Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Aromek (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Aromek

Skład: Letrozolum
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 2,5 mg
Wielkość opakowania: 30 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Celon Pharma Sp. z o.o.
Wytwórca: Celon Pharma Sp. z o.o.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PL


Działanie
Lek przeciwnowotworowy - niesteroidowy inhibitor aromatazy (inhibitor biosyntezy estrogenów), przekształcającej androgeny (głównie androstenedion i testosteron) do estronu i estradiolu. Letrozol wpływa na aromatazę poprzez odwracalne wiązanie z cytochromem P-450 aromatazy, w wyniku czego hamuje biosyntezę estrogenów we wszystkich tkankach, w których są obecne. U kobiet po menopauzie z zaawansowanym nowotworem piersi, dobowe dawki letrozolu zmniejszały stężenia estradiolu, estronu i siarczanu estronu o 75-95% w stosunku do stężeń początkowych. Maksymalne zmniejszenie stężenia jest osiągane w ciągu 48-78 h po podaniu. Blokada syntezy estrogenów nie prowadzi do kumulacji prekursorów androgenowych. Stężenia LH i FSH we krwi oraz czynność tarczycy również nie ulegały zmianie po podawaniu letrozolu. Po podaniu doustnym letrozol jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego (średnia całkowita biodostępność wynosi 99,99%). Spożywanie posiłków nieznacznie wpływa na szybkość wchłaniania leku, co nie powinno mieć klinicznego znaczenia i dlatego lek może być przyjmowany bez względu na towarzyszący posiłek. Wiąże się z białkami osocza w około 60%. Jest szybko i intensywnie dystrybuowany do tkanek. Główną drogą metabolizmu letrozolu jest redukcja do farmakologicznie nieaktywnego metabolitu - karbinolu, która przebiega przy udziale izoenzymów 3A4 i 2A6 cytochromu P-450. Jest wydalany głównie z moczem w postaci metabolitu, w niewielkiej ilości z kałem. T0,5 wynosi około 2 dni. Stężenia leku w stanie stacjonarnym utrzymują się na stałym poziomie, nie występuje kumulacja letrozolu.

Wskazania
Leczenie pierwszego rzutu zaawansowanego raka piersi posiadającego receptory dla hormonów, u kobiet po menopauzie. Leczenie zaawansowanego raka piersi u kobiet z naturalną lub sztucznie wywołaną menopauzą, które wcześniej leczone były lekami blokującymi receptory estrogenowe i u których wystąpił nawrót lub progresja choroby.
Skuteczność leku nie została potwierdzona u kobiet z rakiem piersi nie posiadającym receptorów dla estrogenów.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na letrozol lub pozostałe składniki preparatu. Stan przed menopauzą. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności
Nie wykonano badań preparatu u dostatecznej ilości pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min. Ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Ciąża i laktacja

Lek jest przeciwwskazany u kobiet przed menopauzą, u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo często (>10%): uderzenia gorąca. Często (1-10%): brak łaknienia, zwiększenie łaknienia, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, niestrawność, zaparcie, biegunka, łysienie, zwiększona potliwość, wysypka skórna, bóle kostno-mięśniowe, czucie zmęczenia (w tym astenia), złe samopoczucie, obrzęki obwodowe, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często (0,1-1%): zakażenia układu moczowego, ból nowotworowy, leukopenia, hipercholesterolemia, obrzęki ogólne, depresja, lęk (w tym nerwowość i drażliwość), senność, bezsenność, zaburzenia pamięci, parestezje, niedoczulica, zaburzenia smaku, zaćma, podrażnienie oka, kołatanie serca, tachykardia, zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, duszność, bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, świąd, suchość skóry, pokrzywka, zwiększenie częstości oddawania moczu, krwawienia z dróg rodnych, upławy, suchość pochwy, bóle piersi, gorączka, suchość błon śluzowych, zwiększone pragnienie, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie aktywności aminotransferaz. Rzadko (0,01-0,1%): udar naczyniowo-mózgowy, zator płuc, zakrzepica tętnic, udar niedokrwienny mózgu.

Interakcje
Brak istotnych klinicznie interakcji podczas jednoczesnego stosowania letrozolu z cymetydyną i warfaryną. Nie ma doświadczenia w stosowaniu leku w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi. In vitro letrozol jest inhibitorem izoenzymu 2A6 cytochromu P-450 oraz słabym inhibitorem izoenzymu 2C19. CYP2A6 nie odgrywa istotnej roli w metabolizmie leku, należy jednak zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania letrozolu z lekami, których metabolizm jest zależny od powyższych izoenzymów i które mają wąski przedział terapeutyczny.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: zalecana dawka wynosi 2,5 mg raz na dobę. Leczenie powinno być kontynuowane do czasu widocznych oznak progresji nowotworu.

Uwagi
Ze względu na możliwość wystąpienia zmęczenia i zawrotów głowy w trakcie stosowania preparatu, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko