Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bóle pleców, geneza problemów z kręgosłupem - opracowanie.

- - - - - bole plecow

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat
  Dolegliwości bólowe kręgosłupa (popularne: bóle pleców) osiągnęły obecnie w krajach rozwiniętych rozmiary epidemii. W Niemczech około 30 mln. Ludzi, a w Szwajcarii ok. 50% osób dorosłych skarży się z tego powodu. Od 80 do 90% wszystkich ludzi w swoim życiu cierpi w jakiś sposób na te dolegliwości. Najbardziej zastanawia jednak fakt, że coraz więcej dzieci i młodzieży ma podobne kłopoty. Schorzenia kręgosłupa leżą u podstaw przeszło połowy wszystkich wniosków o wcześniejszą rentę. Wyprostowaną postawę (stanie, chodzenie, siedzenie) człowiek zawdzięcza sile kręgosłupa i złożonej pracy mięśni z nim związanych. Kręgosłup składa się z oddzielnych kręgów, które tworzą kostny pierścień otaczający i ochraniający jamę zwaną kanałem kręgowym. Znajduje się w nim rdzeń kręgowy z odchodzącymi od niego nerwami. Kręgi połączone są między sobą za pomocą drobnych stawów ruchomych wobec siebie. Stabilizację bierną zapewniają kręgosłupowi liczne więzadła. Kręgosłup dzieli się na trzy odcinki. 7 górnych kręgów określa się mianem szyjnych. Są one bardzo ruchome i stanowią oparcie dla głowy. Określenie "plecy" odnosi się zwykle do kręgów piersiowych, które w liczbie 12 tworzą jednostkę strukturalną. Są one względnie nieruchome i łączą się z żebrami klatki piersiowej. Gdy mówi się o "krzyżu" oznacza to kręgosłup lędźwiowy. Składa się on z 5 kręgów i zawsze jest bardzo giętki. Na ostatnim kręgu lędźwiowym, przechodzącym dalej w kość krzyżową, spoczywa główny ciężar naszego ciała. Kość krzyżowa znajdująca się poniżej kość guziczna są mocno z sobą zrośniętymi końcowymi segmentami kręgosłupa.

  Pomiędzy trzonami kręgów znajdują się krążki międzykręgowe będące rodzajem bufora tłumiącego wstrząsy. Tworzą one 1 wysokości kręgu. Krążki międzykręgowe posiadają twardą część korową i miękką część rdzeniową (jądro miażdżyste). W czasie codziennych obciążeń jądra miażdżyste są wzajemnie uciskane tak, że człowiek wieczorem jest do 2 cm niższy niż w godzinach rannych. W pozycji leżącej kręgosłup odciąża się. W ten sposób przenikają do krążków międzykręgowych płyny i substancje odżywcze powodując ich trwałe napięcie. Bóle pleców dzielimy na: zespół kręgów szyjnych, zespół kręgów piersiowych oraz zespół kręgów lędźwiowych. Nie chodzi tu przy tym o konkretną jednostkę chorobową, ale o określenie, które odcinki kręgosłupa bolą. Bóle pleców mogą mieć wiele rozróżnialnych przyczyn, które prowadzą do poważnego uszczerbku na zdrowiu i obniżają jakość życia dotkniętych tym schorzeniem osób. Jednak tylko w odosobnionych przypadkach kryje się za tym poważna choroba stanowiąca rezultat złożonych zależności tworzących patologiczne błędne koło. Pierwszy krąg przyczyn tworzą stany przeciążenia mięśni. Są one efektem nie wytrenowania mięśni, słabości postawy oraz zaburzeń emocjonalnych (psychicznych). W tych stanach mięśnie stają się zbyt napięte i pojawia się ból. Podczas długotrwałego przeciążenia, krążki międzykręgowe nie mogą się dostatecznie odbarczyć (rozluźnić), co zaburza współdziałanie poszczególnych kręgów i prowadzi do zjawiska ścierania się krążków międzykręgowych względem kręgów.

  Dolegliwości z tym związane ciało odczuwa jako niezbyt silne przeciwdziałanie wzmożonemu napięciu mięśniowemu. Jest to doskonały mechanizm tak zwanego błędnego koła. Możliwym tego następstwem są uszkodzenia krążków międzykręgowych lub zużycie drobnych stawów kręgosłupa ( tak zwana Spondyloartoza). Bóle napięciowe mięśni przenoszą się za pośrednictwem nerwów do odległych części ciała. Tak dochodzi do bólów głowy, przedramienia i podudzia a także do zaburzeń widzenia, słuchu i równowagi. Lumbago i rwa kulszowa są typowymi przykładami dolegliwości, które są wywołane rozciąganiem lub wypadaniem krążków międzykręgowych. W leczeniu tych stanów mamy do dyspozycji kilka możliwości. Najczęściej praktykowaną, lecz niezbyt korzystną metodą jest tłumienie bólu za pomocą leków. Jest to pewny sposób w przewlekłych chorobach. W pełni skuteczne postępowanie (leczenie) takie jak masaże i gimnastyka lecznicza ma na celu odprężenie i wzmocnienie mięśni. W ostrych stanach bardzo skuteczna jest również akupunktura oraz tzw. Terapia neuralna. Bardzo dobre rezultaty osiąga się przy pomocy systemu BEMER. Specyficzne pulsujące pole elektromagnetyczne dostrojone do ludzkiego organizmu wywiera złożone działania lecznicze. W czasie terapii metodą BEMER dochodzi do rozluźnienia mięśni, poprawy przepływu krwi, przyspieszenia przemiany materii a przez to do poprawy regeneracji komórek. W szczególnym przypadku dochodzi do odbudowy chrząstki międzykręgowej. Operacyjne metody leczenia zarezerwowane są dla ciężkich przypadków porażeń mięśni na skutek wypadnięcia jądra miażdżystego. Następną grupę przyczyn tworzą zmiany struktur kostnych trzonów kręgów. Zalicza się tu chorobę Scheurmana oraz osteoporozę. Do tej pierwszej dochodzi z reguły u ludzi w okresie dojrzewania płciowego. Fragment kości obumiera, trzony kręgów przyjmują kształt klina, a krążki międzykręgowe zapadają się w głąb kręgu.

  W osteoporozie mamy najczęściej do czynienia z uwarunkowanym wiekiem zanikiem kostnym. W tych typach schorzeń istniejące możliwości leczenia są zaledwie obiecujące. Prawdziwą alternatywę stanowi tu użycie pól elektromagnetycznych.
  Trzecią grupę przyczyn tworzą reumatologiczne schorzenia kręgosłupa takie jak: zapalenie kręgosłupa (spondylitis) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa).
  Również przy tych chorobach medycyna akademicka może jedynie tłumić objawy bez większych szans na trwałe wyleczenie. Lecz również tutaj system BEMER stwarza alternatywną możliwość. Szczególnie korzystne okazuje się przeciwzapalne działanie pól elektromagnetycznych i regulacja przemiany materii. Skuteczną metodę uzupełniającą stanowi tu gimnastyka lecznicza.
  Czwartą przyczyną jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa z równoczesnym jego skręceniem wokół osi długiej. W tym schorzeniu tradycyjna medycyna jako leczenie oferuje jedynie gorset podporowy. Użycie pola elektromagnetycznego może złagodzić dolegliwości bólowe dzięki relaksacji mięśni. W zależności od środka ciężkości choroby odpowiednia kombinacja różnych metod leczniczych pozwala osiągnąć wyraźną poprawę. Przykładem może tu być połączenie terapii BEMER z masażami oraz "wywieszki" ze specjalnymi ćwiczeniami gimnastycznymi (pozycja wywieszki).
  Reasumując można powiedzieć, że, terapię polem elektromagnetycznym taką jak BEMER stosuje się we wszystkich rodzajach schorzeń kręgosłupa. Metoda ta dzięki złożonym mechanizmom fizjologicznym zapewnia skuteczne możliwości poprawy zdrowia pozbawione działań ubocznych.

  Daje ona gwarancję sukcesu i w połączeniu z gimnastyką leczniczą, czyli wzmacnianiem układu mięśniowego pozwala trwale usunąć większość bólów pleców.

  na podstawie artykułu Horst Michaelis - Euroinstytut Medycyny Bioenergetycznej

  AUTOR POSTU: YARO

  ----------------------------------------------

  1. Dlaczego boli?
  2. Jak wygląda kręgosłup i jak jest zbudowany?
  3. Najpospolitsze shchorzenia kręgosłupa
  - radzenie sobie z bólami krzyża
  4. Geneza uszkodzeń krążka międzykręgowego.
  5. Jak zapobiegać problemom w prosty sposób?

  --------------------------------------------------------------------------------------

  Dlaczego boli?

  Do głównych przyczyn bólów kręgosłupa (pleców) możemy zaliczyć:

  - ucisk przemieszczonego jądra miażdżystego wewnątrz dysku, na pierścień włóknisty, oponę twardą i korzeń nerwowy (ponad 90% wszystkich przypadków)

  - ograniczona ruchomość kręgosłupa przykurczonymi mięśniami, więzadłami

  - ograniczenie ruchomości zmianami kostnymi, zwyrodnieniami.

  Głównymi przyczynami przemieszczania się jądra miażdżystego jest utrata prawidłowych krzywizn kręgosłupa , brak dostatecznej koordynacji nerwowo-mięśniowej, co prowadzi do utraty fizjologicznej lordozy, co z kolei powoduje długotrwałe przemieszczanie się masy jądra miażdżystego (przeważnie do tyłu).

  Przyczyny te mają głębokie podłoże, m.in. szybko postępujące zmiany w cywilizacyjnym; trybie życia, czyli brak ruchu i dominująca w naszym życiu pozycja siedząca.

  W pozycji stojącej w lekkim skłonie u człowieka ważącego 70 kg na kręgosłup lędźwiowy działa siła o wartości ok. 220 kg. Natomiast w pozycji wyprostowanej jest to wartość ok. 150 kg. Dlatego tak ważna jest prawidłowa postawa.

  Prawidłowa postawa to nic innego jak stan równowagi ciała, w którym mięśnie pracują najbardziej ekonomicznie, a dysk (krążek międzykręgowy) jest prawidłowo obciążony.

  jak wygląda kręgosłup i jak jest zbudowany?
  Kręgosłup i jego mięśnie są organem osiowym ciała.
  Stabilizują, utrzymują pionową postawę ciała, umożliwiają ruchy tułowia; zginanie, prostowanie, skłony na boki.

  Jego budowa to:

  >>> kręgi  - 7 szyjnych,
  - 12 piersiowych,
  - 5 lędźwiowych oraz
  (9 kręgów zrośniętych ze sobą tworzących kości krzyżową i ogonową)

  >>> elementy łączące kręgi, czyli więzadła

  >>> elementy powodujące ruch, czyli mięśnie

  >>> krążki międzykręgowe, dyski, znajdują się pomiędzy kręgami i stanowią główną część amortyzującą ruch kręgosłupa.

  Dzięki zróżnicowanemu ustawieniu stawów kręgosłup wygina się w poszczególnych odcinkach dwukrotnie, przyjmując kształt litery S.

  W odcinku szyjnym mamy do czynienia z ugięciem kręgosłupa do przodu (lordoza szyjna), w odcinku piersiowym do tyłu (kyfoza piersiowa), a w odcinku lędźwiowym kręgosłup znów ugina się do przodu (lordoza lędźwiowa).

  Kręgi, w dużym uproszczeniu, zbudowane są z trzonu, stanowiącego centralną, najbardziej masywną część oraz z wyrostków symetrycznie ustawionych, łączących się dwoma łukami w jeden wyrostek, wyczuwalny przez skórę pomiędzy mięśniami przykręgosłupowymi. Cztery z wyrostków ustawionych symetrycznie na górnej i dolnej krawędzi łuku zazębiają się ze swoimi odpowiednikami powyżej i poniżej.

  Kręgi połączone są ze sobą więzadłami przebiegającymi pomiędzy trzonami i wyrostkami. Pomiędzy każdą parą kręgów znajduje się krążek międzykręgowy tzw. dysk.

  Pojedynczy krążek składa się z jądra miażdżystego i otaczającego go pierścienia włóknistego.

  Pojedynczy krążek jest składową tzw. triady stawowej, określanej mianem triady podparcia, do której należą dwa symetryczne stawy międzykręgowe. Tak przedstawiona triada wraz z więzadłami jest podstawową jednostką funkcjonalną kręgosłupa. Jednostka ruchowa jest odpowiedzialna za stabilizację wewnętrzną (bierną) kręgosłupa, natomiast mięśnie grzbietu, pośladków, brzuch i mięsień przepony są stabilizatorami zewnętrznymi (czynnymi, zależnymi od naszej woli).

  Prawidłowy kształt kręgosłupa pozwala na efektywne wyrównywanie, amortyzowanie obciążeń. Całkowicie prosty kręgosłup ma 17 razy mniejszą wytrzymałość i nie ma możliwości pochłaniania niekorzystnych sił przenoszonych na głowę i miednicę, co oznacza, że przy naturalnych obciążeniach kręgosłup zostanie przedwcześnie zniszczony.

  Jednak główną rolę w przenoszeniu obciążeń bierze na siebie krążek międzykręgowy. Wraz wiekiem biologicznym następuje pogorszenie się jego zdolności odreagowywania na działające na niego siły. Zmniejsza się tym samym jego wytrzymałość. Nieprawidłowe obciążenie kręgosłupa (wadliwa postawa) przyśpiesza ten proces.

  Najpospolitsze schorzenia kręgosłupa

  Kręcz karku jest dolegliwością polegającą na odczuwaniu silnego bólu i sztywności karku - zwłaszcza bezpośrednio po przebudzeniu. Bolesne jest każde dotknięcie okolic odcinka szyjnego. Przyczyną tej dolegliwości jest skurcz mięśnia, często spowodowany np. zaśnięciem w niewygodnej pozycji.

  Rwa kulszowa jest bólem w okolicach nerwu kulszowego. Ucisk na ten nerw wywołuje silny, rwący ból, który promieniuje od lędźwi, poprzez pośladek, w kierunku nogi. Przyczyną tej dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe kręgów - głównie przemieszczanie się lub wypadanie krążka międzykręgowego w dolnym odcinku kręgosłupa. Ból jest odczuwalny po gwałtownym podniesieniu ciężkiego przedmiotu, potknięciu się, nagłym oziębieniu odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa lub zmianach pogody. Schorzenie to jest spowodowane tzw. zasiedzeniem, czyli długotrwałym utrzymywaniem ciała w jednej pozycji. Brak ruchu powoduje nadmierny ucisk niektórych części kręgu, co w konsekwencji powoduje jego niedokrwienie i niedożywienie.

  Lumbago jest dolegliwością odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa. Zmusza ono pacjenta do nadmiernego wyprostowania tej części kręgosłupa i odruchowego napięcia mięśni, co z kolei wywołuje silny ból w chwili wykonywania ruchu. Schorzeniu może towarzyszyć osłabienie czucia. Ból tej części kręgosłupa wiąże się z faktem, iż właśnie w tym miejscu znajduje się środek ciężkości ciała człowieka i jest to najbardziej narażony na wszelkiego typu przeciążenia odcinek ludzkiego układu kostnego.

  Bóle krzyża są najczęściej związane z osłabieniem mięśni na skutek niewłaściwych nawyków postawy i braku ćwiczeń. Bóle krzyża nie mijają bezpowrotnie, dlatego w chwili kiedy się pojawią, konieczna jest wizyta u lekarza. Ich nawroty mogą mieć charakter ostrego bólu napadowego, blokującego jakąkolwiek możliwość poruszania się pacjenta i oznaczającego zachodzenie stanów zwyrodnieniowych. Nasilają się podczas nagłego wysiłku, napięcia, niewyspania, czy stresu. Bóle krzyża często dotyczą kobiet w zaawansowanej ciąży, co ma związek ze zwiększonym ciężarem ich ciała a także zmianami hormonalnymi.

  Jak zmniejszyć bóle krzyża?

  Kładziemy się na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte na podłożu, ręce pod głową lub wzdłuż tułowia. W pozycji tej wykonujemy kolejne ćwiczenia, powtarzając je kilkakrotnie:

  przyciskamy kręgosłup do podłoża, napinając mięśnie brzucha, a następnie rozluźniamy mięśnie

  zginamy na zmianę prawą i lewą nogę z przyciągnięciem jej do brzucha

  przyciągamy obie zgięte w kolanach nogi do brzucha i z powrotem opieramy je o podłoże

  unosimy głowę, ręce układamy na udach i przyciągamy nogi do brzucha z równoczesnym stawianiem oporu rękoma

  ręka prawa położona na zewnętrznej stronie uda, nieznacznie przechylamy kolana w lewo z oporem ręki. Powtarzamy to samo w prawą stronę.

  Leżymy na brzuchu, pod biodra podkładamy twardą poduszkę, kilkakrotnie napinamy i rozluźniamy mięśnie pośladkowe.

  Klękamy, podpierając się na wyprostowanych rękach, unosimy grzbiet w górę, jednocześnie opuszczając głowę ("koci grzbiet"), następnie wyginamy kręgosłup w dół z uniesieniem głowy do góry.

  Skolioza - skrzywienie boczne kręgosłupa jest schorzeniem deformującym sylwetkę i mogącym zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych w klatce piersiowej - czyli serca i płuc. W młodym wieku poważniejsze przypadki skoliozy można leczyć poprzez noszenie aparatów ortopedycznych - gorsetów. Niezwykle istotne jest, aby leczenie rozpocząć wcześnie, gdyż schorzenie to pogłębia się wraz z rozwojem kości, zniekształcając obręcz barkowa oraz miedniczną.

  Wypadnięcie dysku w języku medycznym nazywane jest przepukliną jądra galaretowatego i oznacza wypadnięcie jądra krążka międzykręgowego. Wysunięcie krążka powoduje ucisk na korzenie nerwowe i ból promieniujący w kierunku nogi. Odczucie takie spowodowane jest faktem, że bodźce czuciowe nóg biegną w kierunku mózgu poprzez rdzeń kręgowy. Wysunięty krążek uciska korzeń nerwowy, który odpowiada za unerwienie nogi. Sygnał zostaje skierowany do mózgu i rozpoznany jako ból kończyny

  Uszkodzenia krążka międzykręgowego

  Objawem stopniowego uszkodzenia są przede wszystkim objawy bólowe.

  Najpierw ból w krzyżu później promieniowanie do pośladka, uda, podudzia, stopy.

  Im większa przepuklina krążka międzykręgowego tym objawy są dalej od kręgosłupa.

  W czasie leczenia objawy muszą się przemieszczą ć od dołu do góry (skracać się),

  nigdy na odwrót!!!

  Ustawienie kręgosłupa ma bezpośredni wpływ na przemieszczanie się masy dysku w kierunkach przeciwnych do ustawień tułowia. To znaczy pochylając się do przodu, siedząc w głębokim fotelu, zginając kręgosłup, masa dysku przemieszcza się do tyłu i na odwrót.

  Mechanizm uszkodzenia polega na stopniowym przemieszczaniu się jądra miażdżystego stale w jednym kierunku, przeważnie do tyłu, w kierunku rdzenia i korzenia nerwowego.

  Powierzchnie trzonów kręgowych zaciskają się z przodu i rozchodzą się z tyłu przepychając tym samym do tyłu masę dysku. Rozchodzące się powierzchnie tworzą lekkie podciśnienie, zasysając tym samym jądro miażdżyste w kierunku wypukłości.

  Mechanizm ten działa również w drugą stronę.
  Początkowo jądro tylko uciska mocno unerwiony pierścień włóknisty, przerywając jego strukturę osłabia go, uwypukla go do kanału międzykręgowego, w krytycznej chwili wydostaje się na zewnątrz. Dochodzi do wypadnięcia jądra do otworu międzykręgowego, do tej pory prawie w całości zajętego przez korzeń nerwowy. I tak korzeń zostaje uciśnięty przez wypadnięte jądro.

  Dochodzi wtedy do ogromnego bólu w obrębie tkanek unerwionych przez uciśnięty korzeń. Nie możemy się wyprostować, szukamy pozycji bezbolesnej, czasami bez rezultatu, spacerujemy, nie możemy spać, środki przeciw bólowe nie pomagają.

  Jak zapobiegać problemom w prosty sposób?

  Zapobieganie bólom kręgosłupa, to codzienne przestrzeganie następujących rad:

  Pamiętaj o prawidłowej postawie. Chodź z głową lekko uniesioną, a prostowanie pleców niech się stanie twoim nawykiem.

  Nie siedź długo przy biurku. Gdy pracujesz w pozycji siedzącej, rób co godzinę przerwę na krótką gimnastykę. Wstań co jakiś czas.

  Wykonuj pewne czynności lewą ręką, jeżeli jesteś praworęczny.

  Nadmierne obciążenie jednej strony ciała też powoduje bóle pleców.

  Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty. Nie schylaj się, lecz przykucnij. Podnoś się powoli.

  Noś odpowiednie obuwie. Podeszwy powinny być grube i elastyczne, aby amortyzować wstrząsy. Unikaj zbyt dużego obuwia, gdyż przytrzymywanie go palcami utrudnia chód i obciąża kręgosłup. Ważne dla kobiet: wysokie obcasy tylko wyjątkowo.

  Zadbaj o wygodne miejsce do spania. Materac powinien być niezbyt miękki, ale jednocześnie sprężysty. Zrezygnuj z miękkiej, dużej poduszki.

  Stosuj odprężające kąpiele. Bardzo dobrze działa rozmaryn i lawenda, a także różne sole do kąpieli. Krążenie krwi pobudza także prysznic. Łatwiej dzięki temu odprężyć się i usunąć bóle napięciowe.

  Wstawaj z łóżka stopniowo. Po nocy, gdy mięśnie się jeszcze nie rozruszały, kręgosłup nie jest w pełni gotowy do swoich zadań. Dlatego przed wstaniem z łóżka trzeba mocno się przeciągnąć.

  Chodź na spacery. Podczas chodzenia pracuje wiele mięśni grzbietu. Ruch wpływa na ich wzmocnienie. W przypadku walki z bólami pleców podstawą sukcesu jest systematyczność, istotne jest więc, aby na spacer chodzić co dzień.

  Zachowuj odpowiednią wagę ciała. Odżywiaj się zdrowo. Jedz chudy nabiał, warzywa, owoce, ryby. Pamiętaj o witaminach.

  Środki przeciwbólowe to ostateczność, po którą nie powinniśmy sięgać zbyt często. I nie wolno zwlekać zbyt długo z wizytą u lekarza.

  powyższe na podstawie:
  http://www.fizjotera.../kregoslup.html
  http://www.resmedica.pl/zdart8009.html
  http://wiem.onet.pl/wiem/0045a4.html

  AUTOR POSTU: AGA
  • 1

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko