Skocz do zawartości

Zdjęcie

Betaserc

* * * * * 7 głosów betaserc dawkowanie betaserc sklad betaserc ulotka betaserc skutki uboczne betaserc dzialanie

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Betaserc (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Betaserc

Skład: Betahistini dihydrochloridum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 8 mg
Wielkość opakowania: 30 tabl. 100 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Solvay Pharmaceuticals B.V.
Wytwórca: Solvay Biologicals B.V. Solvay Pharmaceuticals
Kraj wytwórcy (kod kraju): NL, FDziałanie
Mechanizm działania betahistyny jest znany częściowo. W badaniach biochemicznych stwierdzono, że w o.u.n. oraz w układzie autonomicznym betahistyna ma słabe działanie agonistyczne na receptor H1 oraz silne działanie antagonistyczne na receptor H3. Badania farmakologiczne na zwierzętach wykazały poprawę przepływu krwi w prążku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. Stwierdzono również, że betahistyna ma również zależne od dawki działanie hamujące na generowanie impulsów iglicowych przez neurony jąder przedsionkowych bocznego i przyśrodkowego. Lek przyspiesza przywrócenie funkcji przedsionka po jednostronnym wycięciu nerwu poprzez pobudzanie i ułatwianie ośrodkowej kompensacji przedsionkowej. Działanie to polega na kontrolowanym uwalnianiu histaminy i zachodzi pod wpływem działania antagonistycznego na receptor H3. Ponadto lek zwiększa wydzielanie histaminy poprzez blokowanie presynaptycznych receptorów H3 i obniżenie progu ich wrażliwości. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Po wchłonięciu lek jest szybko i prawie całkowicie metabolizowany do nieaktywnego kwasu 2-pirydylooctowego (2-PAA). Maksymalne stężenie 2-PAA w osoczu występuje 1 h po podaniu leku. T 0,5 wynosi 3,5 h. 2-PAA jest łatwo wydalany z moczem.

Wskazania
Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami, wymiotami); postępującą utratą słuchu; szumami usznymi.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na betahistynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Guz chromochłonny nadnerczy.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową oraz u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie. Lek nie jest wskazany u dzieci poniżej 18 lat ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie pacjentów.

Ciąża i laktacja
Leku nie stosować w okresie ciąży jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo czy betahistyna przenika do mleka matki - należy ocenić potencjalne korzyści dla matki i ryzyko dla dziecka.

Działania niepożądane

Często: nudności i zaburzenia trawienia. Częstość nieznana: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe np.: wymioty, bóle żołądka i jelit, wzdęcia, gazy (z reguły ustępujące w przypadku podawania leku podczas posiłku lub po zmniejszeniu dawki), reakcje nadwrażliwości w postaci reakcji skórnych i poskórnych, szczególnie obrzęk naczynioruchowy, wysypkę, świąd i pokrzywkę oraz anafilaksję.

Interakcje
W oparciu o badania in vitro nie przewiduje się hamowania enzymów cytochromu P-450 in vivo. Brak badań in vivo.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zalecana dawka dobowa wynosi 24-48 mg. Tabletki 8 mg:1-2 tabl. 3 razy na dobę. Tabletki 24 mg: 1 tabl. 2 razy na dobę. Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Poprawę można zaobserwować po kilku tyg. leczenia; najlepsze wyniki terapeutyczne uzyskuje się czasami po kilku miesiącach leczenia. Tabl. 24 mg są podzielne, tabl. 8 mg nie są podzielne.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko