Skocz do zawartości

Zdjęcie

ANTYKONCEPCJA DORAŹNA "PO"

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Antykoncepcja doraźna jest metodą zapobiegania ciąży, stosowaną sporadycznie po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanego zabezpieczenia. Nieznajomość zasad działania antykoncepcji postkoitalnej powoduje,
  że narosło wokół niej wiele niejasności i mitów. Postaramy się odpowiedzieć na ważne pytania dręczące wiele czytelniczek.


  Ta forma zapobiegania ciąży może być stosowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie można jej zalecać jako rutynowego sposobu antykoncepcji. Klasycznymi wskazaniami są: pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy w czasie współżycia, brak zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji lub pomyłki w przyjmowaniu typowych tabletek antykoncepcyjnych czy dokonany gwałt. W ramach tej metody w Polsce dostępne są preparaty Postinor – Duo (składający się z dwóch tabletek)
  oraz nowość na rynku Escapelle – jedna tabletka zawierająca progestagen (Levonorgestrel).


  Czy antykoncepcja „PO” ma działanie poronne?

  W zależności od dnia cyklu, w jakim została przyjęta, tabletka Escapelle działa dwojako. Jeśli pacjentka zażyje ją przed owulacją, powoduje zagęszczenie śluzu w jamie macicy, utrudniając przedostanie się plemników do komórki jajowej, a tym samym jej zapłodnienie. Jeżeli natomiast tabletka została przyjęta po owulacji, istnieje prawdopodobieństwo, że mogło dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Jednak nie dojdzie do jej zagnieżdżenia w ścianie macicy. W tej sytuacji zapłodniona komórka jajowa opuści organizm kobiety wraz z krwawieniem miesięcznym.
  Należy pamiętać, iż jeżeli zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w ścianie macicy, a pacjentka zażyje Escapelle, NIGDY nie dojdzie do jej usunięcia i wywołania poronienia!


  Wpływ tabletek na organizm kobiety

  Tabletki stosowane w antykoncepcji po stosunku działają efektywnie do 72 godzin
  po niezabezpieczonym współżyciu. Działanie ich uzależnione jest od fazy cyklu miesięcznego kobiety: tabletki przyjęte przed owulacją hamują jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Mechanizm działania jest identyczny jak tradycyjnych pigułek hormonalnych.
  Preparat zastosowany w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz. Zastosowanie antykoncepcji doraźnej zmniejsza także kurczliwość jajowodu (zwiększoną podczas owulacji), spowalniając przechodzenie zapłodnionej komórki przez jajowód, zmniejszając objętość wydzielanego śluzu oraz hamując ruch rzęsek w komórkach nabłonka. Zbyt późne dotarcie zarodka do macicy uniemożliwia implantację, czyli wszczepienie się komórki jajowej
  do śluzówki.
  Nie zanotowano dotychczas na świecie żadnych doniesień o niekorzystnym wpływie antykoncepcji doraźnej na rozwój płodu i narodziny dziecka.

  Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji doraźnej:

  · Escapelle nie jest przeznaczona do stosowania u dzieci. Istnieje bardzo ograniczona liczba danych dotycząca stosowania leku u dziewcząt w wieku poniżej 16 lat.
  · Nie zaleca się stosowania leku u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
  · Kobiety w ciąży nie powinny stosować Escapelle. Lek nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Dane epidemiologiczne dotyczące kobiet ciężarnych są ograniczone i nie wskazują na występowanie jakichkolwiek działań niepożądanych na płód.
  · Nie zaleca się stosowania Escapelle podczas karmienia piersią, ponieważ lewonorgestrel przenika do mleka matki. Potencjalne narażenie niemowlęcia na lewonorgestrel można zmniejszyć, jeżeli karmiąca kobieta przyjmie tabletkę bezpośrednio po karmieniu i nie będzie karmiła piersią bezpośrednio po przyjęciu leku.
  · Nie zaleca się stosowania leku u pacjentek z ryzykiem wystąpienia ciąży pozamacicznej (zapalenie jajowodu lub ciąża pozamaciczna w przeszłości).
  · Nie należy stosować leku Escapelle, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną – lewonorgestrel lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
  · Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.


  Wskazania do stosowania
  Antykoncepcja doraźna jest metodą zalecaną do sporadycznego stosowania (w ciągu 72 godzin)
  w przypadkach nagłych: po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej.
  Jeśli kobieta nie jest pewna, ile czasu minęło od odbycia niezabezpieczonego stosunku płciowego
  lub gdy od niezabezpieczonego stosunku w tym samym cyklu miesiączkowym minęły ponad 72 godziny, może dojść do zapłodnienia.
  Po zastosowaniu antykoncepcji w przypadkach nagłych do momentu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie dodatkowych, mechanicznych metod antykoncepcyjnych (np. prezerwatywa, kapturek naszyjkowy, krążek dopochwowy). Zastosowanie Escapelle nie stanowi przeciwwskazania do dalszego stosowania regularnej antykoncepcji hormonalnej.

  Jaka jest skuteczność?

  Skuteczność Escapelle w ciągu 72 godzin spada średnio od 99% w pierwszej, do 84% w trzeciej dobie.
  Antykoncepcja doraźna – regulacje prawne w Europie


  W Polsce antykoncepcja doraźna nadal budzi wiele kontrowersji i jest omyłkowo oskarżana o działanie wczesnoporonne. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ciąży możemy mówić dopiero, gdy dojdzie do zagnieżdżenia rozwijającego się zarodka w jamie macicy, ponieważ tylko połączenie zarodka z macicą jest uważane za ciążę (prawo stanowi tak także w Polsce).
  W ten sposób działają preparaty stosowane w terminie następnej miesiączki, gdyż wywołują tak zwane mikroporonienia. Tego mechanizmu nie wykazują zarejestrowane i stosowane w Polsce metody antykoncepcji postkoitalnej (sposoby zapobiegania ciąży działające przed wszczepieniem zapłodnionej komórki jajowej do śluzówki macicy). Co więcej w przypadku, gdy dojdzie
  do zagnieżdżenia zarodka, zażycie tabletki nie spowoduje jego usunięcia, a zawarty w pigułce hormon progestagen wpłynie na ciążę podtrzymująco.

  W Polsce preparaty stosowane w antykoncepcji doraźnej są dostępne wyłącznie na receptę (niezbędna jest wizyta u ginekologa), w przeciwieństwie do wielu krajów Europy i świata, gdzie można je kupić bezpośrednio w aptece po konsultacji farmaceuty lub w sklepie czy na stacjach benzynowych.

  Świadomość seksualna w Polsce


  W Polsce świadomość dotycząca wielu aspektów seksualności człowieka jest nadal bardzo niska. Braki w wiedzy na temat metod antykoncepcji, w antykoncepcji doraźnej, widoczne są zarówno wśród młodzieży, jak i w środowisku lekarskim.

  Z badań młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że:

  W krajach, w których od dawna prowadzi się aktywne poradnictwo w zakresie antykoncepcji awaryjnej, np. w Wielkiej Brytanii, świadomość społeczeństwa jest dużo wyższa. W mediach
  oraz w poradniach dla kobiet rozpowszechniane są informacje edukujące pacjentów w zakresie postępowania w sytuacji niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Ogólnie dostępne są numery telefonów całodobowych poradni antykoncepcji awaryjnej, gdzie pacjent może otrzymać poradę
  oraz preparaty antykoncepcyjne. W Polsce tego typu rozwiązania nie zostały przyjęte, działają natomiast telefony zaufania (np. 0801 1000 72) edukujące w zakresie sposobów zapobiegania niechcianej ciąży.

  ESCAPELLE
  – NOWOŚĆ W ANTYKONCEPCJI DORAŹNEJ

  Escapelle – nowy produkt z zakresu antykoncepcji doraźnej jest już dostępny na polskim rynku. Jest to jedyny zarejestrowany w Polsce preparat w postaci jednej tabletki zawierającej substancję czynną – 1500 mikrogramów lewonorgestrelu, hormonu z grupy progestagenów. Skuteczność Escapelle oblicza się na ponad 99% po zażyciu w pierwszej dobie
  po niezabezpieczonym stosunku.


  Escapelle jest preparatem stosowanym w antykoncepcji w nagłych przypadkach, która może być stosowana sporadycznie po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanego zabezpieczenia. Tę formę antykoncepcji często nazywa się „antykoncepcją po stosunku”, „antykoncepcją doraźną” lub „antykoncepcją awaryjną”. Metoda ta nie może zastępować innych, regularnych sposobów zapobiegania ciąży
  .

  Escapelle to nowość na rynku; w przeciwieństwie do dotychczasowego preparatu z zakresu antykoncepcji doraźnej Postinoru – Duo nowy produkt zawiera pojedynczą tabletkę, co jest znacznym ułatwieniem w stosowaniu leku. Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej
  w ciągu 12 godzin i nie później niż do 72 godzin po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego zabezpieczenia. Jeżeli w ciągu 3 godzin od połknięcia tabletki wystąpią wymioty, należy natychmiast przyjąć jeszcze jedną tabletkę.


  Uważa się, że lewonorgestrel stosowany zgodnie z zaleceniami zapobiega owulacji (jajeczkowaniu)
  i zapłodnieniu, o ile stosunek płciowy miał miejsce przed owulacją, gdy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Escapelle może również powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, które zmniejszają możliwość implantacji (zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej
  w macicy).


  Lek nie jest skuteczny, jeśli proces implantacji (zagnieżdżania) już się rozpoczął – Escapelle nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.
  Lewonorgestrel (progestagen), gdy zostanie przyjęty zbyt późno, podtrzyma ciążę i stanie się jej sprzymierzeńcem. To podstawowy dowód na to, że antykoncepcja postkoitalna nie niszczy płodu.


  Możliwe działania niepożądane
  Jak każdy lek, Escapelle może powodować działania niepożądane: nudności, tkliwość piersi, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie lub plamienie. Mogą wystąpić również przemijające zaburzenia cyklu miesiączkowego, jednak u większości kobiet krwawienie miesiączkowe pojawia się w ciągu 7 dni od przewidywanego terminu. Jeśli kolejna menstruacja opóźnia się o ponad 5 dni, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia ciąży.

  Cena preparatu: ok. 55 PLN
  Opakowanie: opakowanie zawiera 1 tabletkę (1,5 mg lewonorgestrelu)
  Producent: Gedeon Richter Ltd., Węgry
  Dostępność: preparat dostępny jedynie na receptę.

  puellanova.pl
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko