Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Biosteron Lekam (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Biosteron Lekam

Skład: Dehydroepiandrosteronum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 25 mg
Wielkość opakowania: 30 tabl. 60 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PL


Działanie
DHEA jest naturalnym hormonem steroidowym wytwarzanym w dużych ilościach w warstwie siatkowatej nadnerczy. Wykazuje cechy słabego androgenu oraz jest prekursorem innych hormonów płciowych. W organizmie kobiety DHEA ulega konwersji enzymatycznej - poprzez androstendion i testosteron - do estrogenów m.in. estradiolu; u mężczyzn szlak przemian DHEA prowadzi do syntezy silnie działających androgenów w tym m.in. testosteronu. DHEA stanowi pulę nieaktywnego prohormonu, który ulega konwersji do czynnych hormonów płciowych, a stopień tej konwersji zależy od wieku, płci, cech osobniczych. Nasilający się z wiekiem niedobór endogennego DHEA może być przyczyną dolegliwości psychicznych i fizycznych związanych z okresem menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. Po podaniu doustnym DHEA dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie DHEA oraz jego głównego metabolitu siarczanu DHEA występuje po 2-5 h od podania. DHEA słabo wiąże się z białkami osocza (10-20%), natomiast postać sprzężona DHEA-S silnie wiąże z białkami osocza (80-90%) i wykazuje znacznie dłuższy okres półtrwania. DHEA-S dociera do tkanek docelowych (m.in. sutek, prostata, narządy rodne, kości, mięśnie szkieletowe), gdzie ulega desulfatacji do wolnego DHEA, który następnie jest przekształcany do androstendionu i następnie testosteronu. U kobiet hormony te ulegają dalszej aromatyzacji do estradiolu. DHEA jest wydalany z moczem i kałem w postaci nieaktywnych metabolitów. T0,5 wolnego DHEA wynosi 15-40 min, natomiast postaci sprzężonej DHEA-S - około 12 h.

Wskazania
Uzupełnianie niedoboru dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na DHEA lub którykolwiek składnik preparatu. Rak piersi, jajnika lub inne nowotwory estrogenozależne. Łagodny rozrost gruczołu krokowego i rak gruczołu krokowego, rak sutka u mężczyzn. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności
U zdrowych dzieci nie występuje niedobór DHEA, dlatego preparatu nie należy stosować w tej grupie wiekowej. Ponieważ DHEA jest prekursorem hormonów płciowych, wskazane jest, aby kurację tym lekiem rozpocząć po oznaczeniu stężenia DHEA we krwi. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą nie powinny przyjmować preparatu. Preparat zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja
Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży. W okresie rozwoju prenatalnego nadnercza dziecka produkują znaczne ilości DHEA, który ulega konwersji w estrogeny w łożysku. Tym niemniej wpływ egzogennego DHEA na płód człowieka nie został dokładnie zbadany, a wyniki doświadczeń na ciężarnych samicach myszy i szczura wskazują, że DHEA (w dużych dawkach) może hamować prawidłowy przebieg ciąży oraz wywierać androgenny wpływ na potomstwo płci żeńskiej (maskulinizacja płodów żeńskich). W związku z tym stosowanie DHEA u ciężarnych kobiet stwarza potencjalną możliwość zaburzeń gospodarki hormonalnej matki i płodu. W przypadku stwierdzenia ciąży kobieta powinna natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. DHEA może hamować fizjologiczną laktację. Nie ustalono czy hormon przenika do mleka matki. Stosowanie preparatu przez kobiety karmiące piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane
Prawidłowo stosowany DHEA jest lekiem bezpiecznym i bardzo dobrze tolerowanym. Działania niepożądane występują rzadko, zależą od dawki leku i przemijają po odstawieniu leku. Działania niepożądane związane są zasadniczo z efektem androgennym hormonu, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia wydaje się być nieco większe u kobiet niż u mężczyzn. Z danych literaturowych wynika, że dehydroepiandrosteron może powodować: bardzo często: wzrost potliwości, zmiany łojotokowe skóry twarzy, świąd skóry głowy, trądzik skóry twarzy lub łagodne trądzikowate zapalenie skóry, umiarkowanie nasilony hirsutyzm (głównie u kobiet); rzadko: ginekomastia, tkliwość sutków (u mężczyzn), zaburzenia miesiączkowania, ból głowy, niepokój, zmiany nastroju; bardzo rzadko: bezsenność, mania, niezagrażające życiu zaburzenia rytmu pracy serca ustępujące po odstawieniu DHEA i zastosowaniu odpowiedniego leku β-adrenolitycznego. Nie stwierdzono wpływu DHEA na wyniki badań laboratoryjnych moczu i krwi oraz zaburzeń czynności nerek lub wątroby w trakcie stosowania leku. W organizmie człowieka DHEA ulega konwersji do hormonów płciowych (estrogenów lub androgenów), więc teoretycznie lek ten może przyspieszyć rozwój hormonozależnych nowotworów, np. piersi, gruczołu krokowego. W związku z tym leku nie należy stosować u osób ze stwierdzonym lub podejrzewanym nowotworem hormonozależnym. U osób zdrowych nie wykazano zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów hormonozależnych.

Interakcje
DHEA jest prekursorem hormonów płciowych: estrogenów u kobiet i androgenów - u mężczyzn. W związku z tym stosowanie preparatu jednocześnie z hormonalną terapią zastępczą może powodować zwiększoną syntezę estrogenów (preparat nie powinien być przyjmowany przez kobiety stosujące jednocześnie HTZ). Preparatu nie należy podawać mężczyznom leczonym pochodnymi testosteronu ze względu na możliwość nasilenia działań androgennych. DHEA może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny) - nie zaleca się stosowania preparatu z wymienionymi grupami leków. Glikokortykosteroidy podawane ogólnie hamują wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę mózgową, co powoduje atrofię kory nadnerczy i zmniejszenie syntezy DHEA. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów wywołuje więc niedobór DHEA, który może być uzupełniony przez suplementację egzogennego hormonu preparatem.

Dawkowanie
Dawkowanie należy dostosować do płci, wieku, stężenia DHEA we krwi oraz skuteczności leczenia u konkretnego pacjenta. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną. Zalecana początkowa jednorazowa dawka dobowa dla kobiet wynosi 5 mg, dawka maksymalna - 25 mg. Zalecana początkowa jednorazowa dawka dobowa dla mężczyzn wynosi 10 mg, dawka maksymalna - 50 mg. Początkową dawkę leku należy stopniowo zwiększać (o 5-10 mg co 2 tyg.) do czasu uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych. Osoby w podeszłym wieku wymagają z reguły większych dawek leku. Preparat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Preparat należy przyjmować rano raz na dobę zgodnie z naturalnym rytmem wydzielania DHEA. Tabletki należy przyjmować z posiłkiem.

Uwagi
Przed zastosowaniem preparatu i w czasie jego długotrwałego przyjmowania należy wykonać odpowiednie badania w celu wykluczenia nowotworów hormonozależnych, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub innych zaburzeń uniemożliwiających przyjmowanie DHEA. W przypadku długotrwałego stosowania dawek większych niż 25 mg u kobiet i 50 mg u mężczyzn należy oznaczać stężenie hormonu we krwi i we właściwym czasie wykonywać odpowiednie badania lekarskie. W przypadku wystąpienia słabo nasilonych działań niepożądanych (np. trądzik, przetłuszczanie się skóry) należy odstawić lek na 2-3 tyg.; po tym czasie można kontynuować leczenie stosując mniejszą dawkę preparatu; jeśli objawy wystąpią ponownie leku nie należy przyjmować.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko