Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Aspar Espefa (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Aspar Espefa

Skład: Magnesii hydroaspartas Kalii hydroaspartas
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 250 mg Mg2 250 mg K
Wielkość opakowania: 25 tabl. 50 tabl. w blistrach 50 tabl. w fiolce 75 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Chemiczno- Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy ESPEFA
Wytwórca: Chemiczno- Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy ESPEFA
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Preparat złożony zawierający jony magnezu i potasu. Magnez aktywizuje działanie około 300 enzymów, m.in. regulujących syntezę i wykorzystanie związków zależnych od ATP-azy oraz glikolitycznych. Wpływa na syntezę kwasów nukleinowych i przepuszczalność błon komórkowych. Odgrywa ważną rolę w procesie skurczu mięśni. Wywiera działanie przeciwskurczowe na ściany naczyń krwionośnych. Biodostępność magnezu wynosi 30%. W kompartmencie osoczowym około 30% magnezu jest związane z białkami, 12% z anionami, a 55% występuje jako wolny jon. Wydalany jest przede wszystkim z moczem, niewielkie ilości z potem lub kałem. Potas jest głównym kationem płynu wewnątrzkomórkowego o podstawowym znaczeniu dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej i elektrodynamicznych właściwości komórek. Aktywuje liczne reakcje enzymatyczne i ma podstawowe znaczenie dla wielu procesów fizjologicznych, wpływa m.in. na przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśnia sercowego, mięśni gładkich i szkieletowych, wydzielanie żołądkowe, pracę nerek, syntezę tkanek i metabolizm węglowodanów. Potas dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jego wewnątrzkomórkowa pula stanowi ok. 98% całkowitej zawartości w organizmie. Jest wydalany w 85-90% przez nerki, w 10% z kałem oraz w niewielkich ilościach z potem i mlekiem karmiących. Magnez i potas przenikają przez barierę łożyska i do mleka matki.

Wskazania

Uzupełnianie niedoborów magnezu i potasu (niewymagających podawania dożylnego): przy niemiarowościach i nadpobudliwości serca, zwłaszcza na tle niedoboru magnezu i potasu; profilaktycznie w chorobie niedokrwiennej serca, przy zagrożeniu zawałem; w rekonwalescencji pozawałowej; po przebytych chorobach zakaźnych lub zabiegach chirurgicznych, w przebiegu, których doszło do utraty magnezu i potasu; jako lek przeciwdziałający ubocznym skutkom długotrwałego stosowania glikozydów nasercowych i leków moczopędnych (m.in. tiazydów, furosemidu).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niewydolność nerek, zakażenia dróg moczowych, hiperkaliemia, hipermagnezemia, blok przedsionkowo-komorowy, miastenia.

Środki ostrożności
Nie podawać bez wiedzy onkologa. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.

Ciąża i laktacja
Preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią po doborze przez lekarza prowadzącego ciążę właściwej dawki leku.

Działania niepożądane
Rzadko, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może wystąpić hiperkaliemia z nieregularną i spowolnioną pracą serca lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności, biegunka, wymioty).

Interakcje
Fosforany, wapń, lipidy oraz fitryniany zmniejszają wchłanianie magnezu, natomiast magnez zmniejsza wchłanianie tetracyklin, związków żelaza i związków fluoru oraz leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny. Antybiotyki aminiglikozydowe, diuretyki pętlowe, cisplatyna, cykloseryna, mitramycyna, amfoterycyna B, mineralokortykosteroidy zwiększają wydalanie magnezu. Leki moczopędne oszczędzające potas oraz preparaty potasu mogą powodować hiperkaliemię.

Dawkowanie
Doustnie: zazwyczaj 2-6 tabl. w dawkach podzielonych. Całkowite dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez nie przekracza 5 mg/kg mc. Przy zapobieganiu niedoborom potasu podaje się do 750 mg potasu do dobę.

Uwagi
Przy długotrwałym stosowaniu leku, w przypadku wystąpienia ciężkiej biegunki oraz u pacjentów leczonych glikozydami nasercowymi zaleca się kontrolowanie stężenia magnezu i potasu we krwi, a w razie potrzeby także w erytrocytach.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko