Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Asamax 250 (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Asamax 250

Skład: Mesalazinum
Postać farmaceutyczna: czopki
Dawka: 250 mg
Wielkość opakowania: 30 szt.
Podmiot odpowiedzialny: Astellas Pharma Sp. z o.o.
Wytwórca: Temmler Italia s.r.l.
Kraj wytwórcy (kod kraju): IDziałanie
Pochodna kwasu salicylowego (5-ASA) o miejscowym działaniu przeciwzapalnym na zmiany patologiczne w tkance śródmiąższowej jelita grubego. Zmienna część podanej dawki leku (5-35%) jest wchłaniana, dlatego nie można całkowicie wykluczyć działania ogólnego. Mesalazyna (5-ASA) jest głównie acetylowana w ścianie jelita, ale także w wątrobie, do Ac-5-ASA. Obydwie substancje nie przenikają przez barierę krew-mózg. Wiązanie z białkami osocza dla mesalazyny i acetylowanej mesalazyny wynosi odpowiednio 50% i 80%. T0,5 mesalazyny wynosi około 1 h, natomiast acetylowanej mesalazyny - kilka godzin. Obydwie substancje są wydalane z moczem i kałem.

Wskazania
Wrzodziejące zapalenie odbytnicy.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na mesalazynę, salicylany lub jakiekolwiek składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Zaburzenia krzepnięcia.

Środki ostrożności
Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat. Podobnie jak w przypadku wszystkich pochodnych kwasu salicylowego, zaleca się ostrożność u pacjentów z przewlekłą niespecyficzną chorobą płuc (CNSLD). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą - podawanie mesalazyny może wywołać napad astmy. Preparatu nie zaleca się stosować u chorych z niewydolnością nerek.

Ciąża i laktacja
Brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży. Dotychczasowe wyniki badań na zwierzętach nie wskazują na szkodliwe działanie leku. Mesalazyna jest wydzielana z mlekiem matki w niewielkich ilościach.

Działania niepożądane
Często: nudności, biegunka, wymioty, ból i zawroty głowy oraz zmiany nastroju. Rzadko: wysypka alergiczna, gorączka, skurcz oskrzeli. Bardzo rzadko: zapalenie opłucnej, bóle stawów, zapalenie opłucnej i osierdzia, objawy toczniopodobne, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, zahamowanie czynności szpiku, eozynofilowe zapalenie płuc, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy i niewydolność nerek, zwiększenie stężenia methemoglobiny we krwi.

Interakcje
Mesalazyna może nasilać działanie hipoglikemizujące pochodnych sulfonylomocznika. Może nasilać krwawienia z przewodu pokarmowego wywołane pochodnymi kumaryny. Zwiększa toksyczność metotreksatu. Mesalazyna może zmniejszać wydalanie kwasu moczowego z moczem wywołane probenecydem lub sulfinpyrazonem, oraz może zmniejszać działanie moczopędne furosemidu i spironolaktonu. Może osłabiać tuberkulostatyczne działanie ryfampicyny. Teoretycznie powinno się zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania mesalazyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Dawkowanie
Doodbytniczo: 500 mg 3 razy na dobę. W fazie remisji, w celu uniknięcia nawrotu choroby dawkowanie może być zmniejszone do 250 mg 3 razy na dobę.

Uwagi
W trakcie leczenia, szczególnie na początku, należy regularnie kontrolować czynność nerek. U pacjentów, u których rozwinęła się niewydolność nerek podczas leczenia, należy brać pod uwagę możliwość zatrucia mesalazyną. W trakcie leczenia należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych, ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak ból i zawroty głowy.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko