Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cholesterol

- - - - - cholesterol

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
seth®

seth®

  House M.D.

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5365 postów
 • Wiek: 8
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:London
  • Staż [mies.]: brak
  Cholesterol to związek tłuszczowy,który spełnia ważną i pożyteczną rolę.Bez niego nie byłaby możliwość produkcji wielu hormonów,bierze tez udział w trawieniu tłuszczów.Jest też składnikiem błon komórkowych,dzięki niemu nasz organizm syntezuje wit.D.
  Dlaczego więc uważamy go za szkodliwy,biorąc pod uwagę że nasz organizm sam produkuje niema 2/3 cholesterolu?
  Dzieje się tak po poza cholesterolem produkowanym przez organizm we krwi krąży dodatkowo ten dostarczany wraz z pożywieniem.Jego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego:tłuste mięso,sery,mleko,masło,smalec itd.Część cząstek cholesterolu łączy się z białkami,tworząc tzw.złą frakcję(LDL),która odkłada się na ścianach tętnic i sprzyja chorobie wieńcowej.Przeciwdziała temu tzw.dobra frakcja cholesterolu(LDL)produkowana przez nasz organizm.Zbiera on nadmiar tłuszczu z tętnic i transportuje do wątroby,gdzie zostaje „zutylizowany”.Dlatego tez tak ważne dla zdrowia jest utrzymanie właściwych proporcji obu frakcji.
  Nadmiar złego cholesterolu dotyczy głównie osób z nadwagą, ale szczupłą sylwetka nie gwarantuje, ze jego poziom jest w normie.Należy regularnie -co 2-3 lata kontrolować poziom cholesterolu.Jeśli ilość cholesterolu całkowitego(LDL+HDL) tylko nieznacznie odbiega od normy(poniżej 190 mg/dl),zazwyczaj można sobie poradzić bez sięgania po leki.
  Jeśli masz podwyższony poziom cholesterolu należy zadbać o odpowiednią dietę i zmienić dotychczasowy styl życia ;).
  Wybieraj dobre tłuszcze(oliwa,oleje roślinne)-zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują poziom cholesterolu we krwi-obniżają ilość złego i całkowitego cholesterolu we krwi.Wpisz do swojej diety tłuste ryby morskie(makrela,łosoś,śledź).Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3,które redukują ilość HDL i całkowitego a podwyższają poziom LDL.
  Jadaj produkty bogate w błonnik,który zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego,ponieważ go wchłania, a to ogranicza przenikanie tej substancji z jelit do krwioobiegu.
  Ruszaj się-ponieważ wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na poziom cholesterolu,zmniejszając całkowity a zwiększając dobry.
  Rzuć palenie-nikotyna obniża ilość dobrego cholesterolu.
  Unikaj silnego stresu, ponieważ przewlekły stres podnosi poziom złego cholesterolu.
  Zadbaj o prawidłowa wagę-bo nadmiar zwykle jet równoważny z nadmiarem tłuszczu,żadziej świetnie rozbudowanym mięśniom.Większa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie powoduje nie tylko podwyższenie złego cholesterolu ale także całkowitego.
  I na koniec alkohol-tylko z umiarem i najlepiej ten niskoprocentowy-czerwone wino lub piwo,które zawierają w sobie witaminy i flawonidy.Uważa się,że niewielkie ilość słabego alkoholu powodują wzrost stężenia dobrego cholesterolu.Dziennie jednak nie wolno wypijać więcej niż kieliszek wina lub szklankę piwa.
  Jeśli mimo to poziom cholesterolu się nie zmniejszy, trzeba próbować go obniżyć za pomocą leków.
  Obecnie zaleca się zażywanie statyn-leku uznawanego za jedno z większych osiągnięć kardiologii.
  Hamują one syntezę cholesterolu.Kuracj trwa przynajmniej kilka miesięcy,nie można jej przerwać ani na własną rękę zmieniać dawek leku.Konieczne jest też reguralne wykonywanie zalecanych przez lekarza badań bo statyny mogą szkodzić wątrobie.


  Cholesterol całkowity-korzystna i bezpieczna dla zdrowia ilość.Nie powinna przekraczać 190 mg/dl.Gdy przekracza 250 mg/dl konieczna będzie kuracja lekami.
  Frakcja HDL(„dobrego”)cholesterolu powinna wynosić nie mniej niż 40 mg/dl.
  Frakcja LDL(„złego”)cholesterolu nie powinna wynosić więcej niż 100-110 mg/dl.

  źródła: internet, konsultacja z własnym lekarzem.
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko