6 PROSTYCH PORAD NA NOWY ROK
Początek każdego nowego roku to czas, kiedy wielu ludzi decyduje się posegregować stare ciuchy z szafek, powyrzucać śmieci i zmienić swoją dietę. Są gotowi do ataku na nowy styl życia – zdrowe odżywianie i fitness. A jednak większość z nich wysiada z tego pociągu już przed początkiem lutego.
Zamiast narzekać i tkwić w wagonie, który prowadzi donikąd, należy trzymać się sześciu zasad. Tak – są one proste – ale dieta również nie musi być zbyt skomplikowana. Proste rozwiązania są często najlepsze, a te wskazówki pomogą Ci niezależnie od celu – czy starasz się zbudować mięśnie, spalić tłuszcz, czy po prostu rozpocząć prowadzenie zdrowszego stylu życia.
1. Wybierz swój plan mądrze.
Nie wybieraj pierwszej diety takiej, która obiecuje szybkie rezultaty. Nie wszystkie plany są opracowywane w taki sam sposób, a strategia żywienia powinna być dobrana tak, by bezpośrednio wspomagać Twoje osobiste cele.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, sięgnij po fachową pomoc. Plany żywieniowe są proste i łatwe do naśladowania. Dieta to nie reżim ani obóz koncentracyjny – to ma Ci służyć, tak aby zmienić Twoje nawyki żywieniowe na całe życie. Zdobywaj wiedzę – może i Ty komuś pomożesz.
2. Planuj posiłki codziennie.
Po wybraniu planu nadchodzi czas, aby poznać sztukę planowania posiłków. "Jeśli będziesz rozpoczynać dni bez planowania posiłków, to bardzo trudno będzie Ci utrzymać każdą dietę" przypomina James Grage.
W związku z tym, że współcześnie czas jest najbardziej rozchwytywanym towarem, to dobrym pomysłem będzie poświęcenie raz w tygodniu 30 minut, na przykład w niedzielę, aby zaplanować swoje posiłki na tydzień do przodu.
3. Przygotuj swoje posiłki dzień wcześniej.
Teraz, gdy już masz ustalony plan posiłków, nadszedł czas, aby przygotowywać je wieczorem na następny dzień. Dobrym sposobem jest także przygotowanie posiłków kilka dni wcześniej, tak by poświęcać czas na gotowanie tylko raz lub dwa razy w tygodniu.
4. Rozpatrz opcje gotowych posiłków.
Dla tych bardzo zabieganych w ciągu dnia również mamy rozwiązanie. Zawsze miej przy sobie przekąskę, która będzie alternatywą dla pełnowartościowego posiłku. Jest to tzw. “plan zapasowy”. Miej pod ręką zdrowe przekąski, np. orzechy, awokado oraz suplementy diety: białko w proszku czy odżywki węglowodanowe.
To jednak nie znaczy, że możesz chodzić po sklepie przy zamrażarkach i szukać gotowych rozwiązań. Często są OK, ale bądź ostrożny – zazwyczaj mrożone potrawy znajdujące się w lokalnym sklepie spożywczym są niepełnowartościowe – brakuje w nich białka, występuje bardzo mało błonnika, nie mogą więc zapewnić odpowiedniego poziomu składników odżywczych, których organizm potrzebuje.
5. Skup się na naturalnej żywności.
Twoja dieta powinna składać się z naturalnych produktów spożywczych, takich jak: kurczak, wołowina, brokuły, zielenina, brązowy ryż, słodkie ziemniaki i zdrowe tłuszcze - nie omijaj np. migdałów czy ryb.
Nie opieraj swojego jadłospisu na jedzeniu zapakowanym w pudełka!
Oczywiście nie musisz ograniczyć przetworzonej żywności całkowicie, ale należy zawsze szukać zdrowszej alternatywy. Zamiast kupować np. mrożone ciasto w sklepie, możesz upiec je w domu – wtedy wiesz dokładnie, co jesz.
6. Monitoruj swoje dzienne spożycie kalorii.
Wreszcie, kiedy już wiesz sporo o planowaniu planu żywienia, upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość kalorii. Wprawdzie nie trzeba liczyć każdego okruszka, ale wielkość porcji i produktów ma znaczenie. Aplikacje na smartfony z kalkulatorami i tabelkami kalorii będą w tym przypadku bardzo pomocne.
Jeśli chcesz uzyskać naprawdę FIT sylwetkę, to nie wystarczy tylko "zdrowo" jeść. Trzeba spożywać odpowiednią ilość kalorii i makroskładników, aby uzyskać rezultaty, których pragniesz. Odpowiednio dobrane dzienne zapotrzebowanie kalorii, uwzględniające Twój poziom aktywności, to połowa sukcesu.
Niech zdrowie będzie z Wami w 2015 roku!