Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa własnej siłowni od podstaw - czyli metaloplastyka

* * * * * 5 głosów wlasna silownia

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
AdamKoX

AdamKoX

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=

  *
  POPULARNY

  Metaloplastyka czyli budowa siłki od podstaw

  Jak wiadomo nie od dziś jest bardzo dużo osób pragnących ćwiczyć kulturystykę amatorsko, którzy pragną wyglądać jak Arnold. Niestety nie wszyscy mają możliwość ćwiczenia na profesjonalnych siłowniach chociaż by ze względu na trudny i daleki dojazd bądź też z kwestii finansowych jak i też z własnego strachu i wstydu pójścia do takiej siłki. Jedyną możliwością w takiej sytuacji zostaje nam poddasze, garaż, piwnica lub szopka do zagospodarowania.

  Mamy wiele przykładów świetnych i dobrze zrobionych siłowni własnymi rękoma na tym forum. Niestety Nie nikt nie pisze jak jest ciężko, jakich narzędzi nam potrzeba i gdzie się udać lub do kogo by zrobić taka siłownię.

  Postaram się opisać wam potrzebne narzędzia oraz stal, napisze z kont wziąć jaką oraz do kogo sie udać z pewnymi potrzebami.


  Zacznę od narzędzi:

  -SPAWARKA-
  Załączony plik  DSC00947.JPG   39,29K   529 pobrań
  Jest to moja mała spawareczka firmy EINHELL. Moja spawarka to Transformator spawalniczy, który przetwarza prąd z sieci w prąd zmienny o natężeniu odpowiednim do spawania. Posiada ona zakres regulacji prądu od 40 do 150 Amper pozwalając mi na spawanie elektrodami 1,6mm, 2,0mm, oraz 2,5mm co zupełnie mi wystarcza. By dobrze pospawać materiał nie wystarczy tylko umiejętność kładzenia spoiny ale także trzeba wiedzieć kiedy ukosować materiał, oraz jakie przerwy robić między dwiema częściami.

  -Szlifierka kątowa-
  Załączony plik  DSC00955.JPG   33,23K   255 pobrań
  To przenośna maszyna elektryczna działająca z dużą prędkością od 6000 do 10000 obrotów na minutę. Stosuje sie w niej krążki ścierne(tarcze), które zużywają się w miarę cięcia lub szlifowania. Bardzo ważna jest ochrona oczu ponieważ podczas cięcia bądź szlifowania maszyna ta robi bardzo wiele iskier oraz różnych latających odłamków, jest bardzo nie bezpieczna. Szlifierką można ciąć stal oraz ją szlifować.

  -Szlifierka Stołowa-
  Załączony plik  DSC00961.JPG   27,14K   215 pobrań
  Jest to maszyna elektryczna zamontowana na stałe na stole stojaku czy też przytwierdzona specjalnym stelażem do ściany. Posiada z dwóch swoich stron krążki ścierne, kamienie. Szlifierka taka zazwyczaj służy mi do oszlifowywania różnych małych elementów, do ostrzenia noża wierteł, a nawet do szlifowana drzewa. Można do niej montować różne kamienia, do ostrzenia do zdzierania oraz do wielu innych rzeczy.


  -Wiertarka ręczna-
  Załączony plik  429796055.jpg   61,22K   181 pobrań
  Jest to najpopularniejsze narzędzie użytku domowego. Narzędzie ręczne wyposażone w silnik elektryczny wprawiające w ciągły ruch obrotowy nasadkę do wierteł. Nasadka służy do mocowania i unieruchomienia wiertła lub korony. musi je utrzymać centralnie silne mocowanie, by nie ulegało odchyleniom podczas wiercenia.
  Wiertarka jet bardzo przydatna do wiercenia otworów w metalu jak i w drzewie służącym jako oparcie, można założyć tarcz na którą mocujemy papier ścierny oraz wiele różnych przydatnych akcesoriów.


  -Kompresor Powietrzny (SPRĘŻARKA)-
  Załączony plik  DSC00958.JPG   37,2K   207 pobrań
  Jest to urządzenie sprężające powietrze w zbiorniku o pojemność 24l do 8 atmosfer. Sprężarka jest przydatna do malowania gotowych elementów pistoletem natryskowym także służy mi do przedmuchiwania, podłączam do niej także klucz, szlifierkę, nożyce, wiertarkę oraz wiele innych narzędzi pneumatycznych.

  -Imadło stołowe-
  Załączony plik  DSC00960.JPG   32,51K   156 pobrań
  To Narzędzie jest zrobione z żeliwa bądź stali kutej. Moje imadło jest również obracane dzięki czemu mogę dokładniej dopracować mocowany w nim element. Przy jego użyciu można stabilnie montować przedmioty poddawane np: obróbce szlifierskiej, cięci, spawaniu wyginaniu, doginaniu, rozklepywaniu. Ja najczęściej używam imadła do dokładnego wiercenia otworów, spawania drobnych rzeczy bądź różnych części oraz do ciecia zarówno szlifierka elektryczną jak i piłką ręczną.

  -Wyrzynarka-
  Załączony plik  DSC00943.JPG   41,81K   165 pobrań
  Jest to narzędzie elektryczne zezwalające nam na wykonywanie cięć prostych i zakrzywionych. Szybkość brzeszczotu można regulować za pomocą suwaka oraz kat podbierania. Ja zawsze wycinam oparcia i różne części drewniane na siłownie które potem obijam.

  -Zszywacz-
  Załączony plik  DSC00941.JPG   26,93K   126 pobrań
  Zszywacz jest to urządzenie zezwalające wbić zszywkę w grubą deskę bądź twardą wiórówkę czy dyktę. Używam go obijania o różnych drewnianych elementów, przytwierdzając nim materiał do drzewa dykty czy też deski wiórowej.

  -ściski, kleszcze, szczypce, -
  Załączony plik  DSC00953.JPG   33,13K   180 pobrań
  Są to narzędzia pomocnicze, przydatne w bardzo wielu przypadkach gdy mnie ma osoby przydatnej do podtrzymania oraz przyciśnięcia. ja używam ich bardzo często, są to bardzo przydatne narzędzia

  -Podstawowe narzędzia pomiarowe -
  Załączony plik  DSC00964.JPG   34,59K   155 pobrań
  Bez tych narzędzi nie będziemy w stanie zrobić najprostszego sprzętu na naszą siłownie. Mój zestaw składa się z:
  -Liniału metalowego o długości 50 cm o podziałce dokładniej do 1 mm i do 0,5 mm
  -Liniału drewnianego rozkładanego o długości 1 m o dokładności 1mm
  -Liniału zwijanego o długości 3m o dokładności 1 m
  -Małego Kątomierza
  -Ołówka


  -Młotki-
  Załączony plik  DSC00966.JPG   24,3K   114 pobrań
  Jest wiele rodzajów młotków. Ja używam zwykłych oraz gumowych. Młotki to bardzo przydatne narzędzie nie wyobrażam sobie pracy bez jego użycia. Gumowe młotki wykorzystuje do delikatnych czynności wymagających mocnego uderzenia ale tak delikatnego by np: nie uszkodzić gwintu, takim młotkiem mogę uderzyć z całych sił gdyż materiał nie dozna odkształceń w przeciwieństwie gdy bym uderzył zwykłym twardym młotem

  -Klucze-
  Załączony plik  DSC00951.JPG   32,91K   168 pobrańZałączony plik  DSC00950.JPG   52,01K   112 pobrań
  Mój zestaw kluczy składa się oczkowych płaskich, oczkowych płaskich giętych oraz płaskich zwykłych. Mój zestaw jest standardowy gdyż są to klucze o numerach 6,7,8,9.10,11,12,13,14,15,17,19,20,21,22 oraz klucz nastawny.

  -Inne Narzędzia:
  -Środki ochrony własnej- rękawice, odpowiedni ubiur podczas prac spawalniczych, okulary przeciw odpryskowe, maska spawalnicza, przyłbica spawalnicza
  -Śrubokręty- Płaskie, krzyżakowe
  -Noże
  -Wiertła- do metalu
  -Taśma Papierowa- bardzo przydatna podczas malowania
  -Farby- Ja zazwyczaj najpierw kładę zwykły podkład do metalu a po zaschnięciu farbę na metal olejną do metalu
  -Papier ścierny- do zmatowienia i wyczyszczenia powierzchni przed malowaniem  Opisze wam troczę teraz Jaką stal używam i jak ona się nazywa

  Na początku powiem że całą stal kupuje w hurtowni stali. Na złomie zaopatruje się tylko w stal nadającą się na ciężary.

  Obrazek Przedstawia parę różnych przykładowych kawałków stali
  Załączony plik  A.JPG   80,58K   1093 pobrańZałączony plik  B.JPG   19,85K   546 pobrań

  A i B - Są to rury. Najczęściej używam 1/2 cala i 3/4 cala rur
  C - Kształtownik o przekroju prostokątnym. Tego materiału bardzo rzadko używam
  D - Kształtownik o przekroju kwadratowym. Tego typu materiał używam najczęściej są to zazwyczaj wymiary: 35x35mm, 40x40mm, 45x45mm, 50x50mm,
  E - Kątownik. Jest to bardzo przydatny materiał, tu akurat o wymiarach 35x35x5mm
  F - Ceownik. idealny do budowy suwnic na nogi.
  G - Dwuteownik. Bardzo rzadko przydatny
  H - Teownik. Tak samo bardzo rzadko przydatny
  I - Pręt Gładki pełny. Z niego można zrobić hantle gryfy i gryfiki. Najbardziej przydatny jest o średnicy 30mm


  Oprócz tego stal dzieli się również na zimno i gorąco walcowaną. Zimno walcowana stal Jest dużo droższa od ciepło walcowanej lecz jest wytrzymalsza, nie ulega tak łatwo odkształceniom jest twardsza od zwykłej stali ciepło walcowanej. Zwykła stal na ciepło walcowana jest wystarczająca do większości sprzętu na siłownie, jednak do budowy suwnicy, ceownik po którym jeździ wózek powinien być z stali na zimno walcowanej.

  Gdzie i u Kogo??

  -Sprzęt-

  Gdy nie jesteśmy w stanie pospawać samemu gdyż nie potrafimy bądź nie mamy jak, możemy udać się do Ślusarza, Tokarza który mógł by to nam zrobić. Powinniśmy wziąć z sobą jakiś szkic, rysunek dobrze przedstawiający sprzęt, wszystkie wymiary i stal z jakiej chcesz by ci zrobił np: ławeczkę. Można też poprosić o wycenienie takiej ławeczki.

  -Obciążenie i gryfy-

  W przypadku gdy masz już cały sprzęt a brakuje ci tylko gryfów i obciążenia najlepiej udać sie w poszukiwaniu odpowiedniej stali na złomie, tak jak ja to uczyniłem. Można tam znaleźć wiele ładnych krążków w których potrzebne są tylko otwory. Mój znajomy kiedyś miał dużo szczęścia, ponieważ pojechał na złom w celu kupienia jakiś krążków. Miał tak dużo szczęścia że gościu przed nim akurat sprzedał całą swoją siłownie. Odkupił prawie wszystko, Obciążenie sztangi hantle stojaki i ławeczkę. Nie mogłem uwierzyć w to że ktoś tak piękny sprzęt wyrzucił na złom. Po znalezieniu odpowiednich dla nas krążków czy stali na obciążenia udajemy się do tokarza w celu wytoczenia otworów oraz wyważenia obciążenia. Jeśli chodzi o sztangę możemy też poszukać ładnego pręta gładkiego na złomie o średnicy 30mm takiego by był równy. Gdy nie znajdziemy niczego ładnego udajemy sie do hurtowni stali i kupujemy pręt gładki o średnicy 30mm i następnie udajemy sie do tokarza. Tokarz toczy nam pręt do średnicy 28mm, robi nam ograniczniki na ciężar i radełkuje miejsce chwytu. Jeśli ktoś chce to można także zlecić zrobienie zacisków śrubowych oraz ocynkowanie. W przypadku hantli robimy to samo. Jeśli chodzi O długość gryfów to zależy od własnego zapotrzebowania. Według mnie najlepszą długością dla sztangi są 2 metr i dla hantli 40cm.


  Strona komfortowa czyli obicie sprzętu :-)

  No i na sam koniec zostaje nam obicie np: ławeczki, modlitewnika. Nie ma już nic chyba bardziej miłego. Potrzebujemy do tego materiał najlepiej skaje gąbkę najlepiej twardą ale bez przesady i od grubości 5cm do 10 cm oraz zszywacz. Ja swoje ławeczki mam obite prześcieradłem ze względów takich gdyż zabrakło mi funduszy na skaje. Obijanie jest bardzo proste, trzeba dociąć idealnie tak samo gąbkę jak kształty siedziska, wziąć odpowiednio dłuższą płachtę materiału położyć na nią dociętą już gąbkę a następnie siedzisko. Przyciskami delikatnie siedzisko tak aby nie zgnieść za mocno gąbki a materiał nie był za luźny później, następnie owijamy siedzisko delikatnie i równo materiałem i zszywaczem przytwierdzamy materiał jaz z jednej raz z drugiej strony. Na rogach odpowiednio podwijamy by później wyglądało to estetycznie i ładnie.


  10 Przykazań Konstruktora

  1 Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego materiału o odpowiedniej grubości do budowy sprzętu
  2 Trzy razy mierz potem dopiero tnij
  3 Przed spawaniem upewnij się że wszystko gra
  4 Nie spawaj nie oczyszczonego materiału
  5 Spawaj a nie smarkaj
  6 Upewnij się po pospawaniu czy materiał został dobrze pospawany, czy spoina dobrze wygląda i czy nie dostał się w nią węgiel
  7 Dokładnie wyszlifuj i odtłuść materiał przed malowaniem
  8 Zawsze maluj najpierw podkładem potem farbą
  9 Gdy będziesz obijał sprzęt zrób to dobrze i starannie
  10 Przetestuj najpierw sprzęt zanim zaczniesz na nim ostro ćwiczyć  Cała wiedza zamieszczona w artykule popłynęła z mojej głowy, nie wzorowałem się na niczym oraz nic nie kopiowałem z internetu.
  Uważam że jest to przydatny i mądry artykuł dlatego go napisałem. Mam nadzieję że przyda on się komuś i nie zostanę negatywnie oceniony.
  • 37

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  BOSSY

  BOSSY

   Bóg spamu ;)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 19845 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  Jeśli jest to na prawdę autorski art, to gratuluję :-)
  • 0

  #3
  AdamKoX

  AdamKoX

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=

  Jeśli jest to na prawdę autorski art, to gratuluję :-)

  Zapewniam że to jest mojego autorstwa. Jest on związany z moim wykształceniem oraz pracą gdyż jestem ślusarzem i spawaczem, posiadam Europejski certyfikat spawalniczy wydawany tylko w Gliwicach ważny w całej europie. Mogę powiedzieć wszystko na temat spawania i ślusarstwa. jest to moim zamiłowaniem tak samo jak i kulturystyka.
  • 0

  #4
  Aggressor

  Aggressor

   Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15119 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Siemianowice
  • Staż [mies.]: 11lat
  Jesli mowisz prawde to nic tylko pogratulowac :D
  • 0

  #5
  ~Grzegorz

  ~Grzegorz

   blood & guts

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 57600 postów
 • Wiek: 36
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Prawie 3 miasto / Warszawa
  • Staż [mies.]: 120
  elegancko, podwiesi się.
  • 0

  #6
  AdamKoX

  AdamKoX

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=
  Dzięki chłopaki za pozytywne odpowiedzi. A bałem się że nie będzie pasował albo nie spodoba się :-) uf.... to dobrze że jest pozytywnie jak narazie

  dzięki i pozdrawiam
  • 0

  #7
  Tomek_K.

  Tomek_K.

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1993 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 2xx
  Artykuł mało (mnie) interesujący, ale nie da się ukryć że fajnie napisany.
  • 0

  #8
  Electrohunter

  Electrohunter

   Ryjówkarz Kokardo-Aksamitny

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18027 postów
 • Wiek: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Czarnobyl
  • Staż [mies.]:
  Muszę przyznać że dobre to jest. Mało tego, jest oryginalne w swoim wydaniu. Należą się słowa uznania.
  • 0

  #9
  ~Kamil

  ~Kamil

   ...

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3329 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  Super na pewno się przyda.
  • 0

  #10
  Michalgdb

  Michalgdb

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 882 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 60
  Hej Spawaczuuu, czy Ci nie żalll .....  hehe Dobry pościk, wszystko ładnie opisane. Przykładaj sie tak do treningów jak do spawania xD
  • 0

  #11
  ~Kamil

  ~Kamil

   ...

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3329 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  Iron Man %) Sry za offtopic.
  • 0

  #12
  AdamKoX

  AdamKoX

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=
  Dzięki za pozytywne opinie. Mam nadzieję ze komuś się przyda mój artykuł.
  • 0

  #13
  luiza

  luiza

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPip
  • 1738 postów
 • Wiek: 43
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Nareszcie ciekawy pomysł na art :) i porządnie napisany


  ale nie byłabym sobą, gdybym czegoś nie znalazła: w polskiej pisowni rzeczowniki piszemy małą literą (narzędzie, tokarz, ślusarz)

  poza tym wielki pozytyw :)
  • 0

  #14
  AdamKoX

  AdamKoX

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=

  Nareszcie ciekawy pomysł na art :) i porządnie napisany


  ale nie byłabym sobą, gdybym czegoś nie znalazła: w polskiej pisowni rzeczowniki piszemy małą literą (narzędzie, tokarz, ślusarz)

  poza tym wielki pozytyw :)

  hehe dzięki :-)
  • 0

  #15
  DobrePączki

  DobrePączki

   Oraz

  • Torty
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 16159 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 19 lat
  Gratuluje fajnego arta. W nagrodę otrzymujesz status abona.

  Pozdrawiam
  • 0

  #16
  AdamKoX

  AdamKoX

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=

  Gratuluje fajnego arta. W nagrodę otrzymujesz status abona.

  Pozdrawiam


  Dziękuję za docenienie mnie oraz mojego artykułu . :-D Dołożę wszelkich starań aby w tym dziale była udzielana fachowa i profesjonalna pomoc

  POZDRAWIAM
  • 0

  #17
  acer1984

  acer1984

   Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 189 postów
 • Wiek: 36
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:City of Warrior
  • Staż [mies.]: 4x
  Super :) Akurat przez to wszystko już przechodziłem, zbudowałem SWOJĄ siłownię od podstaw, a trwa to od kilku lat aż do dziś :) bo zawsze jest jakiś nowy pomysł i nowe potrzeby tylko miejsca brak :|... Na szczęście lubię takie rzeczy typu "robienie czegoś z niczego" i cała ta budowa siłki sprawiała mi wielką przyjemność, a ćwiczenie na własnym sprzęcie, robionym pod siebie, jeszcze większą :)

  PS. LOL Spawarkę mam identyczną i ten pieprzony termostat :P :angry: ale zaczynałem na większych u znajomych...
  • 0

  #18
  AdamKoX

  AdamKoX

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1230 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:=[][]====[][]=

  Super :) Akurat przez to wszystko już przechodziłem, zbudowałem SWOJĄ siłownię od podstaw, a trwa to od kilku lat aż do dziś :) bo zawsze jest jakiś nowy pomysł i nowe potrzeby tylko miejsca brak :|... Na szczęście lubię takie rzeczy typu "robienie czegoś z niczego" i cała ta budowa siłki sprawiała mi wielką przyjemność, a ćwiczenie na własnym sprzęcie, robionym pod siebie, jeszcze większą :)

  PS. LOL Spawarkę mam identyczną i ten pieprzony termostat :P :angry: ale zaczynałem na większych u znajomych...

  No jak się przegrzeje to chu... trzeba iść do domu coś zjeść tV obejrzeć na KFD wejść i jak sie przyjdzie do garażu to trzeba jeszcze czekać ;D xD hahaha

  Mi też sprawia dużo radości budowa własnego sprzętu. co prawda ostatnio braknie funduszy ale jakoś dam radę a w planach przerobienie bramki na suwnicę pionową i zrobienie wyciągów.

  A jeśli chodzi o spawanie to spawam na wszystkim. Mam papiery spawacza i certyfikat europejski wydawany w gliwicach. Ale u siebie mam tylko taką małą spawareczkę.
  • 0

  #19
  pepe69

  pepe69

   Nowy na pokładzie

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 46 postów
 • Wiek: 30
  Dobry poradnik niestety jestem lejem :P inaczej zwolennikiem gotowców :P ale napewno komuś sie przyda.
  • 0

  #20
  matoshiba

  matoshiba

   Nowy na pokładzie

  • Nowi na forum
  • Pip
  • 5 postów
 • Wiek: 35
  • Płeć:Mężczyzna
  AdamKox mam takie pytanie na temat spawania . Otóż czasami mi się zdarzy że podczas spawania wygnie mi się metal ;/ psuje to cały mój plan Nie wiem co jest tego wina podejrzewam że jest kilka czynników. Zbyt długa spoina co za tym idzie zbytnie rozgrzanie materiału (trzeba po prostu robić przerwy) , Zbyt duże elektrody w porównaniu do grubości materiału no i brak mojego doświadczenia. Jednak próbowałem to modyfikować i nic ;/ jedno się uda drugie nie
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko