Skocz do zawartości

Zdjęcie

BV INFO

- - - - -

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
Kamil-Nowakowski

Kamil-Nowakowski

  HI TEC NUTRITION

 • Partner KFD
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 11988 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo

  BV INFO

  Wartość biologiczna jetzt wyznacznikiem, z jaką wydajnością białko z jedzenia teoretycznie może być zmienione w białko ciała np. włókna mięśniowe, wyznacznikiem wysokości biologicznej wartości jest profil aminokwasów i w tym w szczególności zawartość aminokwasów esencjalnych ( EAAs ). Mówi się im większe podobieństwo profilu aminokwasowego jedzenia do profilu aminokwasowego ludzkiego tym wyższa biologiczna wartość.

  Jako wartość referencyjną przybrano dowolnie jajko, któremu nadano BV 100. Nie oznacza to że nie ma większego BV od jajka, lub że profil aminokwasowy jajka jest 100% identyczny do profilu aminokwasowego człowieka.

  Wartość referencyjna jajka, służy jako odnośnik porównania białka odnosząc się do profilu aminokwasowego. Białko z BV powyżej 100 jest biliżej białka ludzkiego od jajka, białko poniżej 100 jest mniej przyblizone do białka ludzkiego od jajak.
  Białka zwieżęce mają większe BV od roślinnego, jednak mieszanka białka roślinnego i zwiezęcego pozwala na bardzo wysokie BV.


  BV przygłady:

  żywność BV
  WPC 104 – 110
  jajko 100
  ziemniaki 98
  tunczyk 92
  wołowina 92
  Mleko krowy 88
  wieprzowina 85
  soja 86-88
  ryż 81
  kazeina 77
  fasola 72
  kukurydza 72
  pszenica 59

  Kombinacje do podwyższenia BV

  Każde źródło białka ma swój profil aminokwasowy, brakuje jakiś aminokwas, wtedy wyznacza się BV 0 przykład, żelatyna lub kolagen.
  różne białka mają swoje mocne strony, zawartością wysokiej ilości poszczególnych aminokwasów lub słabe niskiej zawartości, poprzez sprytną kombinację z różnymi białkami można wyeliminować słabe strony ( nawet białek z 0 BV ) i zwiększyć BV białka, to jest właśnie wyznacznikiem wielu odżywek białkowych, aby poprzez odpowiednią kombinację i proporcję stworzyć jak najbardziej efektywną odżywkę.

  Przykłady:

   jajko (36 Prozent) + ziemniaki (64 Prozent): 136
   mleko (75 Prozent) + mąka pszenna (25 Prozent): 125
   jajko (60 Prozent) + soja (40 Prozent): 122
   jajko (68 Prozent) + mąka pszenna (32 Prozent): 122
   wołowina (77 Prozent ) + ziemniaki (23 Prozent): 114
   fasola (52 Prozent) + kukurydza (48 Prozent): 101

  pamiętajcie jednak aby nie sugerować się zbytnio BV a profilem aminokwasów, w tym zawartości EEA a szczególnie BCAA, im więcej BCAA tym lepiej dla waszego wzrostu masy mięśniowej.


  • 3

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko