz wskazać kierowcę, ale jeżeli nie przysłano Tobie zdjęcia i nie wiesz kto kierował pojazdem to nie możesz tego uczynić

  Nie możesz być ukarany za to, że nie wiesz kto jechał pojazdem.

  GITD nie może wtedy ukarać nikogo.

   

  Dodatkowo trzeba powiedzieć, że ponad 80% fotoradarów ITD jest nielegalne bo nie ma nowej legalizacji…

  Możesz zawsze też napisać, że autem kierował twój kolega z Białorusi, a dokładniej z Mińska - Andrij Mykołajowicz albo nie wypełniaj nic i wtedy procedura zostanie zawieszona

   

   

  jasne. ITD przesle papier na komisariat poddany terytorialnie no i co. Beda Cie musieli przesłuchać - no ok. Uprzedza o 233kk i 234kk o zeznaniach niezgodnych z prawdą a Ty bedziesz kłamał jak z nut w zeznaniu. No i ?

  ad1. uda Ci sie i bedziesz dumny, ze mogłes wykiwać system

  ad2. dojdą do tego, że zeznania były niezgodne z prawdą i bedziesz miał zarzut i wpis do niekaralnosci ;) i juz do konca zycia na kazdej najmniejszej sprawie sądowej tudziez nawet na przesłuchaniu jako swiadek bedziesz miał wpis: karany za fałszywe zeznania :)

   

  Brawo dla tych wyżej za dawanie świetnych rad  :loler:


  • 0

  #17
  -MINI-

  -MINI-

   Mały Głód :)

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21033 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:małopolska

  Niedawno jechaliśmy z kumplami samochodem i zatrzymali nas przypadkiem, nie spodobały im się nasze gęby i przetrzepali cały samochód - pod dywanikami, za siedzeniem, każdą skrytke, bagażnik itd. Później nas, nawet kazali buty ściągnąć i piórniki z plecaka oglądali %)

  Dobrze rozumiem że nie mogli tego zrobić bez nakazu ?

   

  mogli. Potem jak chcesz to robia protokół z kontroli osobistej i kontroli bagaznika i kazdy taki protokól uzyskuje uprawomocnienie przez prokuratora jesli chcesz i kolejny papierek przychodzi Ci do domu - ze prokurator zatwierdził czynnosc w postaci tej i tej.


  • 2

  #18
  grzegorzq

  grzegorzq

   Super spamer

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12078 postów
  • Płeć:b/d
  Już sam nie rozumhem, każdy co innego pisze %) . Więc w końcu mogą przeszukać "ot tak", bo im się nie podobam, czy muszą podać powód, podstawe i najpierw protokół spisać, żeby trzepać kieszenie?
  • 0

  #19
  -MINI-

  -MINI-

   Mały Głód :)

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21033 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:małopolska

  Już sam nie rozumhem, każdy co innego pisze %) . Więc w końcu mogą przeszukać "ot tak", bo im się nie podobam, czy muszą podać powód, podstawe i najpierw protokół spisać, żeby trzepać kieszenie?

   

  1. Moga Cie poprosic o wyciagniecie wszystkiego z kieszeni - jesli zrobisz to bo nie masz nic do ukrycia to sprawdzenie a nie kontrola ( to nie czynnosc procesowa i nie ma z tego papieru) - maja takie prawo ( prewencyjnie, by sprawdzic czy  nie masz czegos czego nie powinienes miec) - i masz swiety spokoj

  2. jesli masz głęboko to ze Cie poprosza, moga sami przeszukac. Wtedy to juz KONTROLA OSOBISTA a kazdy przeszukany moze zażądac od policji PROTOKOLU KONTROLI, ktora robiona jest na ,, legitymacje" i kazda, jesli przeszukany chce zatwierdzana przez Prokuraturę. Protokól spisuja pozniej ( mniej wiecej tyle w nim jest ze nie ujawniono przedmiotów pochadzacych z przestepstwa lub sluzacych do jego popelnienia)


  • 2

  #20
  apostol91

  apostol91

   KFD Silver

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1130 postów
 • Wiek: 28
  • Płeć:Mężczyzna

  Olympic, Ty rozumiesz co ty piszesz? Skąd czerpiesz tak bezsensowną wiedzę, która mija się całkowicie z prawdą?

  Kto Ci powiedział, że Policja nie może dokonać sprawdzenia pod kątem ujawnienia przedmiotów zabronionych, pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia mogących służyć do czynów prawnie zabronionych. Jeśli jest podstawa do dokonania kontroli osobistej podkreślam KONTROLI OSOBiSTEJ Policja może dokonać takowej, nie jest to żadne przeszukanie! Natomiast tak jak mówi MINI jeśli obywatel chce sporządzenia Protokołu KONTROLI OSOBISTEJ, każdy funkcjonariusz wypisze go tylko, że stracicie na tym dodatkowe parę minut.

  Natomiast czy ktoś komuś wkładał łapy do kieszeni? Nie, ze względów osobistych się tego nie robi po prostu, klient proszony jest o wyjęcie wszystkich przedmiotów z kieszeni..

   

  Ciekawie się tutaj robi, śmieszne artykuły powstają, a wszyscy się jarają...ileż w tym jest prawdy no ilee..

  Chodź nie powiem ładnie z twojej strony, że wypisałeś parę artykułów.


  • 0




  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko