Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badania poziomu testosteronu...zanim je wykonasz przeczytaj!

* * * * * 1 głosów testosteron fT wolny całkowity dht estradiol estrogeny badania stezenie SHBG

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
naja

naja

  NAJA KFD

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5212 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna

  *
  POPULARNY

  probowki-szklane.jpg


  Kiedy wybieramy się na badania mające na celu określenie stężenie testosteronu, estrogenów?
  Przed rozpoczęciem cyklu SAA, w trakcie a najczęściej określenia efektywności PCT..
  Częstokroć można spotkać się z sytuacja w której objawy wskazują na niski poziom androgenów, natomiast wyniki laboratoryjne kompletnie tego nie potwierdzają.

  Dlaczego tak się dzieje? Pozwolę sobie rozpocząć cytatem...

  Cytuj
  Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, którego oznaczanie ma istotne znaczenie do oceny stopnia androgenizacji w różnych stanach chorobowych. W powszechnym odczuciu lekarzy praktyków stężenie tego hormonu,oznaczane dostępnymi metodami, nie zawsze koreluje z parametrami klinicznymi. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że wyżej wymienione metody diagnostyczne pozwalają na oznaczanie głównie testosteronu całkowitego, nie dają zaś informacji o stężeniu aktywnej biologicznie frakcji tego hormonu.

  (Endokrynol Pol 2007)

  Stężenie testosteronu oznaczane powszechnie dostępnymi metodami, nie zawsze koreluje ze stanem klinicznym pacjenta, jak również ze stężeniami innych hormonów np. LH, lub metabolitów testosteronu, np.DHT. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, jest nie tyle nieprawidłowe co niewystarczające dla prawidłowej diagnozy,badanie wyłącznie stężenia testosteronu całkowitego lub/i testosteronu wolnego. Aby dokonać znacznie wiarygodniejszej diagnozy, zalecane jest określenie stężenia aktywnej biologicznie frakcji tego hormonu, jaką jest testosteron biodostępny.

  e72bbeb982180038gen.jpg


  Tabela, oraz wykres obrazują jaki procent całkowitego testosteronu, możne wywierać biologiczny efekt tego hormonu.
  Około 98% krążącego we krwi testosteronu występuje w formie związanej z białkami, 44–65% tego hormonu wiąże się z globuliną wiążącą hormony płciowe (SHBG), tworząc formę testosteronu o niewielkiej aktywności biologicznej. Pozostałe 33–54% tego hormonu słabo wiąże się z albuminą i globuliną wiążącą kortykosteroidy (CBG). Jedynie 1–2% to wolny testosteron!
  2fc8ca48da22faee.jpg  Składowe zaznaczonego czerwoną elipsą biodostępnego testosteronu (bio-available-testosterone): to testosteron wolny(fT), oraz testosteron związany z albuminami. Testosteron związany z albuminami, podobnie jak fT, jest łatwo dostępny dla komórek docelowych, uważa się iż obie formy testosteronu (BAT i fT) odzwierciedlają bioaktywność tego hormonu i mogą być uważane za markery androgeniczności.

  Częstokroć objawy sugerujące niski poziom androgenów, nie korelują z wartościami uzyskanymi w badaniu na stężenie testosteronu, ponieważ jak wcześniej wspomniałem ok 40-70% całkowitego testosteronu może wyrażać działanie tego hormonu. Tak wiec kiedy wyniki całkowitego testosteronu mieszczą się blisko dolnej granicy normy a jednocześnie poziom SHBG jest wysoki, po prostu aktywnie działającego testosteronu jest zbyt mało, aby wyniki badania potwierdzały rzeczywisty stan organizmu.

  W tym momencie w wielkim skrócie przedstawimy globuliny, tak silnie trzymające testosteron " za kratkami" a jednocześnie będące swoistym rezerwuarem testosteronu.

  06bb9289bec1c3e7gen.jpg
  Cytuj
  SHBG (ang. sex hormone binding globulin) – białko wiążące hormony płciowe, syntetyzowane w wątrobie. Bierze udział w transporcie hormonów płciowych (testosteron, estradiol) we krwi. Hormony związane z SHBG nie posiadają aktywności biologicznej. Stężenie SHBG jest zwiększone w nadczynności tarczycy, ciąży, okresie dojrzewania a także podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji. Poziom SHBG rośnie z wiekiem, przez co pula aktywnych biologicznie hormonów się zmniejsza i może to być powodem hipogonadyzmu.

  (Wiki)

  Obecnie badanie stężenia SHBG nie jest wykonywane rutynowo. Uważa się, że w większości przypadków oznaczenie stężenia całkowitego testosteronu (oraz wolnego testosteronu) dostarcza wystarczających informacji. Oznaczenie stężenia SHBG wykonuje się najczęściej, gdy wyniki badania stężenia całkowitego testosteronu wydają się być niespójne z objawami klinicznymi, takimi jak obniżone libido u mężczyzn. Oznaczenie SHBG wykonuje się także w sytuacji gdy zmiany jego stężenia mogą wpływać na stężenie innych oznaczanych hormonów np. estrogenów.

  Rózne hormony maja inne powinowactwo i sile wiazania z SHBG.
  Najszybciej łączy się DHT>testosteron>androstediol>estradiol i najsłabiej estron.
  Na produkcje SHBG maja wpływ różne hormony, jedne zwiększają inne zmniejszają wytwarzanie.
  Insulina, HGH, androgeny(SAA),prolaktyna zmniejszają produkcje, natomiast estrogeny i tyroksyna nasilają syntezę SHBG.
  Każdemu sportowcowi zależy na jak najwyższej ilości aktywnego testosteronu, co jednoznacznie przekłada się na jak najmniejszy poziom SHBG i estrogenów.

  Zwiększone stężenie SHBG wskazuje najprawdopodobniej, że stężenie wolnego testosteronu dostępnego dla tkanek jest mniejsze niż by to wynikało z ilości oznaczonego testosteronu całkowitego. Z kolei obniżone stężenia SHBG sugeruje, że większa część całkowitego testosteronu jest "biodostępna" (nie jest związana z SHBG).

  Ponadto podwyższony poziom SHBG występuje przy chorobach wątroby,anoreksji, przewlekłym stresie, oraz przy długotrwałym wysiłku fizycznym, stosowaniu diety ubogotłuszczowej, wysokowęglowodanowej, bogatej w fitoestrogeny i izoflawony.

  Istnieje kilka metod badania stężenia biodostępnego testosteronu: m.in. spektrometria masowa i metoda radioimmunologiczna.Ze względów ekonomicznych, oraz czasochłonności wymienionych powyżej metod, najpopularniejszym sposobem określania ilości BAT, jest tzw. metoda kalkulacyjna.
  Nie będziemy wgłębiać się w metodykę poszczególnych metod badania, ważne aby wiedzieć "czego należy szukać".

  Podsumowując, kiedy zamierzamy zbadać stężenie testosteronu,warto wybrać lab, który oferuje badanie testosteronu całkowitego, fT, oraz testosteronu biodostępnego. Zwłaszcza gdy wcześniejsze wyniki badania stężenia testosteronu całkowitego, nie pokrywają się z objawami. W przypadku gdy z rożnych przyczyn nie mamy dostępu do labu wykonującego takich badan, warto zbadać testosteron ogólny, wolny, oraz SHBG. Na podstawie tych badan, będziemy mogli znacznie dokładniej określić hormonalny stan, w jakim znajduje się nasz organizm.


  Należy również zwrócić uwagę na czas pobierania krwi do badania. Kiedy chcemy porównać wyniki z rożnych okresów czasowych, należy udać się na pobranie krwi o jednakowej porze, wiadomo bowiem ze najwyższe stężenie testosteronu występuje zaraz po przebudzeniu, natomiast najniższe pod koniec aktywności. Nie zawsze jest to skorelowane z dniem i nocą np.kiedy pracujemy na różne zmiany.

   

  testosterone-transformation.jpg

   

   

   

   

  Życzę wszystkim dużo zdrowia i dużo testosteronu.


  Edytowany przez naja, 01 luty 2015 - 22:03 .

  • 15
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko