Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Beloderm (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Beloderm

Skład: Betamethasonum
Postać farmaceutyczna: krem
Dawka: 0,5 mg/g
Wielkość opakowania: 1 op. 15 g 1 op. 30 g
Podmiot odpowiedzialny: Belupo s.r.o.
Wytwórca: Belupo s.r.o.
Kraj wytwórcy (kod kraju): SKDziałanie
Syntetyczny fluorowany kortykosteroid o silnym działaniu do stosowania miejscowego. Betametazonu dipropionian działa silnie przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Na stopień przenikania przez skórę miejscowo zastosowanego betametazonu mają wpływ: podłoże, stan naskórka oraz stosowanie okładu zamkniętego. Wchłanianie mogą nasilać procesy zapalne skóry lub stosowanie okładów zamkniętych. Kortykosteroidy w większym stopniu wchłaniają się przez uszkodzoną skórę. Betametazon po podaniu na skórę wchłania się w 12-14%. Mniej więcej 64% wiąże się z białkami osocza. Betametazon jest metabolizowany w wątrobie, a jego metabolity są wydalane przede wszystkim z moczem.

Wskazania
Leczenie miejscowe zapalnych i przebiegających ze świądem chorób skóry, reagujących na leczenie kortykosteroidami.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Gruźlica skóry. Zakażenia wirusowe skóry (np. opryszczka zwykła, ospa bydlęca, ospa wietrzna). Trądzik, zapalenie skóry wokół ust, trądzik różowaty. Nie stosować w okolicy odbytu i narządów płciowych. Pieluszkowe zapalenie skóry. Grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry, o ile jednocześnie nie wdrożono odpowiedniego leczenia przyczynowego.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, ze względu na możliwy nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem czynności skóry. Nie stosować okładów zamkniętych, gdyż mogą nasilać wchłanianie kortykosteroidu przez skórę. Nie zaleca się stosowania na skórę twarzy, ze względu na ryzyko zapalenia skóry (podobnego do zmian trądzikopodobnych), zapalenia skóry wokół ust, zaniku skóry i trądziku. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować do oczu ani wokół oczu. W przypadku zakażenia skóry należy zastosować leczenie lekami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi. Nie należy stosować w leczeniu żylakowatego owrzodzenia podudzi. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię ciała, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, długotrwałego leczenia preparatem, stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat, ze względu na wystąpienie zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespołu Cushinga oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego krem może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry), a ze względu na zawartość chlorokrezolu wystąpienie reakcji alergicznych.

Ciąża i laktacja
Stosowanie preparatu u ciężarnych kobiet dozwolone jest jedynie w przypadkach, w których korzyść dla matki wynikająca ze stosowania preparatu przewyższa ryzyko dla płodu. Stosowanie preparatu powinno być krótkotrwałe i ograniczać się do małej powierzchni ciała. W okresie karmienia piersią należy rozważyć czy zaprzestać karmienia, czy stosowania preparatu biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych u dzieci i korzyści z leczenia dla matki. Preparatu nie należy stosować na skórę piersi przed karmieniem piersią.

Działania niepożądane
Miejscowe stosowanie może spowodować zanikowe zmiany skóry, nieodwracalne rozstępy, suchość skóry, rozszerzenie drobnych tętniczek, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zmiany trądzikopodobne, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (pieczenie, obrzęk i zapalne pęcherzyki na skórze), zapalenie skóry wokół ust, swędzenie, odbarwienie skóry, hamowanie czynności gruczołów potowych (potówka) oraz wystąpienie wtórnych zakażeń. Ponadto w przypadku kremu mogą wystąpić reakcje alergiczne. W wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi rzadko mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane betametazonu, charakterystyczne dla kortykosteroidów.

Interakcje
Nie są znane interakcje z innymi lekami stosowanymi miejscowo.

Dawkowanie
Zewnętrznie na skórę. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę preparatu lekko wcierać w chorobowo zmienione miejsca na skórze 1-2 razy na dobę. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 14 dni. Nie stosować więcej niż 50 g preparatu na tydzień.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko