Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Betahistine PLIVA (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Betahistine PLIVA

Skład: Betahistini dihydrochloridum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 24 mg
Wielkość opakowania: 20 tabl. 30 tabl. (2 x 15) 30 tabl. (3 x 10) 40 tabl. 50 tabl. 60 tabl. (4 x 15) 60 tabl. (6 x 10) 100 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: PLIVA Kraków Zakłady Farmaceutyczne S.A.
Wytwórca: Catalent Germany Schorndorf GmbH
Kraj wytwórcy (kod kraju): DDziałanie
Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Wykazano działanie agonistyczne betahistyny na receptory H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może też wynikać z jej wpływu na przepływ krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na neurony jądra przedsionkowego. Poza tym betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego, może u niektórych pacjentów powodować nieznaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, w niewielkim stopniu wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w ciągu 1 h od podania. Lek nie wiąże się lub wiąże się w niewielkim stopniu z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Ok. 80-90% dawki wydalane jest z moczem.

Wskazania
Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy, szumami usznymi, utratą słuchu, nudnościami.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową, z chorobą wrzodową (czynną i w wywiadzie), u pacjentów z pokrzywką, wysypką lub alergicznym nieżytem nosa (ryzyko zaostrzenia objawów) oraz u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem tętniczym. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie pacjentów. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane
Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, dyspepsja. Bardzo rzadko: wysypki skórne, świąd. Obserwowano także ból głowy i sporadycznie senność.

Interakcje
Istnieją doniesienia o interakcji betahistyny z etanolem i z preparatem zawierającym pirymetaminę i dapson, a także o nasilaniu działania betahistyny przez salbutamol.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: na początku leczenia 8-16 mg 3 razy na dobę. Dawka podtrzymująca wynosi 24-48 mg na dobę. Lek przyjmować podczas posiłku. Dawkę dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Tabletki 16 mg i 24 mg są podzielne.

Uwagi
W przypadku wystąpienia senności należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko