Skocz do zawartości

Zdjęcie

By antybiotyk nie szkodził

- - - - - antybiotyk szkodzil

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
nuttka

nuttka

    Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 184 postów
BY ANTYBIOTYK NIE SZKODZIŁ

Antybiotyk nie działa wyłącznie na drobnoustroje, które wywołały infekcję, ale niszczy inne mikroorganizmy, również te spełniające pożyteczną rolę.

W naszym przewodzie pokarmowym żyje ponad 400 typów bakterii. Część reguluje czynność błony śluzowej, inne hamują rozmnażanie obcych, „złych” drobnoustrojów. Skutkiem ubocznym kuracji antybiotykowej może być wyniszczenie przyjaznych nam szczepów bakterii, co powoduje nieżyt jelit, biegunkę czy powstanie owrzodzeń w jamie ustnej. U kobiet antybiotyki mogą zakłócić równowagę bakteryjną w pochwie i prowadzić do grzybicy. By temu przeciwdziałać, warto stosować substancje zwane probiotykami. Zawierają one żywe mikroorganizmy poprawiające równowagę mikroflory jelitowej. Znajdują się zarówno w produktach mlecznych (np. jogurty probiotyczne, maślanki, kefiry), jak również w postaci preparatów leczniczych, odbudowujących fizjologiczną florę bakteryjną dostępnych w aptekach bez recepty, takich jak: Trilac, Beneflora, Lacidofil, Lakcid, Nutrilac, Nutriplant czy stosowany dopochwowo Lactovaginal. Oprócz nich polecane są produkty zawierające prebiotyki, czyli substancje przyspieszające rozwój dobroczynnych bakterii. Znajdują się one m.in. w płatkach kukurydzianych, kaszach, chlebie, cebuli, czosnku, grochu czy bananach. Trzecią grupą substancji stosowanych w zapobieganiu powikłaniom po leczeniu antybiotykiem są leki hamujące wzrost szkodliwych mikroorganizmów. Najpopularniejsze z nich to Nystatyna i Ketokonazol.

Uwaga!
W pierwszych dniach przyjmowania antybiotyku, gdy zaburzenie mikroflory przewodu pokarmowego jest najsilniejsze, osłabieniu może ulec działanie niektórych leków, w tym także pigułek antykoncepcyjnych.


Gdy potrzebny jest antybiotyk:
• O rozpoczęciu leczenia antybiotykiem może zdecydować wyłącznie lekarz. Nigdy nie bierz na własną rękę resztek antybiotyków pozostałych po poprzednich kuracjach.
• Leczenie antybiotykiem powinno być poprzedzone analizami mikrobiologicznymi (posiew), mającymi ustalić, na jakie antybiotyki wrażliwe są bakterie – sprawcy choroby. Lekarze często rezygnują z tych analiz, opierając się na doświadczeniu i wiedzy o najbardziej prawdopodobnych sprawcach danej dolegliwości. Jeśli jednak antybiotyk nie przynosi widocznych efektów, może to oznaczać, że mamy do czynienia z bakteriami, które są na niego odporne. Nalegaj, by lekarz zlecił badania mikrobiologiczne.
• Antybiotyk zwalcza tylko bakterie. Nie pomoże w leczeniu infekcji wirusowej, a tylko osłabi organizm.
• Zawsze zastosuj całą zleconą przez lekarza dawkę. Nawet, gdy dolegliwości ustąpiły w trakcie leczenia. Przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby i ułatwia bakteriom nabywanie odporności na leki.
• Zwróć uwagę, czy przepisanego ci antybiotyku nie trzeba przechowywać w lodówce.
• Resztek antybiotyków nie wyrzucaj do śmieci, tylko do pojemników na zbędne leki umieszczanych w aptekach.

Źródło:
- Encyklopedia Zdrowia Gazety Wyborczej
- Leksykon Leków
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
Igła iniekcyjna , Mieszanie technik , Problem z podciąganiem , Bieganie , Masa: łączone sąsiednie partie mięśni | opis treningu z łączonymi sąsiednimi partiami mięśni0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko