Skocz do zawartości

Zdjęcie

BCAA

- - - - -

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
Kamil-Nowakowski

Kamil-Nowakowski

  HI TEC NUTRITION

 • Partner KFD
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 11988 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Giżycko
  • Staż [mies.]: długo
  KRYTYCZNIE O MINIMALNYM ZAPOTRZEBOWANIU NA BIAŁKO
  Aktualne wytyczne światowych i polskich ekspertów dotyczące dziennego zapotrzebowania na białko dla zdrowego dorosłego człowieka są zadziwiająco niskie – 0,8-1,0 g/kg należnej masy ciała/24h. Wiem, że wartości te mogą wydawać się Wam śmiesznie małe zważywszy na fakt zwiększonego zapotrzebowania na białko u sportowców, a w szczególności u przedstawicieli sportów siłowych i kulturystów. Jednakże takie wartości zostały ustalone na podstawie krótkoterminowych badań, którym celem było oszacowanie minimalnej ilości białka niezbędnej do utrzymania beztłuszczowej masy ciała i zachowania dodatniego bilansu azotowego. W toku ewolucji naszego gatunku natura wyposażyła człowieka w takie mechanizmy regulacyjne aby w trakcie okresu głodu i niedostatku pokarmu był w stanie maksymalnie oszczędzać rezerwy energetyczne i białkowe ustroju. Innymi słowy jeśli zapewnimy naszemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii w postaci węglowodanów i tłuszczów to zapotrzebowanie na białko w rzeczywistości będzie niewielkie, szczególnie w sytuacji kiedy to spożyte białko będzie charakteryzowało się wysoką wartością biologiczną (skład aminokwasów egzogennych). Jednakże zastanówmy się czy minimalne zapotrzebowanie jest jednocześnie optymalnym zapotrzebowaniem dla człowieka, które to przyniesie nam maksymalne zdrowie, dobre samopoczucie i idealną sylwetkę oraz sprawność fizyczną? Analogiczny problem został poddany do dyskusji w przypadku takich witamin jak: C, D czy też kwas foliowy dla których dobowe zapotrzebowanie zostało znacznie podwyższone a nowa norma uwzględnia nie tylko jawną awitaminozę np. szkorbut czy krzywicę ale także zapewnienie organizmowi ochronę przed wieloma chorobami degeneracyjnymi. Naukowcy są już niemal pewni, że optymalne zapotrzebowanie na białko i poszczególne aminokwasy jest znacznie wyższe, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę inną niż budowa białek ustrojowych metaboliczną funkcję aminokwasów. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje jeśli analizujemy zapotrzebowanie na białko u osób narażonych na wszelkiego rodzaju stresy takie jak: infekcja, uraz, restrykcja kaloryczna (intensywne odchudzanie się), duży wysiłek fizyczny – szczególnie trening siłowy. W każdym wymienionym przeze mnie przypadku zapotrzebowanie na białko jest znacząco wyższe w porównaniu do zapotrzebowania przeciętnego zjadacza chleba. W obecnym artykule postaram się zwrócić szczególną uwagę na wyjątkowo ważną i unikatową rolę jaką pełnią aminokwasy BCAA, głównie leucyna, w metabolizmie Waszych mięśni.

  BCAA - KONIEC BYCIA WYŁĄCZNIE CEGŁĄ DO BUDOWY BIAŁEK!!!!
  Zadziwiający jest fakt, że aż 20% aminokwasów pochodzących z białek pokarmowych, a należą do nich głownie aminokwasy BCAA, nie jest metabolizowanych w wątrobie tylko w mięśniach co może oznaczać, że pełnią one unikatową rolę w zachowaniu sprawności i funkcji naszych mięśni
  Pokrótce i w najbardziej przystępny sposób omówię teraz rolę BCAA w organizmie. Jednakże już na samym początku muszę zaznaczyć, że organizm ustalił pewną hierarchię funkcji aminokwasów BCAA i uzależnia ją od ich spożytych i wchłoniętych z pokarmu ilości. Obrazowo mówiąc w pierwszej kolejności leucyna, izoleucyna i walina będą zużywane jako materiał do budowy białek a cała reszta, która pozostanie w komórce będzie mogła pełnić swoją dodatkową rolę metaboliczną.
  Szeroki zakres funkcji fizjologicznych jaką pełni leucyna wraz z pozostałymi BCAA w metabolizmie mięśni a także pośrednio i bezpośrednio całego organizmu obejmuje:
  • fundamentalna rola w budowie białek ustrojowych, szczególnie mięśniowych,
  • cząsteczka sygnałowa, informująca komórki mięśniowe o rozpoczęciu syntezy nowych białek (mechanizm zależny od insuliny) – niezbędna w szybkiej naprawie mikrourazów włókien mięśniowych po wysiłku fizycznym,
  • „odbarczenie” zmęczonych i zakwaszonych mięśni poprzez syntezę alaniny z ubocznych produktów spalania glukozy – dalszy rozkład alaniny zachodzi już w wątrobie, która to produkuje z niej glukozę,
  • efektywne źródło energii dla pracujących mięśni a tym samym oszczędzanie rezerw glikogenu mięśniowego,
  • zahamowanie rozpadu już istniejących białek – działanie antykataboliczne
  • regulacja poziomu glukozy we krwi poprzez wpływ na procesy syntezy glukozy przez wątrobę
  • ograniczenie i opóźnienie pojawienia się subiektywnego uczucia zmęczenia i zniechęcenia długotrwałym wysiłkiem fizycznym poprzez regulacje przenikania tryptofanu do naszego mózgu i syntezy serotoniny
  • synteza glutaminianu i glutaminy – pośrednio wzmocnienie układu odpornościowego (glutamina) oraz zwiększenie ochrony przed wolnymi rodnikami (glutaminian – glutation)
  Podsumowując aminokwasy rozgałęzione pozwalają zachować beztłuszczową masę mięśniową podczas odchudzania i jednocześnie przyspieszają ten proces, kontrolują poziom glukozy we krwi, sprawiają, że nasze mięśnie rozwijają się i regenerują znacznie szybciej a także zapobiegają zmęczeniu i spadkowi wydolności psychoruchowej. Jak widać aminokwasy BCAA będą idealnym uzupełnieniem diety w trakcie stosowania restrykcji kalorycznej (w celu zachowania masy mięśniowej), odbywania długotrwałych wysiłków aerobowych oraz zawodów długodystansowych takich jak np.: kolarstwo, triatlon czy biegi przełajowe a także powinny stanowić fundament każdej suplementacji dietetycznej przez przedstawicieli sportów siłowych i kulturystów.

  ABC dla BCAA czyli
  JAK SKŁONIĆ MIĘŚNIE DO WZROSTU
  Mając już tak szeroką wiedzę na temat roli jaką pełnią aminokwasy BCAA w naszym organizmie spróbujmy skomponować suplement, którego skład pokieruje nasz metabolizm w stronę budowy masy i siły mięśniowej. Przepis na taką anaboliczną pigułkę powinien przede wszystkim uwzględniać całkowitą ilość aminokwasów BCAA w jednej porcji produktu, zawartość leucyny oraz optymalne proporcje pomiędzy poszczególnymi aminokwasami. Pamiętajcie, że skuteczność spożytych aminokwasów BCAA zależy głównie od ich odpowiednio dużej ilości - kilka gramów w jednej porcji suplementu z pewnością wystarczy ( Mega BCAA i BCAA TST). Oczywiście najlepszy produkt powinien zawierać jak najwięcej leucyny w optymalnej proporcji do pozostałych aminokwasów: izoleucyny i waliny. Ostatnie doniesienia mówią, że optimum to 2:1:1 ( BCAA TST).
  Dodatek alaniny w sprytny sposób oszuka nasz organizm i spowoduje ograniczenie zużycia aminokwasów BCAA do syntezy alaniny w trakcie metabolizmu glukozy. Efektem tej manipulacji będzie wzrost wewnątrzkomórkowej puli aminokwasów BCAA, które spotęgują anabolizm w komórkach mięśniowych ( Amino Anabol, Mega BCAA i Amino Anabol Professional)
  Wspomniałem już, że sygnał rozpoczęcia syntezy nowych białek zależy zarówno od leucyny jak i insuliny. Zatem rozsądne wydaje się być zastosowania substancji, które w organizmie będą naśladować działanie insuliny, przez co mogą „wtłaczać” aminokwasy do komórek mięśniowych i uruchamiać maszynerię syntezy białek. Takim właśnie insulinomimetykiem jest D-Pinitol, który bez potrzeby wchłaniania dodatkowych kalorii z węglowodanów, będzie pobudzał te same tory metaboliczne co insulina. Ktoś może zadać pytanie po co stosować D-Pinitol skoro można łatwo i skutecznie stymulować wydzielanie insuliny za pomocą dekstrozy. Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie insulinowego problemu aczkolwiek pamiętajcie, że przy jednoczesnym wysokim stężeniu we krwi insuliny, cukrów i kwasów tłuszczowych nasz organizm w łatwy sposób gromadzi tłuszcz i ma ogromny problem z jego spaleniem w trakcie wysiłku fizycznego. ( Amino Anabol Professional).
  Kropką nad „i” naszego preparatu będzie zastosowanie substancji zwiększających poziom hormonów anabolicznych w organizmie. Saponiny steroidowe Fenugreek, uznane od wielu lat za bardzo skuteczne boostery testosteronu, podnoszą stężenie „wolnego”, nie związanego z białkami testosteronu, który jest naturalnym męskim stymulatorem wzrostu masy mięśniowej i jednocześnie reduktorem tkanki tłuszczowej. ( Amino Anabol Professional)
  Z uwagi na fakt zalania naszego rynku ogromem przeróżnych i mało skutecznych suplementów i odżywek uczulam światłego i przezornego czytelnika aby baczniej przyglądał się etykietom i analizował je pod kontem zawartości leucyny, proporcji pomiędzy aminokwasami i zawartości funkcjonalnych dodatków, które zwiększają skuteczność preparatu.

  ŻYCZĘ SAMYCH TRAFNYCH WYBORÓW
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko